110 OLMEN IIOOM, circa 3000 GELE KLIKKER, (icinenud Nieuws. Advertentiën. Handelsberichten. Te hoop 2 kozijnen met deuren 4 GROOTE ARDUINSTEENEN. J. BAUWENS, te AXEL. intrede van ds. W. A. Vrolijk jr. bij die gem. op Zondag 1 Dec. X. Wordt op verzoek van den heer Van de Ree besloten tot herstelling van het zoogen. straatje in den Margarethapolder. De vergadering wordt gesloten. Vrijdagavond «talen er dieven vier zijden fou lards :n een winkel der Vingerlingstraat te Ant werpen Zij gingen op de vlucht, achtervolgd door de bewoners van het huis. Weldra riep men van alle kanten, houdt den dief! Een der kerels was zoo gelukkig, ongemerkt in eene herberg der Brou werstraat te kunnen vluchten. Daar viel hij half dood;van schrik neer, zeggende dat hy met eenen vriend werd aangerand. Men ziet buiten de ont roering Men kwam met azijn en Hoffmann-drup- pen men gaf den sukkelaar i ier, cognac en al wat hij lustte. Twee mannen gingen zelf met groote stokken op zoek naar de aanranders. Na tuurlijk vonden ze niemand. Maar toen onze slim merik weer bij zichzelven was, ging hij mee zoeken en, op den hoek der straat gekomen, nam hij plotseling de vlucht zoo hard hi) maar kon. De twee andere, met hunne stokken, zagen elkaar verbluft aan, maar ondertusschen was de dief reeds verdwenen. In de Boheemsche gevangenis te Brux is de zer dagen een huwelijk voltrokken lusschen een roover hoofdman, die tot de galg veroordeeld is en eene vrouw, die aan de meeste van zijn misda den medeplichtig was. Zij mochien gedurende de plechtigheid waarbij de biuidegom in gevangenkleeding en met kete nen beiaden, de bruid in liet zwart gekleed was enkele woorden wisselen, maar werden toen weder ieder naar hunne cel gevoerd. Te Berlijn trekken twee bijzondere gevallen van slaapziekte de aandacht dei' geneeskundigen. Een jongen vari elf ]aar naar lichaam en geest goed ontwikkeld, werd voor eenige maanden aan getast en thans is ook zijn zuster lijdende. Bei de vallen plotseling in slaap, b. v. onder het spe ien op een school, onder de wandeling of onder het praten, zoo plotseling, dat als zij spreken ter wijl de s[aap begint, zij midden in een zin ophou den worden zij naar bei gebracht, dan zetten zij bjj het ontwaken bet gesprek voort by het woord, waarin zij bleven steken.- Het is echter niet noodig hen naar bed te brengen, daar Zij ook zonder dat alles doen wat zij doen moeten, en b. v. kunnen wandelen zonder ooit hun be stemming te missen. Te Verviers werd de vorige week een Prui sisch landlooper door een gendarme doodgeschoten. Hij werd verdacht van brandstichting en zou ge vangen genomen worden. Toen hij zich achtervolgd zag, vluchtte hij op een hooizolder, van waar hij met een grooten knuppel zwaaiende ie derepn dreigde dood te slaan, die hem naderen durfde. Twee gendar mes poogden tevergeefs zich van den woestaard meester te maken. Een bri gadier sommeerde hem ten laatsten male zich o- ver te geven. Toen hij hieraan geen gevolg gaf, schoot de brigadier hem een kogel door het on derlijf. Hij bleef onmiddellijk dood. Te Kralingen is een zevenlienjarig jong- mensch des morgens dood in zijn bed gevonden, gestikt door den potroleumwalm van het nacht lichtje iD ziin slaapkamer, èn bij Bergum is