Gemeenteraad Tan Axel. Rechtszaken. op afzonderlijke zitplaatsen wenschelijker vinden dan verwijdering van de school. Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Eenstemmig vei klaren de geneeskundigen, dat de kiekten zelden of nooit voorkomen en dat in de meeste gemeenten verordeningen bestaan, die streng nageleefd worden. Uitzondering maakt hier op de heer Jagen nek, die verklaart, dat zoo te lJzendijke als U Hoofdplaat herpes tonsurans en firms zeer vee] voorkomen (op 'iedere school zekej 3 u) en dat scabies patiënten ongeloofelijk veel voor komen, waarom hij het in 't leven roepen eener ver ordening hoogst wenschelijk zou achten, ofschoon hij voor beide eerstgenoemde ziekten, wegens de langdurige genezing, de voorkeur zou geven aan eene besmette klasse. Nu is het opmerkelijk dat juist Hoofdplaat en LJzendijke op dit punt strarverordeningen bezitten met zeer uitgebreide bepalingen en bètrekkelijk nog zeer nieuw (lJzendijke 1884). De raad heeft op voorstel der commissie beslo ten vooralsnog in dezen niet handelend op te treden. A X E E, 3 3 November 1 8 8 9. Onze gemeente vierde gisteren met den heer J. v. D. Schoonakker leest en wel een gouden feest. Hij gedacht immers den dag, waarop hij vóór 50 jaar als gom.-secretaris werd aangesteld. Onafgebroken besteedde hij zijne krachten tot nut der gemeente. En dat de ingezetenen die werk zaamheid op prijs stelden, bleek wel uit de fees telijke stemming waarin Axels inwoners verkeer den, uit het-feestkleed dat de gemeente had aan getrokken. Voor de woning van Jden jubilaris was eene fraaie eerepoort opgerieht, het Raadhuis prijkte met gioen en andere versieringen, de Raad zaal was niet kwistige hand met groen, kronen en guirlandes getooid, de secretarie, deed zich niet als een werk- maar als een feestlokaal voor, ter wijl van talrijke woningen de vlag was uitgestoken. Te 11 ure bad eene vergadering van den raad plaats ter herdenking van dit heugelijk feest, om 12 ure begaven zich de burgemeester met de raads leden, benevens de leden van het burgerlijk arm bestuur, alsook de verdere gemeente-ambtenaren en corps naar de woning van den heer Schoonak ker, terwijl hem vele bewijzen van belangstelling en stoffelijke blijkon van aandenken ten deel vie len, waaronder behalve het geschenk van den raad nog dient vermeld te worden een gouden bril met prachtige étui en voorzien van eene in scriptie van wege het burgerlijk armbestuur, waar van de jubilaris zoovele jaren deel uitmaakte. Des avonds bracht ons fanfaren-gezelschap „Con cordia" den Secretaris eene serenade met fakkel licht, waarbij menig hartelijk woord werd gewis seld, terwijl zich nog eenige familieleden bij de feestvreugde hadden gevoegd, om dezen dag voor den grijsaard onvergetelijk te maken. Alvorens deze regelen te besluiten, een groot deel der feestelijkheid vindt de lezer in het ver slag der zitting van den gemeenteraad opgetee- kend, willen ook wij eert gelukwensch voegen bij de vele, welke den jubilaris ten deel vielen. De viering van zulk een feest mag waarlijk in tweeërlei opzichten schoon genoemd worden, eer- stelijk omdat het den jubilaris zelve ten volle heeft overtuigd van den innigen band tusscben hem, het gemeentebestuur en de gemeente, welks bèlangen hij zoo trouw heeft behartigd, en ten an dere is het hem een dubbel voorrecht ,dat hij den bloei en den vooruitgang der gemeente in die 50 jaren bij voortduring heeft kunnen gadeslaan. Moge het den in den dienst vergrijsden ambte naar gegeven zijn. nog vele jaren de krachten te bezitten om met denzelfden ijver, met dezelfde nauwgezetheid eene betrekking te kunnen vervul- 1 en, welke h|j zoovele jaren met eere heeft bekleed. In plaats van wijlen den heer P. B. Minne- bo is tot lid van den gemeenteraad te Philippine gekozen de heer P. de Bock met 17 van de 28 st. De heer A. Abroscheer vereenigde 11 st. op zich. Als distr. comm der Kon. maréchaussée bij de le divisie is o. rn. ingedeeld de kapitein W. de Rooij te Sas van Gent. Te Koewacht viel Dinsdag bij bet afbreken van eene oude woning een nog rechtstaande muur op een der arbeiders. De ongelukkige P. de Groe ne, eenige zoon en kostwinner eener oude wedu we, werd levenloos van onder de puinen gehaald. (M. Ct.) Zitting van Donderdag 21 November. