Gemengd Nieuws. Inge/jOiidc» Stukken. AXEL, 15 November 188ft. Gisteien heeft de herdenking van het 25 jarig bestaan der Christelijke School alhier feestelijk plaats gehad. Omstreeks half twee hadden zich al de school kinderen, bestuur en Verdere belanghebbenden 4n het nét versierde lokaal vergaderd. De heer P. Marijs. President van het schoolbe stuur opende de bijeenkomst en heette in eene korte toespraak alle feestgdnooten hartelijk welkom. Nadat van Psaim 77 het 7e vers was gezon gen, beklom deweleerw. heer cis. A. Van derLin- den, pred. bij «le Chr. ger. gem alhier den kathe der en ontvouwde naar aanleiding 'Van I Samuel 7 vers 12b: „Tot hiertoe heeft ons de Heer ge holpen," het gewicht van dit feest schetste het vei loop der school sedert hare oprichting, herdacht met hoevele moeilijkheden zij bad te kampen ge bad. bracht hulde aan het ijverig streven der op lichters en bestuurders, zeide den aandeelhouders ir.nig dank voor hunne medewerking, sprak een dankbaar en tevens bemoedigend woord tot het onderwijzerspersoneel, spoorde de oudeis tot sa- menwerking aan, vermaande de kinderen tot ge hoorzaamheid en wekte her, op tol leerzaamheid en lichtte ten slotte een woord van dankbaarheid tot de gansche vergadering voor hunne innige be langstelling. Hierop werd door de kinderen een daartoe spe ciaal vervaardigd herdenkingslied aangeheven waarna het hoofd der school, de heer P. van Vliet in korte trekken, de strekking, den vorm en de vrucht van het Christelijk onderwijs uiteenzette. Thans was het eigenlijke feest voor de kinderen aangebroken, daar zij zich te goed konden doen aan chocolademelk en krentenkoeken, terwijl met tusschenpoozen de liederen van het programma met orgelbegeleiding werden gezomen. Eindelijk kwam de weleervv. heer ds. F. W. J. Wolf, pred. bjj de Ned. ger. gem. aan het woord, die. dezelfde woorden van den heer Van der Lin den tot grondslag kiezende, de toekomst van het Christelijk onderwijs er. van deze Christelijke school schilderde en die voorts een krans vlocht om het gesprokene der eerstgenoemden. Nadat het laatste vers der feestliederen was ge zongen, br9.cht de heer P. Marijs hulde aan de sprekers en sloot daarop deze leestelijkheid on der hartelijke dankzegging voor de trouwe op komst van belangstellenden. Gisterennamiddag hebft ten huize van mej. de Wed. L. B. A. Rolff alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans alhier en ten verzoeke van het Bestuur van de polders Beoosten en Be- westenblij, de verpachting plaats gehad, van I en lï, de grazingen van den Sasdijk, aan P. Dekker Fz-, voor -80. III. id. van de platen of eilanden in de Groote of Westkreek aan denzelfden voor f300. IV. id. van den platten weg van af de groote brug tot aan de Drieschouwen en den langen weg in smit- schorre, aan M. van Hae'.st te Zuiddorpe voor ƒ40. V. id. van de polderplaat m de Groote kreek aan Abr. Haak voor ƒ700. VI. id. van oen kinderdijk van af den Moerspuipol- der tot aan de Drieschouwen en den langen weg van af de Drieschouwen tot aan de eerste verkorting aan M. van Haelst voornd voor ƒ40. VII. id. van den liniedijk van af de Drieschouwen tót aan den groenendijk aan denzelfden voor ƒ4u. VIII id. van de eerste verkorting aan P. Burm te Axel voor ƒ15. IX. id. van de tweede verkorting aan denzelfden voor ƒ6. X. id. van bet noordelijk deel van de derde ver korting aan denzelfden voor ƒ5. XI. id. van het zuidelijk deel van de derde verkor ting aan denzelfden voor ƒ4. XII. id. van den gewezen zeedijk aan B. C. Tse- baert te Axel voor ƒ20. XII. de visscherij o p de gioote kreek, Zwarten- hoeksche kreek en kleine kreek in 3 perceelen aan A. van den Abeele te Axel voor ƒ250. XIV. id, op de kreek „St. Jacob" aan C. de Feijter Az. to Koewacht voor ƒ4. XV. id. op de wateren der schansverkorting en op de putten tusschen de tweede verkorting en den Fer- dinandusdijk