I1. rllf 540. Woensdag 9 October 1889. 5" Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad lAè /4\ F. DIELEMAN. AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. 4o. Vergeven, ook Vergeten. VII. Hiiinciilnnriseh Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het grootste raadsel, dat nog steeds veler hoof den bezig houdt, naar welks oplossing door alle staatkundigen van naam reeds lang is gezocht, mag wel de sociale quaestie genoemd worden. En daar op eens is het groote geheim gevon den. In den persoon van den Boulangist Laur kan men het wondermensch aanschouwendat is de knappe man, die de wereld doet verbaasd staan. In eene kiesvergadering verklaarde hij ongeveer het volgende. De arbeider verdient gemiddeld 3,50 franc daags, een loon, waarvan hij niet kan leven. En waarom kan hij er niet van bestaan? Ik zal het u zeggen. De 3,50 franc zouden toe reikend zijn, indien de levensmiddelen, de huis huur en kieeding goedkooper waren. Door een voorbeeld zij aangetoond dat dit kan door de sui ker, waaromtrent ik vooral goed ingelicht ben. De suiker kost den arbeider 1,20 a 1,25 fr. het kilo, terwijl zij voor 35 centimes het kilo ver kocht kan worden, en dan nog zou er voor den handelaar een aardig winstje overschieten. Van waar nu het verschil tusschen 1,25 fr. en 35 cen times De staat heft eene belasting van 0,50 fr. per kilo van de suiker. De spoorwegmaatschap pijen nemen 15 a 20 centimes voor het vervoer, en de opkoopers maken insgelijks eene winst van 15 20 centimes. Hoe kan men dit alles te keer gaan Op heel eenvoudige wijze. Met eene pon Het waren treurige dagen geweest, die de twee slachtoffers van hebzucht in den laatste» tijd had den doorgebracht. Hoewel het aan hen toegestaan bleef zich door elkanders gezelschap te steunen en te sterken, verzonnen bun bewakers toch telkens nieuwe plagerijen, om hen te dwingen aan hun ver langen te voldoen. Het was echter alles tevergeefs geweest, z\j hadden zich niet laten overwinnen. Maar al hielden zij zich tegenover hun vijanden moedig en vasthoudend, warneer zij alleen waren, konden zij hun kommer en wanhoop niet verbei gen, en ga ven zij zich aan de treurigste overpeinzingen over. Het volslagen gemis van versche buitenlucht had aan hunne gezondheid ook geen goed gedaan, zoodat zi) werkelijk slechts de schimmen schenen, van het geen zij vroeger geweest waren. Als zoovele lange, lange dagen te voren, zaten zij ook nu weer stil- zwijgend bij elkander, ieder voor zich zooveel moge lijk trachtende zjjn kommer en verdriet voor den an der te verbergen. In den beginne hadden zij pogin- Destreek schaft men de door den staat geheven belasting af. De spoorwegmaatschappijen dwingt men de suiker voor niet te vervoeren, en de op koopers stopt men in de gevangenis. Evtmzoo gaat men te werk met dtm wijn en al het andere. Gij ziet dus hoe gemakkelijk de oplossing der sociale quaestie is. Een pennestreek twee wetsartikelen zijn voldoende, en dynamiet is niet meer noodig. Deze woorden werden door zijne hoorders luid ruchtig toegejuicht. Wat dunkt u, lezers, van zoo'n publiekje? De Temps zegt er van De goochelaars kunnen niet gauwer een muskaatnoot weggoochelen, als Laur 180 millioen aan belasting. Intusschen, zegt het blad, is Laur niet goed op de hoogte van de suikerbelasting, die hij verklaart goed bestudeerd te hebben, daar deze niet 50 maar 60 centimes bedraagt. Alhoewel de berichten omtrent de werkstaking in Belgie niet verontrustend luiden, is het er toch niet erg zuiver. Uit eigen beweging of doorloons- verhooging was alles wel weder aan het werk getogen, maar van La Louvière kwam opnieuw de tijding dat het werk in de mijnen was ge staakt. De arbeiders die de gangen in de mijn uithakken, weigerden aan den arbeid te gaan, tenzij hun loon met een door hen geêiseht bedrag verhoogd werd. Dientengevolge konden ook de eigenlijke mijnarbeiders niet werken, daar