ten vuile geeft. De omstandigheid, dat in de uitvoering dier wet te kort is geschoten, wordt nu als een grond van aanbeveling gebruikt voor een wetswijziging, die aan de volksschool een nog minder voldoend aantal onderwijzers toekent. Het ontwerp bederft daarenboven de opleiding der ouderwijzers, terwijl de eisch van een ver plicht schoolgeld, in zijne gevolgen, aandruischt tegen de bedoeling van het grondwettelijk voor schrift, waardoor den Staat de plicht wordt op gelegd, overal voor voldoend openbaar lager on der wijs te zorgen. Zelfs zij, die het subsidieeren der kerkelijke scholen als een eisch der billijkheid beschouwen, en gelooven, dat de bestaande Grondwet dit toe laat, kunnen geen vrede hebben met eene rege ling die de openbare volksschool ter wille dei- kerkelijke scholen bederft, een wilden greep in het duister in de schatkist toelaat, en den Staat niet in de gelegenheid stelt, om behoorlijk te controletoren, dat de door hem verstrekte gelden overeenkomstig hunne bestemmingen worden aan gewend. En dat alles wegens het droombeeld, dat er vre de zal komen tusschen partijen, wier beginselen op elk gebied van staatsbeleid, nu bij hot onderwijs, dan op economisch en sociaal gebied, straks bij het regelen onzer strijdkrachten lijnrecht met elk ander in strijd zijn En aan dat onbereikbare ideaal moet de toe komst onzer kinderen worden ten offer gebracht, der zonen en dochteren vooral van hen, die niet met aardsche goederen zijn gezegend Zou dit de wensch kannen zijn van dat Neder landsche volk, dat, Mar luid zijner historie, voor oe ontkluistei ing des geestes goed en bloed heeft veil gehad Mag aan de jongste verkiezingen van den an deren tak der volksvertegenwoordiging de daar aan door het ontwerp gegeven beteekenis worden gehecht Werden die verkiezingen dan alleen door het onderwijs vraagstuk beheerscht Wie kan den invloed berekenen, welke bij die verkiezingen zich heeft doen gelden door de tel kens en telkens herhaalde voorstelling, dat de staat skrachten bijna bezweken onder de lasten van het onderwijs, terwijl thans de schatkist on uitputtelijk schiint Is de op 6 Maart 1888, volgens sommigen, uit gesproken volkswensch niet in hooge mate on zeker geworden door de in dit jaar gehouden verkiezing van leden der Provinciale Staten Wordt die onzekerheid niet nog verhoogd, in dien men let op de honderden verzoekschriften, die tot U kwamen en op verwerping der wets voordracht aandringen Adressen, niet uitgelokt door de leidei s eener kerkelijke of politieke partij, maar zonder eenigen aandrang uit het volk zelf -voortgekomen in strijd zelfs met de inzichten van politieke voorgangers die, helaas, om dat nooit te verwezenlijken droombeeld, beëindiging van den schoolstrijd, de toekomst van ons volksonderwijs in gevaar brengen De ondergeteekenden komen tot U met de be 'de, dat het Nedeilandsche volk in de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, nu, gelijk steeds, moge vinden een bolwerk ter verdediging van zijn hoogste belang, de toekomst zijner kinderen, een bolwerk tegen verlaging van het peil van volks beschaving en volksverlichting. De gevolgen toch van dit vergrijp, aan het volks- onderwijs gepleegd, zouden voor het thans leven de en voor volgende geslachten misschien onher stelbaar zijn Hetwelk doende, enz. Mr. E van Lier, te Amsterdam. Dr. H. Blink, Amsterdam. Mr. B. Denekamp, Rotterdam. A. H. Gerhard, Ainsteidam. T, Heiner, Hindeloopen. Mr. A. J. E. Jolles, Amsterdam. Jhr. Mr. D. W. van Andringa de Kempenaar, Zutfen. G. B. Lalleman, Amsterdam. Mr. J. A. Levy, Amsterdam. Roelof Luyten, Haarlem. J. C. Marx, Utrecht. J. Vouie Cz., Mr. S. Katz. te Amsterdam- Amsterdam. A A E li, 2 6 A o v e ni b e r 