>50. Woensdag 13 Novemb1880. 5'' Jaarff. Vergeven, ook Vergeten. voor Zecuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Biiineiilaiidscli Nieuws. COURANT. Uit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 cè. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, mterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zooals vanzwlf spreekt zijn de Duitschers niet zeer welwillend tegenover de Franschen en al wat Franseh is, en het gevolg daarvan is ook, dat de bladen in hunne kolommen geene artixels plaat sen, die getuigen van waardeering der Fransche buren. Nu echter schrijft een blad naar aanlei ding van het sluiten der tentoonstelling op 6 de zer een artikel, dat toch bewijst, dat men in Duitschland niet blind is voor datgene, wat ieder duidelijk ziet. Dat artikel willen we in hoofdzaak weergeven. Het is de Kölnische Zeitung die het geschreven heeft. Het begint aldus: Ueden opent de tentoonstel ling voor de laatste maal hare deuren, en als men op de thans verloopen zes maanden terugblikt, kan men niet anders dan zeggen, dat zij zeer veel gewrocht hebben, en meer dan de stoutste hoop heeft mogen verwachten. Indien er al overdrij ving ligt in de verklaring, dat de tentoonstelling alleen het. Boulangisme overwonnen heeft, zij heeft althans wezenlijk veel daartoe bijgedragen. De ontevredenheid en haar uitvloeiselhet Boulangis me was in het begin van dit jaar zoo hoog ge stegen, dat de republiek ernstig bedreigd scheen De republiek had der veeleischende massa's niet gegeven wat zij beloofd had, en ook de hoop ver vloog, dat zij in de toekomst haar een deel van hare beloften zou nakomen. Daar kwam nu de tentoonstelling met hare schitterende uitkomsten. Zij bood niet alleen een prachtig schouwspel aan, zij stelde ook de Fransche nijverheid en techniek in een licht, dat zoo hel mogelijk afstak bij de zwarte voorstelling van de vijanden der republiek. Ook stond Frank rijk feitelijk niet zoo vereenzaamd als men ge loofd heeft'; want indien al eenige afzonderlijke staten geweigerd hebben officieel} deel te nemen aan de tentoonstelling, zoo hebben toch de meeste andere landen, deels in vrij aanzienlijke mate me degedongen in den grooten wedstrijd; waar ech ter de regeeringen zich onthielden, ^hebben in den regel privaat-personen geëxposeerd, en hunne me dewerking ontleende juist veel beteekenis aan de omstandigheid, dat zij zonder oificieelen steun tot stand was gekomen. Deze uitkomst was reeds op zichzelf geschikt, de Franschen in hooge mate te bevredigen en een tegenwicht tegen de onte vredenheid te vormen. Van nog gunstiger gevolg echter moest de verheffing zijn, die voor den han del en de nationale welvaart uit de tentoonstel ling zou voortvloeien, en indien het waar is, dat Parijs daarvan in de eerst plaats de voordeden zou plukken, niet minder is het waar dat Parijs, ondanks alles, beschouwd kan worden als Frank rijks belichaming. De ongetelde massa's van vreem delingen, brachten milliobnen en weer millioenen aan geld mede, en dit moest op de wereld van zaken ongeveer werken als een voortreffelijke oogst op den landtiouwer - en die uitwerking i3 ook niet achterwege gebleven. De voldoening over deze buitengewoon rijke inkomsten, wier cijfer nooit, ook niet bij benadering vastgesteld zal wor den. moet ten bate der regeering komen en zij kwam haar inderdaad ten bate, ofschoon de hoofd verdienste er van toekomt aan de mannen, die met de technische leiding en uitvoering der ten toonstelling belast waren. En in oe eerste plaats moet hier Eiffel worden genoemd, wiens toren al leen honderddi izenden naar Parijs trok en een bijzonderen stempel op de tentoonstelling heeft ge drukt. Aldus gaat het blad nog eenigen tijd voort en komt dan tot de slotsom, dat de Franschen 50. Daarentegen stonden wij bij hem in de schuld en om hem tevreden te stellen, daar zijn vorderin gen en eischen telkens dringender werden, vertelden wjj hem, dat wij een mooi plannetje hadden ge maakt om aan geld te komen, en als hij ons be hulpzaam wilde zijn. dan zou hij niet alleen het geld tetugkrijgen, wat wij hem schuldig waren, maar ook een gedeelte van onze winst. Natuurlijk nam bij hier genoegen mede, en hij