l\o. Jaarg. Zaterdag 5 October 1880. ge Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. IEIILLETOA. Vergeven, ook Vergeten. mim COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPKIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij, die verlangen in aanmerking te komen voor de betrekking van aan bet alhier op te richten en ten gemeentehuize te vestigen RIJKSTELEPHOON KANTOOR, op cene jaaiwedde van J 75. gelieven zich daartoe vóór 12 October a.s., bij den Burgemeester aan te mei den. Axel,.den 4 October 1889. Burgemeester en Wethouders van Axel, QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKElï. Ontvangen als nagift voor de ramp te Antwer pen V. 0,25. Frameries is een der middelpunten van de Bel giscbe nijverheid in de nabijheid van Bergen. Daar heeft eene samenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers der socialistische werklieden partij in alle deelen des lands. Ondanks een aan houdenden regen, die de geestdrift op den wan deltocht van Bergen naar Frameries belangrijk be koelde, zoodat de betooging een minder grootschen indruk maakte dan de talrijke deelneming van ^broeders uit het Vlaamsche land", inzondeiheid van Gent, deed verwachten, schijnt toch de opge wektheid in de vergaderingen, welke in verschil- 39. Zij schenen te begrijpen, dat er niets aan te ver anderen was, en gingen stilzwijgend met hen mede, hoewel de woedende blikken, die zjj voortdurend op Kempe richtten, duidelijk aantoonden, hoe vertoornd zjj op dezen waren, en hoe verlangend zij waren, zich op hem te wreken. Alsof hij niets hiervan opmerkte, ging Kempe steeds voort met ongedwongen tegen hen te spreken, alsof er niets gebeurd was, maar op geen enkele vraag ontving hij eenig antwoord. Eindelijk zeide hij „ik kan me niet begrijpen, dat jelui het je zoo aantrekt, dat ge door mijn toe doen gepakt zijt. Wat kan het je schelen door wien je ingerekend wordt, daar behoeft ge niet boos voor te zijn op mij. Je moet liever respect bebbeH Toor de handige manier, waarop ik je in den val heb laten loopen." Nog volgde er geen antwoord en Kempe vervolg de: „Ja, de wandeling, die we nu maken, is wel minder prettig, dan een tochtje met de boot naar Ruil, maar je hebt toch al dien tijd wel kunnen raden, dat dat eens het einde zou zijn. Waarom lende lokalen gehouden werden, niet daaronder te hebben geleden. Volgens een bericht aan de Independence heeft in eene dezer vergaderingen Anseele, de bekende Gentsche leider, het woord gevoerd en evenmin de Waalsche broeders als, gelijk gewoonlijk, de bezittende klasse en de regeering gespaard. Werd aan deze laatste vooral het gebruik van agents provocateurs verweten, den Waalschen werkman beschuldigde hij van lauwheid, inzonderheid in het vervullen van den eersten plichtaaneensluiting, wat alleen door eene krachtige organisatie der vak verenigingen is te verkrijgen, welke echter in het Waalsche land kwjjnen. Hij wees op hetgeen er in dat opzicht door de socialisten te Gent gedaan is, en spoorde hen aan om dit voorbeeld te volgen. „Zoolang gij de vakverenigingen verwaarloost, zoo nep hij hun toe, zult gij niets vermogen. Bel- gie is een klein land, waai in de arbeiders de groo te meerderheid uitmaken, en indien zij het slechts willen, zal het land hun toehehooren." Met een „weg met de kapitalisten!" besloot hij zijne rede. Op zijn voorstel werd tot eene groote socialis tische betooging te Brussel, op een nader te be palen dag, besloten. De woorden van Anseele hebben reeds gewerkt In het kolenbekken van Bergen weigerden op verschillende plaatsen de mijnwerkers aan den ar beid te gaan. In de mijnen van Flénu waren er ongeveer 600, te Frameries in de gezamenlijke hebt ge je ook met deze lage streken afgegeven, het zou immers veel verstandiger zijn geweest, als ge den ouden heer Lens met rust hadt gelaten, dan zoudt ge ongestoord op uw gemak