No. 5ii Woensdag 25 October 1889. 5e Jaarg. 1\ ill Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAIV. AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Binnenlandsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent: voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Waartoe partijzucht een mensch al niet voeren kan. Tbivrier, een in Frankrijk gekozen socia listisch afgevaardigde, heeft zich jegens zijne kie zers verbonden, om in zijn werkmanskiel de zit tingen der Kamers b\j te wonen. Die kiel, zegt Francis Magnard in Figaro, ergert mij niet; maar ik verzoek Thiviier en de proletariërs in het alge meen geen te groote verwachtingen van den kiel te koesteien. De werkliëden-quaestien zullen er er niet door opgelost worden de kiel zal die quaestien ook geen zier minder verbitterend ma ken. De verbetering van het lot der arbeiders hangt niet af van zulke kinderachtigheden. De taak der werklieden afgevaardigden, mits wel begrepen, is niet om de soms buitensporige eischen hunner makkers over te brengen in het parlement, maar om in overleg met de wezenlijke vrienden der werkende klasse, de middelen op te sporen, om het lot der arbeiders te verbeteren. Boulanger is van het wereldtooneel verdwenen. De bladen, die vroeger met hem dweepten, laten hem de een voor, de ander na, geheel los. De Gaulois onder redactie van Arthur Meyer is ook een van die bladen. Het gaf een alles behalve smakelijk artikel over Boulanger, waarop deze uit Jersey aan Meyer het volgende telegram zond „Ik heb het artikel in uw blad van 11 dezer gelezen. Ik heb u steeds tot alle domheden in staat geacht. Thans zie ik dat gij ook tot allerlei verraad in skaat zijt. Ik zend u de betuiging mijner diepste verachting." Arthur Meyer liet dit telegram niet onbeant woord, maar seinde Boulanger het volgende terug „Men kan slechts verraad plegen jegens dege- non die men dient. Ik dien slechts mijn koning en heb dus geen verraad kunnen plegen jegens u." Het moet geen prettig gevoel wezen voor ie mand die zoo gaarne aan het hoofd van een Staat zou gestaan hebben, te moeten ondervinden, dat men niet meer geteld wordt. De redevoering van den Italiaanschen minister president Crispi te Palermo en het bezoek van den czaar aller Russen te Berlijn zijn de beide gewichtigste gebeurtenissen der laatste dagen op staatkundig gebied. Dat vorsten elkander bezoe ken brengen is nog zoo kwaad niet; de Duitsebe keizer schijnt er al een heel groot liefhebber van te zijn. De reis naar Athene en Constantinopel zal nu wel spoedig ondernomen wordendan is de man precies Europa rond geweest, behalve Fiankrijk natuurlijk. In Belgie zitten de partijen tegenwoordig elk ander zooveel mogelijk vliegen af te vangen. De nieuwe wijzigingen in de kieswet moeten vooral als vliegenvangers dienst doen, waartegen de li beralen opkomen. Ten slotte vermelden we nog, dat de koning van Portugal het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. 44 Bjj zijn hoorder maakte het verhaal ook een pret tigen en vroolijken indruk, zoodat Kempe alle mo geljjke succes oogstte van zijne vertelling. „Maar ben je nu ook te weten gekomen, hoe de vork eigenlijk in den steel zit," vroeg hem de com missaris verder, „en wat de oorzaak is geweest van de ontvoering?" „De oude man heeft mij zoo iets verteld, alles weet ik echter nog niet, maar dat zal bij het eer ste verhoor reeds duidelijk worden." „Dat zal zeker wel,"' hervatte de commissaris, „maar wat heeft de oude man u verteld „Het is een heele familiegeschiedenis. De oude man had een broeder, Karei Lens geheeten, die, hoewel hij slechts een halve broer van hem was, met de meest hechtste banden van toegenegenheid aan hem veibonden was. Zij hadi _j elkander innig lief, en de een had geen geheimen voor den ander. Zoo groeiden zij op, totdat zij den leeftijd hadden hen-ik -vaarin de hartstocht der liefde zich ontwik- Sedert 15 dezer is dr. J. J. Salverda de Grave bij H. K. H. prinses