een jeugdige schippersknecht door kolendamp in de ka juit van zijn vaartuig gestikt. Woensdagochtend werd te Rotterdam ont dekt, dat een gevangene uit de cellulaire gevan- nis aldaar trachtte te ontvluchten, door zich langs een touw uit zijn cel, die op de bovenste verdie ping was gelegen, neer te laten. Hij werd ech ter nog intijds bemerkt en naar een andere cel overgebracht, waar hij thans bijzonder scherp wordt bewaakt. De man was een half jaar geleden de gevangenis gekomen, om daar achttien maan den te verblijven. De bezigheid, die hem was op gedragen, was het stoelenmaken. Het blijkt thans, dat hij sedert lang een gedeelte van zijn tijd be steed beeft aan het wegkrabben der kalk tusscben de steenen van den dikken buitenmuur zijner cel. Met ongelooflijke inspanning heeft hij daarin ïnet behulp der els, die hem als gereedschap voor zijn ambachtswerk was verstrekt, een gat uitgehold, groot genoeg om een menschelijk lichaam door te laten. Wanneer de cipier kwam, plaatste hij de uitgehaalde steenen weer zoo netjes in het gat, dat dit in het geheel niet werd opgemerkt. Zondag ochtend, toen een zware mist over de stad hing, achtte hij het oogenblik gunsiig, om de vlucht te beproeven. Hij weid echter ontdekt en gevat, zoodat zijn maandenlange zorg en arbeid alleen een verscherpt toezicht ten gevolge zal hebben. Het plan was wel romantisch, maar in realiteit onmogelijkeenmaal buiten he* gebouw gekomen, zouden de hooge walmuren, de schildwachten de grachten onoverkomelijke hinderpalen geble ken zijn. De jonge smidsgezel Emil Becker werkte ge durende twee jaren aan eene geweerfabriek te Ber lijn. Door zijne bekwaamheid maakte hij spoedig vorderingen en werd, na een korten tijd als ge zel werkzaam te zijn geweest, benoemd als mees terknecht. Te Berlijn leerde hij eene jonge dame kennen, die steeds zeer elegant gekleed ging, wier beurs altijd vol goudgeld was en die in Chariot tenburg een prachtig huis bewoonde. EmiL had de ionge dame lief en de jonge dame hem, doch de pracht die haar steeds orrtgat, maakte zulk een geweldigen indruk op hem en hij vond het meisje zoo aai dig, dat hij besloot zijn werkkring geheim te houden. De beide geliefden leefden als duifjes. Op zekeren J dag, toen zij weer elkaar allerlei woord jes van liefde toefluisterden, kwam een hediende het gesprek storen met een brief, die eene aan zienlijke geldsom inhield. Toen bemerkte de smid, dat zijne aangebedene de dochter was van een Russischen graaf. Dat werd den eenvoudigen ge zel wat' te kras. Hij, de smid, en zij, de gravin, zouden nooit een paartje kunnen worden Zijn verstand raadplegende, besloot hij zijne liefde te verbannen, bekende aan de schoone gravin wie en wat hij was en deelde haar mede, dat het groote verschil van stand tusschen hem en haar voor altijd eén hinderpaal zou zijn voor eene ech telijke verbintenis, en dat het daarom beter was van elkaar te scheiden. De gravin wilde tliervan niets weten. Zij verhaalde hoe haar vader haar de ouderlijke woning had ontzegd, oiudat zij wei gerle te huwen met den man, die voor haar tot echtgenoot was bestemd. Zij kon leven op den voet waarop zij thuis had geleefd en waar zij wil de, doch de deur van het ouderlijke huis bleef voor altijd