549. Zaterdag 0 Nov1880. 5" Jaarg. 9 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Hi lineiila iut sch Kieuws. COUR IN Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Try dagavond. A B N N E M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzouderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE men. Het begint er meer en meer op te lijken, dat van de tegenwoordige werklui geene andere defi nitie mag gegeven worden, dan deze: „Werklie den zijn wezens, die, wanneer zij door gebrek aan werk tot rust gedoemd zijn, niet werken en wan neer er werk is, ook niet werken, tonzij de pa troons zooveel loon geven, dat zij met verlies hun ne zaken drijven, óf, niet meer verdienen dan den werklieden goeddunkt." Zoo is het tegenwoordig maar een paar zoo genaamd ontwikkelden onder het we. kvolk hebben alras het geheele personeel op hun handje gere deneerd. Dan wordt er zeer nauwkeurig op een halven cent uitgerekend hoe kolossaal de verdien sten der patroons zijn en hoe geiing het loon van den werkman is Natuurlijk komt het altijd zóo uit, dat de werkman wordt uitgezogen, beknibbeld en wat er nog meer met een werkman gedaan kan worden, zonder dat hij er trouwens iets van be merkt. Loonsverhooging of anders staking van den arbeid is de conclusie waartoe men komt. Dwingen dus, als een kind dat niet voor moeder om een boodschap wil, omdat het niet vooraf een babbelaar krijgt. Waarom niet in allen ernst en bedaardheid de belangen aan de patroons kenbaar gemaakt, die, wanneer zjj overtuigd worden, in de meeste gevallen niet zoo onmenschelijk zullen zijn, dat zij zich niet bereid zouden verklaren, zooveel mogelijk alle onbillijkheden weg te nemen. Gelukkig hebben we in onze landbouwende stre ken geen last van werkstakersde menscnen op het platteland zijn zoo oproerig niet, of liever worden zoo oproerig niet gemaakt als in de ste den en mijn districten. Het bovenstaande moest ons uit de pen bij het vernemen van de vele werkstakingen, die thans 49. „Dus alleen om aan geld te komen, en aan je haat te voldoen," maaktet ge je schuldig aan deze misdaad Maar helder me nu verder eens op. of ook de medeplichtigen in eenige betrekking stonden tot. je slachtofiers." „Neen, mijnheer, hun was 't alleen te doen om op een makkelijke manier aan geld te komen, en om mij te helpen," antwoordde hij. „Maar die Lise, waaraan ge dat briefje hebt ge schreven. „Die is wel vroeger zeer goed bekend geweest met de familie, maar staat niet in betrekking tot Emma of haar oom." „In hoeverre is zij dan in deze zaak betrokken?" „Slechts zijdelings. Reeds als kinderen hebben wij met elkander omgegaan, en ik had langzamer hand eene vurige liefde voor baar opgevat. Het weinige goed, dat ik nog in de wereld heb uitge voerd, heb ik aan haar te danken, want zij was de eenige, die invloed op mjj kon uitoefenen. Door weder aan de orde van den dag zijn. Mijnwer kers, dokwerkers, ja zelfs de arbeidsters in de Zweedsche lucifers-fabrieken weigerden aan den ar beid te gaan. Overal zijn de patroons dadelijk tot onderhandelen overgegaanmaar niet overal is men nog tot een vergelijk gekomen. In Belgie staat het gunstig met de werkstakin gen. Uit Bergen komen berichten dat de werk staking der mijnarbeiders in de Borinage als ge ëindigd te beschouwen is, daar Maandag van de 28.000 mijnwerkers, welke zich in het geheele bekken bevinden, er slechts 822 bij den arbeid ontbraken, - wat overigens een gewoon verschijn sel is op Maandag. Te Antwerpen staat het ook niet ongunstig met de werkstaking der dokwerkers. Aan de kaden en in de dokken wordt geregeld gewerkt, maar 'sjavonds om 5 uur hield men op met weiken en ging er een stoet in volmaakte orde door de straten der stad, gewoonlijk naar het vergaderlokaal der socialisten. Een zeker aantal stouwers en bazen der Natiën hebben de gevraagde verhooging van loon voorde twee uren, welke er langer dan vroeger gewerkt wordt, toegestaan, en daar dit voorbeeld naar men verwacht, door allen gevolgd zal worden, zal de beweging waarschijnlijk geenerlei ernstig gevolg hebben. Hei is waar, de werkstakingen dragen wel geen