Kin ine ii 1» ndsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Het was een nare stoet, die de straten en leien •iter stad doorkruistetwaalf lijkkoetsen voorop, vijftig rijtuigen daarachter, bevattende de stede lijke overhedeneenige vertegenwoordigers der pers en de familie der gedooden. Aan beide zij den van den langen weg stond het volk in dichte hagen, en uit menig oog vloeiden de tranen van medelijden en droefheid. Op het Kielkerkhof was de menigte zoo groot, dat men zich ternauwernood een weg kon banen. Daar was een kuil gegraven, een enkele, maar wel van vijftig meter lang, als een loopgracht, waar men langs eene zachte helling in nederdaalde. In oien kuil stonden de bloedverwanten langs twee kanten geschaard. De kisten werden tusschen hen door gedragen, op het wit houten deksel las men den naam van net lijk in groote letters geschre ven. Het was hartvet scheut end, die lange rij snikkende ouders en kinderen te zien, Een buitenge woon correspondent van de N. R. Ct. was getuige van het volgende hartverscheu rende voorvalMen heeft eene loods opgericht., waarin twaalf, nog niet herkende lijken zijn neer gezet. Telkens en telkens weder komen daar va ders, moeders, zusters en broeders van verlorenen, in de boop in deze overblijfselen hunne dierbaren te herkennen. Maar dat is niet mogelijk, tenzij aan liet een of andere versiersel, want noch van het gelaat, noch van de kleeding is iets overge bleven. Zoo was er dan nu ook weder een man, schatting 43 jaar, die reeds van vrijdag af lusteloos zijii 17jarige zoon had gezocht. Iedere kist ontdekte hij, lang bleef hij staan, aandachtig hield hij den sriakken blik op de lijken gericht, en dan schudde hij het hoofd en hief het omhoog, als wilde hij ïagen zeg mij toch of dat mijn zoon is. Herhaalde malen liep hij zoo alle kis ten af, totdat eindelijk een opzichter een man met een zeer medelijdend uiterlijk hem op zachten toon vroeg„is dat uw zoon En toen zonk de sterke man met den kreet „ik weet het niet, o God ik weet het niet" ineen. Zooals ik reeds zeide, het was hartverscheurend maar dit was niet het eenige tooneel dat men te zien kreeg. Ook 's middags toen de slachtoffers uit het hospitaal Stuivenberg zouden worden be graven, zag men ettelijke malen moeders en zus- ters, in tranen badende, zich vastklemmen aan per sonen. die hun wild vreemd waren. Daar waar het magazijn van den heer Corvilain heeft gestaan, is nu niets dan een in den grond gewoeld gat te zien, maar een gat waar men van griezelt, want daarin moeten nog minstens 30 men schenlijken liggen. Naast het gebouw waar de pa tronen werden geledigd, stond en staat nog een gebouwtje, waarin eene stoommachine was ge plaatst, die moest dienen om de noodige verwar ming te verkrijgen voor de smeltkroeze* der ko gels. De afstand van de machine tot het gebouw waarin de patronen werden geledigd, was niet meer dan 5 meter. Alleen dit reeds is eene on verklaarbare lichtzinnigheid, en wie ook verant woordelijk moge zijn voor de oprichting, het pro vinciaal of het gemeentebestuur, alleen dit reeds is onverklaarbaar, hoe er iemand tot deze gevaar lijke buurschap zijne toestemming heeft kunnen geven. De heer Corvilain is niet gearresteerd wel is hij reeds enkele malen in verhoor geweest. De veronderstelling wordt gemaakt en volgens bsrich ten bestaat daarvoor eenige giond, dat er eerst ■eene gasontploffing in de potioleum-reservoirs van de heeren Rietb Co. heeft plaats gehad en dat daarvan stukken metaal in de werkplaats van den heer Corvilain werden geslingerd, zoodat een paar ■seconden later deze in Je lucht vloog, welke twee ontploffingen als éen moeten geklonken hebben ruimer te stellen. De heer Okma spreekt voor het eerst en wel over de toestanden in Friesland. Avondzitting. Deze wordt geheel gewijd aan de zelfde zaak; ten slotte worden de amendementen ver worpen en de artt. 26 en 45 goedgekeurd. Woensdag 11 September. Voortzettingbehandeling van