Gemengd Xieinvs. gelen in deze wet omschreven." Als het mocht worden aangenomen, zou een artikel worden ingelaschfc van den volgenden inhoud „Vóór 1 Jan. 1893 wordt door ons de wettelijke re geling, bedoeld in genoemd artikel, bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal aanhangig gemaakt- Dinsdag 3 September. De voorz. herdenkt met weemoed het onverwacht overlijden van den voorzitter der Eerste Kamer, ba ron Schirmnelpenninck v. d. Oyë. (zie vorig nummer) Gedeelt. herziening der wet op het Lag Ond. Voortzetting art. 12, (.opleiding van onderwijzers.) Verworpen wordt met 50 tegen 36 st. het amende ment—De Beaufort om geen premiente geven aan hoofden van scholen vooropleiding van onderwijzers. De premien worden dus gehandhaafd. De regeering neemt over het amendement Borge- sius, hooger beroep mogelijk makende van raadsbe sluiten betreffende den leeftijd, waarop kinderen op school worden toegelaten en die verlaten. Uitvoerig debat over amondement-Lohman, om, als elders in gemeenten voldoende gelegenheid bestaat tot onderwijs in de nuttige handwerken, vrijheid te geven dit niet op de openbareschool te doen verstrek ken. De regeering stemt er mee in. Heftige bestrij ding. De heer Lobman trekt het in. Artikel 24 (aantal onderwijzers). De heer Borgesius betoogt het nadeel der voorgestelde wijziging in eene uitvoerige rede Woensdag 4 September. Interpellatie van den heer Van Wassenaar omtrent de ongeregeldheden te Gouda bij den uitslag der jong ste verkiezingen voor de provinciale staten. De minister antwoordt dat de politie haar plicht ge daan heeft. Interpellatie van den heer Hintzen over het inhou den van koffie op de jongste veiling. Minister Keuchenius beroept zich op de handelingen zijner voorgangers en op het oordeel der Handelmaa-t schappij. Op 20.000 balen is ƒ64.000 verdiend en 30.000 balen zijn bij eene volgende -veiling gevoegd. De heer Hintzen is niet voldaan over 's ministers antwoord. Voortzetting debat onderwijswet. (Art. 24, verplicht aantal onderwijzers, 1 op 55 leerlingen. De heer Farn- combe Sanders is het hiermee eens en bestrijdt den eisch van den heer Borgesiu*1 onderwijzer op 40 leerlingen. De heer Roëll kondigt een amendement aan om 15 Januari te behouden alseenige termijn voor de berekening van het aantal onderwijzers. Tusschsn in interpellatie van den heer Greeve over de aanhangige pensioenwet. De minister van finan ciên verklaart al het mogelijke te zullen doen ter be spoediging en hoopt in de tweede helft van October zijn antwoord op het Kamerverslag te kunnen indie nen. Voortzetting onderwijsdebat. Amendement Van der Feltz om 15 Januai'i te behouden als boven is ge zegd. Minister Mackay vindt vier termijnen billijker dan éen. Het voorgestelde minimum voor onderwij zers vindt hij voldoende, het zal nooit 55 leerlingen per klasse noodzakelijk maken en ook niet het peil van het onderwijs verlagen. Amendement-Van der Feltz wordt aangenomen met 52 tegen 43 stemmen en daarna eveneens art. 24 met 75 tegen 20 stemmen. Donderdag 5 September. Voortzetting onderwijsdebat. Op voorstel van den heer Zaayer wordt besi. art. 26 (jaarw. onderwijzers) met het amendement-Hartogh te schorsen tot bij art. 45. Bij art. 28 (benoeming van onderw) trekt dhr. Ver meulen zijn amendement in omtrent het plaatsen van candidaten op Je voordracht. Amendement -Bool om voor toelating van kweeke- ingen op gemeentescholen goedkeuring te vorderen van Burg. en Weth wordt verworpen met 60 tegen 32 stemmen. Op art. 33 (eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen) stelt de heer Van Houten een gewijzigde re dactie voor, welk voorstel bestrehen wordt door de heeren Schaepman en Lohman en den minister. Het voorstel wordt ingetrokken. Het Hoofdbestuur der Nederlacdsche protec tionistische