Ithiiienlaïtdsch Nieuws. Land I) o u w Rechtszaken. ven, een tekort hekben achtergelaten. De inrieb ter.s bekenden dit en schreven het toe aan de on toereikendheid vau het lokaal, le Palais de l'Industrie te Parijs, waar het feest werd gevierd, en dat niet de helft der personen koe bevatten, die zich aan hadden aangemeld. Maar, de Parijzenaars hebben hun goeden wil ge toond, en dat is al veel. Van het Loo ontvangt het N. v. d. D. de-meest gunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van onzen koning. Terwijl aldus luidt het bericht verleden jaar omstreeks dezen tijd een spoedig einde zeker schoen, ziet men thans in Z. M. 6en man. die meer opgewektheid en geestkracht bezit dan se dert jaren het geval was. In het begin van de maand Mei dezes jaars heette hij geheel hersteld, maar dit was nog vol strekt niet zoodaartoe was de ziekte te hevig, waren de geneesmiddelen te krachtig geweest. De eigenlijke ziekte, een chronische nierkwaal, die van tijd tot tijd hevige pijn veroorzaakte, was in liet voorgaande jaar langzamerhand toegenomen, en vooral wanneer de patiënt veel in beweging was geweest, had dit verergering tengevolge, zoo dat, ten einde de vreeselijke pijnen è'n daaruit ontstane slapeloosheid te bestrijden, het gebruik van morphine noodzakelijk werd geacht. Wel had Vj. M. reeds vroeger daarvan somtijds gebruik ge maakt; thans echter, op het toenemen der pijnen was een geregeld en groot quantum noodig het geen een toestand van verdooving, gevolgd door -groote opgewondenheid, teweegbracht. Het zoo genaamde herstel was dan ook kwalijk zoo te noemen. De patiënt verkeerde nog geruimen tijd in een staat van apathie, tengevolge van de krach tige verdoovingsmiddelen. Thans blijven de symptonen der kwaal achter wege. De koning houdt zich op de hoogte van regeerings- en particuliere aangelegenheden, vindt behagen in de lectuur (vooral Fransche) en be spreekt met zijne omgeving politieke en andere zaken, naar aanleiding van het gelezene in cou ranten enz. Hij gaat geregeld 's avonds te 10 uren naar bed en staat evenzoo te 6 uren 's mor gens op Het eerste uur wo rdtgewijd aan bezigheden van particulieren aard daarop volgt het onder zoeken en teekenen van de stukken, toegezonden door het kabinet des Konings. Hij bevindt zich 's morgens in zijn werkkabi- net, den overigen tijd meestal in het salon, dat op bet basse-eour uitzicht heeft. De maaltijden worden door het koninklijk gezin in het salon dei- koningin gehouden de hofdignitarissen houden af- dit kostbare en zoo dikwerf tot verraderlijke doel einden gebruikt wordende instrument. Zij was zorgvuldig weggesioten in eene oude kist onder planken en balken van aangespoelde wrakken. Ik ga naar huis, sprak de strandvonder. En hoe lang moet onze lichttoren branden? vroeg Jan, terwijl zijne trekken zich tot een lach plooiden, die echter meer van een grijns had. De strandvonder zweeg een oogenblik. Zij moeten het licht op het schip zien, en den koers naar de ondiepten nemen, antwoordde hij. Als zij maar één uur in die richting varen, is er geene redding meer mogelijk, en hebben zij ook geen licht meer noodig. Hij vertrok thans zonder te groeten en begaf zich naar zijne woning. Dit was een lang, achter een beschermend duin gelegen gebouw, dat met zeilen gedekt was en er geheel op gebouwd scheen te zijn, om den storm, van wien het ook in zijne beschutte plaats veel te lijden had, tegenstand te kunnen bieden. De vensters van middelbars grootte konden niet an ders geopend worden dan door het onderste ge deelte op te schuiven. Thans evenwel was dit noodig, want de wind zweepte den regen tegen de vensters, en het was guur en koud. (Wordt vervolgd.) zonderlijk