art. 46 bevattende het beginsel van verplichte schoolgeldheffing, behal ve voor bedeelden en onvermogenden. De heeren De Beaufort c. s. hebban hierop een a- mendement voorgesteld om scboolgeldheffing facul tatief te laten en alleen die te bepalen ter tegemoet koming in de kosten welke voor rekening der ge meenten blijven. De heer Schaepman bestrijdt het amendement. De heer Gieeve zegt dat vele ouders niet in staat zijn 20 cent per week en per kind op te brengen, getuige de vela gevallen van niet betaling van 50 of 75 cent huishuur. De heeren Veegens en Smeenge vei klaren zich te gen de verplichte schoolgeld heffing en de heeren van Velsenen Lohman er voor. Dhi. Rutgers verklaart het artikel volkomen onaannémeiijk; minister Mac kay eenter beweert hetzelfde van het amendement. Donderdag 12 September. Voortzetting van art. 46 en het amendement De Beaufort, Een kruisvuur wordt gewisseld tusschen rechter- en linkerzijde, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Verniers van der Loeff, Borgesius Van Alphen. Lieftinck en Zaaijer. De rechterzijde is zooals men weet vóór en de linkerzijde tegen de ver plichte schoolgeldheffing. Ten slotte hield de minis ter de noodzakelijkheid van het artikel vol. Ter tege moetkoming aan geopperde bezwaren stelde hij ech ter eene bijvoeging voor om het minimum van het schoolgeld te bepalen op 20 ct. per maand en voorts, onder voldoende waarborgen, vrijstelling van ver plichte schoolgeldheffing mogelijk te maken. Bij kon. besl. is tot voorzittrr van de Eei ste Kamer der Staten Generaal, gedurende de zit ting die zal aanvangen op den derden Dinsdag van September 1889, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid" dier Kamer. De miliciens der lichting van 1888 (blijvend gedeelte), behoorende tot de velschillende regimen ten infanterie, worden Zaterdag 14 dezer, in het genot van onbepaald verlof gesteld. - De vergadering van de Staten - Generaal woidt aanstaanden Zaterdag, des namiddags ten 3 ure. in naam des Konings, door den minister van binnenlandsche zaken gesloten. - Uit Middelburg schrijft men aan de N.R.C. Het bericht dat indertijd een verzoek aan onze regeering gedaan was om de patronen uit Spanje, welke te Antwerpen de groote ramp hebben ver oorzaakt, te Ter Neuzen te mogen invoeren en verwerken, was niet geheel juist. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen hebben inwilliging van het verzoek ernstig ontra den de Ged. Staten dezer provincie, tot wier be voegdheid de zaak dan ook niet behoort, hebben niets met het verzoek uitstaande gehad en daar over dus geen adviezen uitgebracht. De Commis saris des Konings tot wien het verzoek door den belanghebbende gericht was, doch tot wiens be voegdheid noch de vergunning van in te voeren, noch die van te laten verwerken in een rijks-bus kruitmagazijn behoorde, heeft uit den aard der zaak zich bepaald tot de vraag van administratief rech terlijken aard, bij wien de beslissing te huis be hoorde. TWEEDE KAMER. Gedeelt. herziening der wet op het Lag Ond. Dinsdag 10 September. Voortzetting der behandeling van het ontwerp tot wijziging der schoolwet en wel van art 45 met de be kende amendementen. Verschillende leden bespre ken het voor en tegen van het amendement-Hartogh e. s. om de uitkeering van het rijk aan de gemeenten smaak valt van ieder muziekliefbebb|r, daar ge noemd gezelschap tot een der beste mag gerekend worden. Tot telefonist te Zaamslag is heden benoemd de heer P. J. Wort sa an, aldaar. Ds. D, Fregeres te Groede komt voor op het drietal voor predikant bij de Herst. Evang. Luth. gemeente te Helder. AXEL. 13 September 188». Door het bestuur van den Bontepolder werd Woensdag te Terneuzen, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed het leggen van 5700 M° winterkrammat en het leveren van den daar bij te verwerken vletgrond, waarvoor werd inge schreven door de heeren E. van Doeselaar te Ter neuzen voor ƒ436 en J. de Bree Fz. te