voor haar gesloten. Haar minnaar ver laten deed zp nooit. En inderdaad, iederen avond haalde zij iii 't vervolg haar Emil van de fabriek. Op zekeren avond deelde zij haar minnaar me de, dat haar vader thans toegevender was gewor den hij had haar zelfs verzocht weer thuis te ko men. Zij had zich bereid verklaard, doch slechts onder eene voorwaarde haar minnaar zou haar mogen vergezellen. Ook hierin stemde de vader toe, ep een week of drie geleden stoomden de jon gelui naar Rusland. De jonge smid werd als toe komstige schoonzoon anngewezen en eerstdaags zal hy met zyn gravinnetje in het huwelijk treden. H ulst, 25 November. Tarwe oude ƒ9,00 a 9,40 Rogge oude ƒ5,00 a 5.25 Kookerwten ƒ7,00 a 7,50 Paardebooren ƒ0,00 a 0,00 Rotterdam, 25 November. Tarwe Z. en VI p. ƒ8,25 a 8,50 m. ƒ7,00 a ƒ7,50 Rogge p. ƒ4,20 a f 5,60 Gerst W. p. ƒ7,30 a 7,60 Gerst Z. p. ƒ8,50 a 4,50 Haver p. ƒ3,00 a 3,75 Bruineboonen n. ƒ8,75 a 9,25 Kookerwten p ƒ8,00 a 8,25 Rotterdam 25 Nov. Op de veemarkt waren he den aangebracht78 runderen, 67 vette kalve ren, 8 nuchtere kalveren, 1238 schapen of lam meren, 534 varkens, 000 biggen, 2 bok. De prijzen waren als volgt le kw. 2e kw. 3e kw. runderen 74 68 ct. 62 ct. kalveren 00 90 a 58 schapen 65 60 varkens 26 26 24 alles per kilo. Gent, 22 November. Roode en winter tarwe fr. 18,00; Kogge fr. 14,50; Gerst fr. 16,75 Haver fr. 15,00; Boekweit fr; 17,00, Paardeboonen fr. 18,75; koolzaad fr. 36, Lijnzaad fr. 26,50 ;Lijnkoeken fr. 19,75. Antwerpen, 25 Nov. Veemarkt. Verkochte dieren. Centimes betaald per kilo. 152 ossen le kw. 95 2e kw. 85 3e kw. 75 161 koeien 85 75 65 54 vaarzen 90 80 70 19 stieren 80 70 60 46 kalvers 105 96 86 schapen Antwerpen, 25 Nov. Beetwortelsuiker vast. Men noteert basis 88 gr rendement November/December... 28,75 nominaai. Januari/Maart29,00 Koers van Belgisch geld. ƒ47,75 a ƒ47,80 per 100 frs. ^oor de bewijzen van belangstelling on dervonder bij gelegenheid der vijftig-ja rige ambtsvervulling als Gemeente-Secretaris be tuigt ondergeteekende zijnen bartelijken dank. Axel, den 25 Novembei 1889. J. v. D. SCHOONAKKER. Axel, 23 November. Tarwe Z en V n p. ƒ9,00 a 9,50 m. ƒ8,00 a ƒ8,1 Gerst Z. w. n. p ƒ8,25 a 8,50 m. ƒ7,64» a ƒ8,10 Gerst Z. z. o. p. ƒ7,40 a 7,6C m. ƒ6,50 a ƒ7,25 Haver n. p. ƒ6,40 a 6,80 m. ƒ5,50 a ƒ6,25 Paardeboonen p. ƒ6,80 a 7,05 m. ƒ6,00 a ƒ6,70 Voedererwten p. ƒ6,80 a 7,10 m. ƒ6,00 a ƒ6,75 Kookerwten bl p. ƒ7,80 a 8,20 m. ƒ6,75 a ƒ7,75 Slagzaad p. 10,50 a 11,25 m. ƒ9,00 a 10,25 Bovenstaande prijzen zijn allen per 100 kilo Rogge Z vl. p. ƒ5,10 a 5,25 m. ƒ4.70 a ƒ5,00 Deze prijzen zijn berekend 4kr zak. Aardap. n.p. fr. 4.00 a fr. 4,75 de 104 kilo. Rotterdam, 25 Nov. Beetwortelsuiker in kalme stemming, met geringen omzet; Dec.-levering werd ƒ14,37 gedaangeraffineerd stil. EN Prov. Veearts, AXEL. De Notaris R. DREG MANS, te Axel, zal ten verzoeke van bet BESTUUR van den pol der Coegors c. a., op Dinsdag den 3 December 1889, des vooimiddags ten 10 ure, in het openbaar verkoopen waaronder zware, geschikt voor leve- rancie en werkhout, staande langs het Kanaal van de Axelsche Sassing naar Sluiskil. Te vergaderen aan de hofstede bewoond door Willem Dekker Pz.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 6