No. 538. Woensdag 2 October 1889. 5" Jaarg. \1 n- Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. 38. Vergeven, ook Vergeten. Binnenlandse!! Nieuws. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal- Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het heeft de aandacht getrokken, dat bij de verkiezingen in Frankrijk de revanche-oorlog te gen Duitschland geen dienst gedaan heeft, zooals bij vorige gelegenheden, want toen was het sche ring en inslag. De bladen zijn hierover natuurlijk reeds druk aan het schrijven. De Parijsche correspondent van de Kölnische Zeitung maakt de opmerking, dat geen enkele candidaat de revanche in zijn verkiezingsprogram ma heeft opgenomen, en, voegt hij er bij, terecht heeft men hieruit afgeleid, dat de kiezers thans van zulk een programma niets willen hooren. De binnenlandsche verwarring en de tentoonstelling hebben de aandacht zoozeer in [beslag genomen, dat zelfs Paul Déroulède en Antoine het niet ge waagd hebben van de revanche te spreken, en dat zij, evenals de personen van minder naam, voor wie het ophitsen tegen Duitschland dage- lijksch brood is, de meest vredelievende verzeke ringen gaven. Zelfs schrijft de Gaulois thans, naar aanleiding van het gerucht van het overlijden van Bismarck, hetwelk vrij algemeen te Parijs verspreid was Wij wenschen in alle oprechtheid, dat het gerucht een verdichtsel moge blijken. Alle personen in Europa, die eenig staatkundig inzicht hebben stemmen hierin overeen, dat Bismarck de hecht- ste steun van den Europeeschen vrede geworden is. Hij heeft er veel toe bijgedragen kanonnen „Maar kondt ge haar niet zijdelings een wenk geven, dat er redding nabij was „Onmogelijk" antwoordde Kempe, „de rakkers waren me hier te waakzaam, en er was te veel aan gelegen om hen volkomen te doen vertrouwen, dat ik tot hen behoorde, wat me dan ook, geloof ik, uitstekend gelukt is." Hier viel Rob hem in de rede met de vraag, of ginds de gezochte personen niet aankwamen eD ver- keljjk herkenden Gijs en Kempe, ofschoon zij nog op tamelijk verren afstand van hen waren, Frits Hagen en Barend, die met ten haastigen stap, al9 menschen die vreesden te laat te komen, de boot nader den. Kempe wisselde eenige woorden met den ons onbekenden heer, die een van zijn collega's was en gin toen de naderenden tegemoet, terwijl Gijs en Rob op eenigen afstand gadesloegen, wat er zou gebeuren. Kempe had de twee eerlijke mannen be groet, en toen eenige woordenwisseling met hen, die over den tijd van het vertrek der boot scheen en geweren te laden, maar om ze af te vuren, daarmede maakte hjj geen haast, en hij heeft ge noeg invloed in Duitschland om den invloed van hen, die zijne oogmerken dwarsboomen, krachte loos te maken. Bedoelde correspondent laat ei eohter op vol gen Deze bekentenis zou zeer verblijdend zijn, evenals het achterwege blijven van den kreet naar revanche bij de verkiezingen, indien men niet wist, dat het chauvinisme in Frankrijk op- eD ne- dergaat en dat met tamelijke regelmatigheid de vloed volgt op de eb. Van het bezoek van den Russischen keizer aan Berlijn, is nog niets met zekerheid bekend. Reeds eenige dagen geleden werd er uitgestrooid, dat het nu vast en zeker was dat de czaar komen zou, maar de man weet het zelf nog niet vast, wanneer hij zijn uitstapje zal doen. Cnspi. de Italiaansche minister, die onlangs door een steenworp gewond werd, is weer hersteld. Hij staat geregeld om zes uur op en gaat dan da delijk met zijn secretaris aan het werk. De Antwerpsche ramp heeft een tweegevecht uitgelokt tusschen de liberale en de clericale pers en dat wel over de vraag, aan wie de schuld ligt, dat eene dergelijke ramp heeft kunnen plaatsheb ben. Het wordt meer en meer duidelijk, dat het provinciaal bestuur de schuldige is, te oordeelen naar de stukken die openbaar gemaakt zijn en dan ook nog naar