STA TEN-GENERAAL. Gemengd Nieuws, baard en J, le Grand te Groede en A. du Mezte IJzendijke. Door P. Verburg c. s. is aan Prov. Staten een adres gericht, houdende verzoek om te Borssele een steiger op te richten. Ged. Staten vinden geen vrijheid aan de Staten voor te stellen aan de Staart- nol bij Borssele voor rekening der provincie een steiger te bouwen waar de uaastbelanghebbende gemeenten niet bereid zijn tot zelfs een betrekke lijk gering offer (eene bijdrag6 voor verbetering der wegen, ioopende naar de plaats waar de stei ger zou moeten komen), geven Ged. Staten mits dien in overweging aan belanghebbenden kennis te geven, dat aan bun verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Door Ged. Staten van Zeeland wordt aan de Prov. Staten voorgesteld om aan de gemeente Clin ge een renteloos voorschot te verleenen van ƒ30,000 voor wegverbetering. Het bouwen van een steiger te Ellewoutsdijk, kon, naar Ged. Staten meenen, buiten bspreking warden gelaten, wegens de vele daaraan verbonden bezwaien. Een gewone steiger is volgens het ad vies van den hoofdingenieur van den prov. water staat onraadzaam, en een zoogenaamd drijvende is, volgens het oordeel van den directeur van den prov. stoombootdienst op de Wester-Sclielde, om verschillende redenen ongewenscht. De reis naai en van Ter Neuzen zou er door verlengd, en het materiaal moeten uitgebreid worden. Aan het comité-De Vos stellen Ged. Staten voor geen subsidie te verleenen voor eene stoomtram .Schoondijke-IJzendijke Belgische grens, nu er uitzicht bestaat dat de stoomtram maatschappij Bi eskens - Maldeghem bereid zal gevonden worden de concessieaanvrage van den heer Gerritsen over te nemen en den weg te leggen met de helft min der subsidie van de provincie dan het comité De Vos, hetwelk voor de eerste tien jaren met ƒ5559,34 en de volgende tien jaren met ƒ3202,67 zou wor den gesubsidieerd. AXEL. 2 5 OctobeT 1889. Iluist, 22 Oct. Hedenmiddag 1 ure had alhier de keuring van paarden plaats. Er waren zes mer- riepaarden aangeboden, waarvan vijf werden goed gekeurd, t. w. 2 van den heer J. Vogelvanger al hier, 1 van den heer A. Hombach alhier, l van den heer A. Govaert te Westdorpeen 1 (achttien maanden) van den heer C F. de Deckere te Clin- ge. Nog waren drie hengsten aangegeven, doch deze zijn niet opgekomen. Woensdag had de keuring te Oostburg plaats. Naar aanleiding van dit bericht kan het zijn nut hebben onze landbouwers te wijzen op het doel der vereeniging „Het Nederlandse!) Paarden stamboek,'" van welke die keuring is geschied. De vereeniging, zoo luidt artikel 1 der statuten, heeft ten doel het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeven van stamregisters voor paarden en be vordert al hetgeen tot verbetering van het paar denras in Nederland strekken kan. Eene vereeniging met zulk doel voor oogen, is wel de aandacht van den landbouwer waardig en waar het zijn nut heeft goed rundvee op stal te hebben, daar gelooven wi] ook dat een stal goeds paarden voor eene hofstede ook wat waard is. Het lidmaatschap is dus voor wie het aangaat ten zeerste aan te bevelen. Bij kon. besluit is benoemd in het bestuur der waterkeering van de calamiteu^e Hoofdplaat- en Thomaespolders, tot voorzitter J. B. Temmer man en tot leden P- F. Thomaes en P. Jj. De Meijer. Woensdag had te Ter Neuzen de aanbeste ding plaats van het herstellen van stormschade aan de zeeweringen aldaar, onder beheer der ge nie te Bergen op-Zoom, waarvoor de raming be loopt 1550. Het laagst werd daarvoor ingeschre ven door den heer D. den Doelder te Ter Neuzen voor 1690. De tweede luitenant J. Wolf, commandant van het detachement te Terneuzen. keert op 1 November a.s. met zijn onderhebbende manschap pen naar zijn garnizoen Ylissingen terug. Hij zal vei vangen worden door den l sten lui