Jaarg. No. 558. Woensdag I I December 1880. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MFLEMAA, AXEL. L a h (1 b o u w. PO, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maasden 50 centfranco per post 60 cent voor BelgiS 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER, Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan het bestuur der afdeelingen van de vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen. M. H! Ten gevolge van het besluit der algemeene ver gadering van 28 Nov. j. 1. hebben we de eer hier bij een copie te zenden van het concept-contract, dat door ons in Mei van dat jaar, volgens opdracht van den Voorzitter van de Noord Brabautsche af- deeling der Staatscommissie voor een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lan de, gezonden werd aan het besti.ur van den biet- wortelsuikerfabriekantenbond ten einde te onder handelen over de daarin vervatte bepalingen en de wijze van uitvoeren Deze onderhandelingen leidden tot de volgende resultaten De fabrikanten eischten, dat het nemen der monsters, ter bepaling van het suikergehalte, aan de fabriek zou plaats vinden vóór dit was toege- geven wenschte ze niet verder te onderhandelen. Ten gevolge daarvan werd art. 4 gewijzigd als volgt.: De kooper is verplicht de bieten, door den verkooper aan de fabriek tete leveren, bin nen acht dagen na de aanzegging te ontvangen. De kosten van wegen enz. z(jn voor rekening van den kooper. Toen kwam aan de orde het punt, dat te Ro zendaal niet opgelost was, n. 1. op welke wijze de levering dan zou moeten plaats vinden. Voor partijen die per kar of wagon of aak direct aan de fabriek geleverd werden, hestonden geen be zwaren doch voor het leveren per schip, vooral daar waar verschillende partijen in eén schip ge laden werden bestonden naar de meening der fa brikanten onoverkomelijke bezwaren. Hoewel toegevende dat in dit geval de meeste zwarigheden bestonden, meenden we toch dat de ze, bij goeden wil van weerszijden, niet onover komelijk zouden blijken. We ontwierpen daarom voor dit geval een ontwerp van uitvoering, waar mede de fabrikanten verklaaiden wel te kunnen medegaan, We wezen er op en vestigen hierop nogmaals de aandacht, dat dit ontwerp slechts strekt om de mogelijkheid van uitvoering te be wijzen doch dat hierin natuurlijk met weder- zijdsche goedvinden alle mogelijke wijzigingen kun nen gemaakt worden. Plaatselijke omstandighe den zullen hierop noodzakelijk grooten invloed uit oefenen. De voorgestelde regeling was als volgt Zoo noodig vereenigen zich een zeker aantal landbouwers, zoodat zij vermoedelijk een scheeps lading bieten zullen kunnen leveren Ze zaaien op éen contract, éene soort zaad en geven voor 15 Sept. aan den fabrikant de vermoedelijke totaal op- bi engst op. Zoodra de beeten leverbaar zijn, ont vangt de fabriekant daarvan bericht en zendt bin nen acht dagen een schip, dat de opgegeven hoe veelheid kan bevatten. Houdt het schip meer las ten, dan zijn deze voor rekening van den fabri kant wordt mindei verladen, dan komen de ont brekende lasten voor rekening van den verkoo per. De bieten worden aan de ladingplaats op de gewone wijze gewogen en getarreerd en hier van door den agent een bewijs afgegeven. De beeten reizen voor rekening en risico van den fabrikant, die ze assureert tegen de vermoe delijke waarde door den verkooper opgegeven. Bij geheel of gedeeltelijk teniet gaan der koopwaar, wordt den verkooper deze geschatte waarde be taald. Blijkt bjj de aankomst aan de fabriek door de analijse, dat de bieten te hoog geschat waren, dan komen de teveel betaalde assurantie penningen ten laste van den verkooper. Het lossen der sche per geschiedt in de zelfde volgorde als ze hun be stemming bereiken. Minstens van elke lO.OOo K. G. en hoogenstens van elke 2500 K. G. naar keuze van den fabrikant wordt een mandvol als monster genomen ter bepaling van het suikerge halte. Kooper en verkooper wijzen beurtelings de mand aan die als monster zal dienen. Het gemiddelde dezer analyses is het suikerge halte der geleverde bieten. Mocht de verkooper of zijn gemachtigde ontbreken dan heeft de fabri kant het recht de lossing alleen te doen plaats grijpende verkooper moet dan met de verkre gen resultaten tevreden zijn. Het overschot der getrokken monsters blijft