Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nieuws. toekenning v in een renteloos voorschot van ten hoogste ƒ30000 ten behoeve van bestrating van wegen, aan de gemeente Clinge inwilliging van het verzoek van A, Lombaard en J. Ie Grand te Groede4 er, A. du Mez te Yzen- 'dijkte, tot verkoop van grond; wijziging van het reglement, houdende bepalin gen voor de borgtochten, van de rekeUplichtige ambtenaren in Zeeland. Op voorstel van den heer Waghto wordt met 22 tegen 15 st. besloten de peljgndelingtot oprichting van een waterschap over de gronden, thans ge- naamd de Damespolder. De vergadering wordt geslóten. De leden van de Tweede Kamer 'der Staten "Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen te gen Dinsdag 19 November aanstaande, te 2 uren. De cobimidsle van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de onderwijswet komt a.s. Donder dag bijeen tot vaststelling van het voorloopig ver slag van het onderzoek in de afdeelingen, welk stuk vermoedelijk Zaterdag d.a.v. aan de léden ■zal worden rondgedeeld. Eene wijze van behandeling als tusschen de re geering en de Tweede Kamer plaats vond, is bij bet opmaken van bet verslag niet gevolgd. In dit geval zouden de opmerkingen der afdeelingeu, het antwoord van den minister en het oordeel der commissie in een verslag moeten samengevat wor den. Mondeling overleg met de regeering is even wel tot dusver niet gevoerd. Alleen is bij het al deelingsonderzoek in hoofdzaak de leiddraad ge volgd, die bij de overweging in de sectiën van de andere Kamer was genomen. De Minister zal derhalve, eerst na ontvangst van het -voorloopig verslag, zijn memorie van ant woord inzenden. Aangenomen dat de regeering in 8 a 10 dagen mèt haar antwoord gereed komt, dan verwacht men dat de wet in het laatst van deze maand in openbare behandeling kan genomen worden. A X E L, 13 November 1889. Zooals uit-het verslag der heden gehouden Raads vergadering blijkt heeft de heer A. de Fouw, ge meente-geneesheer alhier, als zoodanig zijn ont slag gevraagd en op de meeste eervolle wijze ver kregen. Nog heugt het ons als de dag van'gisteren, hoe groot en algemeen de vreugde en deelneming in onze plaats Was, toen de geachte heer De Fouw zijn 40-jarig ambtsjubileum vierde. Ieder was toen in de weer om den jubilaris hulde te bren- gov. Is dit niet het schoonste bewijs hoezeer men den man bemint, aan wien zoovelen onzer zich verplicht gevoelen? Bijna geene enkele woning is in onze gemeente aan te wijzen waar hij, de hulpvaardigheid zelve, niet eenmaal als redder in nood en gevaar is binnengetreden. Overal en altijd bereid zijne hulp te bieden, waar die gevraagd werd, zullen velen met ons niet zonder een ge voel van weemoed den ijverigen man zich zien onttrekken aan een loophaan, waariti hij nog da gelijks zooveel goeds deed. Evenwel verheugt het ons, dat het den waar- digen man gegeven is. nog eenmaal die rust te genieten, waarop hij na zulk een welbesteed le ven, de volste aanspraak heeft. Én moeten wij hem missen als helper onzer kranken, ook onze gemeente zal hem niet in haar midden mogen behou den, daar de heer De Fouw zich, zijn we goed ingelicht, eerlang metterwoon te Middelburg zal vestigen. Voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hebben zich vier sollicitanten aange meld, waarvan zich een moet hebben teruggetrok ken. Ilulst. 