Jaarg. im uta&a® ■r r° Zaterdag 50 November 1889, 5* J\o. o5e>. 1 Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. n. Itiiuiciilandsfli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewaeht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Paus Leo XIII heett den pauselijken nuntius te Rio Janeiro per telegraaf instructies gezonden, waar bij her, katholieke episcopaat en den clerus in Brazilië bevolen wordt, zich ran alle politieke demonstra ties te onthouden en geen deel te nemen aan het in het leven roepen van nieuwe politieke toestanden. Beide moeten zich er toe beperken van het voor- loopig bewind vrijheid te verlangen tot uitoefening van hun geestelijk ambt. De toestand in Brazilië, voor zoover daarover uit telegrafische berichten te oordeelen valt, zal naar de ineening der „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" waarschijnlijk voor het oogenblik de mogendheden geen aanleiding tot onrust geven. De voorloopige regeering mist, naar het schijnt, evenmin de macht als den wil om de orde te handhaven, zoodat er d«.n ook geen reden bestaat, Du'tsche oorlogssche pen naar Rio te zenden. Het zal zoowat een jaar geleden zijn, dat dom Pedro in grooten ernst aan twee Portugeesche mi nisters moet verklaard hebben, dat hij zelt repu blikein was. Hieruit zou het te verklaren zijn, dat alles zoo rustig in zijn werk is gegaan. Volgens een telegram uit Rio Janeiro is de ge wezen minister—president onder wien verleden jaar de slavernij in Brazilië is afgeschaft, gevangen ge zet. In de Fransche kamer is een voorstel verworpen dat ingediend was door de arbeiders afgevaardigden Het had ten doel eene som van 150 000 francs te verleenen aan de werkstakers in het Noorder-de partement en dat van het Pas - de - Calais. Het werd van de zijde der regeering fel bestreden en VEETELLING VAN FRIEDRICH FRIEDRICH. - De loodsboot is door den storm genoodzaakt ge worden naar Emden terug te keeren. gaf de strandvonder ten antwoord en een trek van stille vreugde vertoonde zich op zijn gelaat. Hij had door den kijker reeds lang bemerkt, wat zijn broe der thans zag. Evenwel wendde hij den blik nu over het eiland in de richting naai- Emden, om zich te overtuigen of er geen loodsboot te zien was, of geen boot van die kloeke en vermetele mannen, wier plicht het is de in- en uitgaande schepen te geleiden op hunnen moeilijken weg langs ondiep ten en zandbanken, het zou beproeven uit te loo- pen in weerwil van den storm. Het was nauwe lijks denkbaar, maar Klaas Aaken wist wel, dat die koene mannen ook voor het moeilijkste niet terugdeinzen. Hij zag echter geen zeil zoover zijn oog reikte. De avond viel en daar het in November was, geen wonderOp zoo'n wijze zou men de werk staking aanmoedigen en het is er al erg genoeg mede. Vorst Nikita van Montenegro, de eenige vraie vriend en bondgenoot van Rusland, heeft het voor beeld van zijn hoogen beschermer gevolgd en aan een feestmaal een politieken dronk uitgebracht, waar bij hij verklaarde met alle naburige staten in goe de betrekking te leven, doch dat zijn rijk zich met het oog op alle mogelijke gebeurtenissen goed var wapenen, munitie en andere oorlogstuigen had voor zien. Vertrouwende op den heldenmoed der Mon- tenegrijnen zag hij gerust de toekomst te- gemoet en verzekerde dat het kleine Montenegro op niet minder vaste grondslagen berust dan de overige Europeesche staten. Jammer dat de Montenegrijnen bij duizmden hun land verlaten, omdat ze anders van den honger zou- deu omkomnn. De koning van Italië heeft persoonlijk het par lement met eene troonrede geopend. Z. M. wees op den krachtigin steun zijner bondgenooten, op de voortdurende ontwikkeling' van zijn rijk en verze kerde onder meer, dat geene nieuwe belastingen zullen worden aangevraagd. Dit laatste vooral zal met blijdschap dooi zijne onderdanen zijn vernomen. De Dnitsehe rijksdag behandelt de socialistenwet en Bismarck doet zijn best er eene meerderheid voor te verkrijgen. De man lijdt erg aan socialis- tenvrees. De correctioneele rechtbank heeft ter zake van de ontploffing van 6 Sept. 11.. te Antwerpen, den