in 2 perceelen aan F. Ganzeman te Koewacht voor ƒ8. XVI. het jachti echt op al de gronden en wateren van en in deze .polders aan L. Cóusin te Brussel voor ƒ200. HONTEN1SSE. Als eene bijzonderheid kan ge- meld worden, -dat van Kloosterzande in de vorige week -acht karren driejarige meekrap werden ver voerd, gewassen ap eene oppervlak-te van 100 vierk. Gentsdhe Voeden. Nog een schaduw van den gulden ouden tijd HONTENISS®. De klachten, die in Zuid Beve land opgingen over de schade door de slakken aan de wintergranen-aangebracht, hebben thans ook aan deze zijde der Honle hunne eelio gevonden. De aanwezigheid dier skeletlooze dieren op onze dras sige akkers Zal natuurlijk niemand verwonderen -Zij zijn beminnaars van vochtigheid en slijk en vaak voorspelden wij regen of althans verandering van weder als de slakken hare schuilplaatsen verlieten. De ingevallen nachtvorsten -dezer week zullen on getwijfeld op deze schadelijke dieren een doodenden in Hoed uitoefenen. Toch wensdhen wij, in weerwil van het sehoone weder, dat op nachtvorsten doorgaans volgt, dat de ijsvloer op slooten en grachten nog m^ar tot Kerst mis uitblijft. Zijne Majesteit heeft herbenoemd tot Berge meester van Terneuzen en Hoek den heer J. A. van Boven. Op de Woensdag gehouden paarden en vee markt te Terneuzen waren aangevoerd, 9 paarden, 35 st. ks hoornvee 17 schapen en 75 varkens. Premiën, ten getale van 21, werden toegekend aan Jac. Huijssen te Terneuzen 4 voor paarden, H. Hartog aldaar 3 en J. van der Hage te El lewoutsdijk 3 voor hoornvee, A. Tollenaar en G. 11 ejjnsdijk te Hoek en L de Koeijer te Terneuzen voor paarden, D. van Tatenhove, C. L. van der Bent en M. Roose te Terneuzen, S. de Feijter te Zaamslag en I. Dekker te Hoek voor hoornvee, A. Bal te Zuiddorpe voor schapen A. de Mejjj al daar en wed.H. de Moor, Boschkappelle voor vaikens De handel in hoornvee was tamelijk willig en het verkochte ging tot hooge prjjzen van de hand in varkens was de vraag buitengewoon, zoodat kort na den aanvang der markt daarvan alles tot zeer hoo ge prijzen reeds was opgeruimd. M. Ct. Door den jager J P. Geelhoedt te Zaamslag is eene witte patrijs geschoten. Verleqen Maandagochtend is te New-York een paard door een electrische schok doodgeslagen. De „Daily News" vermeldt hieromtrent nog de volgende bijzonderheden Een verroeste telephoondraad in de 4e Avenue brak en sleurde in zijn val den draad van de e- lectrische verlichting mee, welke voorts ineenge kronkeld op dg, straat bleef liggen Zekere Tho mas Whelan reed met een wagen van de „Herald'' er over heen net paard sprong mat zijn vier boe nen in de lucht en viel als een blok neer. Whe lan zelf werd over het hoofd van het paard ter aarde geslingerd. Toen hij verbijsterd maar on gedeerd opstond, wildejhij zich aan het paard steu nen, maar ontving znlk een schok, dat hij in een goot terechtkwam. Hij zag in zijn val naar alle richtingen vonken schieten, maar geen vermoeden hebbendé van wat het geval was, schreef hij dit aan verbeelding toe en ging weer naar het paard zien. Hij tastte in de duisternis naar het hoofd en greep den teugel, maar werd mi nog verder weggeslingerd dan de eerste maal. Thans bleef hij stil liggen en gilde om hulp. Twee mannen schoten toe en zagen in de duisternis blauwe vlam men schieten uit de tramwegrails en het paard en vonken op verschillende plaatsen Het paard was morsdood, en een reuk van schroeiend vleesch vei vulde-He straat. Met een wijde bocht om paard en wagen heengaande hielpen zij den halt be dwelmden en uitgeputten Whelan op de beefi. Middelerwijl kwamen meer menschen toeloopen en begon er leven te komen in de straat. Lieden staken het hoofd uit de vensters en vroegen wat er gaande was. Politieagenten daagden-op en zet ten de straat af. Vóórdat zij echter hiermede ge reed waren kwam eeu troep mannen aanloopen. Een politie-sergeant wilde ovei