11 Nov. Heden had alhier in het „Wa pen van Zeeland" de aanbesteding plaats van 43300 K. G. Chili-Salpeter, ten behoeve derVer- eeniging „Landbouw-Belang" te Graauw, waarvoor werd ingeschreven door de hoeren Jac. Pateer te Hontenisse voor ƒ10,62 H. J. Vlaeminckte Clinge /"10,48 D. J. Oggel te Axel ƒ10,47 Alf. Pieters te Hontenisse ƒ10,17 Alles per 100 K. G. Hontenisse. Het is mijne gewoonte niet de pen op te vatten om uwe kolommen te vullen met he schouwingen over net onderwijs. Feiten vallen er bijna niet te vermelden, of het zou de opening ■lor katholieke school te Groenendijk moeten zijn: die opening had deze week plaats. Wat verder mijne persoonlijke opvatting om trent hec onderwijs betreft, hoe aanlokkelijk het .ook zijn moge dia mede te deelen, uw blad, M. d. R., dat het vaandel der neutraliteit steeds hoog houdt, biedt daarvoor geene rftimte. Dit in het oog houdende wil ik thans met «en enkel woord meedeelen, hoe het in onze gemeente staat met het herhalingsonderwijs, daar dit in dit najaar wel waard is om besproken te worden. Evenals in bijna alle plattelandsgemeenten brengt herhalingsonderwijs niet die vruchten voort, wel ke de wetgever er zich ongetwijfeld van had voor gesteld en vele onderWpZers Wénscben dan ook de: oude „avondschool" terug, die ook toegankelijk was voor kinderen, welke de dagschool nog bezóchten. A.an het herhalingsonderwijs wordt Weinig deelge nomen en dit wel voornamelijk om de volgende redenen 1. Een groot aantal leerlingen maken opde fiag school door aanhoudend verzuim Zulke slechte vor deringen, dat zij later niet instaat zijn het herha lingsonderwijs te volgen. 2. Een evengroot en misschien'nog grooter aan tal knapen (meisjes komen in het geheel niet) heb ben geen lust om den avond in school door te brengen. Liever zitten ze met beide voeten op de kachel en een steenen pijpje in den mond spook geschiedenissen te verhalen en, helaas de ou ders hebben niet het verstand hun kroost naar betere plaatsen te zenden. 3. De school, die soms midden in een polder, dikwijls aan een afgelegen dijk gebouwd is, is niet te bereiken dan langs modderige wegen en vaak moeten de leerlingen, die ver uit elkander wonen door dikke duisternis langs diepe slooien, soms over smalle vonders -en bruggen hun' weg nemen. 4. De meeste leerlingen behoorer. tót de werken» de klasse en zijn met primo November, wanneer het herhalingsonderwijs een aanvang neemt, nog drak aan den arbeid. Zij kunnen moeilijk hun werk verlaten en als later de ledige tijd komt wordt de knaap niet meet toegelaten. Dit laatste overwegende besloot onze gemeente raad dan ook op verzoek de gelegenheid tot aangifte voor het herhalingsonderwijs open te stellen tot 7 December in plaats van tot 1 No vember, zcoals vroeger het geval was. Op eene school is de toestand gunstiger dan vo rige jaren. Waar vóór 2 jaar slechts 1 en verle den jaar geen enkele leerling was zijn er nu reeds 8 en daaronder zijn er van 17 en 24 jaar. Mocht het weldra op alle scholen niet alleen feóó, maar nog veel beter worden en mocht het •dijken, dat het genomen lofwaardige besluit van onzen gemeenteraad het borhaiiögsonderwtjs zal bevorderen. Hontenisse. Met algemeene stemmen is heden tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen de heer E. M. van Yzendijk te Lareti (Geld.), die mede een beroep heeft ontvangen naai die gemeente te Kapelle. Zitting van heden 12 November. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarles van Üfïord. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Jansen van Rosendaal en Wolfert. