ItiiiiH'iilaiidsfh Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. De Indische Tolk van Het nieuws van den Dag is een nieuw weekblad, geheel gewijd aan de be langen van Nederlandsch Indie. Een paar dagen geleden ontvingen we daarvan het eerste num mer, dat zoowel van vorm als van inhoud geheel aan de verwachting beantwoordt. Moge een rui me deelneming redacteur en uitgevers ;n hunne •onderneming steunen. Vermoedelijk 21 October a.s., zal de Eerste Kamer met de behandeling dei' door de Tweede Kamer aangenomen onderwijswet, aanvangen. Door het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid is in de Staatscourant geplaatst het overzicht van het vervoer op de Spoorwegen over de maand Mei 1889. De Spoorwegonderneming Mechelen Terneuzen komt daarin voor met de volgende cijfers. Veevoer 38613 reizigers, 24 Tonn. (1000 Kg.) bagage, 26,137 Tonn. v1000 Kg.) bestel-, ijl- en vrach t goederen Ontvangste.n: 11 764.58 van de reizigers, ƒ157.12 aan bagage, ƒ28,18?.16, aan bestel-, ijl en vracht goederen, 'ƒ749.81 aan diverse ontvangsten, totaal over de maand Mei '89 ƒ40,'859.94 en over die maand '88 ƒ42,821.1 1, totaal van af 1 Jan. 89 ƒ205,908.08, van af 1 lan '88 ƒ207.151.87, per dag en per kilometer van ai' i Jan. '89 ƒ20.05 en va- af 1 Jan. '88 ƒ20.17 TWEEDE KAMER. Tn de zitting tjan Dinsdag is aangenomen liet ontwerp tot verbetering van de rivier de Waal alsook het ontwerp waardoor eervol ontslagen mi litaire apothekers, in Indie bier te lande als apo tiieker werkzaam zuilen kunnen zijn. Bij den aanvang dor zitting van Woensdag her dacht de heer m;Verniers van der Loeff het af gestorven medelid, den lieer mr. Greeve, afgevaar digde voor 's-Gravenhage. Het ontwerp, houdende nadere bepalingen om trent den dienst der locaalspoorwegen werd goed gekeurd, waarna de beraadslagingen zijn aange vangen over het ontwerp tot instelling eener con signatiekas. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 56 regen 6 stemmen, die van de heeren v. d. Kaay. Kerdijk, Zijlker, v. d. Loeff, Heldt en Smidt. A V E L 4 Oct O h c r iss ft. Dinsdagochtend werd de landbouwer A. van Uk alhier door zijne naburen verwittigd, dat zijne slede, staande op zijn bouwland in den Smits- schorrepolder verdwenen was. Onmiddellijk ging Van IJk naar de bewuste plaats en kwam tot de ontdekking dat het werkelijk was, zooals men hem had medegedeeld. Ten spoedigste toog hij aan 't werk om den dader op te sporen, wat hem met behulp der rnarechaussées alhier mocht gelukken. Zekere M., voerman te Westdorpe, bekende de sledo ontvreemd te hebben, waarna van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. /.manshift-, 1 Oct. Van de 262 kiezers brachten heden 236 hun stem uit, bij de herstemming voor ten lid van den gemeenteraad alhier. Gekozen is de heer Jac. van de Ree (a.-r.) met 127 stemmen; de lieer M. de Jonge (I.) bekwam 98 stemmen, ter wijl 11 briefjes blanco waren. Zaamslag. Tot predikant bij de Ned. Heiv. ge meente alhier, is beroepen de weleerw. heer ds. W S. Meerburg te Kethel, ptov. Z.-H. Het Prov. Blad no. 162 bevat eene circulaire houdende opgaaf van het aandeel der gemeenten i de kwade postan op de grondbelasting dienst 1887 en op de personeele belasting dienst 1886/87. Dat bedrag is voor Ter Neuzen, pers. 315.45 en Hulst, grondbel. 15,97° en peis. 35,21°. De rijksambtenaar J. de Boet te Philippine is verplaatst naar de suikerfabriek „De Phoenix" te Steenbergen, De werkstaking te Rotterdam is geëindigd. Schutterij is afgedankt. Een zandschipper te 's Gravenhage, die zich dezer dagen Is avonds.