steken, om hen te gen te houden, liep met het hoofd tegen den draad aan en sloeg tegen den grond, alsof hij een kogel door het hoofd had gekregen. Een agent, die hem zag vallen en de vonken zag schieten, toen de on gelukkige den draad aanraakte, greep hem b\j het been, om hem weg te trekken, waarin hjj slaagde, ofschoon hij zelf een gevoelige schok ontving. De sergeant kwam langzamerhand bij, maar hij had een diep litteeken van den draad op het voor hoofd, zijn gelaat was vol bloed, waarschijnlijk van zijn val, en hij moest worden weggebracht. Ein delijk kwam iemand op den vernuftigen inval om aan de dichtbij gelegen werkplaats der „Electric Light Company" hulp te halenwerklieden met gutta- percba-laarzen en handschoenen haalden daar op den draad van onder het smeulend paard uit. De grootste bakkerij. De grootste bakke rij ter wereld is die te Brooklyn, Amerika. Zij bakt dagelijks 75,000 brooden en verbruikt daar toe 800 vaten meel per dag. Zij geeft werk aan 350 lieden, alleen in de bakkery en gebruikt 100 wagens om het brood rond te doen brengen. Ongeluk te Glasgow. Vrijdag heeft in het noorden van Engeland en in Schotland een hevi ge storm gewoed. Te Glasgow stortte daar door do weverij in van de heeren Templeton. welke in aanbouw was, met dit gevolg, dat de puiuhoopen neervielen op een aangrenzende werkplaats waar in 150 vrouwen aan den arbeid waren. De meeste metselaars, die aan het gebouw werk ten. waren juist naar hu;s gegaan, toen de muren bezweken, maar de werksters konden zich allen niet meer redden. De brandweer was spoedig ter plaatse en ruimde het puin op. terwijl hetgenee- le terrein electriscb werd verlicht. Zoo gelukte het nog eenigen der werksters levend te voorschijn te brengen. Velen echter waren er reeds in ge slaagd bij het eerste alaim buiten het gebouw te komen, maar toch waren er nog minstens vijftig, die door de invallende nruren waren bedolven. Ondanks de spoedig verleende hulp zijn deze vijf tig vrouwen bijna allen omgekomen. Natuurlijk verspreidde de tijding van het onge luk groote ontsteltenis in de geheele stad. Een talrijke menigte verzamelde zich terstond in de nabijheid der fabriek, maar de politie zorgde dat de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand werden gehouden. Wat eigenlijk de ooizaak is van het ongeluk, is nog niet uitgemaakt. Er woei een vrij hevige storm, maar men beweert dat het ongeluk niet zou geschied zjjn, indien de noodige voorzorgs maatregelen, welke noodig zijn bij het oprichten van groote gebouwen, behoorlijk in acht waren ge nomen. Een vrouw wier man den dag van dei amp te Antwerpen moest gaan werken in de fabriek Corvilain. doch liever met den Maandag eerst wilde beginnen, gaf dezer dagen haar echtgenoot hel vol gende complimentZiet ge nu, luiaard, hoeveel giften dat er binnen komen waart ge nu gaan werken, dan hadden we ook getrokken. Mijnheer de Redacteur! Tot mijne niet geringe verbazing las ik in Uw nummer van jl. Woensdag, dat door onzen ge meenteraad besloten is, een geneesheer op te roe pen tegen een jaarwedde van 800 gulden. Ik dacht zoo, i3 dat dezelfde raad die een ge woon onderwijzer een rampzalig traktementje geeft van-ƒ400 en, zoo dat het minimum niet wa re, hem nog minder zou toekennen Is dat die zelfde raad, die van het traktement dat de vori ge hoofdonderwijzer genoot ƒ260 afknabbelt en toch dezelfde eiscnan aan den opvolger blyft stel len Maar 't is waarslechts enkele geachte le den zijn met het onderwijs dier heeren ingeno men, de overigen, en die maken de meerderheid uit, willen daarvan niet gediend zijn,- zij heb ben geen lust in denzei ven. Erg genoeg vinden ze 't misschien, dat ze er moeten zijn. Om op onzen dokter terug te komen. Weten de bezuinigingsmannen, die hier alles behalve een zuinigheidsmaatregel hebben toegepast, niet dat

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2