IlimifiilaiidsfJi Nieuws. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Gedeelt. hepziening der wet op het Lag Ond. Iiet amendement-De Beauforl em schoolgeid- heffipg facultatief te stellen is in de zitting van Donderdag verworpen niet 51 tegen 42 stemmen Het regeeringsvoorstel, gewijzigd in dien zin, dat het minimum van het schoolgeld bepaald op 20 cents per maand en, onder voldoende waarborgen., viijstelling van verplichte schoolgeldheffing moge lijk wordt, is ten slotte aangenomen met 72 te gen 21 stemmen. Vr\jdag 13 September. Voortzetting onderwijsdebat. De regeering ver klaart bij herziening van het examen-program voor hulponderwijzer te vorderen kennis van fi guren en lichamen. Zij neemt over de amende menten Bool en Veegens op art. 61, zoodat kwee- keiingen met akte A en onderwijzers aan scholen voor blinden, doofstommen, spraakgebrekkigen en idioten, na twee jaien onderwijs te hebben gege ven, hoofdonderwijzersexamen kunnen afleggen. Art. 1 van het ontwerp, bepalende een nieuw artikel 54bis wordt aangenomen met 71 tegen 19 stemmen. Discussie vangt aan over art. 2, invoerende sub- sidieering van het bijzonder onderwijs en regelen de de desbetreffende voorwaarden alsmede over de daarop voorgestelde amendementen. Vier amendementen van den heer Van der Kaay worden verworpen. Aangenomen wordt met 6*2 tegen 22stemmen een amendement-Van Delden, bepalende dat Gedeputeerde Staten zullen te be vissen hebben over eene subsidie aanvraag. Met aigemeene stemmen wordt aangenomen een ameu dement - Roëll, waarvan het doel is dat de be sturen der scholen, die subsidies vragen,ook ver plicht zijn aan Ged. Staten alle gevraagde inlich tingen te geven Art. 2 wordt met 65 tegen 18 st. aangenomen. De verdere behandeling der onderwijswet is der halve uitgesteld tot in de nieuwe zitting. Vereenigde vergadering der beide Kamers. Op zaterdag 14 September 1889, tot sluiting der tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal o— Jhr. mr. F. J. J. Eysinga, waarnemend voorzit ter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De waarnemende voorzitter sprak bij de opening der vereenigde zitting Mijne Heeren, hoewel deze zitting uitsluitend bestemd is om zij het ook een hoogst ernstige en belangrijke zaak nog onafgedaan is gebleven, het parlementair zittingjaar te beëindigen, wil ik toch te kennen geven, dat ik met een diep en weemoedig gevoel den voorzittersstoel inneem, om aan de thans op mij rustende taak gevolg te ge ven. Hoe gaarne hadden wij daarvoor den man zien optreden, die nog zoo kort geleden het voor zittersschap van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal met eere bekleeddewiens verscheiden wij zoo diep gevoelen en betreuren. In hom hebben wij verloron een edelman en een edel mensch, beide in de volste beteekenis van het woord, een man van wien men voor koning en vaderland nog; zooveel meende te mogen verwachten. Met diep leedwezen vervullen ik zijne plaats en open ik deze vereenigde vergadering der beide Kamers der Staten-Generaal. De griffier der Eerste Kamer leest een konink lijk besluit van 10 Sept. 1889 voor, houdende de sluiting der vereenigde zitting. De Voorzitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, bestaan de uit de heeren Blussé, De Bruijn, Van der Goes. Muller, Geertsema, Harte, Van Kempen en Miobiels, om den minister van binnenlandsche zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de minister vaD binnenland sche zaken, die zich op gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft Le geven, de zaal binnengeleid. De heer Mackay, minister van binnenlandsche za ken, plaatst zich vóór den tioon en houdt de vol gende aanspraak „Mjjne Heeren 1 „Voldoende aan de opdracht des Konings, be