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer Jansen komt ter vergadering. Aan de orde komt I. mededeeling van Ingekomen stukken, als a. een schrijven van de heeren J. A. van Ves- sem en J. v. D. Schoonakker dat zij zich hunne benoeming als kantoorhouder en plaatsvervangend- kantoorhouder voor het alhier op te richten tele- fonkantoor hebben laten welgevallen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Overeenkomst van de gemeentebesturen van Axel en Zaamslag met betrekking tot de oprich ting van een rijkstelefoonkantoor in aansluiting met het rijks telegraafkantoor te Terneuzen. Deze overeenkomst wordt gelezen en met. alge meene stemmen goedgekeurd. III. Verzoek van den heer A. da Fouw, ge meente geneesheer, alhier, om ontslag als zooda nig met ingang van 1 Dec. a. s. De Voorzrtter meent de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij zijn leedwezen over dit Ver zoek uitspreekt. Hij stelt Voor requestant eervol te ontslaan, onder dankbetuiging voor de vele door hem aan de gemeente bewezen diensten. DienoVerkomstig wordt Zonder hoofdelijke stem ming besloten. IV. Bepaling der jaarwedde voor den nieuw te benoemen gemeente geneesheer, tevens belast met de doodschouW en de vaccine. De openbare zitting gaat daartoe in eene ge heime ever. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat be sloten is die wedde vast te stellen op ƒ800. V. Benoeming der commissie voor de Oude- en Nieuwejaars -bedeeling. De voorzitter wijst de heeren Kruijsse en Van Hoeve als stemopnemers aan. Benoemd worden de heeren P. Raijiöond met 6^ A. W. van de Bilt met 10, Ph. J. van Dixhoorn met 9, Abr. van Wijck met 8, L. Jansen van Rosendaal C.Nz. met 10, Matt.h. Dielemaö Pz. met 10. J. Vlaander met 10, H. Hoehë met 10, J. Smies met 10Herms. Dieleman met 10 L. de Regt met 6 en Jac. Dekker Fz. met 7 van de 10 stemmen. Indien een der benoemden mocht bedanken. Zal door Burg. en Weth. in die vacature worden voor zien. De voorzitter ontbindt onder dankzegging het stembureau. Niets meer voor de openbare zitting op de agenda vermeld staande, gaat zij over in eene met gesloten deuren, ter behandeling van het sup pletoir kohier van den Hoofdelpken Omslag. Uit Arnhem wordt gemeld De vorige week omstreeks 8 en een half uuf werd door de geheele stad een slag waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed schuil den en waarbij in verschillende woningen de deu ren openvlogen en de glasruiten rinkelden als bij het hevigst onweder. Velen dachten aan een on geluk zooals van Antwerpen en, hoewel het bij nader onderzoek niet zoo erg was, hadden even wel, door de gevaarlijke omgeving van de plaats waar het onheil was voorgevallen, de gevolgen verschrikkelijk kunnen zijn. Op ongeveer tien minuten büïten de stad had zich in het artilleriepark, aan de overzijde van de bekende buitenplaats Bonsbeek gelegen, een sol daat van het korps rydende artillerie door een granaatschot van het leven beroofd. IJaarbij was een geheel uitgeruste munitie-voorwagen in de lucht gevlogendeze wagen was, behalve met tal van andeie kleine voorwerpen, bepakt met 17 grana ten, 17 granaatkartetsen en 38 kardoezen, elk gevuld met 1,6 kilogram buskruit. Van dezen wagen was niets overgebleven datt enkele stukjes verbrand hout. Van een viertal andere wagens waren gedeeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Ven een op een afstand van een 25 pas staand steenen gebouw, gevuld met duizenden infanterie-patronen, waren de dak pannen alle Vernield, terwijl op verschillende plaat sen, vermoedelijk door granaatscherven, stukken steen waren weggeslagen. Het is een wonder, dat dit gebouw bleef gespaard, de ramp was bij eene ontploffing niet te overzien geweest. Van eene in de nabijheid gelegen uitspanning waren van een der zijramen alle glasruiten verdwenen. De overblijlselen van het deerlijk verminkte lijk werden over het geheele park gevonden, zelfs op afstanden van méér dan 100 pas. Rechts van het kanon bevonden zich de beide beenen. links het hoofd met een gedeelte van een schouder en een armaan de achterzijde der patronen-be waarplaats een gedeelte van den rug. Aan den ingang van het park bevindt zich een wachthuis, waarin 1 korporaal en 3 man waren,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2