tafel in de rooda -eetzaal. Gewoonlijk heeft Z. M. dagelijks een langdurig onderhoud, s' morgens met den adjudant, en na het diner, dat circa halfacht afloopt, met den kamerheer of den ordannanceollicier. Men schrijft uit Vlissingen van 30 Novem ber aan de N. R. Ct Eergisteren is, naar men hier verneemt, bij Blan kenberg gestrand de Fransche brik „Noeinoe," ge laden met hout. De equipage is door middel van het vuurpijltoestel gered, doch 4 man der beman ning van de uitgezonden reddingboot zijn verdrom ken. Zaterdag had een werkman te Rotterdam bij het lossen van den lichter Dieu Donné het ongeluk te struikelen en met 't hoofd in aanraking te ko men met den ijzeren losbak, die juist werd opge trokken, waardoor hij eene vrij ernstige verwon ding aan het hoofd bekwam. Hij is, na verloopig te zijn verbonden, 'naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. A E L, 3 December 188 ft. Voor de betrekking van gemeente-geneesheer al hier hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Zekere C. L. B., zich jl. Donderdag als aard appelkoopman voordoende, zond een jongentje met eön briefje naar een gisthandelaar te Koewacht, mei het doel 10 machtig te worden. Toen hij daar zijne pogingen zag mislukken, heeft hij onder valsehe voorwendsels op twee ver schillende plaatsen te Axel ƒ1 en ƒ4 verkregen. De politie, van deze zaak verwittigd, ging on middellijk op onderzoek uit. Des anderen daags mocht het den marechaussee De Brauwer gelukken genoemden B. te Ter Neuzen op te sporen, waar na deze Zaterdag door den brigadier Pover alhier, werd aangehouden en ter beschikking van den Of ficier van justitie te Middelburg gesteld. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Bij min. res. van 28 is verplaatst van de le naar de 2e divisie, de wachtmeester der Kon. Mar. G. Hoekman, laatst te Axel bevorderd tot wachtmeester der Kon. Mar. de bri gadiers P. Pover alhier en K. IJzebout te SaS van Gent, en benoemd tot brigadier der Kon. Mar. de marechaus see Van der Weele te Sas van Gent. Met ingang van 1 Dec jl. is de rijks-ambte naar 4de kl. R. Zeeff te Ter Neuzen, tijdelijk als zoodanig verplaatst naar Philippine. ZAAMSLAG, 2 Dec. Gisteren voormiddag is ds. W. A. Vrolijk jr. door dr. A. Kuyper van Amster dam bevestigd als predikant bij de do'eerende ge meente alhier naar aanleiding van Genesis 1:1. Des namiddags hield eeistgenoemde zijne intree rede met de woorden van 1 Coriuthen 9 \(ib. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Kapellebrug (gem. Clinge) is benoemd de heer A. van Waterschoot aldaar en tot id. aan de Gravenstraat (gem. Clinge) de heer A. van Mierlo van Raamsdonck: Met het oog op het St. Nicolaasfeest wordt het publiek uitgenodigd, voor eene stevige en zorgvuldige inpakking der bij die gelegenheid met de pakketpost te vei zenden voorwerpen zorg te willen dragen. Met nadiuk wordt aanbevolen om de adressen voor zoover zij niet op den omslag der pakketten gschreven kunnen worden, met stijtsei of een an dere kleefstof, niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in fdier voege, dat voor het los raken tijdens het vervoer, geen gevaar besta. Op den 28sten der vorige maand werd te Ro- zendaal de algemeene vergadering gehouden van den Nederlandscben bond van suikerbietentelers, welke werd gepresideerd door den heer S. Lako en bijgewoond door 12 afgevaardigden en 14 be langstellende leden. De vereeniging bestaat, zooals uit de lijst der afgevaardigden bleek, uit 15 afdeelingen Noord- welle, Dreischor, Hontenisse, Axel, Zonnemaire. Rilland, Ter Neuzen Steenbergen Dinteloord Nieuw-en Sint Joosland, Kruisland, Wolfaartsdijk, I Halsteren en Soramelsdijk, waarvan drie afdeelin