«iet zijn knecht in de ka juit van zijn vaartuig te slapen had gelegd en de kachelpijp voor den regen bedekt had, werd den volgenden ochtend bewusteloos gevonden, terwijl zijn knecht reeds door verstikking overleden was. Den schipper werd hulp verleend en later werd hij en 't lijk van den jongen naar het Ziekenhuis etvoerd. -- Men schrijft aan „Ons Noorden" uifa B Als een bewijs, dat de wetten soms tegenstrij digheden opleveren, kan het volgende dienen. Voor eenige dagon, toen de jacht op wild in de ze provincie nog niet geopend was, werd aan ie mand alhier een haas gezonden per postpakket uit eene der zuidelijke provinciën, waar het wild den oorlog reeds verklaard was. Dit haasje reis de tot het naasthijzijnd station per spoor en werd nu verder per bode naar de plaats zijner bestem ming gedragen. Het toeval wilde, dat men juist een rijksvelwaehter ontmoette, die den postbode, als vervoerder van wild in gesloten tijd, verbali seerde, en ons haasje hoewel onder bescher ming der rijkswet op den postpakketdienst - in beslag nam. De bode kwam nu met de pakket- kaart bij den geadresseerde, doch deze kon moei lijk de verklaring onderteeken, dat hij „het pak ket in ongeschonden staat ontvangen" had, nu juist het pakket ontbrak, maar verlangt begrijpe lijkerwijze zijn haas - of nu liever de waarde - van het Rijk terug. De vraag is, wie der drie betrokken Rijbsanib- tenaren in deze verkeerd handelde, hij, die den haas ter verzending aannam, hij, die hem wilde bezorgen, of hij, die hem „annexeerde." In een plaatsje in Rusland maakte onlangs een herder, die het toezicht over een kudde koeien hield, een slaapje onder een boom, toen een beer op hem aanviel en hem een eind weegs mede- sleepte. De arme man riep luide om hulp. Een stier van de kudde kwam toesnellen en viel met zijn hoorns op den beer aan. Op het gebrul van den zonderlingen redder kwamen de andere stie ren aanrennen en thans achtte bruintje het raad zaam zijn biezen te pakken; De herder had slechts onbeteekenende verwondingen bekome». Te Angoulème heeft een kind van 10 jaar een ander van 4, van zijne pleegouders, naar het schijnt uit ijverzucht, opzettelijk met een geweer doodgeschoten. Na zijne misdaad nam hij ter stond de vlucht, maar hij werd den volgenden dag gevat en naar de gevangenis overgebracht. Een slimme Amerikaan heeft een nieuw soort kerkezakje uitgevonden, waarin een bel ver borgen zit. Zoodra een knoop of een stukje tin (geen muntstuk) er in geworpen wordt, maakt de schel dit aan de geheele gemeente bekend. Hoe gevaarlijk het naaien zonder vingerhoed is, werd in de afgeloopen week weder te Berlijn bewezen, waar twee jonge dames van 18 en 20 jarigen leeftijd, zich Maandag bij het verstellen van eenig goed aan den ongewapenden vinger ver wondden, doordat de kop der naald haar in het vleesch drong. Den volgenden dag waren de rech terhanden der meisjes dik opgezwollen. Op raad van een goede vriendin werden kompressen op de wondjes gelegd, maar de pijn en de zwelling namen steeds toe. Eerst Vrijdag 11. wendden de jonge dames zich tot een geneesheer, die bloed vergiftiging in lichten graad constateerde. Hadden de onvoorzichtigen nog één dag gewacht, dan zou den zij hare rechteraimen hebben moeten verlie zen, ja, zou haar leven gevaar geloopen hebben. Uit Emmen schrijft men „Van een jager, die niet kan loopen, hoort men waarlijk niet alle dagen. Wellicht is onze schut ter Jan Holties dan ook de eenige in zijn soort- Gezeten op een kruiwagen, doorkruist hij de vel den, of liever, doet hem de kruier deze doorkruis- sen. Niet zelden ziet men hem vastgebonden op zijn voertuig om vallen te voorkomen, terwijl in 't laatst van den jachttijd hem een deken tot meerdere dekking dient. Trots de strenge koude gaat hij uit. De kruier schuift onvermoeid door velden en bosschen zijn passagier laat voortdu rend een waakzaam oog door den omtrek woiden en houdt het geladen geweer steeds gereed. Bij j't aanbreken van den dag is hij in veld en eerst tegen den avond kruit de voerman jager en wild tenminste als dit aanwezig is huiswaarts. Al eenige jaren aaneen