Zaterdag November 1889. 5e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAtf, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. si. Vergeven, ook Vergeten. Itiiiiifiilandsch Nieuws. Üit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uien. Staatkundigen van naam en rijk aan ondervin ding, mannen, door en door met de politiek be kend en in hare geheimen ingewijd en daar van kan men het toch gerust gelooven verkla ren, dat de toestand in Europa van dien aard is, dat aan een verstoring van den vrede, zooais de zaken nu staan, vooralsnog niet te denken valt. Wijzigingen van de kaait van ons werelddeel worden voor onmogelijk geacht, om de vele be zwaren daaraan verbonden. En, aangenomen, dat de eene of andere machtige staat lust kreeg, zich te verrijken ten koste van de kleinen onder de grooten, alsdan zouden anderen uit naijver dade lijk de hand aan den ploeg, wij bedoelen aan het zwaard slaan, om een dergelijken statenrool te voorkomen. Mogen de talrijke legernitbreidingen en oorlogs toerustingen menigeen het hart verontrusten en den blik met angst op de toekomst doen slaafö, och, de schijn bediiegt ook hier maar al te zeer want, hoe sterker een macht zich ontwikkelt des te ineer zal een andere kolossus zien bedenken, alvorens den aanval op zijn mededinger te wagen. Wij denken in dit geval aan het raadseltje van den molen, ieder uwer ongetwijfeld nog bekend uit de kinderjaren. Ze loopen allen even hard en kunnen elkaar toch niet krijgen. Hoe machtiger, hoe talrijker de legers zijn, des te grooter zullen do verwoestingen zijn. door ee- nen oorlog aangerichten, hoe ontzettender de ge volgen van.den oorlog, des te grooter ook de vrees voor dien oorlog. Wanneer de machtige staten van Europa elk ander aanvielen, waren de gevolgen niet te o- verzien. Het zou een strijd zijn op leven en dood, daar het einde noodzakelijk zou moeten uitloopen Hij zal tenminste niet met bitterheid en wrevel in het hart in de samenleving terngkeeren, en in de ondergane straf een onrechtvaardige gestreng heid zien, dib zijn gemoed vijandig stemt, en hem tot nieuwemisdaden drijft. Hij heeft het leerui inzien, dat hij onrecht had, en koestelt den ernstig- sten wensch, nog te herstellen wat mogelijk is. Maar, denkt hij, terwijl een bange zucht hem uit den boe zem rijst, hoe zal aan den anderen kant de maat schappij het terugkeerend lid ontvangen, nu aan het recht is voldaan, en de straffende hand is op. geheven Zal men hem met welwillendheid en me- dedoogen opnemen, hem de nelpende hand reiken, en zich over zijn terugkeer verheugen Ot zalmen hem, als duurzaam aan de openbare schande prijs gegeven, liefdeloos van zich afstooten, en daardoor een straf bereiden tienmaal zwaarder dan hij door stond Ongelukkig moeten wij met schaamte be kennen, dat dit laatste meestal het geval is, en wij daardoor maar al te zeer uit het oog verliezen ,dat op den algeheel01"' ondergang van een der strij denden. Dat weten de mannen die over vrede en oorlog te beschikken hebben ook zeer goed en daarom kunnen we met gerustheid vertrouwen, dat zij er niet spoedig toe zullen overgaan, zich te onderwerpen aan de onzekere kansen van een strijd, welke met recht een reuzenstrijd zou kun nen genoemd worden. De bezoeken door de gekroonde hoofden elkan der over en weer gebiacht, waaraan de keizer van Duitschland niet het minst deel neemt, zoo zeer zelfs dat Z. M. wel eens schertsenderwijze de reiskeizer genoemd wordt, ook zij kunnen als een geruststellend teeken geacht worden. Bij vij anden gaat men niet op de koffie. Voor de ont vangst van een twistzoeker maakt men geen mil- lioenen onkosten. Neen, wij voor ons beschouwen het als een ver blijdend teeken dos tijds, dat de machtigen der aarde zich met elkander in verbinding stellen en van aangezicht tot aangezicht de gewichtige staats zaken behandelen. Voorzeker, iedere staat, hij zij groot of klein, heeft in deze tijd, waarin allerlei partijschappen het hoofd opsteken, wel zooveel in eigen kring te verrichten, dat a«n de buitenwereld de aandacht wel wat minder mag gewijd worden, dan „met velen maar al te dikwijls het geval is. Laat ons hopen dat de groote mannen dit steeds mogen beseffen De Nieuwer Amstelsche politie beeft eene goede vangst gedaan. Vóór enkele dagen was in