tenant G. Snellen van het 2e bat. 3e reg. infante rie te Middelburg, en aldaar verblijven tot 1 Feb. a.s. Houteiiisse. „Over het weer schrijven" is een zeer ondankbare arbeid, want niets is bij ons te lande wis pelturiger dan het weder. Het is bijv. een prachtige dag. Gij neemt een wan delstok in de hand en een sigaar in den monci en stelt u voor eens volop te gaan genieten van het onverge lijkelijk scboone dat de Natuur u allerwege aanbiedt. Gij keert ook werkelijk overvoldaan en vervuld met verheven gedachten van die wandeling terug en voelt u, thuisgekomen, gedrongen om die schoone gedach ten aan het papier en verder aan de pers toe te ver trouwen. Post en pers zijn vlug. Tusschen uw schrij ven en het verschijnen van het blad, waarvoor gij schreeft, ligt maar een kleine tijd, maar hoe vlug al les ook moge gaan, het weer is dikwijls nog radder in de veranderingen, want straks als de lezer zijne cou - rant ontvouwt is alle schoonheid en pracht daar bui ten als verdwenen. Regenstralen, dik als telegraaf draden, schieten in schuine richting voorbij uw ven ster en weg is de indruk die uwe woorden zouden maken. Neen, ik schrijf niet meer over het weer. Ik wil niet klagen over den velen regen, die thans valt want wellicht schijnt de zon en hebben we prachtig weer als gij, lezer, deze woorden onder het oog krijgt. Voor den landbouwer zijn het evenwel treurige da gen en niet minder voor den arbeider. Toch zijn naja ren, als dit, voor den laatsten niet altijd de slechtste. Is het weder in October en in het begin van Novem ber voortdurend schoon, dan is ook het werk op het land spoedig gedaan en hoewel 't verdiende loon dan grooter is dan thans, bij de meesten is het ook spoe dig verteerd. Zoo ziet men dan ook dikwijls, dat in den daaropvolgenden winter veel armoede woidt ge leden. Gaat echter het werk tegen dan blijft de werk man langer aan den arbeid en komt de armoede ook niet zoo spoedig de deur in. Er behoeft dan ook nog volstrekt geen vrees tö be staan, dat de winter, die voor de deur staat, voor ve len bang zal zijn; te meer daar de aardappeloogst bij na overal zeer ruim geweest is zoodat ook vele arbei ders, die slechts voor eigen gebruik hadden geplant, nog voor een niet onbelangrijk sommetje konden ver- koopen. Het is echter waar, gebrek is er altijd en daarom kunnen pogingen, aangewend om de ellende der ar men te verzachten, dan ook niet anders dan toege juicht worden. Met blijdschap vermelden we thans dan ook wedei het loffelijk pogen van den Hooggeb. Heer A. Baron Collot d'Escury. die, evenals het vorige jaar eene prachtige collectie voorwerpen laat verloten om met de opbrengst hongerenden te spijzigen en verkleum den te verwarmen. Ieder opene daarom de beurs en geve naar zijn vermogen! ZAAMSLAG, 24 Oct. Hedenmorgen werd door den burgemeester onzer gemeente, vergezeld dooi de maréchaussée's en den veldwachter, een onderzoek ingesteld naar de bevalling van de dienstbode C. W. alhier, welke onder verdachte omstandigheden heeft plaats gehad. Bij onderzoek is gebleken, dat de ver wondingen op het lichaam van het kindje gevonden, doen denken, aan vermoedelijke poging tot moord. In dien zin is dan ook proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Evenwel blijft zjj ontkennen. ZAAMSLAG. Mej. G. Knijff—Alberts, gemeente vroedvrouw alhier, is als zoodanig benoemd te Wjjk bij Duurstede, ingaande 1 Jan. a.s. Aanstaanden Donderdag vertrekt weder een der booten van de Castle-lijn van uit Ylissingen naar de Kanarische eilanden, Zuid-Afrika en Ma dagascar. De prachtig ingerichte stoomschepen de zer lijn doen geen enkele Engelsche haven aan, maar varen rechtstreeks van Vlissingen via de Kanarische eilanden naar het doel var. hun tocht. Eerste Kamer. o Donderdag 24 October. Aangenomen werden de ontwerpen tot