tuig ik U Zijner Majesteits dank voor de beharti ging van 's lands belangen gedurende dit zittingsjaar. „Het gevaar, dat het leven van Zijne Majesteit den Koning bedreigde, word door Gods goedertie renheid gelukkig afgewend. De maatregelen, tot wier vaststelling uwe medewerking werd ingeroe pen om bij voortduring den goeden gang des be- stuurs te vei zekeren, bleken hierdoor onnoodig. „Uwe vergadering sprak na het gelukkig her stel des Konings hierover luide, als tolk van het geheele Nederlandsche volk, hare blijdschap uit. „In dit zittingjaar werd de beslissing over ge wichtige onderwerpen voorbereid, en zijn eenige belangrijke wetten tot stand gekomen. „Uwe medewerking tot goedkeuring der overeen komst met Frankrijk nopens de grenzen tusscben Suriname en Fransch Guyana werd niet te ver geefs ingeroepen. „Door het vaststellen der wet, houdende bepa lingen op het tegengaan van overmatigen en ge vaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, is een groote stap op het gebied der' sociale wetgeving gedaan. „Het in werking treden der wet, houdende be palingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel, zal kunnen bijdragen tot den bloei der zui vein ij vei held. „Nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn en wijziging van het invoerrecht op azijn werden bij de wet vastgesteld, en uwe goedkeu ring werd verleend op overeenkomsten met de Hollandsche Spoorweg-maatschappij en met de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland." „De beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wet op het lager onderwijs liepen in dit zittingjaar niet ten einde, en zullen alzoo in de volgende zitting een onderwerp uwer beraadslagingen uitmaken. „In naam des Konings sluit ik deze zitting dei- Sta ten-Generaal." Den minister van binnenlandsche zaken wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is te ruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde ver gadering. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning verneemt het U. D. dat die weder minder gun stig schijnt te zijn. Z. M. voelt zich afgemat en slaperig, en de eetlust is in de laatste dagen zeer verminderd. Jl. Zaterdag is aan het departement van ju stitie te 's-Gravenhage aanbesteed het bouwen van een huis van bewaring te Oostburg. Minste inschrijver was de heer J. Kolijn te Terneuzen, voor 10,986. AXEL. 17 September 188 9. Een bekwaam, ijverig en verdienstelijk onder wijzer, een waar kinder- en edel menschenvriend dezer gemeente isj.l. Zondag, na eene langdurige en pijnlijke ongesteldheid van de zijde zijner kin deren, uit den kring zijner vrienden en uit het, midden der samenleving door den onverbiddeli.iken dood opgeroepen om te gaan rusten van zijnen zoo gezegenden arbeid. De Weledele Heer H. van Wijngaarden toch. sedert het jaar 1854 Hoofd der Openbare school en van 1882 Directeur der Rijks-Normaallessen alhier, gaf op genoemden dag den moeilijken strijd tegen den dood op- Tot voor weinige maanden een krachtig man, die geene ziekte bij eigen ondervinding kende, is hij op eenmaal sterk aangetast en bezweken in den ouderdom van 65 jaar en 8 maanden. Met het oog op bovengenoemde eigenschappen, welke Z.Ed, in zich vereenigde. kan het niet an ders of bij allen, die met hem verkeerden of om gang hebben gehad, zal de nagedachtenis aan den te vroeg ontslapene in een gezegend aandenken en eere blijven. Gisterenvoormiddag kregen wij op het aller onverwachts een bezoek van het fanfaren-korps der pompiers van Temsehe. In een oogwenk was ie dereen op het hooren der opwekkende tonen op de been om te zien vrat er gaande was, daar niemand iets van dit bezoek wist. Bij den waarnemenden Rnrgemeester. de heer L. van Dixhoorn, en bij den WelEd. heer