eigenaar der inrichting, Corvilain, veroordeeld tot in het geheel 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met 476 francs boete, en zijnen ingenieur Delaunay tot te zamen 18 maanden gevangenisstraf met 150 francs boete, verder beiden solidair tot 12000 fr. schadevergoeding en tot betaling der kosten van het geding. duurde de schemering slechts kort Zelfs door den kijker was het vaartuig nog nauwelijks zichtbaar. Het schip houdt op het eiland aan het moet stranden, hervatte Jan. De strandvonder antwoorde niet, maar nam zwij gend den kijker. - Het kan ons niet ontgaan, sprak hij met scliit terenden blik. - Haal den lantaarnik blijf hier. Zijn broeder scheen de bedoeling dezer woorden dadelijk te begrijpen, want hij verwijderde zich zonder iets te vragen. Het was nog in den tijd toen het strandrecht geenerlei beperking ondervond, toen de bewoners der eilanden nog dagelijks baden, dat God het stiand mocht zegenen wat met andere woorden wilde zeggen dat vele schepen in de nabijheid mochten vergaan, opdat de goederen aan het strand werden gespoeld om zoo, volgens de bepalingen van het strandrecht, het eigendom der bewoners te worden. Of daarbij menschenlevens verloren gingen, wat ging dat hun aan? Zij kenden geen medelijden. Als er lijken aanspoelden, werden die op eene af zonderlijke plaats tusschen de duinen begraven daarmee was alles uit; niemand betreurde hun verlies. De herhaalde rampen, die om en bij de eilan den plaats vonden, had het gevoel der bewoners verstomptde hebzucht had reeds lang 6lke zach Men schrijft uit den Haag aan het U. D. „Wat de regeering zal doen in het onverhoop te geval dat de Eerste Kamer de onderwijswet mocht verwerpen, is niet ineteenigen zweem van waarschijnlijkheid te zeggen, al vormt het ook in onze politieke kringen hier het onderwerp van den dag. De een beweert, dat de heer Mackay in dat ge val wenscht af te treden, en een ander minder verzoeningsgezind anti-revolutionair (huiten de ka mer, wiens naam reeds wordt gefluisterd) zijne plaats zou innemen. Een ander vertelt daarente gen, en dit vindt het meest geloof, dat de heer Mackay besloten heeft alsdan een beroep op de natie te doen en beide takken onzer wetgevende macht te doen ontbinden. Ook zijn er die spreken, dat een vrijzinnig ka binet de teugels van het bewind zou in handen nemen doch dit laatste is zoo onwaarschijnlijk en zou zulk een doodgeboren kind blijken, dat slechts weinigen er geloof aan slaan. Intusschen kan men verzekerd zijn, dat vóór het einde van het jaar belangrijke gebeurtenissen op staatkundig gebied ons zullen verrassen, zoo onze senaat zich door de adresbeweging en de daaraan verbonden overdreven voorstellingen mooht laten medeslepen." Ondei het opschrift „een moeilijk dilemma" schrijft de heer v. d. H., te Lunteren het volgen- tere aandoening verdrongen. Wat missschien nog ter hunner verontschuldiging strekken kon was, dat ook voor hen zelf het leven slechts een ge ringe waarde had, daar zij het in de uitoefening van hun beroep dikwijls in de waagschaal moesten stellen, om in het karig onderhoud voor hen en de hunnen te kunnen voorzien. Op dit eiland werd wel niet om een zegen o- ver het strand gebeden, maar toch was het meest al lijk gezegend ;j want de strandvonder gebruik te andere middelen ter bereiking van dit doel. Het gebeurde niet zelden dat sch'epen. die over dag door tegenwind waren verhinderd de Eems binnen te loopen, des nachts door verkeerde vu ren eu lichten werden misleid en jammerlijk strand den. Er was op het eiland slechts éen huis of hof stede welke bewoond werd door den strandvonder Klaas Aaken en zijn gezin, dat uit zyne vrouw, zijne twee volwassen kinderen Tine en Hendrik, zijnen broeder Jan en den knecht Auste bestond. Klaas Aaken's vader was reeds strandvonder op het eiiand geweest. Hij was door de regeering aangesteld om de duinen in orde te houden, en, ingeval een schip in nood kwam, seinen te geven naar het slechts op weinige uren afstands gelegen vaste land, opdat men vandaar hulp zou kunnen zenden. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1