\0. 545. Zaterdag 20 October 1880. Jaai'ff* 45 Vergeven, ook Vergeten. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAft, AXEL. Staatkundig; Overzicht. FEUILLETON Biunenlaiidsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent: voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 niaa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het heeft in geheel Europa een gunstigen in druk gemaakt, dat de czaar den Duitschen keizer uitgenoodigd heeft, het volgende jaar de Russische manoeuvres te komen bijwonen, welke uitnoodi- ging door Wilhelm is aangenomen. Dat is dan reeds de eerste goede uitwerking van het bezoek des Russischen keizers aan zijn Duitschen ambt genoot. In het eerst dacht men bijna algemeen, dat bet bezoek enkel maar gebracht werd voor den vorm, omdat de czaar het als 't ware ver schuldigd was, en daarom hechtte men er ook wei nig of geen beteekenis aan, maarthans gaan veler oogen open en wordt het duidelijk, dat, met welke gedachten ook bezield de czaar de reis naar Ber lin heeft ondernomen, hij althans daar tot de over tuiging is gekomen, dat het drievoudig verbond- Duitschland, Oostenrijk. Italië - niet tegen nern is gerichtmaar dat deze reusachtige vereeniging al leen ten doel heeft den vrede in Europa to bewa ren en er voor te zorgen, dat de kleine staten zooveel mogelijk hunne onafhankelijkheid behouden. Het is een gelukkig verschijnsel in onze eeuw van dynamiet en wat dies meer zij, dat de mach tigen der aarde zich vereenigen tot bescherming van den vrede, dien onmisbaren factor van wel vaart en voorspoed. Onnoodig te zeggen, dat de vreugde in de politieke kringen over de vriend schap der beide keizeis groot is, al wordt ze niet uitbundig aan den dag gelegd. Frankrijk, het land der feesten raag men wel zeggen, heeft ook iets gedaan, ten einde de slacht offers der ramp van Antwerpen, of liever hunne nagelaten betrekkingen te hulp te komen. In het Nrjverireidspaleis te Parijs iseene "Vlaamsche ker mis ingericht, welke den eersten avond door der tigduizend menschen werd bijgewoond. Omdat het zoo machtig mooi was, zal de toeloop wel ver meerderd zijn, temeer nu er nog altijd een massa vreemdelingen in de wereldstad vai blijf houden. Als alle onkosten betaald zijn, zal er nog een heel aardig sommetje overblijven. De nieuwe kamer is tegen 12 November bijeen geroepen. Dan kunnen de nieuwe heeren eens ken nis met mekaar makenook dat exemplaar met dien blauwen kiel natuurlijk Dom Luiz, koning van Portugal, wiens overlij den we in ons vorig nummer meldden had nog slechts den leeftijd van 51 jaar bereikt. Zijn oud ste zoon heeft hem onderden naam van Dom Car los I opgevolgd en de volgende proclamatie bekend gemaakt. „Het heeft God behaagd, vroegtijdig een einde te maken aan het leven van koning Luiz, mijn vader, na eene regeering van 28 jaar. die in 's lands historie ongeteekend zal worden als een tijd vak van vrede.'van verdraagzaamheid, van vrucht dragende vrijheid en van zedelijke en economische ontwikkeling des lands. Overeenkomstig de staatkundige en monarchale instellingen ben ik geroepen over het land te ie geeren. Om mijne plichten goed te vervullen, zal ik kracht putten uit de vaderlijke overleveringen en uit de vereering, die het Portugeesche volk zij ne nagedachtenis zal toedragen." Kort. maar flink 1 Koning Luiz was gehuwd met een dochter van Victor Emmanuel en de vrouw van koning Carlos is een dochter van den graaf van Parijs. De twee heeren maakten zich gereed, en vertrok ken wezamenlijk naar de rechtbank, om den officier alle mogelijke inlichtingen te geven. Onderweg wer den er weinig woorden tusschen hen gewisseld, en in het gerechtshof werden zij, nadat zij nog eenigen tijd hadden moeten wachten, in tegenwoordigheid gebracht van den officier van justitie, die bezig was Hagen en Barend te verhooren. Met alle mogelijke moeite had de officier getracht hen tot de bekente nis te brengen, dat zij de schuldigen waren aan de ontvoering der twee personen, maar zij bleven dit halstarrig ontkennen, en op de meeste vragen wei gerden zij beslist een antwoord te geven. Op de be wering, dat zij door den majoor als het ware op heeteröaad waren betrapt, en zij hein zelf in bet huis gebracht hadden, waar de ongelukkigen waren opgestoten, antwoordden zij brutaal weg, dat zij de ze menschen in bet geheel niet hadden opgesloten, maar dat de-ze daar vrijwillig verfoeiden. Het was waai