18 8 9. Vrijdagavond smaakten we weder het voorrecht een srnrée bij te wonen, gegeven door den heer Kattermole ex tooneelspeler van het Grand The atre te Amsterdam, ten huize van den heer P. Koole alhier. Aclitereenvolgens droeg de gevierde spreker de nummers van het programma voor, waarvan voor al prachtig waren Eduard IH voor Calais, De Menschenhater en wat we wel het eerst hadden mogen noemen, het zoo uiterst moeilijke stuk van Multatuli getiteld Rammelslag. Met een bewonde ren waardige radheid werd dit voorgedragen en toch geen enkel woord ontging ons Ook op komisch gebied leverde de heer K. be halve de op het programma voorkomende, nog een paar extra nummers, welke alle zeer voldeden. Het was dan ook niet te verwonderen dat bij het einde een der aanwezige heeren openlijk den dank van het gezelschap nitsprak voor hét vele dat de heer K. ons had te genieten gegeven. Wij roepen den heer K een hartelijk „tot weer ziens" toe. Zondagavond viel het vijfjarig zoontje van een schipper, die met zijn vaartuig aan de Axel- sche Sassing lag, al spelende in het kanaal. Spoe dig werd de knaap op het droge gebracht en na eenige bange oogenblikken gelukte het, de levens geesten weder bij den kleinen drenkeling op te wekken. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Terneuzen is beroepen ds. L. A. F. Freutzberg te Beekbergen. HONTENISSE. Jongstleden Maandagmorgen sloe gen, te midden eener dikke duisternis, eensklans de vlammen uit het dak van een stal toebehoo rende aan den slager D. Picavet te Klooste.zan- de. Deze stond op eene plaats, vanwaar het vuur zich bij Zuidelijken of Zuid westelijken wind ge makkelijk aan andere gebouwen, waaronder ook schuren, kon mededeelen. Men zal beseffen, dai ditjgevaar nu nog ver groot werd door den hevigen wind, die in den a vond van jl. Zondag was opgestoken en die dan ook het vuur over een groot gedeelte van het dorp verspreidde. Door bet krachtig optreden der brandweer en de hulp, die door ieder bereidwaardig geboden werd, mocht het echter gelukken het vuur te blus schen voor het zich aan de belendende gebouwen bad medegedeeld. Of de stal, die voor een groot gedeelte met hooi en stroo was gevuld, tegen brandschade verzekerd was in ons. evenals de oorzaak van het onheil, niet met zekerheid bekend. Uit Sas van Gent schriift men aan de „Tijd": Voor eenige dagen, en heden opnieuw, levert het kanaal Terneuzen - Gent hier een vreemd ge zicht op. Het water is vaal en vuil en bezet met kleine blaasjes, terwijl een heirleger van visschen izich langzaam aan de oppervlakte voortbeweegt. De oorzaak is deze De vele suikerfabrieken te Selzaete en hooger op in België zetten haar wa ter in het kanaal af, waardoor het kanaalwater bedorven wordt, te eerder wjjl er bijna geen stroom is. Dat honderden visschers goede zaken maken, valt te hegiijpen, daar de visch, ziek als zij is, zich als ware het laat opscheppen. De kwaliteit is evenwel niet best, en menig vischje is reeds Üood vóór het gevangen wordt. Een vraag mag hier welgesteld worden, name lijkof tegen dit bederven van het kanaalwater door Belgische fabrikanten niets kan gedaan wor den, vooral als men bedenkt dat de Nederlandschè fabrieken allerlei lastige maatregelen moeten ne pen, om het de visscherswereld niet onaangenaam te maken Met ingang van 1 Dec. a. s. zijn benoemd tot bestellende postbode te Schoondijke W. J. Ross en J. Goethals aldaar. Het hoofdbestuur der „Maatschappij ter he vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland Genoemde tot lid der commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paar denfokkerij in Zeeland den heer H. J. Kegelaer, provinciale veearts te Hontenisse. De benoeming geschiedde ter voorziening