Hoek voor 825. M. C. Hulst, 13 Sept. Van goed ingelichte zijde ver neem ik, dat het fanfaren-korps der pompiers van Temsche onze gemeente a.s. Maandag met een bezoek zal vereeren en alsdan in den namiddag op het marktplein een concert zal geven. Onnoodig te zeggen dat dit bezoek zeer in den Toen men Donderdag jl. te Wageningen met eene vracht honing door de stad reed, was een der vaten lek geworden, waardoor de straten met honing werden overdekt. In korten tijd werd de straat bezet met legio bijen, tengevolge waar van de passage zear werd belemmerd. Do politie liet toen de straat met carbol begieten, waarbij duizende dezer insecten het leven hebben gelaten. Zateidag deed zich een dergelijk geval voor aaa het postkantoor aldaar. Een pot met honing in een mandje geplaatst, was gebroken en dienten gevolge waren vele andere postpakketten ook met honing besmet. Juist aan den ingang van het post kantoor viel een gedeelte van den honing op den grond, en in minder dan geen tijd kwamen dui zenden bijen in het kantoor en versperden ais het ware den ingang. Ook de van honing vooiziene postpaketten zaten vol bijen. Het kostte veel moeite voordat men, door middel van zwavel enz. van do lastige diertjes was bevrijd. To Parijs is een kerel gevat, die zich op de volgende wijze toegangsbewijzen wist te verschaf fen voor de tentoonstelling, welke hij dan aan den man bracht. Hij gaf zich uit voor agent van po litie, nam bij de verkoopers van toegangsbewijzen deze in beslag, zeggende, dat hunne toegangsbe wijzen niet deugden, en gaf hun dan een gedrukt bewijs, waarop zij, volgens zijn beweren, aan het bureau van politie in hunne wijk anderen konden krijgen. De goedgeloovigen gaven hem dan hun ne biljetten, die de oplichter ver beneden de waar de verkocht. Eindelijk werd de politie met het feit in kennis gesteld, en wist den oplichter in handen te krijgen. - Woensdag ochtend omstreeks half 9 uur, is op het terrein van de gasfabriek aan den Oost- zeedijk to Rotterdam een man, aangesteld om de voorbijgangers te waarschuwen, wanneer de trein over de n dijk gaat, door een kolentrein overreden. Hij was, bij het hek gekomen, op eender wagens gesprongen^ viel er echter af en kreeg drie wie len over de borst en langs het hoofd. Per draag mand naar het ziekenhuis gebracht, was hij, eer hij daar aankwam, reeds overleden. - Tijdens afwezigheid van den bewoner is jl. Dinsdag in de heide onder Woensel, bij zekeren Wouters inbraak gepleegd. Behalve 160 aan geld, werden nog verschillende kleedingstukken ontvreemd. De dief of dieven hebben waarschijn lijk. om den diefstal te bedekken, getracht brand te stichten, waardoor twee Ledden zijn verbrand. Door den rook kwam men tot de ontdekking van hetgeen er had plaatsgehad, en kon men huis en- inboedel voor ondergang bewaren. De politie doet ijverig onderzoek. N.R. Ct. - Slim aangelegd Een winkelier te Alten burg kwam onlangs tot de treurige ei varing, dat iemand, in het huis waar hij woonde, hem des nachts bestal en die persoon in het bezit van een tweeden sleutel van zijn winkel moest zijn. Toen alle pogingen om op het spoor van den dief te komen, vruchteloos bleken, strooide de winkelier, die drogist van zijn vak was, op zeke ren avond op de plekken waar de dief moest loo- pen, blauwsel en den volgenden morgen kon hij op zijn dooie gemak de blauwe sporen van den ontvreemder volgen. Deze bleek een werkman aan een fabriek te zijn, die reeds in het bezit van een heel aardig pakhuisje van gestolen voorwer pen werd gevonden. In geheel Londen, maar vooral in White Chapel, heerscht de grootste verslagenheid over den nieuwen vrouwen moord, de negende van deze soort, zoodat men niet anders aanneemt, dan dat Jack the Ripper zijn werk heeft hervat. jit's Morgens te half vijf vond een constable in Pinchin-street een zak, die het lijk vaü een vrouw bevatte, ontdaan van het hoofd, de armen en de

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2