verhooging van het Ille hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1889 tot goedkeuring der overeenkomst tot wering der druifluis tot naturalisatie van zestien personen tot bepaling tegen het visschen door opvarenden van vreemde vaartuigen in de territoriale wateren van het Rijk tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor 1889 (uitgaven voor de volkstelling); tot aanvulling der artsen-wet tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 188ftr" tot verhooging VII ting voor 1889, (bouw \an een panterschip) tot verkoop van grond te Bergen-op-Zoom tot uitbreiding der maréchaussée tot onteigening voor den bouw van twee nieuwe sluizen op de Drentsche hoofdvaart tot goedkeuring eener overeenkomst met de Rijnspoorwegmaatschappij tot verbetering van de rivier De "Waal tot wijziging der Indische begrooting voor 1889. De Kamer is tot later gescheiden. Onder het opschrift„Dank aan Nederlan 1" schrijft het Handelsblad van Antwerpen Stil en nederig, zonder gedruisch, zonder veel parade heeft Nederland zich getoond in het werk van liefdadigheid, opzichtens onze slachtoffers van 6 September. Dfuir geen luidruchtig getrommel, geen Bengaalscb vuur, geene buitengewone po gingen om geld te verzamelen, geen beroep op schoone vrouwen, geen parade Neen, het oude bloed sprakmen gedacht zich dat Zuid- en Noord-Nederland zonen van denzelf den stam, vereenigd door dezelfde taal en som tijds dezelfde belangen, en de oproep van de Hol- landsche Club, in onze stad gevestigd, was alléén reeds meer dan voldoende om het gevoel van lief dadigheid voor ons getroffen werkvolk op te wok ken. In ons oog is hat werk van liefdadigheid, dat Holland voor ons heeft ingericht, het schoonste, het treffendste, het edelste bewijs dat het volk kan gescheiden zijn door staatkundige grenzen, maar dat de oude gevoelens deze grenzen over stappen en zelfs vernietigen. Het is inderdaad schoon de liefdadigheidsbewe ging in de noordelijke provinciën na te gaan; het kleinste dorpske nam er vrijwillig deel aan, en bracht in de offerbus het penningske der weduwe. In liet noorden van Friesland tot in het zuiden van Noord-Brabant, waren er gemeenten, die de roepstem hoorden en aizoo getuigenis gaven van broederliefde aan Antwerpen. Is het niet treffend te zien dat de schoolkinde ren uit Zuidzande on Spijkenisse, twee dorpkens, hunnen cent kwamen ten offer brengen niet ont roerend dat werkliê, uit eigen beweging, zooals de smidsgezellen van Rotterdam, hunnen penning ga ven dat Hollanders, te Avilès, in Spanje, werk zaam, gedachtig wai en dat zij, evenals wij, Neder landers zijn In de meeste gemeenten deed men schaalcollec- ten langs de huizen, en vele dagbladen hingen en kel eene bus aan de deur hunner bureelen en za melden „voor Antwerpen" aanzienlijke giften in. Men gaf om te geven men gaf zonder aandrin gen, zonder hoop op vermelding in de dagbladen, zonder lof of reclame in ruiling voor het gegeve- ne men gaf zooals men geeft aan den broeder in nood, en hier zeker, wist de linkerhand niet wat de reGhter deed. Wat zouden wij vele van die kleine trekken kunnen aanhalen, welke inderdaad diep ontroerend zijn, waardoor het volk in Nederland toonde dat 't nog altijd het broedervolk is van het Vlaamsche Ja, men wist dat het geld in overvloed toe stroomde; maar men wilde altijd nog bewijs ge ven van hartelijke genegenheid, en dat zegde de burgemeester van Baflo (in 't uiterst noorden ge legen) toen hij de gift van zijne kleine gemeente opzond, in ronde woorden. üok de studenten van Leiden dachten er zóó over. Nadat het leed geheeld was, werd de in schrijving als het ware eene betooging, „ter beves tiging van den band, tusschen twee deelen van een volk." Yoor hen, zeiden zij, was „de groote

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2