lijk verbazend hoe brutaal zij waren maar zjj Het voornemen bestaat, om de boteiwet, en daarmede de voorschriften ter uitvoering van art. 2 dier wet. met 1 Januari 1890 in werking te doen treden. Vermits die voorschriften van dien aard zijn, dat belanghebbenden er zich op moeten voorberei den (door het doen merken van de verpakking, de vervaardiging van een stempel voor het inei - ken van de waar enz.), is het noodig dat de be kendmaking vollediger dan door de Staatscourant mogelijk is, en op zeer ruime schaal geschiede. Met dat doel worden van de in die courant te verschijnen beschikking van wege het departement van waterstaat 30,000 aanplakbiljetten vervaal- digd, om aan de besturen van alle gemeenten in grooteren of minderen getale te worden gezonden. De commissarissen des konings zijn daarom dooi den minister verzocht om opgave van het daartoe door hen benoodigd getal, en om, voor zooveel noodig, alles te doen gereed maken voor onmiddel lijke verzending van de bedoelde biljetten, zoodra die ter hunner beschikking zullen zijn gesteld. Aan de lijst der te behandelen zaken in de najaarsvergadering der Prov. Staten van Zeeland, te openen op 5 November a.sontleenen wij bet hef. volgende Mededeelingen van een vernieuwd verzoek van de vergadering van ingelanden van den Sophia- polder (Noord-Beveland) om calamiteus-verklaring van dien polder. Verzoek van het bestuui van het waterschap Calzand om een renteloos voorschot voor wegver- beteiing, met daaromtrent ingekomen adressen. Voorstel omtrent het verzoek van C. de Vos te IJzendijke om verlenging van den termijn voor het subsidie voor de stoomtram van Schoondijke naar de Belgische grens. Voorstel tot wijziging van het reglement hou dende bepalingen voor de borgtochten van de re ken plichtige provinciale ambtenaren in Zeeland. Voorstel tot verkoop van grond aan A. Lom- schenen te denken, dat ontkennen van zoo deugde lijk bewezen feiten hen iets baten zou. Ook waren zij er niet toe te brengen, iets mede te deelen, van wat zij van den ouden man geeischt hadden, en over de reden der ontvoering. De officier zette het verhoor nog eenige oogeu blikken lang voort, maar het onnutte er van inzien de, daar hij toch niets uit hen kon krijgen, liet hi] de' gevangenen wedei naar hun cel brengen. 't Is wonderlijk," begon hij tegen den commis saris. „hoe deze kerels zoo halstarrig een zaak kun nen ontkennen, die toch zoo duidelijk is." „Het zal hun echter niet veel helpen," antwoord de deze. „Neen, dat zal het zeker niet, het zal hun strat eer'vergrooten. Maar nude reden van rajjn verzoek, om eens bij me te komen. Ik wenschte gaarne nauw- keuiig te vernemen, hoe de opsporing geschied is, en wat daarbij aan het licht gekomen is," Daar kan ik u weinig van mededeelen" antwoord de "de commissaris, „de zaak is geheel opgedragen geweest aan dezen beambte, die u daaromtrent alle mogelijke inlichtingen zal kunnen geven."- "Dus gij kunt me daarvan geheel op de hoogte brengen vroeg bij, zich tot Kempe wendende. „Ja, mijnheer," antwoordde deze. I „Komaan, vertel dan op, ik ben geheel en al oor. „Ik werd dan belast met het onderzoek," begon Kempe, „en vond reeds bij de eerste visilaiie van de plaats, waar de misdaad gepleegd was, aardige bewijsstukken, namelijk een briefje, waaruit bleek, dat ik met eene Lise en een Dirk te doen had, en een handschoen, die blijkbaar kort geleden gewas- schen was. Dien avond kon ik echter het huis van binnen niet in oogenschovw nemen, maar moest dat tot den volgenden morgen uitstellen. Wel kon ik pogingen in het werk stellen om te weten te komen waar die handschoen gewasschen was, en ik heb dan ook alle mogelijke winkels, die hiervoor zjjn, be zocht, maar nergens konden zij mij eenige inlichting omtrent den eigenaar van dien handschoen geven. Overal kreeg ik ten antwoord, dat zij zooveel van die soort te wasscben kregen, dat zij onmogelijk konden zeggen van wie hij was. Dit bracht me dus niets verder. Den volgenden dag stelde ik in het huis zelf een onderzoek in, en bespeurde toen duidelijk, dat er geweld gebruikt was bij de ontvoering, en tegelijk gestolen was. Kasten waren opengebroken en de inhoud ervan la» verward op den grond door elkander, alsof zij hadder uitgezocht, wat zij zouden kunnen medene- men. Een blikken geldtrommel lag opengebroken ra een der laden van een secretaire en war geheel le- Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1