het ter rein voor hen moest wonten voorbereid door de gen gedaan om elkander te troosten, maar dat had den zij al lang opgegeven, wetende en merkende, dat er ongelukken zijn, waarvoor geen troost bestaat, en hadden toen besloten, ieder voor zich alleen het verdriet te dragen en maakten het daardoor nog zwaarder dan hef reeds was. Enkele malen had de oude man op het punt gestaan, aan het verlangen van zijn bewakers toe te geven, om zoodoende een einde aan dezen toestand te maken, en aan Emma ten minste de gezondheid te hergeven, want veel meer zou hij er niet door winnen, daar de schurken hem dan tot den laatsten cent zouden ontnemen. Maar, dacht hij in die oogenblikken, het is toch beter zon- dei iets in vrijheid te leven en elkander lief te heb ben. dan met een massa geld opgesloten te zitten en te moeten aanzien, dat zij verkwijnt en de kerels toch het geld gebruiken. De vastberadenheid van Emma en haar uitdrukkelijk uitgesproken wil, om zich door deze overdenkingen niet te laten leiden om iets te doen, wat tegen recht en billijkheid aandruisch- te, hadden hem er even dikwijls van teruggehouden. Maar toch, dacht bij angstig, deed hij er wel goed aan, door zoo te handelen Was het niet een groot belang opofferen voor een klein De hoop, zoo le vendig door Emma uitgesproken en in den beginne door hem gedeeld, van door invloed van buiten uit hun gevangenschap bevrijd te worden, was, nu de eene week na de andere verliep, eer er redding op- mannen, die het werk gestaakt hadden. Met het oog op den naderenden winter zijn dergelijke ver schijnselen zoo niet vreesaanjagend, dan toch ge ven zij stof tot denken en het is als een teeken te beschouwen, dat de toekomst er niet erg roos kleurig uitziet. Van de 183 herstemmingen in Frankrijk, zijn er 174 bekend. Gekozen zijn 126 republikeinen en 48 opposi- tiemannen. De minister Constans is gekozen te Toulouse. De minister Guyot, Floquet, Locknoy en Naquet werden te Parijs gekozen. Rochefo t is geslagen. Nergens is de orde gestoord. Een later telegram meldt Behoudens de verkiezingen in .oloniale dis tricten is thans de volledige uitsla:, bekend. Ge kozen werden 124 republikeinen en 45 anti-repu blikeinen. De nieuwe kamer zal bestaan uit 362 republikeinen, 205 opposanten, ongerekend de af gevaardigden der koloniën, die zeker 8 republikei nen kiezen. De Boulangisten Turquet en Andrieux zijn ge slagen; de directeur der tentoonstelling, Berger, is te Parijs gekozen. Boulanger begeeft zich heden naar Jersey. De Haagsche correspondent van de „Zutf. Crt." schrijft, dat men in Den Haag in politieke krin- daagde, aanzienlijk geringer geworden, ja, soms wa ren er oogenblikken, dat hjj geheel aan wanhoop ten prooi was. Hoewel Einma hem dan trachtte te troos ten met de plechtige verzekering, dat het nog maar een korten tijd zon duren, dan zouden ze weer vrij zijn, misten die troostredenen in den laatsten tijd alle uitwerking, misschien omdat zij, die deze woor den sprak, er zelve niet aan kon gelooven. Inder daad, hoeveel moeite Emma zich ook gaf, om voor haren oom te'schijnen als koesterde zij de gedachte, dat zij bepaald bevrijd zouden worden, in werkelijk heid had zij voor zich zelve die zoete hoop reeds vaarwel gezegd, en terwijl zij haren oom met hare woorden trachtte op te wekken, was het in haar binnenste somber en wanhopig. Wel deed zij sterke pogingen om zelf die troostgrond vast te houden, maar het mocht haar niet gelukken. O, Gijs zou zeker krachtige middelen iu het werk stellen om haar te vinden, maar hoe zou het hem ooit gelukken En als zij dan aan Gjjs dacht en wanneer gebeurde dat niet dan vond zij zich nog ongelukkiger. Zij kon zich zoo levendig de wanhoop en den angst voorstellen, waarin hij al dien tijd zou geleefd hebben, en het ongeduld, dat hem al dien tijd moest verteren om iets van haar te we ten te komen. Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1