Gemengd Nieuws. Rechtszaken. de in de N. R. Ct. Zeef veel is reeds geschreven over de vraag of de Eerste Kamer de wijziging der schoolwet moet aannemen dan wel verwerpen. Waarover men het daarbij ook oneens is, allen stemmen hierin overeen, dat dt> Kamer, hoe zij ook beslisse, eere zware verantwoordelijkheid op zich neemt. Aan die verantwoordelijkheid kan zij slechts op ééne wijze voldoen en tevens haren plicht vervullen, te zijn een bolwerk tegen den waan van den dag. Die wijze is de wet te verwerpen, niet op grond dat zij het onderwijs benadeelt of ongrondwettig is of de geestelijkheid tot beheerscheres van land en volk maakt of de ontwikkeling der maatschap pij stiemt en daardoor grondslag wordt eener re volutie, maar op grond dat door ontbinding der Kamers en opgevolgde verkiezingen zooveel mo gelijk moet blijken of de meerderheid der kiezers v,o o r dan wel tegen de wet is. Ieder ka merlid zoowel liberaal als clericaal zoude zich met deze beslissing kunnen vereenigen, ornaat bij ieder de overtuiging levendig is, dat de uitslag der verkieziugen in het voordeel zijner partij zal wezen. En daarom schijnt hem verwerping der wet de eenige uitkomst uit het moeilijke dilemma. De Londensche correspondent der N. R. Ct. seint De inspecteur van het vee te Thameshaven heeft Woensdag twee veeladingen, per Batavier en per Teal van Rotterdam komende, wegens ver moeden van ziekte aangehouden: De veehandel verbeidt in angstige spanning het rapport van den inspecteur. Velen gelooven dat de invoer van le vend vee uit Nederlaod ernstig gevaar loopt. Volgens „de Tijd" heeft de minister van fi nanciën beslist, dat wegers en meters, welke uit sluitend uit een gemeentekas, niet ook door den handel, Worden bezoldigd, patent-vrij zijn, terwijl diegenen van hen, welke door bijzondere perso nen, niet uit openbare kassen, worden betaald, weliswaar onder de patent-plichtigen behooren doch zoo hun verblijf slechts van weinig be- teekenis is - niet in de belasting behoeven te worden betrokken. A X EL, 2 9 November 1889. Na herbaalde oproeping hebben zich voor de betrekking van hoofd dei openbare school in het geheel 5 sollicitanten aangemeld. Gisteren ongeveer half vier in den namiddag bevoud zich J. Verpoorte van Zaamslag op weg met een jong varken, dat hij in deze plaats had gebaald, ter hoogte van de ïonde putten, toen hij plotseling ineenzakte en den geest gaf. Eene hart kwaal moet de oorzaak van dit plotselinge sterf geval zijn. Het lijk is naar Zaamslag overgebracht. Gisteren hield de doelboogsocieteit „Prinses Wilhelmina" alhier ten huize van den heer A. van Aerde hare jaarvergadering. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, terwijl de heer E. A. J. van den Berg net genoe gen smaakte zichzelven koning te schieten. Een flink diner verhoogde zeer de gezelligheid. Woensdag a.s. herdenken P. B. Reumer en vrouw den dag waarop zjj voor 55 jaien door den huwelijksband werden vereenigd. Zulk een dag te beleven mag voorzeker eene zeldzaamheid genoemd worden en we zijn clan ook overtuigd dat het hun op dien dag niet aan warme belangstelling zal ont breken. Ieder zal ongetwijfeld het zijne bijdragen om het de oude luidjes alsdan zoo aangenaam mo gelijk te maken en we gelooven dat zulks het beste zal geschieden door het echtpaar in staat te stellen den winter onbekommerd te gemoet te kunnen gaan. Ds. E. M. van IJsendijk, te Laren heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Hontenisse, en aangenomen dat naar die gemeen te te Kapelle bij Goes. De standplaatsen van de brigades der le di visie koninklijke maréchaussée zijn in het district Sas van GentSas van Gent, Hulst, Hontenissé, Axel, Terneuzen, lJzendijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis, BreskeijS, Westkapeile. Z. M. heeft