Gemeenteraad van Axel. der vrouw en bij het stelen te vervullen hebben. Te 11 uren ongeveer kwamen zij op de hoeve aan, terwijl zij wisten, dat alleen de zuster van v. Loon thuis was Op hun verzoek om wat drinken o- penda de vrouw, hoewel aarzelend, de deur voor de booswichten. Al aanstonds eischten zij melk. in plaats van water, dat hun werd aangeboden. Toen de vrouw zich verwijderde om aan hun ver zoek te voldoen, greep een hunner haar van ach teren aan en wierp haar ruggelings op den vloer, kaar verder vasthoudende. No. 2 schoot onmid dellijk toe met een karten, zwaren knuppel en volvoerde zijn taak oin haar zqolang op het hoofd te slaan, totdat er geen beweging meer in baar was waar te nemen, terwijl no. 3, op den uitkijk staande, door woorden en gebaren zijne kamera den aanmoedigde om er toch vooral flink op los te slaan. Toen het moordwerk was volbracht, werden de deuren gesloten en kasten en laden geoj-end met het reeds vermelde gevolg, terwijl intus^chen een der broeders thuis kwam en de dieven het hazen pad deed kiezen De boerderij waar 40 of 50 jaren geleden een zelfde gebeurtenis heeft plaats gehad, is bekend onder den naam van „*t moordhol.'* Dezer dagen is verschenen het laatste r.om- mer van den negenden jaargang van het „Maand blad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwakzalverij," welke jaargang de eerste is, die van wege het nieuwe bestuur is geredigeerd, na Dat de lieeren Bruinsma de redactie hadden neer gelegd. Een exemplaar van dit Maandblad wordt gratis toegezonden aan ieder, die bet aanvraagt bij den Secretaris Pernjngmeester der Vereeniging, den heer G. B. Schmidt, Apotheker, Binnengasthuis te Amsterdam. In dit nommor wordt uitvoerig gehandeld over de Electro Magnetische Medalie Carolus en de Magneto Galvanische Batterij, waarmee zeker reeds velen onzer lezers zullen kennis gemaakt hebben, door middel van een circulaire, die ftanco per post aan tal van personen in ons land is toe gezonden. Verder bevat het Maandblad eene be langrijke onthulling omtrent de werkzaamheden van de z. g. ooi dokters Nicholson, Simpson Mouu tain en anderen, terwijl enkele kleinere artikelen doen zien hoe men, in het buitenland, tegen de kwakzalverij optreedt. Onder de „herhaalde waarschuwingen" wordt bet een en ander over de Pain-Expeller en over Dr. Betaus's zeifbewating meegedeeld. Wie overeen dezer onderwerpen nader wenscbt ingelicht te worden, kan dus, door aanvraag van etn gratisnommer, zijn wensch bevredigd zien. A Y E L, t» l> e c e ui her 1 s s 9. Onder voorzitterschap \an den arrondissements schoolopziener, den hoogwelgeboren beer K. J. A. G: baron Collot d'Escury hield Woensdagnamid dag in het Gulden Vlios alhier, de onderwijzers vereniging in het arrondissement Axel eene ver gadering, welke door 32 leden werd bijgewoond. Bij de opening der vergadering herdacht de voor zitter met veel waardeering het overleden bestuurs lid, den heer H. van Wijngaarden, die tevens se cretaris der vereeniging was, van hate oprichting af die betrekking vervuld bad en steeds aan de vergaderingen een zeer werkzaam aandeel had ge nomen. Daarop stelde de voorzitter voor, aan den geachten districts schoolopziener, den heer C. M. v. Visvliet te Middelhui g, die op dien dag juist zijn 70sten jaardag vierde, een telegram van geluk- wensching te zenden namens de vergaderden, wat met algemeene bijvalsbetuigingen word begroet. Nadat de rekeningen over 1887 en 1888 even als de notulen der vorige vergadering waren gele zen er. goedkeurd, had de verkiezing plaats van twee bestuursleden. De meerderheid verwierven de heeren 11. J. Vooren te Terneuzen en A. Kok te Othene, die beiden hunne benoeming aanna men. Het bestuur koos toen uit zijn midden den heer Vooren als secretaris. Na de pauze sprak de heer C. Claassen te Hulst, over het