dp mm isa&AiasD VOLKSTELLING. IVo. 356. Woensdag 4 December 1889. 5' Jaarg. JDE Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAiV, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsda»- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER, Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. (Wet van 22 April 1879, staatsblad no.. 63) <Koninklijk besluit van 21 Augustus 1889, Staats blad no. 108.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7de algemeene tienjaar- lijkselie volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats bin nen Nederland hebben. Deze alleen worden aangewezen, onverschil lig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook woiden aangewezen zij die, zonder wer kelijke woonplaats binnen Nederland te h ebben op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. «Omtrent deze allen moeten de opgaven ver .-strekt worden, die gevraagd worden op kaarten, ■die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 ■zullen worden rondbezorgd, en dadelijk na Nieuw jjaar zullen worden teruggehaald. Door «®f voor ieder moet aan zijne woniug worden ingevuld. eene WITTE KAART (voor een man ofjoii- -gen) of eene BRUINE KAART (voor eene vrouw «of meisje), Bovendien moet door of voor ieder aan zijne woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden eene GROENE KAART (voor een tijdelijk aanwezigen man of' jongen) of eene ROODE KAART (voor een tijdelijk aan wezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder ■van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel witte, bruine, groene of roods kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende •de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de Volkstelling te ver krijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkiijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemees ter en Wethouders allen met aandrang uit, door «nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te wer ken. Axel, 2 December 1-889. Burgemeester en Wethouders voornoemd. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. De zaak—CORVILAIN. Onze lezers weten reeds uit ons vorig nummer de veroordeeling van den heer Corvilain en zijn in genieur Delaunay, wegens door daarstelling zonder toelating van een depot buskruit, bediagende onge veer 100.000 kilo's, den dood van verscheidene per sonen en kwetsuren aan anderen veroorzaakt te heb ben. Aan de hand van de N. R. Ct. deelen wij hier omtrent nog het volgende mede. Het proces duurde ruim eene week, zonder veel belangrijks op te leveren. De bescUuldigden brach ten te hunner verdediging in, dat de eerste ontplof fing niet in hunne fabriek, maar in het magazijn van Russische petroleum, dat daar vast nevenslag, gebeurde, en dat het vallen van een deksel der pe- troleumtanks op het dak der fabriek de ramp heeft veroorzaakt. De bewering was kinderachtig. Verscheidene ge tuigen kwamen bevestigen, dat zij de fabriek van Cor vilain zagen in de lucht vliegen, vóór dat aan de de tanks eenige schade was overkomen. Uit de getuigenissen van anderen bleek, dat met de groot ste roekeloosheid met het kruit werd omgegaan. De werksters moesten eli of twaalfduizend patronen per dag losmaken om dan fr. 1.20 te verdienen. Men begrijpt dat het werk onder die voorwaarden met weinig onmziehtigheid gebeurde. De oorzaak der vamp is geweest, dat Corvilain de losgemaakte patronen, waar de kogel uit weggenomen was, maar waarin het buskruit nog zat en niet meer beschut was tegen alle reglementen in liet nederleggen in een onbehoorlijk entrepot negens zijne werkplaats, dat onder toezicht der douane stond. Hij maakte •de tolbeambten wat wijs om zijne ongeoorloofde en hoogst gevaarlijke handelwijze te kunnen voortzet- ten. Hier volge nog eene mededeeling omtrent de in gekomen giften ten voordeele der slachtoffers. Volgens de laatste opgave van den schatbewaar der zijn er op dit oogenblik voor de slachtoffers in gezameld 67b duizend francs. Hierbij moet nog gevoegd worden eene som van honderd duizend francs, opbrengst der feesten en de tombola te Pa- iijs, ingericht door le Figaro Een paar leden der redactie van dit blad, met de heeren Werbrouck, bankier, en Chartrau, kunstschilder te Parijs kwa men de vorige week dit geld aan den burgemeester van Antwerpen overhandigen. De ontvangsten van feesten en tombola bedroe gen fr. 316,054,70 de uitgaven fr. 220,581,81 la tende dus een batig slot vau fr. 86,473,39. De beer Werbrouck pasteer het ontbrekende bij om de som van honderdduizend frs. vol te maken. Dien hee ren werd hartelijk dank gezegd door den burgemees ter, die bekend maakte dat waarschijnlijk de reeds gestorte sommen zullen toereikend zjjn om aan de slachtoffers hulp te' verleenen hij onderwierp aan de heeren Parijzenaars het denkbeeld, de som, wel ke zij hem overhandigden, te doen dienen als eerste bijdrage tot een bestendig fonds, waaruit de slacht offers van den arbe'd zouden geholpen worden. Dit voorstel werd aangenomen en wel des te gretiger daar ook te Parijs zulk een fonds bestaat, en le Figaro er de eerste sommen voor bijeengebracht heett. Wanneer men nagaat dat de 110 000 loten der tombola evenveel trancs hebben opgebracht, dan komt, men tot de slotsom dat de schitterende tees- ten, waarvoor zoo ontzaglijk veel geld is uitgege- VERTELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. III. Het loon, dat Aaken hiervoor van de regeering ontving, zou niet groot genoeg geweest zijn, om hem en de zijnen te onderhouden want het ei land leverde weinig op en met moeite had men hier en daar een klein stuk grond vruchtbaar ge maakt voor het verbouwen van aardappelen. De strandvonder kende evenwel amiere midde len om van zijn onvruchtbaar eiland voordeel te trekken. Des zomers weidde hij op het binnen ste gedeelte, dat met gras begroeid was, eene groo te kudde ritnderen,' die hij in het najaar met goe de winst weder van de hand deed, terwijl de groo te menigte meeuwen, die ongestoord op het ei land huisden, een rijken oogst van eieren lever den, die door alle lekkerbekken zeer gewild wa ren. Het vruchtbaarst echter was het eiland na een storm. De strandvonder stond algemeen als een gegoed man bekend, bij was zelfs rijk. Evenwel leefde hij zeer eenvoudiger bestond voor hem geen grooter genot dan zijne bezittingen te vermeerde ren hebzucht was de drijfveer van al zijne han delingen. Hij had zich op het natte duinzand neder ge zet om op zijn' broeder te wachten, en staarde in de verte over de zee, hoewel de invallende duis ternis hem belette iets anders te zien dan het witte schuim der branding, terwijl zijn oor geen ander geluid kon opvangen dan het donderend ge raas der zee en het geschreeuw der stormvogels. Eindelijk keerde Jan terug. In een' zak, die over zijn schouder hing, droeg hij eene groote lan taarn. Spoedig werd deze door de beide mannen in orde gebracht en met veel moeite ontstoken. Zij gaf een beider, schitterend licht. Drie, van achter en ter zijde aangebrachte reflektors van kunstig geslepen kristal, weerkaatsten het licht met buitengewone kracht, zoodat het zijne stralen ver over de zee deed schijnen. Van de eenigszins verwijderde schepen moest men het noodzakelijk voordat van een vuurtoren houden. Reeds jaren geleden hadden zij deze lantaarn op een gestrand schip gevonden zij hadden haar met groote zorgvuldigheid bewaard, en reeds meer malen was zij hun van nut geweest. Buiten hen zelf droeg niemand der familieleden van den strandvonder kennis van het bestaan van

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1