boosaardig karakter, maar zij leveren toch genoeg het bewijs, dat de maatschappij ziek is. Maar wat zal haar genezing aanbrengen? Weet gjj Let lezer? De scheepswerkers te Amsterdam van de „Hol landsche Stoomboot maatschappij" (dienst op Lon den), die Vrijdag weigerden op de oude voorwaar- niemand anders was ik te leiden „Tot deze misdaad schijnt ze je toch aangezet te hebben." „Indirect wel mijnbeer, maar ik geloof, dat als zjj"geweten had, dat het tot zulk een einde zou ko men, zij zich wel gewacht zou hebben om den af keer, dien ik voor Emma gevoelde, bij mij aan te wakkeren „Dus dat heeft zij gedaan?" vroeg de officier ver- der. „Door mijn slechte finaneiëele positie, kon ik er nooit aan denken haar te trouwen, en wanneer wjj over dit onderwerp aan het spreken waren, kon zij wel eens geducht in toorn geraken over mijn broer, die Emma zoo zeer bevoordeeld had. Als we dat geld hadden of slechts een gedeelte er van, zouden we kunnen trouwen, en een aardig huishouden op zetten. Meer en meer voelde ik door zulke gesprek ken mijn haat aanwakkeren, en rijpte het besluit bjj mij om aan Emma te ontnemen, wat volgens recht mij toekwam. Toen ik nu na korten tijd verschrik kelijk in geldnood kwam, nam ik mijn vriend Ha gen in vertrouwen, en wij maakten samen het plan, dat wij op dien avond uitvoerden. Aan Lize wilde ik toen berichten, dat wij uit den nood gered wa ren, en dat wij eerstdaags geheel aan elkander zou den kunnen toebehooren, maar dit briefje is in han den (20 ets. per uur)de „IJstroom" telossen, wil den ook Maandagmorgen niet beginnen metde Zondag van Londen gekomen „Amstelstroom" of hun moest eerst een loon van 25 ets. worden toe gezegd. Baas Park, hoewel hij zei de dezen eisch niet te kunnen inwilligen, toonde zich wei bereid met hen te onderhandelen, en herhaalde het Zaterdag reeds gedaan voorstel, dat zij den arbeid zouden hervatten tegen een vast weekloon van ƒ12. Daar onder zou men niet komen, doch wat, per urn- uitgerekend, meer gewerkt werd, zou tegen 20 ets. per uur boven het vaste bedrag van 12 worden uitbetaald. Dit aanbod werd van de hand gewezen, omdat de werklieden meenden, dat deze regeling, goed bekeken altijd van het standpunt der werklie den - de zaak bjj het oude het, ja, hem eigen lijk nog achteruit bracht. Neemt men toch het gemiddeld aantal werkuren per week als maat staf, dan komt een weekloon van ƒ12 op 15 ets. per uur. En er worden werkelijk zooveel uren gewerkt als die /12 vertegenwoordigen, daar het restant moet inverdiend worden met werk in de loods. Toen de werklieden beslist weigerden op ande re dan de door hen gestelde voorwaarden aan den arbeid te gaan, gaf de baas hun een bedenktijd van twee uren. Zij bleven volharden en de baas voorzag zich daarop te 9 uren van andere menschen. die. te gen 20 ets., aan het werk gingen en daarbij niet de minste tegenwerking van de strikers onder vonden. Er was bovendien eene zeer sterke po litiemacht, onder bevel van den hoofd-inspecteur Hazenberg, aanwezig. Te 1 uur Maandag middag ging alles nog gere geld zijn gang en was de politie grootendeels in gerukt. den gevallen van dezen politiebeambte, zoodat het ons tot groot nadeel is geweest." „Hebt gij aan Lise uw plan ook medegedeeld? „Neen, mijnheer, zij wist er niets van, dat wij het voornemen hadden, Emma te bestelen. Dit had ik haar niet durven zeggen, en daarin had ik recht gehad, want toen zij later vernam op welke wijze ik aan zooveel geld gekomen was, was zij buiten zich zelve van woede, en heeft mij verboden haar ooit meer te ontmoeten." .Dus is zij geheel onschuldig aan de zaak, en wist niet, dat de misdaad gepleegd zou worden?" vroeg de officier verder. „Ja mijnheer, geheel onschuldig", antwoordde bij met eene plechtigheid. „Wat hebt gij uitgevoerd met het geld van den ouden man „Daar hebben wij met ons drieën een prettig le ven van geleid, en het is nu bijna ook op." „Hoe kwam de derde persoon, Barend Stam, in de zaak betrokken?" „Deze werd alleen door ons aangenomen omdat hij uitstekend geschikt is tot het verlichten van zaken. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1