aanschouwingsonderwijs. Weinig debat werd hierover gevoerd. Voor oe volg. verg. verklaarden zich als sprekers bereid de heeren H. J. Vooren te Ter Neuzen o- ver Transvaal en T. Kievenaar te Koewacht (Sint AndiieS) over Schaapman als dichter. Ook werd besloten eene andere regeling in te voeren omtrent het loveren van bjjdragen, enz. Dit was gewoonlijk overgelaten aan hen die daartoe lust gevoelden, thans echter is daarin verandering gebracht en zai eene lijst gemaakt woiden waar op alle leden alphabetisch voorkomen, terwijl dan geregeld die lijst zal gevolgd worden, zoodat ie der zijn beurt krijgt om als sprèker in de Verga dering op te treden. Ten slotte vereenigde de vergadering zich nog met het voorstel om by-gelegenheid van iedere vergadeiing een paar zaugnuturners door de leden uit te voeren. Dadelijk verklaaiden zich 16 aan wezigen bereid, daaraan deel te nemen, terwijl de heer J. Bierlé te Ter Nau/en de leiding van den zang op zieh nam. Bij min. res. zijn bp het wapen der Kon. Mar. verplaatst: de wachtmeester P. Pover van Axel naai Wolvega (Fr.); (ie marechaussee J. P. de Brauwer van Axel naar Wolvega en de brigadier J. van dei Weele van Sas van Gent naar Axel. Door den raad der gemeente Terneuzen, is jl. Dinsdag, in zijne vergadeiing. benoemd tot onderwijzeres aan school B, mej. H. M. Henrij te Aardenburg tot leden van het Burg. Armbestuur de heeren J. Wieland en J. van de Ree, (aitr. leden); tot leden der schoolcommissie, de heeren Joz. de Feijter en Arie H. Donze, (aftr. leden) tót tijdelijk politie-beambte op het gehucht Sluiskil, B. Willems, op een jaarwedde van ƒ75. Tevens werd besloten tot het aangaan eener geldleening, ad 5U00, in aandeelen van ƒ500, ter bestrijding der kosten van gemeentewerken. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in verband met herstellingswerken aan de groo- te sluis te Ter Keuzen, de scheepvaart door die sluis op het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, te beginnen met 1 April 1890, gedurende j;wee en veertig dagen zal zijn gestremd' In de Woensdag gehouden zevende vergade ring der Algemeene synodale commissie der Ned Herv. gem. is besloten om het voorstel van het Classikaal bestuur van Yzendjjke tot het nemen van maatregelen om aan de scriba's der ciassica le besturen vrijdom van port te doen verleenen, aan te houden om in de eerstvolgende zomerver gadering in behandeling te nemen. As. Dinsdag 10 dezer, des avonds ten 6 u re geeft de Rederijkerskamer „Oefening baart Kunst" te Zaamslag, met welwillende medewer king van „Zaamslags Mannenkoor" in het loge ment van den heer G. de Visser Jz., hare eerste uitvoering. Het bestuur was zoo welwillend ons een pro gramma toe te zenden, waarin voorkomen „Do- ris Knoopenschaar" en „een raadsvergadering te Koekamp" afgewisseld door zang. Tot onderwijzer aan de openbare L. school te Graauw is benoemd de heer Th. H. Jansen te Herten (L.) De heer Lips, commies 4de kl. bij 's Rijks bel. is verplaatst naar Koewacht. ZEEUWSCH - CLINGE. Behalve ƒ70000 voor verbetering aan de haven te Terneuzen wordt ook 'nog op de begrooting van Waterstaat, Handel en Nijverheid voor 1890 voorgedragen ƒ15000 te ver leenen aan de gemeente Clinge, ter bestrating met keien voor den weg, loopende van Nieuw Namen lot Hulst. Komen deze verbeteringen, dank zij de medewerking van polders, van de gemeente Hulst, van de Provinciale Staten en van Staten Genei aal, bijzonderlijk van den afgevaardigde van Hontenisse, tot stand, dan zal het algemeen belang daar zeer bij gebaat zijn. Zitting van Woensdag 4 December. Voorzitter de heei jhr. mr. Quarles van Ufford. Tegenwoordig al de leden. De notulen der zitting van 12 Nov., worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de notulen der zitting van 21 Nov., ongelezen te ar resteeren. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stukken, als a. De voorzitter brengt ter kennis van den Raad dat de Inspecteur van het lelegraafwezen, op last van Z.Exc. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, alhier is geweest ter opname van de localiteit en personeel voor liet op te richten telefoonkantoor. Het onderzoek van een en an der was gunstig, zoodat eene goedkeuring van Z. Exc. wordt te gemoet gezien nogthans zal men eerst in 1890 met de werkzaamheden kunnen aanvangen. b. Nog deelt de voorzitter mede dat de heeren P. Raijmond en Jac. Dekker Fz., hebben bedankt voor hunne benoeming tot leden der commissie voor do Oude- en Nieuwejaarsbedeeling. Daar bet ledental thans nog uit tien bestaat, hebben Burg. en Weth. geene nieuwe benoeming gedaan. c. Missiven van Ged. Statenhoudende goed keuring op het raadsbesluit tot verkorting der jaariijksche kermis, terugzending van het supple toir-kohier van den hoofdelijken omslag over 1889 en terugzending van de gemeente-begrootir,g over 1890, waarbij de aandacht van den Raad wordt, gevestigd op de vermindering van het Staatsblad en de nummering der huizen. Worden voor kennisgeving aangenomen. II. Benoeming van een gemeentegeneesheer. De voorzitter deelt mede dat zich voor die be trekking 2 sollicitanten hebben aangemeld, t. w. de heeren S. J. van Nooten te Middelburg en W. J. Arends te Oude Tonge, beiden docters in de geneeskunde. Alvorens tot de benoeming over te gaan, stelt de voorzitter voor, over te gaan in comité-gene raal. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdei, stemming besloten. De zitting heropend zijnde, wordt tot ce benoe ming overgegaan. De voorzitter benoemt tot stemopnemers de hee - ren De Feijter en Jansen van Rosendaal. Woiden uitgebracht 11 stemmen, waarvan 6 op den heer dr. S. J. van Nooten en 5 op den heer dr. W. J. Arends, zoodat eerstgenoemde is be noemd. Het stembureau wordt ontbonden. De voorzitter zegt „AJhoeAvel op de agenda niets meer ter behan deling is vermeld, zoo heb ik nog een enkel punt ter bespreking. Zooals de heeren weten hebben zich 5 sollicitanten aangemeld, voor hoofd der sohool alhier. Eén van de sollicitanten der laat ste oproeping, schreef mij, of hij, zoo hij niet be noemd mocht worden, vergoeding van reis en ver blijfkosten kon verkrijgen, voor vergelijkend exa men. Hierop heb ik den schoolopziener geïnfor meerd, die mij zeide, dat, wanneer een tweed»; examen noodzakelijk was, de Raad, volgens Koii. besl. verplicht was* de reis- en verblijfkosten te vergoeden. In een gevai als dit echter, is een tweede examen niet noodig, doch men is dan ge woon tegemoet te komen in de voormelde kos ten In Terneuzen gat men eiken sollicitant ƒ19. In de vergadering van Burg. en Weih. is dit punt ter sprake gehracht, en hoewel men het in be ginsel niet eens was, zoo heeft het Dag. B»;stuur toch gemeend, ter aanmoediging van de sollicitan ten en in het belang der belangrijke benoeming, den Raad voor te stellen, eiken sollicitant ter te gemoetkoming in de reis en vorblijf kosten ƒ10 te schenken. De beer Kruijsse vraagt waar de sollicitanten wonen De voorzitter antwoordt hierop, dat z(j in alle deelen des lands woonachtig zijn. De heer Van de Ree kan zich met dit voorstel vereenigen, omdat het strekt ter aanmoediging, om aan het vergelijkend-examen te kunnen deel nemen. De voorzitter brengt dit voorste! in omvraag. 'tWelk woidt aangenomen met 6 tegen 5 stem men tegen de heeren Dieleman, de Feijter, van Hoeve, Jansen en Wolfert. Voorde heeren Dreg- mans, van Dixhoorn, Koster, Kruijsse, Oggel en van de Ree. De heer Kruijsse vraagt wanneer een aanvang met het examen kan gemaakt worden. De voorzitter zegt, dat nog van éen der sollici tanten het bewijs van goed gedrag wordt gewacht, dat de stukken reeds bij den schoolopziener ziji:

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2