in de vacature, ontstaan dooi het bedanken van den heer C. Mazure, provinciale veearts te Middelburg. As. Zondag den 1 December zal, naar wij ver nemen, de heer W. A. Vrolijk jr. beroepen predi kant bjj de Ned. Ger. gem. te Zaamslag, des voor- middags bevestigd worden door dr. A. Kuijper van Amsterdam en des namiddags zijne inlrerede hou - den. Door den raad der gemeente Breskens is tot secretaris ontvanger benoemd de heer J. C. Snouck Hurgronje te Noordwijk. Mede stonden op de voor dracht de heeren li. Brinkhuis te 's Gravenhao-e en A. G. A. baron Collot d'Escury te Groede. ZAAMSLAG. Gemeenteraadszitting van 22 Nov. Tegenwoordig alle leden. De heer Van de Ree legt de bij de wet gevor derde eeden af, en neemt zitting. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde a. Een brief van de Rederijkersvereeniging al hier, houdende kennisgeving dat zij geer, gebruik wenscht te maken van de kamer op het raadhuis tot het houden harer repetitiën, omdat de ge bruiksvoorwaarden te bezwarend zijn. b. Verzoekschrift van M. de Bruijne, landbou wer alhier, tot demping eener sloot en tot afstand van dan daarvoor banoodigden grond. Dienovei eenkomstig wordt met 6 tegen 1 stem die van dhr. Van Vessem, besloten, onder voor waarde dat voor den grond 1 moet betaald wor den, en de gemeente zich liet recht voorbehoudt om, zuo noodig, in die sloot kaonebuizen aan; te leggen tot afvoer van water. c. Uit het Pi oces verbaal van kasopneming blijkt dat /3952,37s aanwezig is. Voor kennisgeving aangenomen II. Met eenparige stemmen wordt goedgekeurd de overeenkomst met de gemeente Axel, betref fende de kosten van verbinding der op te richten rij ks tel efoon ka ntore n III. Wordt met 6 tegen 1 stem, die van den voorzitter, besloten een der lokalen der openbare dorpsschool ten gebruike af te staan aan het fan faren-gezelschap, onder bepaling dat de repetitiën op geen andere tijdstippen mogen plaats hebben dan op die, door Burg. en Weth. vast te stellen; dat verplaatsing van schooltafels in geen geval ge oorloofd is; dat alle schade bij gelegenheid der oe feningen veroorzaakt, door de vereeniging zal wor den geledendat, behalve op den eersten Zater dag van iedere maand (algemeene repetitie) aan niemand, dan aan het bestuur en de werkende leden der vereeniging, toegang verleend zij dat na elke repetitie het gebruikte van wege de ver eeniging of ten genoege van den burgemeester ge reinigd worde;.dat het verbruik van tabak,onder welken vorm ook, verboden is. IV. Wordt met 6 tegen 1 stem besloten tot afwijzende beschikking op een verzoek van de ge meente vroedvrouw om verbooging van jaarwedde of een jaarlijksche toelage. Voor dhr. van Vessem. V. Op voorstel van B. en W. wordt met alg. stemmen besloten tot verkoop van do in het ge- jmeente-archief aanwezige staatscouranten en bij lagen VI. Tot leden der Nieuwjaarscommissie worden benoemd de heerenK. de Kraker, als voorzitter en W. de Klerken J. van de Ree tot diens plaats vervanger J. Moens, A. Klaassen, J. van Laare Riemens, L. de Putter, J. R. Scheele, W. de Mul, en A. Dees Az., toe leden, en M. Goossen, H. Zegers W. Dekker P. Stoffels, J. de Pooter en L. J. Geelhoedt tot hunne plaatsvervangers. VII. Op voorstel des voorz. wordt eenstemmig besloten tot het instellen van een onderzoek naar den veroindingshaak van den toien en de kerk, zulks naar aanleiding van een schrijven van den president kerkvoogd. VIII. Den voorzittor wordt gemachtigd grind te doen strooien in de Axelsche straat on de brouwerij. IX. Uitnoodiging tot den Baad van den kerke- raad der Ned. Ger. gem. tot bijwoning der beves tiging dooi- dr. A. Kuyper van Amsterdam eu de

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 7