heeft ons flink ge holpen." „En de oude vrouw, bij wie gij de twee perso nen hebt gehouden, was zeker in dienst van Ba rend?" „Ja mijnheer, en hij opperde ook het plan om ze daar te verbergen. Daar had reeds zoo menig een gezeten, die nooit bet daglicht meer gezien had dat het door ons dadelijk beschouwd werd als de eeuige veilige manier om hen stil te houden, en te dwingen om ons vei langen toe te staan. „Hebt gij nog andere Ophelderingen te geven om kunnen beschouwd worden als een verzadigd volk, dat tegenwoordig zoo vredelievend gestemd is, dat vooralsnog geen vrees bestaat, dat Frank rijk als de Europeesche rustvei stoorder zal optre den. trent deze zaak?" vroeg de officier verder. „Neen rajjnheer. Ik heb alles vermeld, wat ik er Van weet." Na deze woorden, verzocht de officier hem aan dachtig le luisteren naar het voorlezen van het ge sprokene, waartoe de griffier nu overging. Nadat deze het verhaal had gelezen, en van Santen ver klaard had, dat het geheel in overeenstemming was met hetgeen hp gezegd had, werd hem dooi den of ficier verzocht het stuk te onderteekenen, aan welk verzoek de gevangene bevend voldeed. Het scheen wel, dat hij nu op eens berouw gevoelde over zijn bekentenis, maar dit oogenbhk van weifeling duur de slechts kort, en hij eindigde dan ook met het bekrachtigen zijner bekentenis door zijne onderteeke ning. De gevangene werd hierop weder naar zpn cel teruggebracht, waar hij aan zijn overpeinzingen werd overgelaten, die zeker niet van den vroolijksten aard waren. Maar toch gevoelde hij eenige verlichting en de verwijtende stem, die zich in zijn binnenste had doen hooren, klonk niet meer zoo hard. Hjj verlangde er nu naar om ook Lise en allen, die hij benadeeld had en ongelukkig gemaakt, vergiffenis te via<rcn, voor wat hij hen had aangedaan. Provinciale Staten van Zeeland. o Zitting van Vrijdag 8 November. Tegenwoordig 37 leden en de griffier. Voorzitter de heer jhr. mr. W. M. de Brauw. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting, doet de voorzitter mededeeling van de benoeming der voorzitters en ondervoor zitter der afdeblingen. Voorts worden de volgende voorstellen van Ged. Staten behandeld en besloten tot afwijzende beschikking op het verzoek van P. Verburg c. s. om te Borsele een steiger op te richten, zulks met 30 tegen 7 stemmen. Vaststelling der grenzen van de werken der zeewering of oeververdediging van de calamiteu- se Hoofdplaat— en Thomaespolder wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de Sluis by Nummer een in den Hoofdplaatpolder afwjjzende beschikking op het verzoek van G. de Vos te Yzend|jke, om verlenging van den termijn, als voorwaarden gesteld voor het subsi die voor den stoomtram Schoondijke-Belgische grens. Bevorens wordt mededeeling gedaan van een brief van de „Yzend|jksche- Stoomtram wegmaat schappij" waarblj deze mededeelt, dat zij, ook zon der verlenging van subsidie, haar doel zou kun nen bereiken. VUT. Eenige jaren waren voorbijgegaan, sinds de ge beurtenissen, die wij beschreven, hadden plaats ge had. Zij, die zich aan de misdaad hadden schul dig gemaakt van het bestelen en gewelddadig ont voeren van Frederik en Emma Lens, hadden daar voor hun gerechte strat ondergaan, en een betere geest was er in hen gekomen. Voural van Santen was van het vurig verlangen bezield geworden om, wan neer zijn straftijd verstreken was, een beter en de gelijker raensch te worden. In gindsche cel is hij aan zijne gedachten overgelaten, en zjjn verbleekt gelaat draagt de sporen der geduchte straf. Door een tienjarig verblijt in den kerker boette hp voor zijne misdrijven. Die bange jaren zpn eindehjk vjorbij, en aan den eisch des rechts is voldaan morgen worden zijne boeien geslaakt, en hem de vrijheid hergeven. Den laatsten avond brengt hij in deze plaaats der schan de door, waarheen hem jeugdige mi-drijven voerden die een gevolg warer. van eene verwaarloosde op voeding. Hoe zal hij thans in de Maatschappij te- rugkceren Werkelijk schijnt hij, door de bittere ondervinding geleerd, verbeterd te zijn, en de mis drijven te verfoeien, die hem zoo diep ongelukkig maakten. Wordt vervolgd,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1