1*0. 553. Zaterdag 23 November 1889. o" Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Hiiuiciilaudsch Nieuws. Staatkundig; Overzicht. FEUILLETON. 63. Vergeven, ook Vergeten. Dit Blad verschiint eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. reden naar 'Cayjaba gezonden, vanwaar hij bij deze gelegenheid is teruggekeerd. Ook thans staat hij aan het hoofd. Hij is 63 iaar oud en door zijne soldaten zeer bemind. Het was reeds eenigen tijd vastgesteld dat in het jaar, waarin de Fransche republiek het eeuw feest der omwenteling vierde, ook in Brazilië de republiek zou worden uitgeroepen. De republikeinen in Spanje aangemoedigd door het voorbeeld van Brazalie, beginnen nu ook we der hei hoofd op testeken. Zij zonden telegram men van gelukwensohing aan de nieuwe regeering te Rio Janeiro. Ook in Spanje rust de monarchie op zwakke grondslagen. In Amerika is thans geen enkele monarchie meer. Te Leiden heeft de politie een vrouw aange houden die er haar werk van maakt op een goea- koope manier aan winkelwaren en aan geld te komen. Vele winkeliers wist z\j op de volgende wijze te bedriegen. Zij vroeg naar een ot ander artikel en legde daarbij een gulden op de toonbank. Gaf de winkelier het gevraagde af, dan bestelde zjj nog iets, en als liij zich omkeerde, nam zij den gulden weer terug daarna den winkelier wijsma kende dat hij den gulden al in de lade had ge stopt. In de meeste gevallen ontgaf zulk een win kelier zich dit en zoo had de bedriegster de wa ren voor nietsen nog geld toe. Te Amsterdam heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Zondagnacht had de politieagent Doornbos dienstzijn vrouw en kinderen en de meid lagen te bed, toen zij door een hevig geklop op de deur werden gewekt. De bovenbuurman had namelijk bij hen brand ontdekt, en vluchtto al roepende het huis uit. Het lOjarig zoontje werd wakker, en zag vuurgloed boven een kast geplaatst dicht bij de deur der trap, en dikken rook. De sleutel stak niet in de deur, maar was ergens neergelegd. Hij stond op, wekte de meid en zijn zusje, en sprak met zijn moeder, die reeds wak ker was en hem toevoegde dat zij er wel uit zou komen. Inmiddels was ook het dienstmeisje op gestaan en riep hare meesteres, die haai toen als een zinnelooze met brandende lucifers op het ge zicht begon te werpen. Zij wilde vluchten, doch de juffrouw sprong het bed uit en trachtte haar in een kast te duwen waar de brand ontstaan was. De dienstmaagd worstelde zich hierop los, en ont rukte het jongste kind aan het gevaar waaraan het in het bijzijn der moeder bloot stond. Daar op sprong zij met het kind uit het geopende venster op de straat, en werd hevig gekneusd naar het gasthuis gebracht, bleek dat haar het linkerbeen moest worden afgezet. De kleine had geen letsel bekomen. De jongen ontsnapte langs een gootpijp. De moeder, die wel eens aan vlagen van krank zinnigheid leed, schijnt zich na de worsteling we der te bed te hebben begeven waar zij door den rook is gestikt. Toen de buren haar niet zagen verschij nen, gingen zij het brandende huis binnen en von den daar in de kamer, waar de brand ontstond, het lijk der arme vrouw te bed liggen. De brand was spoedig gebluscht. Het overzicht der commissie van den Ge neeskundigen raad voor Zeeland, belast met een onderzoek omtrent het voorkomen van parasitaire huidziekten op de lagere scholen in Zeeland, luidt verder als volgt voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Wanneer ook hier een oud piacticus als de heer De Fouw verklaart, dat de bedoele uitslagziekten bij schoolgaande kinderen door hem nog niet zijn waargenomen en wanneer de andere geneesheeren uit dit district (van Terneuzen en Zaamsiag kreeg de commissie geen bericht) daarmede instemmen, dan kan ook voor dit district aangenomen worden, dat de toestand niet van dien aard is om ingrij pende maatregelen te wettigen. Dr. Büchner te Hoek vond op 160 kinderen éen eczema fquamos Capillitii en éen favus ^capitis. Hij zou toelaten Het komt niet dikwijls voor. dat we den val van een keizerrijk hebben te vermelden. De kei zer van Brazilië, het groote rijk. dat een aanzien lijk deel van Zuid Amerika bevat, Dom Pedro II is afgezet en de republiek is in de plaats van het keizerrijk getreden. Dit alles is zeer kalm in zijn werk gegaan. De eenige gewelddadigheid