pensioen toegekend aan den ka pitein-magazijnmeester der artillerie D. van der Linden te Ter Neuzen, tot een bedrag van ƒ1208. En in rang en betrekking daarheen verplaatst den len luitenant magazijnmeester F. Hatz, thans te1 Wieriekerschans. Naar de M. Ct. schrijft is de benoeming van den heer C. A. van Vessem als telephonist te Zaamslag door den minister van Waterstaat enz., niet goedgekeurd. Thans is daartoe benoemd de heer C. P. Ge'el- hoedt, op eene jaarwedde van ƒ75. Woensdagavond omstreeks negen uren barst te een geweldige brand uit in de schuur van den landbouwer P. Luteijn, op de hofstede'in'den Sint Janspolder, gemeente Nieuwvliet. Aangewakkerd door eep hevigen wind stond in een oogenblik al les in vlam: slechts 3 paarden wei den gered, waar van 1 later is afgemaakt om het dier uit zijn lij den te helpen, daar de kop aan de eene zijde ge heel verkoold was. Behalve den geheelen oogst werden vmder een prooi der vlammen 3 paarden. 6 melkkoeien-en 4 runderen. De spuit van Nieuwvliet was het eerst op het terrein, daarna kwamen die van Groede, Zuidzan- de en Cadzand. Een woord van lof komt zoo schrijft men verder aan de M. Ct. toe aan de bemanning der spuiten, die den ganschen nacht tot gisterenmorgen hebben gewerkt op een terrein, waar men bijna in het slijk dréef, om de bran dende tassen uit elkaar te halen en onder het wa ter als het ware te bedelven, waardoor het woon huis en een klein schuurtje zijn behouden geble ven. Naar wij vernemen zijn de gebouwen verzekerd bij de brandwaarborg-maatschappij, directeur de heer P. B. van de Kreke, te Middelburg, en de inboedel bij de Nederl. onderlinge brandwaarborg maatschappij van den heer Montijn te Gouda. De oorzaak van den brand is onbekend daar den ge heelen avond door zware buien met weerlicht zijn waargenomen, ligt het vermoeden voor de hand dat de brand door hemelvuur is ontstaan. Te Lynn, Massachusetts, heeft een vreeslij ke brand gewoed. Honderd en vijftig gebouwen zijn verwoest, ruim een honderd schoenenfabrie ken liggen in de asch, waardoor 160 gezinnen zon der dak en 8000 personen zonder werk zijn. Een oppervlakte van 60 acres is een puinhoop, waarop zich vier bankinstellingen, verscheidene kerken, vier redactiegebouwen en vele. sociëteiten bevon den bet schoonste gedeelte der stad is verwoest. De ellende is zeer groot. De' schade wordt op 2.000.000 pd. st. geschat. Of er ook menschenlevens te betreuren zijn, wordt niet gemeld. Sedert eenige dagen loopen langs de Blaak, Hoogstraat enz. te Rotterdam weder een aantal jongens rond, van den leeftijd tusschen 12 en 20 jaar, met het doei door zakkerollen zich meester te maken van de beurzen of portemonnaie's uit" de mantelzakken der dames, die voor winkels de uitgestalde voorwerpen staan te bezichtigen. Woensdagavond is weder eene dame het slacht offer van zulk een zakkeroller geworden, die met haar voor een winkelraam stond. Een ergerlijk geval van dierenmishandeling had dezer dagen te Groenloo plaats. Eenige on verlaten hadden een zoogenaamden egel of ste kelvarken gevonden. Dit vreedzame en tevens nuttige dier moest nu dienen om den ellendigen „een pretje" te bezorgenhet werd tot dit doel met petroleum overgoten en aangestoken. Gelukkig heeft de politie, vau het gebeurde onderricht, on middellijk een onderzoek ingesteld. De barbaren zullen üunne gerechte straf niet ontgaan. Onder de oudheden van de stad Bols ward bebooit een zanólooper, die wellicht meer dan 3 eeuwen oud is en nog steeds dienst doet. Een zeer eigenaardig gebruik is daaraan verbonden. Zoodra de stadhuisklok het uur aangeeft, waarop de vergadering van den gemeenteraad is uitge schreven gewoonlijk zeven uur 's avonds treedt de stadsbode de vergaderzaal binnen en zet den