D J. Oggel, wethouder en lid der Prov. staten, bracht het fraai uitgedoschte en talrijke gezelschap Jeene aubade, waarbij hun van de zijde der ingezetenen de levendig ste toejuichingen ten deel vielen. Dat nog dezelfde harmonie er. eensgezindheid tus scben onze gemeente ei de Temschenaren bestaat van vóór 3 jaren, bewijst wel de vroolpke stemming die onder allen heerschte. Toen het uur van scheiden daar was, om half elf vertrokken zij naar Hulst werd menige hand druk gegeven, en menige dronk ingesteld op de onderlinge voortdurende vriendschap, tot eindelijk een herhaald „lang leve Temsehe en „lang leve Axelons scheidde van het gezelschap, dat zoo zeer onze achting verdient. Wij rueenen de tolk van Axels ingezetenen te zjjn, wanneer dank wordt gebracht aan den heer stations-chef voor zijne begeleiding der vreemdelingen en aan het gezelschap zelve, voor de innige vriend schapsbewijzen, ons weder zoo ïuimschoots betoond. Wij roepen ten slotte onze zuidelijke broeders een „hartelijk tot weerziens 1" toe. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat, in verband met herstellingswerken aan de groote sluis te Terneuzen, de scheepvaart door die sluis op het kanaal van Gent naar Ter neuzen, te beginnen met 1 April 1890, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. St.Ct. De verhooging en versterking van den in- laagdijk aan den Vlietepolder. gem. Wissekerke (N. B.) welk werk noodzakelijk is geworden na de oeveratschuiving van 11 dezer, is Zaterdag jl. opgedragen aan den heer P. J. Verbist te Hontu- nisse voor de som van 44.813. M. C. Eenige schippersjongens, die Maandag 1'. naar de Zandbergsche kermis, onder Giaauw, waren ge komen, namen bij den herbergier J. d. V wiens reeds bejaarde vrouw alleen thuis was, de vrijheid een konijn uit het hok te halen en dit mede te ne men. Op het doel van hun tocht aangekomen was het beestje reeds dood htt weid r,u hier dan daar nu naar deze, dan naar gene zijde geworpen. Uit vrees voor vechtpartijen, die bij de be.-taande span ning van Paal en Zandberg konden ontstaan, kocht een herbergier het beest, dat, z.ooals de gasten be- weerden, door hen insgelijks gekocht was. Toen het echter later bleek, dat dit niet waar was en de eigenaar den diefstal ontdekte, is tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. M. C. Zriainsla»', 17 Sept. Heden had alhier vanwege de vereeniging „In 't belang der Landbouwers" de aanbesteding plaats voor de levering van 40,300 KG. Superphosphaat. Ingeleverd waren 6 inschrij vingsbiljetten, (per 100 k.g.lals van de heeren: H. J. Vlaeminck to St. Jansteen voor ƒ3.75 P. J. Scheele te Terneuzen voor ƒ3,65 P. G. Adriaansens te Bergen-op Zoom ƒ3,60 G. J. Krol Go. te Zwolle voor ƒ3,59 .T. F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorde ƒ3,58 H. Luik te Hansweeit voor 3,56» Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Vrijdagmiddag is In het kreupelhout in de Seheveningsche Boschjes, in de nabijheid van het Kerkhof, liet hjkje gevonden van een pasgeboren kind. Aan den hals van het lijkje bevond zich een bandje, uit welke omstandigheid het vermoe den wordt geput, dat het kind om het leven is gebracht. Het lijkje is overgebracht naar het stadszieken huis. Een onderzoek is ingesteld. Hoe verslaafd iemand kan zijn aan sterken drank, toonde de vorige week een oude vrouw te Meppel, die op straat hare kousen uittrok, deze verkocht en de luttele opbrengst voor jenever be steedde. Een gewezen ambtenaar va.n de An halter Spoorweg-Maatschappij, Werner geheeten, trok, on geveer vier jaren gele Jen, naar Amerika, en kreeg er, door tusscbenkomst van zijn zwager, een be stuurslid van bovengenoemde Maatschappij, wel-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2