naar Huil kun nen reizen." Een binnensmonds gemompelde vloek was het ee nig antwoord. Kempe gaf nu ook zijn voornemen om hen aan het praten te helpen, op de verdere wandeling werd stilzwijgend voortgezel, en ieder gaf zich aan zijne gedachten over. Te oordeelen naar de uitdrukking van zijn gelaat waren die van Kem pe van vroolijken zegevierenden aard, dat het werk, waaraan hij zoolang zijn krachten besteed had, ein delijk tot een goeden uitslag was gekomen en het hem gelukt was het recht te doen zegevieren over misdaad en onrecht. De twee gevangenen daaren tegen vervloekten in gedachten iedereen en het meest zich zeiver, daar zij zoo stom waren geweest, de praatjes van Kempe te gelooven, en zich door hem te laten bedotten. Wroeging over hetgeen zij gedaan hadden, kwam echter bij hen niet op. Gijs was ook zeer vroolijk maar ook verbazend ongedul dig gestemd, en geen wonder, binnen eenige oogen- blikken zou hij Emma weder ontmoeten, en het za lig genot weder smaken met haar samen te zijn, en haar het verdriet te doen vergeten, dat zij in dien tijd had ondervonden. Wat een vreugde zou dat zijn, indien hij haar tegemoet vloog, en zij ha re oogen niet kon vertrouwen, daai zij meende een mijnen zelfs 1409, die geweigerd hadden in de mijn af te dalen. Omtrent de oorzaak dezer gedeeltelijke werk staking verkeerde men eerst in het onzekere. Te Paturages bijvoorbeeld, was de staking van het werk stellig slechts tijdelijk, tengevolge van de kermis namelijk. Te Frameries zag men in de weigering om te arbeiden in het algemeen niet anders dan de natuurlijke tegenslag der socialis tische betooging van den vorigen dag, zoodat men aldaar een geleidelijken terugkeer tot den arbeid verwachtte. Ook te Flénu koekterde men, naar het schijnt dezelfde meening „Men kan niet zeg gen". zoo werd vandaar bericht, „dat er een be gin van eigenlijke werkstaking iseerder gelooft men, dat de meesten niet werken als gevolg van de socialistische betooging." Uit Charleroi echter werd gemeld, dat er in dit bekken ernstige geruchten omtrent een aanstaan de werkstaking loopen, en de mijnwerkers voor nemens zijn loonsverhooging te vragen, en bij wei gering onmiddellijk het werk te staken, omdat ze bij het naderen van den winter en ingevolge de berichten omtrent een algemeene verlevendiging in de Belgische nijverheid den tijd voor het stel len hunner eischen gunstig achten. Men ziet het, de werkstakingen schijnen weer in de lucht te zitten. harer vijanden te zullen zien en nu haren besten vriend aanschouwde. Ja, dat zou een heerlijk, on vergetelijk oogenblik zijn, dat hen beideD ruimschoots schadeloos zou stellen voor het verdriet, van zoo langen tjjd van elkander gescheiden te zijn geweest Hoe zou hij haar verhalen van den angst, dien hij had uitgestaan over haar lot, en welke middelen hij in het werk had gesteld om haar terug te vinden, en hoe geroerd zou hij zijn bij het vernemen van het verhaal van haar lijden. Hun liefde zou er des te sterker door worden, nu zij zoo sterk beproefd was geworden. Wat Rob betreft, deze had wel met groote be langstelling al het voorgevallene gadegeslagen, maar nu het alles voorbij was, en de misdadigers gevat waren, verloor het voor hem veel van het belang rijke, en keerden zijne gedachten langzamerhand te rug tot zijn lievelingsdenkbeeld inden laatsten tijd het schilderij, waaraan hij in den laatsten tijd zijl- krachten had besteed. Zoo bereikte men stilzwij gend het gebouw, waar de gevangenen een voorloo- pig verhoor zouden ondergaan, om dan door den rechter van instructie te worden gehoord. Zoodra dit voorloopig verhoor was afgeloopen, haastten Gijs, Rob en Kempe zich naar het huis, waar oom en nicht waren opgesloten, om hun de blijde tijding te brengen, dat zij vrij waren, en hun vijanden aan het gerecht waren overgeleverd. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1