No. 557. Zaterdag28 September^1889. 5* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Iliiineiilandsch Nieuws. AXULSCHEffiCOlRAIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Van 567 verkiezingen in Frankrijk is thans de officiëele uitslag bekend. Gekozen weiden 227 re publikeinen en 160 reactionnairen en Boulangis ten, terwijl in 180 districten eene nieuwe stem ming moet plaats hebben. De republikeinen be staan uit 169 gematigden en 58 radicalen in de oppositie telt men 87 monarchisten, 51 Bonapar- tisten en 23 Boulangisten. Ouder de 180 herkie zingen berekent men, dat er 136 gunstig voor de republikeinen staan en 44 voor de anti-republikei nen, zoodat in de nieuwe kamer een 350 a 360 republikeinenen 225 a 215 reaction ui van verschillende kleur zullen zetelen. In de laatste kamer hadden zitting 414 repu blikeinen en 170 monarchisten. Van lo republi keinen scheidden zich echter 25 Boulangisten af. Oorspronkelijk werden voor die kamer in 1885 verkozen 381 republikeinen en 200 monarchisten dopr ongeldig verklaringen en aanvullingsverkie zingen steeg het cijfer der republikeinen op 414 en dat der rechterzijde daalde tot 170. De republikeinen toonen zich tevreden over den uitslag de samenstelling der kamer blijft in groo te trekken zooals zij vóór de verkiezingen was groote overwinningen zijn niet behaald, door geen enkele party kan ten minste worden beweerd dat de uitslag schitterend geweest is en het Boulan- gisme het is nog lang niet voor goed ver dwenen. 37 Behalve de menschen, die hier hun zaken te doen, ol bezigheden te verrichten hadden, had het aantrekkelijk heerlijk tooneel verscheidene wande laars tot zich gelokt, die met bewondering de drukte om zich heen beschouwden, en er in genoten. Moe ten wij de vier heeren, die daar ginds loopen en in druk gesprek gewikkeld zijn, tot deze laatsten rekenen. De blik, die zij op de rivier gevestigd hebben, is te veel op één punt gericht, dan dat we zouden kunnen veronderstellen, dat zij hier heen zijn gekomen, louter oin te genieten en te bewon deren. Het voorwerp, dat zoozeer hun aandacht trekt, schijnt een groote stoomboot te zijn, die op het punt staat te vertrekken, en waarop r.u die ei genaardige drukte heerscht, die aan het afvaren voorat gaat. Het is een boot r.aar Huil bestemd, die zoo aanstonds de reis zal aanvaarden, en nader bij gekomen, herkennen we in de vier heeren, die nog altijd deze boot in het oog houden, onze vrienden Gijs en Rob en Kempe, terwijl de vierde heer ons onbekend is. Evenmin cis het Boulangisme, is de reispasseu- dwang op de grenzen van Elzas en Lotharingen verdwenen. Een adres tot opheffing of verminde ring der desbetreffende bepalingen is door keizer Wilhelm van de hand gewezen. De werklieden beginnen zich overal zoozeer met de politiek en wat daarmede in verband staat be zig te houden, dat er op het laatst geen tijd meer zal overblijven om te werken. De Duitsche vereeniging tot rechtsbescherming voor mijnwerkers hield te Sint Johann eene open bare vergadering, waartoe zooveel mijnwerkers waren aangekomen, dat slechts een derde gedeel te, namelijk 6000 van de 18000, toegang tot de vergaderplaats konden verkrijgen. De bijeenkomst werd geopend met een krachtig „leve de Keizer Vervolgens werden er velerlei bedenkingen om trent den toestand der mijnwerkers aangevoerd en middelen aangegeven om daaraan tegemoet te ko men. Dit alles zal nu worden geformuleerd in een adres aan het landsbestuur over het mijnwe zen. De Engelsche socialisten hebben een manifest uitgevaardigd, onderteekend door John Burns en anderen, dat de Engelsche werklieden oproept zich aaneen te sluiten tot een gemeenschappelijk doel. Daarin woidt onder andere gezegd, dat de tijd gekomen is om combinatie te stellen tegen over combinatie. Het groote leger van den arbeid is gesplitst in deelen en onderdeelen, welker aanvoerders meest „Het