staan tot 's avonds wanneer den verkooper of zijn gemachtigde de resultaten van dien dag me degedeeld worden, üesverkiezende kan de ver kooper dan éen of meer der bewaarde monsters aanwijzen, die, ingepakt, met het zegel van den fabrikant verzegeld en met het nommer der ana lijse gemerkt aan het proefstation ter onderzoe king worden aangeboden. Bij mogelijk verschil buiten de geoorloofde speling wordt dit op alle a- nalijses van dien dag toegepast. De kosten van dit onderzoek komen ten laste van den verkooper. Mochten sommige landbouwers verkiezen de bieten voor eigen rekening te laten reizen en die geneele levering aan de fabriek te doen plaatsvin den dan zullen h. h. fabrikanten ongetwijfeld gaar ne den prijs der beeten met de transport en as- surar.tiekosten verhoogen. Een voor ons onoverkomelijk bezwaar wasech ter dat de fabrikanten eischten dat alle land bouwers op gehalte moesten contracteeren en ten slotte bleven staan op den tisch dat alle land bouwers in dezelfde streek hetzij op het gehalte hetzij op gewicht moesten contracteeren. Door het uiteengaan van den bond zal deze eisch waar schijnlijk vervallen zijn. Verder werd geeischt dat de levering van het zaad door den fabrikant zou geschieden. Als middelweg zou misschien de soort van het zaad in het contract kunnen vermeld worden zoo dat dan art. 3 zou luiden Als zaaizaad zal gebruikt wordente leveren door We zouden alle landbouwers zonder onderscheid hetzij ze op gehalte of op gewicht contracteeren willen aanraden een dergelijk artikel in hun con tract te eischer.. Thans koopt men een kat in den zak. terwijl men dan langzamerhand op de hoogte kond en gevrijwaard is tegen het heimelijk invoeren van nieuwe variëteiten met zeer hoog gehalte en lage opbrengst. Art. 9 en 10 zouden ten gevolge der onderhan: delingen over het levéren eveneens gewijzigd moeten worden, ze zouden b. v. als volgt ingericht kunnen worden. Bij het lossen der lading aan de fabriek zal van 'elkeK, G. een mandvol als monster genomen worden ter bepaiing van het suikerge halte. Kooper en verkooper lijzen beurtelings rie mand aan. De bieten worden halfdoorgesneden de eene helft voor de analijse gebruikt de ande re helft bewaard. Des avonds ontvangt de verkooper zijn gemach tigde opgave der resultaten van het onderzoek op den dag en wijst desverkiezende een of meer monsters aan welke ingepakt met het zegel van den fabrikant verzegeld en met het loopende nom mer der analise gemerkt, opgezonden worden naar het proefstation. Bij het onderzoek zal ge volgd worden de methode Pollet, uit loogen met water. De kosten van dit onderzoek zijn voor rekening van den heer verkooper. Het mogelijk verschil tusschen de analijse, van de fabriek en het proefstation wordt, als het bui ten de geoorloofde speling van 10 pCt. valt, op alle analijses van dien dag toegepast. Ontbreekt de verkooper of zijn gemachtigde by het lossen dan moet hij zich met de aan de fa briek gevonden resultaten tevreden stellen. Op deze wijze zouden dus eenige landbouwers gezamenlijk een contract voor een of meer scheeps ladingen kunnen sluiten. Ten einde uit te maken wat ieder van de to tale ontvangst hebben moet, zou dan bij de leve ring in hot schip van elke partij een monster ge nomen moeten worden en aan het proefstation op gezonden. De geleverde hoeveelheid in verband met het suikergehalte regelt dan de vei deeling. Als voorbeeld stellen we het volgende geval D'ie landbouwers hebben een dergelijk contract gesloten en leveren zeven partijen t. w. 40.000 KG. met 13.9 pet. Bij het lossen 73.000 14.2 vindt men als ge- 67.000 13.8 middeld gehalte BI 128.000 14.3 14.1 pet., zoodat 39.000 14.7 493.000 KG. te. A 89.000 14.2 gei: 14.1 pct.be- L( 57.000 14.7 taald worden. Luidde nu het contract 11 gulden per 1000 KG. met 12 pet. suiker en 15 cent voor elk 7io pet. meer, dan moest ontvangen worden door 40 X 13.85= 554.- 73 X 14.30 1043.90 1597.90 67X 13.70= 917.90 BI 128X14.45= 1849.60 39X 15.05= 586.95 p( 89X14.30 1272.70 57 X 15.05= 857.85 3354.45 2130.55 7082.90 De fabrikant betaalt 493X 14.15 6975.95. Het verschil 106.95 wordt nu over A, B en C omgeslagen in verhouding van wat ze ontvangen moesten, zoodat ten slotte ont vangen A 1573.77, B 3303,80, C 2098.38.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1