zan Hooper voor den voorzitter. £oodra deze ledig geloopen is, wat ongeveer een kwartier ver- èischt, valt de presidential hamer, en wordt de vergadering geopend. De leden, die daarna bin nentreden verbeuren de helft van hur presentie geld. Zeker een oude, maar daarom geene slechte gewoonte, wier navolging voor menige vergade ring aanbevelenswaardig wezen zou. Be zoogenaamde „kwartjesvinders'' schijnen ook Noord Brabant een bezoek waardig te keuren. Op de laatste beestenmarkt te 's Bosch wordt een landbouwer uit Herpt door een soort mijn heer aangesproken, die hem vraagt -of hij ook bo ter verhandelt. Na daarop een bevestigend ant woord te hebben ontvangen, zegt hij wekelijks 50 Hl 60 kilo benoödigd te hebben, die hij steeds 28 ct. boven de markt zal betalen, indien hij op goede waar kan staat maken. De wederkeerige adressen worden opgeteekend, en de handelaar noemt zich A G. Bos te Ütreeht. Men zakt samen af naar eene herberg en ziet, daar zitten twee personen kaart te spelen. Wil-' len we ook eens wedden op de kaart, stelde de pseudö Bos voor, maar het boertje heeft geen zin. Nu dan eens om niet, en jawel nu zou hij gewon nen hebben. Het was echter, of onze Herptsche vriend lont begon te miken; want hij zeide. geen tijd verder te hebben, maar de boter te zullen leveren. Bij onderzoek bleek echter, dat er geen boter- liandelaar van dien naam te Utrecht bestaat, zoö- dat het blijkbaar niets anders dan „kwartjesvin ders" waren. Het publiek zij op zijne hoedé (N. v. H.) Men schrijft uit Nieuwediep van 25 Novem ber aan de N. R. Ct. In den afgeloopen nacht is op de Pannekoek een onbekend gebleven schip totaal verongelukt. Tot laat in den nacht werden aar. boord van het in nood verkeerende vaartuig voortdurend vurerl ontstoken, die van den vuurtoren van Kijkduin met vuurpijlen werden beantwoord. Wegens hèt hevige stormweer kon men evenwél niets tot red ding van de in gevaar verkeerende schepelinaen aanwenden; wel vertrok de reddingsboot omstreeks middernacht nog van hier naar de strandingsplaats, doch deze kon het schip door de booge zeeën na tuurlijk niet bereiken. Toen de boot tegen den morgen andermaal vertrok, was er van het schip reeds niets meer te ontdekken. Volgens rapport van schipper Duinker. met do loodskotter No. 10 alhier binnengekomen, stuurde gisteren tegen den avond een ijzeren barkschip regelrecht op de gronden aan; de opvarenden van de kotter hadden nog pogingen aangewend het schip op het gevaar opmerkzaam te maken, doch de seinen schenen niet begrepen te worden. Dat schip en het verongeluke zijn dos ongetwijfeld éen. Wrakhout of lading is tot heden niet aangespoeld. Bij een landbouwer te Beek (bij Breda heb- de muizen voor 15,000 aan geldswaardig papier opgeknabbeld. Iflen meldt uit Groningen De zoogenaamde spiritistische seances van Miss Fay hebben velen doen gissen naar de wijze, waar op zi] hare toeren verrichtte. Door den heer T. Jansen alhier, werd thans het geheim ontdekt. Woensdag avond heeft hij ten aanschouwe van een zestigtal heeren dezelfde toeren uitgevoerd en telkens na afloop van iedere- afdeelrng, eene duide lijke uitlegging gegeven van de kunstgrepen, die daarbij worden gebezigd. Het blijkt daaruit, dat de Miss op eene gemak kelijke wijze het publiek beet neemt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Dinsdag 26 November zijn veroordeeld C. L. v. V., 36 j., leurder te Clinge, wegens mishandeling tot 14 dagen gevaug. A. d'H., 37 jbarbier te Clinge, wegens een voudige beleediging, tot 5 boete of 5 dagen h. F. H., 12 j., zonder beroep, P. M. S., beiden te Terneuzen, wegens diefstal, ieder tot 7 d. gev. A. v. d. K., 16 j., zonder beroep te Terneuzen, wegens diefstal, tot 7 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2