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarles van Ufford. Afwezig de heeren Drogmans en Var. de Ree. Tegenwoordig de heeren D'.eleman, Van Dix- hoorn, De Feijter, Van Hoevo, Jansen, Koster, Kruijsse, OggeL, Woifert en vele belangstellenden. De Voorzitter opent ten 11 ure de vergadering, en stelt den Raad voor, de lezing der notulen tot eene volgende zitting uit te stellen. Hij zegt ver der dat men bijeengekomen is tot herdenking van het 50 jarig ambts-jubilé van den heer J. van Doe selaar Schoonakker, als Secretaris der gemeente Axel. Hij noodigt de heeren A. van Overstraten Kruijsse en L. de Feijter, als oudste leden in func tiejaren uit, den heer Schoonakker van zijne wo ning af' te halen en hem daarna binnen te leiden. Aan deze opdracht voldaan zijnde treedt de jubi laris, tevens vergezeld v«n zijne familieleden, de fraai versierde raadzaal ftinnen en neemt plaats in een prachtig gekioonden fauteuil, tegenover den voorzitter. De voorzitter zegt daarop ongeveer het volgende „Mijnheer Schoonakker] Het zal U wel vreemd zijn dat ge thans te genover mij plaats neemt, en ook, al ben ik het niet gewoon U niet aan mijne zijde te zien, zoo hoop ik toch dat U er vrede mede zult hebben, omdat het is bij gelegenheid van Uw 50-jarig se cretarisschap. Het is een zeldzaam feest, een gouden jubilé. Mocht dezen zomer ook een onzer achtenswaardige personen een gouden jubilé ge denken, doch dat door diens lichaamslijden, welke hem later ook ten grave sleepte, niet kon gevierd worden, hoeveel te gewichtiger is deze dag dan voor U, daar het U gegeven is, dit feest in ge zondheid te kunnen vieren. Wij verblijden ons en wenschen U van harte geluk met dit heugelijk foit waarop ge herdenken moogt, hoe ge geduren de een halve eeuw onafgebroken Uwe beste krach ter besteeddet aan de belangen dezer gemeente. Om U den 21 November 1839 nog duidelijk voor den geest te kunnen stellen, is het mij eene aangename taak U uit het extract der notulen «le ambtsbeêediging te kunnen voorlezen. Ik ben er zeker van dat ge dit feit U als de dag van gisteren herinneren kunt, en niet minder wat U sedert dien tijd in dit ambt wedervoer, Vooral met betrekking tot de toenemende bevolking, de verandering der gemeentewet en de gestadige afwisseling van hen die aan het hoofd dezer ge meente stonden. Om slechts kort le zijn, kan het U meer dan overbekend wezen hoe moeilijk het is om in den doolhof van wetten en reglementen een rechten weg te weten, terwijl de taak van hem die daar mede belast is, gelijk kan gesteld worden met het groote drijfrad eener stoommachine. Gij hebt uwe taak, uwe roeping naar uwe beste vermogens betracht en beijverd. Wij, en de gansche gemeen te stellen uwe ijverige plichtsbetrachting op groo- ten prijs, waarvan de feestdos, waarin Axel en raadhuis herschapen is, als het sprekendst bewijs strekken. Zij, die bij uwe ambtsaanvaarding tegenwoor dig waren, zijn reeds allen overleden, en van hen die thans hier aanwezig zijn, is de oudste in dienstjaren nog niet gelijk aan de helft van uwe ambtsloopbaan. Met het oog Jan ook op zoo'n zeldzaam langdurige en werkzame arbeid, heb ik gemeend, d e bescheiden in de openbare handelin gen te Öoen vermelden, opdat het nageslacht kan zien, dat gij 't vertrouwen der vergadering niet hebt beschaamd. Wij betuigen U onzen dank voor de toewijding steeds in de belangen der gemeente be toond, we hopen tevens dat het U vergund zij nog vele jaren in ons midden werkzaam te kunnen zijn, en komt eenmaal de tijd waarop ge uw ambt zult moeten nederleggen, dat dan zegen op uwen arbeid ruste. Op een dag als dez9, komt vaak