die werd gepleegd, was een aanval op den minister van marine, die eene lichte verwonding bekwam. De keizerlijke fami lie werd met onderscheiding bejegend en is thans op weg naar Lissabon. Zijn schip wordt begeleid door een Brazilaansch oorlogsvaartuig. Als scha devergoeding voor zijne kroon, zal hij eene som van 2,5 rhillioen dollar-s ontvangen en bovendien nog eene jaarwedde van 450 000 dollars. Zij, die met de zaken in Brazilië op de hoogte zyn, verwonderen zich geenszins over deze groote verandering. Reeds gedurende de laatste rwee^ jaren moet het thans gebeurde te voorzien zijn geweest. De republikeinen die ronduit voor hun ne gevoelens uitkwamen vonden steeds krachtigen steun bjj de voormalige slavenhandelaars, die on tevreden op Dom Ped'-o waren omdat hjj den slavenhandel in zijn rijk had afgeschaft en daar door dat volkje natuurlijk veel schade had berok kend. Zij zijn de geldschieters van de leiders der beweging. De groote oorzaak der omwenteling zit hem in de troonsopvolging. De keizer zelf was goed ge zien bij het volk, maar hij heeft geen zoon, zoo dat de kroon na hem zou overgaan op zijn doch ter prinses Isabelle, gehuwd met graaf d'Eu, en wel op haar zoon, prins Pierre 'd Alcantara, die niet in de volksgunst deelcn. De militairen hebben in dit diama eene groote rol gespeeld. Geruimen tyd geleden ontstond on der de officieren eene beweging tengevolge van eene opgelegde straf en generaal Da Fonsca, die aan het hoofd der beweging stond, wei-d om die Aan de woning van Gijs aangekomen, die hetzelf de huis betrokken had, waaruit Emma en haar oom toen ontvoerd waren geworden, werd hij door de herinnering aan deze gebeurtenis weer somberder gestemd maar uit zijn treurige overpeinzingen werd hij weldra gewekt door een ontmoeting, die hem te gelijk met vreugde en angst bezielde. De gestalte, die daar voor den ongelukkige stond, was niemand anders dan Lise, die hij boo innig had liefgehad, maar die hjj in den laatsten tijd altjjd heschouwd had als voor hem verloren te zjjn. Immers de laat ste keer, dat hij haar ontmoet had, was zjj zoozeer bezield geweest door een gevoel van toorn tegen hem, dat hij niet anders kon denkan, dan dat alle handen tusschen hen waren verbroken geworden, hlaar dezelfde engel, die ook hem had veranderd, was hier werkzaam geweest, en het was haar ge lukt ook hier de liefde te doen zegevieren. Ook Lise had vergeven en ook vergeten, en nu stond zjj hier om haren vroegeren vriend, die toon de een beter leven te willen leiden, van harte het welkom toe te roepen en hare beieidwilligheid te ken nen te geven oin hem voortaan trouw te steunen op den moeilijken weg, dien hjj nu te bewandelen zou hebben. Och, mochten allen zulke deelnemen de vrienden en vriendinnen bezitten, maar hoe zel den is dat voor een mensch weggelegd. Meestal doen bespotting en onedele wraakneming den pas hekeerden mensch niet alleen bitter ljjden, maar hem ook opnieuw uit bitterheid en wrevel terugkeeren tot den weg, dien hij zooeven verlaten heeft. Met van Santen was dit echter gelukkig niet het geval. Menschen, die hem vriendelijk en befdevol te ge- moet kwamen, deden hem alle moedeloosheid van zich afzetten, en toen zij met elkander in de gezel lige vrooljjke huiskamer waren gezeten, was het hem te moede, alsof de jaren, in de gevangenis door gebracht, slechts bange droomen waren, waaruit hjj nu gelukkig ontwaakt was. Allerlei plannen wer den beraamd, en eindelijk als het beste voornemen aangenomen, dat van Santen in een ander wereld deel zou trachten een nieuwe loopbaan te beginnen. Lise zou hem hierheen als zijne vronw vergezellen. Eenigen tijd daarna werd aan dit plan uitvoering gegeven, en bevonden van Santen en Lise zich in Amerika, van waar zij natuurlijk steeds in briefwis seling blezen met Emma en Gjjs, die zich telkens zeer verheugden, wanneer er goede berichten van hen kwamen. En die konden zij gelukkig nog al geven, want het ging hen goed, maar wat vah San ten het diepste trof, en wat ook Kenipe kon op merken, wanneer hij soms bij het echtpaar een be zoek kwam brengen, en dan nog eens ophaalde van den ouden tijd, was dat de wonde, door van Sautens misdaad geslagen, geheel genezen was, en dat de zaak geheel was VERGEVEN EN OOK VERGETEN. EINDE.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1