oen huis aan den Amsteldijk ingebroken dooreen persoon die zich van 's avonds tot 2 uren 's nachts had schuil gehouden op het daaraan gren wij tekort doen aan de heilige wet der liefde, en den ongelukkige daardoor tot wanhoop brengen, of tot nieuwe misdaden tegen eene maat schappij, die zich aldus als onverzoenbaar en on rechtvaardig doet kennen. Een pijnlijke trek rijst op zijn gelaat, nu hjj denkt aan den strjjd dien hij te voeren zal hebben tegen vooroordeel en liefdeloosheid. Zal hij daar- i n overwinnaar kunnen olijven, of zal hij moedeloos en geknakt het hoofd moeten buigen onder den ban vloek eener maatschappij, die niet aan zijn berouw en beterschap wil gelooven, en oneindig haatdragen der is dan de wet. Hij had het vroeger gelezen n gehoord, dat er geen wetten zijn, zoo streng of o barbaarsch, of er waren strenger en barbaar- scher zeden, maar zou hij er nu de ondervinding van opdoen Een angstige zucht ontsnapt hem, maar toch, hij schijnt een kleine lichtstraal te be merken in de sombere duisternis, waarin hij zich zooeven de toekomst voorstelde, tenminste hij wordt opgeruimder. Zekerde lichtstraal, die nergens ont breekt, ook niet in het treuiigst en smartelijkst lot, bescheen ook hem met haar vriendelijk, troostend licht. Ook hij had in den hangen tijd, die nu voor- bjj was gegaan, gelegenheid te over gehad om op te merken, dat er goede en edele menschen op de wereld zijn, die op hun geheele omgeving een ver zend ert, op dat tijdstip door een raam naar bin nen was geklommen, en behalve in andere vertrek ken ook in drie verschillende bewoonde slaapka mers was geweest. Op de slaapkamer der dienst bode gekomen, deed de brutale inbreker haar ont waken. en moest toen de vlucht nemen, hetgeen weder door middel van het geopende venster ge schiedde. Een paar dagen daarna 's morgens' te half ze ven merkte een agent van politie, die den Am steldijk bewaakte, een verdacht persoon op en bracht hem voor alle zekerheid naar het politie bureau, waar het den commissaris, den heer De Klopper, weldra bleek, dat men de hand op den rechten man gelegd had. Verschillende voorwer pen afkomstig van de inbraak aan den Amsteldijk werden bij hem gevonden, terwijl bij voortgezet onderzoek bleek dat men met een gevaarlijk sujet en waarschijnlijk ook met den man te doen bad die de inbraken, welke onlangs te Oosterbeek ge pleegd zijn, op zijne rekening heeft. De persoon, een Duitscher, en B. genaamd, is in verzekerde bewaring gehouden. Sedert eenigen tijd dwaalt in de Friesche dorpen een Duitscher rond, die voorgeeft een be kwaam horlogemaker te zijn. Onder dat voorgeven tracht hij uurwerken, die defect zijn, machtig te worden, waarmede hij vervolgens voorgoed ver dwijnt. O. a. te Surhuisterveen en te Doezuru bracht hij zijne praktijk, niet zonder eenig succes, in toepassing. Van de aldus ontvreemde horloges gelukte het der politie er twee binnen de stad Groningen in beslag te nomen een in de bank van leening, het andere bij een horlogemaker. De oplichter zelf is echter nog in vrijheid en dwaalt vermoedelijk nog in de noordelijke provinciën rond. heffe" den en zaligenden invloed uitoefenen, en liet er zijn wroeging niet minder om gemaakt, dat hij juist van die menschen liefde ondervond, die hij zoo veibazend benadeeld en ongelukkig gemaakt had Ot was het hem niet dikwijls pijnlijk geweest, te moeten weten, dat bij het juist aan Emma LeDs te danken had, dat er een ander en heter raensch in hem geboren was. H etdevolle en medelij dende toespraak had het reeds vluchtig ontstane be rouw aangewakkerd, en in hein den lust opgewekt om zoo mogelijk nog te herstellen, wat liij misdre ven had. Ook was door haar toedoen d° hevige haat, dien Gijs voor hem koesterde, belangrijk ver minderd, en hoewel deze nog lang niet vergeten kon, wat van Santen hein voor zorg en verdriet had aangedaan, op verzoek van Emma had hij het hem vergeven, en hij had zich bereid veiklaard, wanneer de gevangene in vrijheid gesteld zou wor den, dezen zooveel mogelijk te helpen en te onder steunen, op den nieuwen moeilijken er beteren weg, dien hij zou inslaan. Met de geruststellende gedachte, dat hjj tenminste van dien kant hulp en steun zou vinden, sliep hij eindelijk in. Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1