duurt verschrikkelijk lang eer zij komen, als ze ons maai niet foppen, en met een andere boot vertiekken,'' riep Gijs ongeduldig uit. „Geen nood", antwoordde Kempe, „ze zullen be paald met deze vertrekken, ik heb ze er de voor deden zoo van aangepreekt, dat ze bet zeker zul len doen. Ha, ha, ha, ik moet er nog om lachen, als ik er aan denk, hoe bang ze waren, en hoe ze mij om raad vroegen, wat zij zouden doen. Het zijn toch beroerde laffe en domme kerels. Neen, zij zul len mijn raad wel opvolgen, want zij zijn van angst niet in staat, zelt een plan te vormen. En moch ten ze lont geroken hebben, welnu, dan is het nog niets, ze zijn nu in onze macht, en doen geen stap meer of ze worden gevolgd. Snel en Visser volgen ze overal." „Maar waarom", hervatte Gijs, „hebt gij ze daar niet reeds gearresteerd „Misschien omdat ik er geen kans toe zag om ze in dat hol in te pikken, en zeker omdat ik de co- medie nog een poosje wilde voortzette*. Het was bepaald een aardig geziebt en een prettig gevoel, dat ze volkomen in mijn macht waren, en ik me nog een weinig met hen vermaken kon." „Nu, ik wou dat ge het reeds vroeger gedaan hadt, dan was ik nu bij Emma," antwoordde Gijs. k kan begrijpen dat ge daar naar verlangt, maar i nnder mensch mag ook wel eens pleizier werktuigen zijn van Staatspartijen. De ondertee kenaars noodigen de werklieden uit, zich aan te sluiten bij het Nationaal verbond van Werkmans- vereenigingen, daardoor een aaneengesloten macht te vormen en hen in staat te stellen de aanval len van. winstafpersers en dividendjagers af te slaan. De tot nu toe behaalde talrijke zegepralen bewijzen, dat eindelijk het doel zal bereikt wor den. Het lidmaatschap kost één stuiver in de week. De liefhebberij kost natuurlijk ook weer geld de dubbeltjes-quaestie is dus ook hierbij niet bui tengesloten. Hoe zou het ook anders kunnen zijn? TWEEDE KAMER. Gisteren (Donderdag) heeft de eindstemming plaats gehad over het ontwerp tot herziening dei- onderwijswet. Het ontwerp werd aangenomen met 71 tegnn 27 stemmen. Tegen stemden 26 liberalen, als de heeren Visser, Tak, Kei dijk, Borgesius, Van der Feltz, Bool, Hartogh, De Beaufort, Lieftinck, Van der Kaaij, Schepel, E. J. J. B. Cremers, Van Delden, Goekoop, Smidt, Veegens, Heldt, Van Houten, Rutgers, Levysohn Norman, LandDe Ruijter Zijlker, De Meijier, Zaaijer, Smeenge, Viruly en 1 radicaal de heer Domela Nieuwenhuis. Vóór stemden 54 anti-liberalen en 17 liberalen. De heeren Van Kerkwyü (1.) en De Geer (a.r.) waren afwezig. Onder de bootarbeiders te Rotterdam is eene werkstaking uitgebroken. Reeds hebben daarbij hebben, en het is een bepaald gerot voor me oni hun vreeselijke ontgoocheling te zien. wanneer zij merken, wie ik ben, en hoe aardig zij in den val zijn geloopen. En daarenboven, het was in dat hol toch wel een beetje te gevaarlijk, en ik liep misschien de kans om, door ze nog in de meening te laten, dat ik tot de hunnen behoorde, nog iets meer te weten te komen, zoodat het me in alle opzichten ongeraden scheen om toen reeds tot de arrestatie over te gaan." „Ge hebt haar dus gezien En met haar gespro ken De ongelukkige lieve Emma. Hoe zag zij er uit?" „Wel wat bleek, en het was wel te zien, dat zij in dien tijd veel verdriet had gehad, maar toch, ik kan me best begrijpen, dat ge verliefd op baar zijt, en het deed me bepaald leed, dat ik haar hard moest toespreken." „Hoe hebt ge dat kunnen doen „Ja, ziet ge, als ik in uw geval was, dan zou ik het niet hebben kunnen doen, maar aangezien ik niet in die positie verkeer en alleen met de nood zakelijkheid te rekenen had om mijn rol te bljjven spelen, gelukte het me nog al om haar de over tuiging te geven, dat zij een nieuwen vijand voor zich zag. Des te aangenamer is de venassing, als het later uitkomt, dat juist het tegenovergestelde het gevolg is." Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1