Wilhelmina werkzaam als leeraar in de Fransche taal. De heeren Schaepraan, Goekoop enGleich- man hebben de uitnoodiging aangenomen om als beoordeelaars op te treden van de door den Neder- landschen bond „Maatschappelijk Belang" uitge schreven prijsvraag In hoeverre werkt de tegen woordige coöperatie nadeelig voor de maatschapppij. kelt, en nu wilde het ongeluk, dat beide broeders hetzelfde meisje beminden weldra rjjst er een scha duw tnsschen hen, en de gemeenzame omgang van vroeger heeft nu een einde. Er ontstaat eene ver koeling, en nog maar zelden zijn zij nu in elkan- deis gezelschap. Beide verklaren het meisje hunne liefde, en deze kiest Karei, waarna Frederik het niet langer op die plaats kan uithouden, en zijn leed gaat verzetten door een reis naar vreemde streken. Ruim een jaar zwerft hij overal rond. De tijd deed hem echter nadenken, en hem het onredelijke van zijn wrok tegen zjjn broei inzien, zoodat er een leven dig verlangen bij hem opkwam, om zich met dezen te verzoenen, eu weer als van ouds met hem te le ven. Weldra was hij dan ook in het land terug, en hadden de twee broers een nieuw verbond ge sloten om voortaan weder in vrede en eensgezind heid om te gaan." „Je verhaal wordt wel een beetje lang, me dunkt dat je het wel in korte trekken kunt meedeelen wat er van de zaak aan is," viel de commissaris hem in de rede. Met zeer duidelijk merkbare teleurstelling hoorde Kempe deze woorde aar., want hij hield er van om te vertellen, en nu werd hij op zeer onaangename wijze in dit genoegen gestoord, maar de wenk van zijn meerdere kon hij niet in den wind slaan, daar- AXEL. 23 October 188 9. Den 14den November a.s. hoopt de Christelijke school alhier, haar 25-jarig bestaan, te gedenken. Zekere E. Veroeeke, ketellaper te St. Nico- laas. die te Philippine zich tijdelijk voor werk op hield, had een koperen caserole (braadpan) ter re paratie van een ingezetene aldaar gehad, doch dacht daarmede betere zaken te maken, althans de eigenaar van de caserole bemerkte dat de vo gel met de pan was gevlogen. Dat de politie ook een oog in het zeil houdt, had onzen Belg niet ge dacht, althans, al ras kwam aan hel licht dat hij de pan te Westdorpe had verkocht op 17 October. Den volgenden dag was genoemde persoon in on ze gemeente gezien, doch het feit was ten onzent niet bekend. Des anderen daags, 19 dezer, het een en ander vernomen hebbende ging men er op af, en het gelukte den maréchaussées Kemper en De Brauwer van de alhier gestationeerde Brigade, hem te Rapenburg op te sporen, die hem naar Axel transporteerden, om verder te worden opge zonden naar Middelburg, waar onzen ketellapper wel zal blijken, dat de justitie met dergelijke han - delingen geen genoegen neemt. aan moest hij tegen wil en dank gehoor geven. „Ik zal korter zijn," antwoordde hij den commis saris, „Karei is in dien tijd getrouwd met het door beiden begeerde meisje, en ze hebben een aardig kindje nl. de tegenwoordige Emma Lens. Ruim 3 jaren leven zij met hun allen gelukkig en tevreden, en Frederik woont bij hen. Op eens echter wordt dat geluk verbroken, om plaats te maken voor ver driet en rouw. Karei heeft het ongeluk zich op de jacht dood te schietenen stervende draagt hij het lot van vrouw en kind aan Frederik op. Deze belooft hem daarzoor te zorgen, en hij heeft steeds woord gehouden. Eenigen tijd daarna sterft ook de vrouw, en blijft de oude man met Em ma over Eensklaps wordt hier het gesprek afgebroken door dat een agent den commissaris het verzoek over brengt van den officier van justitie of hij hem met Kempe eens dadelijk wilde komen opzoeken, om over de zaak der ontvoering van Lans en diens nicht eenige mededeelingen te doen. „Dan zullen we maar oogenblikkelijk heengaan," begon de commissaris, „dan kunt ge daar uw ver dere onthullingen doen Als je nu niet zulke groo te uitweidingen gemaakt hadt, dan zou ik het nu ook reeds weten." Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1