hetgeen geheim gehouden wordt, ondanks alle dringende aanvragen om publiciteit. te loopen. Met eenigen drang scheen Kempe hen te overreden om hen te volgen iu het café, schuins tegenover de aanlegplaats der stoomboot, maar ein delijk gehoorzaamden zij aan dien drang, en gingen in zijn gezelschap bet café binnen, hoewel zij voort durend angstige blikken om zich heen, en vooral op de boot wierpen. De ambtgenoot van Kempe had ondertusschen aan een paar agenten, die in de nabijheid waren, eenige bevelen gegeven, en deze posteerden zich ongemerkt voor da deur van het koffiehuis, waarin hij zelf Kempe volgde. Ook Gijs en Rob traden eenige oogenblikken daarna binnen, en zagen toen, dat Kempe en zijn twee slachtoffers een druk gesprek voerde, terwijl zij bi) de toon bank staande een glas bitter dronken. De ambtgenoot van Kempe trad naar hen toe en vroeg hen ot ze niet Hagen en Stam heetten, waar op zij met verbazing antwoordden, dat dit het ge val was. Eerst schenen zij van plan te zijn het te ontkennen, en andere namen op te geven, maar zij bedachten zich, dat er niets omtrent hen kon be kend wezen, zoodat ze niet behoefden te vreezen hunne namen ze noemeD. Maar hoe veranderden hun gezichten, toen zij zich op eens hoorden toe voegen „Dan heb ik bevel u beiden in hechtenis te ne- inon Geheel Belgie is getroffen door de groote genegen heid welke Noord-Nederland aan de Zuidelijke broeders toont, daar alom in ons Vaderland in zamelingen gehouden worden ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de in de ramp geble ven slachtoffers. Zoo is dan ook hier weer bewaar heid: In den nood leert men zijn vrienden ken nen. De heer Joost van Vollenhoven, oud burgemees- van Rotterdam, is op 75jarigen leeftijd aldaar o- verleden. Hij was vroeger lid van de Eerste ka mer, was van 1849 tot '57 lid van den raad, tot 1866 wethouder en tot 1881 burgemeester. Dat hij zeer bemind was in Rotterdam bleek o.a. toen bij zijn koperen feest als burgemeester hem door 13,000 ingezetenen een geschenk werd aangebo den. Z, De overledene was ridder der orde van den Ne - derlandschen Leeuw, grootoificier van de orde der Eikenkroon en lidder van het Legioen van Eer. Een ingezetene van Goes, de heer A. M. C. de Jonge Mulock Houwer, graankeoper, heeft het plan opgevat daar eene varkensfokkerij op groote schaal tot stand te brengen. Hij zal zich daarvoor tol het gemeentebestuur wenden om een stuk gronds op de stoofweide in erfpacht te verkrijgen, om die inrichting daar te plaatsen. M. Ct. AXEL. 1 October 188 9. Te Terneuzen had een buurman van een Verbazing, schrik en toorn wisselden zich snel achter elkander op hun gelaatstrekken af, maar de laatste hield de oveihand, en het was duidelijk, dat deze zich tot Kempe richtte, die met een glimlachend gezicht het tooneel stood aan te zien. „Dat hebt gij gedaan, beroerde lage kerel, voeg de Hagen hem in woede toe." „In het eerste kondt ge wel eens geljjk hebben, het laatste kunt ge op uzelven toepassen. Ik heb slechts mijn beroep van politieman uitgeoefend, en ik ben er recht mee in mijn schik, dat ik je zoo aardig gesnapt heb. Ik zou je wel een goeden raad willen geven, en dat is, dat je voortaan niet meer zoo goed van vertrouwen bent." „Vervloekt is het uur, waarin ik je het eerst ge zien heb," zeide Hagen. „Dat kan wel waar wezen, maar dat verander' toch aan de zaak niets. Je weet nu„ wie en watil wezenlijk ben, en we zullen nu een eindje aan de zaak maken, door je te verzoeken met ons mede h gaan. Het ik het beste, dat ge zeer bedaard mo ons de wandeling aflegt, want kabaal maken help. je toch niet. Ja, antwoordde Kempe's collega, dat is het allerbeste, wij zullen u tusschen ons inne men, en deze heeren hier wendde hij zich to Gijs en Robert zullen wel zoo goed zijn de ach terhoeae te vormen." Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1