gen. nl. Steenbergen, Nieuw- en Sint Joosland en Sommelsdijk niet vertegenwoordigd waren. Tot voorzitter weid gekozen de lieer S. Lako te Wageningen, tot secretaris de heer Rovers te Steenbergen en tot penningmeester de heer C. J. Hocke Hoogedboom te Zonnemaire. Na de behandeling van het concept reglement werd besloten voor de vereeniging rechtspersoon lijkheid aan -te vragen met het oog op het koste loos nemen vanmonsters. Daarna bracht de heer Lako verslag uil omtrent de genomc-n pioeven op 23 proefvelden, elk 1 U hectare groot. Ziehier wat de uitkomst geleverd heeft. Soort. KG. p. H.A. Suikergeb. Groene kraag söort brabant 56000 12.58 Blanche de Pölogne 56000 12. Kleine Wanzleben 49000 14.01 Blanche Vilmorin 41700 14.09 Knauets weize imperial 50500 14. CroiSëment Laurent Dieppe 58000 12.8 Mangle d'Elite 64000 13.16 Verbeterde Sucre de Dieppe 45700 14.25 Bij de proeven met bemesting is aan het licht gekomen, dat schapen mest zeer nadeelig is voor het suikergehaltewel is het beschot groot, doch het suikergehalte is gering. Belangrijk was het op een proefveld waar te nemen, dat de bie ten, zondor bijgevoegd voedsel gegroeid de beste waren daarop volgden de met chili-salpeter ge meste, verder met chili salpeter en superphosphaat, I weer minder gaven die met enkel superphosphaat. Vóór den landbouwer is bet dus van het ho 'gste gewicht welk land hij kiest voor den verbouw van suikerbieten. De voorzitter deelde ten slotte mede dat door hém een ontwerp contrakt was opgemaakt, waai in be paald is dat de bieten op suikergehalte zullen ver-» kocht worden en hetwelk hij aan den bond van süikerfabrikanten ter beoordeeüng of zoo mogelijk goedkeuring had aangeboden, doch, daar deze bond onlangs is uiteengegaan, kon hij daaromtrent, gee ne volledige inlichtingen verschaffen, doch beloofde aan de vergadering al datgene te zullen doen, Wat deze zaak tot een góed einde zal kunnen brengen. Door eenige landbouwers in Zuid Beveland is een adies van adhaesie aan het voorstel van den beer Bahlmann, houdende invoerrecht op de granen, aan de Tweedè Kamer der Staten-Ge neraal gezonden. Arrondissements-Rechtbank ie Middelburg. Vrijdag 29 November zijn veroordeeld J. V., 30 j., klompenmaker te Clinge. wegens diefstal tot l maand gevang. W. L., 25 j., timmerman te Terneuzen, terza ke als voren, tot C maanden gevang. Dezelfde rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen V. F. G. L., 25 j.. directeur der spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen, apel- lant van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbij hij ter zake van „het niet na leven van een maatregel op den spoorwegdienst," i is veroordeeld tot 10 boete, subs. 1 dag hecht. De rechtbank heelt het vonnis des eersten rech ters, met ontvankelijk verklaring van het appèl, vernietigd en den beklaagde niet strafbaar ver klaard aan het hem ten laste gelegde, wettig en overtuigend bewezen aangenomen feiten hem te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen. Bij bevelschrift der zelfde rechtbank van den 28sten Nov., is naar de openbare terechtzit ting verwezen J. W. W., 29 j., barbier, geboren en wonende te Hulst, alhier in hechtenis, ter za ke dat hij zooals door ons is medegedeeld in den avond van 4 dezer, omstreeks half twaalf,, op de oponbare straat te Hulst Laurentius Johan nes van Giesen opzettelijk Zwaai' lichamelijk let sel heeft toegebracht, door hem opzettelijk met een mes een steek in den hals toe te brengen, tengevolge waarvan hij een paar uren later is overleden. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdedi ger toegevoegd, de heer mr. W. A. van Hoek, te

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2