is hij in Nimrods gilde opgenomen. Het eerste jaar schoot hij zooveel konijnen, dat men die dieren slechts zelden meer aantreft in deze streken. Later heeft hij zich meer toegelegd' op het schieten van patrijzen en hazen, en vooral van de laatste heeft hij er verscheidene neergeveld. Een buit als hij Zaterdag 11. behaal de, zal menig jager hem benijden. Neemt men hieibij in aanmerking, dat hij uit den aard dei- zaak niet vaak wild onder schot krijgt, dan blijkt daaruit wel, dat hij uitstekend schiet. Zoo kan dan ook iemand, dio geen stap kan loopen, een goed jager zijn." Dinsdag had een bezoeker van den Amster- damschen dierentuin de laaghartigheid den olifant i eene brandende sigaar in de rondzoekende slurf te stoppen. j Toen het anders zoo goedmoedige beest dit voel de ging hij erg te keer, en het had heel wat in om hem tot bedaren te brengen. De dader was echter nog zoo onbeschaamd, on hebbelijk tegen een der oppassers te worden, toen deze zich op bestraffende wijze over de daad uit liet. De woordenwisseling ging in handtastelijk heden over. en een gevecht ontstond, waarbij door eenige belhamels met jeneverkruiken op de oppas sers werd losgeslagen. De politie, aan den uit gang opgesteld, nam daarop eenigen Van het ge zelschap in hechtenis. (A.) De gevolgen van een verkeerd aangebrachte puni. Een gezeten burger uit een klein stadjè aan de Ruhr, aldus deelt de Rh. Westf. Ztg. me de, bevond zich, toen onlangs te Bochum de ka tholiekendag gehouden werd, aldaar, en omdat hij vele van de voornaamste leiders van het Centrum kende, besloot hij zijn verblijf aldaar een dag te verlengen. Hij telegrafeerde daarom aan zijn vrouw: „Ik kom morgen om 9 uur. Met Zijne Excellen tie vriendschap gesloten. Frits." llet telegram kwam woordelijk over, maar de punt, die achter „9 uur" staan moest, was hij ongeluk achter „Excellentie"' geplaatst. De brave echtgenoote, die door dit telegram in groote opgewondenheid ge raakte. spoedde zich naar den geestelijke en an dere invloedrijke burgers, om hun de heugelijke tijding mede te deelen, dat haar man getelegra feerd had „Kom morgen om 9 uur met Zijne Excellentie." Oogenbükkelijk werden aller handen en hoofden in het plaatsje aan liet werk gezet. Er werden eereboogen gebouwd, huizen versierd, liederen ingestudeerd en redevoeringen ontworpen. Eindelijk brak het vurig gewenschte uur aan, en met kloppende harten wachtte men de aankomst van den trein af. Deze houdt stil; een man, blijk baar een veehandelaar, twee bekende dorpsschoo- nen uit de buurt, een raosterdkoopraan nit Mün- ster en de nietsvermoedende afzender van het te legram stappen er uit. Te vergeefs zoeken aller oogen naar de „lichamelijk kleine punt," zooals Z. E. op de vergadering te Bochum zoo geestig door dr. Lackmann genoemd werd, deze is niet zichtbaar. Me., omringt den afzender van het te legram. „Waar is Zijne Excellentie vragen twintig stemmen tegelijk. „Zijne Excellentie'? Web natuurlijk te Bochum... Waar is het telegram?" roept hij uit- Men geeft het hem één blik daarop schenkt hem de overtuiging, dat zijn ver moeden juist is, en schuddende van lachen heldert hij het mis vei stand op. Yan 16 tot en met 30 Sept. Axel. Huwelijks-aangiften. 19 FranQois Verstrate, (van Zaamslag), oud 30 j, wedn. en Janna de Kraker, oud 25 j, jd. 20 Willem Dieleman, oud 25 j, jm. en Janneke Eggebeen, oud 28 j, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Johannes van de Wege. (van Zaamslag), oud 19 j, jm. en Catbarina Bolleman, oud 19 j. jd. 26 Abraham Rouw, (van Zaamslag), oud 25 j. jm. en Cornelia Andriessen, oud 22 j, jd. Geboorten. 18 Jan, z van Karei Riemens ei Pieternella Reminsen. 19 Jacomina, d van Jaco- bus van Hoorn on Gijsberta Maria Hofman. 20 Jan Jannis, z van Jan Francois Scheele en Jan-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2