een geheele levensloop voor den geest en daarmede ook dik werf droevige herinneringen, doch laat deze dag voor U eene aangename dag wezen, en vestig uw oog op uwe beide kleinzoons, die, als aantrek- kingspunteri van dit feest, den avond van uw la ven kunnen veraangenamen door uw spoor van nauwgezette ambtsvervulling in hunne maatschap pelijke positie, te drukken. Alvorens wij uiteengaan, wil ik U een stoffelijk bewijs onzer toegenegenheid en hoogachting aan bieden, terwijl we hopen dat het gebruik daarvan, zoo mogelijk nog vele jaren, U met genoegen aan dezen dag doet terugdenken." Hierop reikt de voorzitter den jubilaris een gou den remontoir-horloge over. De heer Van Doeselaar Schoonakker sprak daar op het volgende „Geachte Heeren Gevoelig voor de bewijzen van achting en eer, mij bij mijne 50 jarige ambtsvervulling betoond, betuig ik allen mijnen hartelijken dank. U, mijn heer de burgemeester, breng ik mijnen hartelijken dank voor de woorden van toegenegenheid tot mij gericht en ik hoop dat ik in mijne betrekking verder op uwen steun en uwe welwillendheid moge rekenen Ook U, die niet achtergebleven zijt. om mijne woning, de raadzaal en de secretarie, waar ik se dert 1 Januari 1834, dus bijna 66 jaren ben werk zaam geweest, met groen en guirlandes te versie ren4 betuig ik mijnen mnigen dank. Toen ik dezen morgen buiten mijne woning kwam, maakte de met vlaggen prijkende stad een' gunstigen indruk op mij. Nogmaals betuig ik mijnen dank aan allen en ik hoop dat deze dag nog lang in aangename her inhering zal blijven voortleven. Ik heb gezegd." (Levendige toejuiching De voorzitter sluit de vergadering onder dank zegging aan hen, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid v oreerden. Arrondifisements-BechtbanJc ie Middelburg. Dinsdag 19 November zijn veroordeeld D. L., 14 jwerkman te Terneuzen, wegens wederspannigheid tot 3 dagen gevang. T. W., 23 j., schipper te Graauw, wegens mis handeling en diefstal, tot ƒ5 boete of 5 dagen h. D. v. M., 43 j., voerman te Westdorpe, wegens diefstal tot 4 mnd. gevang. P. M. S., 13 j., zonder beroep te Terneuzen, wegens diefstal tot 7 dagen gevang. Vrijgesproken is W. T., 26 j., schipper te Graauw, beklaagd van vernieling. Nog stond terecht V. F. G L., 45 j., bestuurder van de spoorweg dienst Mechelen—Terneuzen, te St. Nicolaas (Bel- gie), beklaagd dat hij als bestuurder van de spoor wegdienst Mechelen - Terneuzen in den voormid dag van 5 November 1888 omstreeks 9,25 uur bij de aankomst van den trein uit Mechelen te Ter neuzen, den in de hoofdsporen van de spoorweglijn Mechelen Terneuzen nabij het stationsgebouw te Terneuzen alstoen liggenden wissel nommer 2, wel ke door den trein tegen de punt in werd bereden en welke wissel nfet met slot was gesloten, niet bij het doorgaan van genoemden trein heeft he- waakt noch doen bewaken, en alzoo in strijd met eene der bepalingen omtrent de bediening der sei nen heeft gehandeld of doen handelen. Beklaagde werd door den kantonrechter te Ter neuzen voor bovengenoemd feit in eersten aanleg bij vonnis van 13 Sept. j. 1. veroordeeld tot 10 boete of i dag hechtenis. In appel, heden bijgestaan door Mr. \V. A. van Hoek deken der orde van advocaten alhier, concludeer de het O. M. tot bevestiging van het vonnis. De verdediger concludeerde tot vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsvervolging, indien het O. M. tegen dezen beklaagde al ontvankelijk is te achten. Kantongerecht te Terneuzen. Vrijdag 15 November zijn veroordeeld J C v W. Chzn. te Terneuzen, wegens stroope- rij, tot ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. J v W. Cndr., te Terneuzen, ter zake als vo ren, gepleegd door een kind beneden den leeftijd van 16 jaren tot ƒ0,50 boete of 1 dag hecht. H J v D. Fzn. zonder beroep te Terneuzen, ter zake als voren tot ƒ0,50 boete of dag hecht. H K. Jzn. zonder heroop te Terneuzen, ter za-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2