landbouwArereeniging, heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijne groote ingenomenheid te kennen gegeven met het aan de Tweede Ka mer gedane wetsvoorstel do<\r het lid. dier Kanier, mr B. M. Bahlmann, tot het heffen van-, rechten bij invoer van granen, enz. Hoewel hoogeró dan de voorgestelde rechten, met het oog op den zeer treuriger) en godrukten toestand waarin de land bouw ènz'ï verkeeren, zeer zeker meer in overeen stemming zouden zijn met de daarin algemeen ge voelde behoeften, zal adressant zich echter zeer gelukkig rekenen, als de voorgestelde invoerrech ten zullen worden geheven. Adressant verzoekt, het wetsvoorstel zoo mogelijk aan te vullen met alle voortbrengselen van onzer, nationalen land bouw en bij invoer van dergelijke producten daar van een zoodanig recht te heffen, als overeen zal komen met de last,en, waarop onze nationale land bouw te rekenen 'heeft of zoodanig als de wetge ver in zijne wijsheid zal meenen te mseten be palen. AXEL. September 1 889. Uit Hulst schrijft men ons Onze stadgenoot de heer A. L. J. van "VVaes berghe, president van den bijzonderen raad van de conferentie „II. Vincentius a i aulo" te Til burg, is door Z. tl. den Paus benoemd tot Ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Overslag. De heer J. A. Lyppens, alhier, is met ingang van 1 October benoemd tot ondei wij zer te Wouw (N.-B.) Het was in den namiddag van den 4den dezer, dat, toen de brigade-commandent Rover en de ma rechaussee Brouwer van Axel, zich onder Over slag op dienst bevonden, zij van den aldaar gesta- Lionneerden onbezoldigd rijksveldwachter J. Pover de mededeeling ontvingen, dat twee beruchte stroo pers A. B., van Wachtebeke en L. v. G. van Sel zaete, jagende waren op een stuk bouwland, in den Varempépolder. van den heer De Kerckhove- Lippens te Moerbeko. De beide mannen bedreig den hem, zoodra zij herrf bemerkt hadden, te zul len doodschieten, indien hij niet wegging. De re volver, welke Pover bij zich droeg, was niet ge schikt om er zich op eenigen afstand mede te ver dedigen, waarom hij hulp van de genoemde poli tie-beambten inriep De paarden bij een in de na bijheid wonenden landbouwer op stal zetten en zich wapenen, was voor beiden het werk van een oogenblik en zij begaven zich naar de aangeduide plaats, waar zij bevonden, zeoals hun was mede gedeeld. Dezelfde dreigende houding werd weder aangenomen, en weldra hoorde de politie een schot vallen. Thans werd ook van de zijde der laat- sten gevuurd, waarop de beide stroopers, achter volgd door de politie, de wijk naar Belgie namen. B. verloor een door hem geschoten haas en v. G. zijn geweer, hetwelk in beslag genomen is. /.aamslag. Gemeenteraadszitting van 3 Sept. Uitgezonderd de heer Van Vessem waren alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering, waarna het nieuwe lid. de heer De Klerk, de bij de wet vereischte eeden aflegt en daarna zitting neemt. De Voorz. heet hem welkom in hun midden en hoopt dat hij de belangen der gemeente, zooveel in zijn vermogen is, zal helpen bevorderen. De beer De Klerk dankt den Voorz. voor het gesprokene en roept daarvoor den steun in zijner medeleden. Vervolgens worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken Brief van den Inspecteur van het telegraafwe- zen te Rosendaal, waarin hij bericht de gemeente te komen bezoeken, tot het bespreken van eenige aangelegenheden betreffende het plaatsen der Te lefoon. Het college van B. en W. deelt bij monde van den Voorz. mede, dat er eerst plan bestond, de Telefoon in het gemeentehuis te plaatsen, zooals de ter tafel gebrachte teekening aanwijst, maar om verschillende redenen, vooral met betrekking tot de diensturen, werd het nuttiger geoordeeld haal bij particulieren trachten te plaatsen, en stelt der halve de vergadering voor eene oproeping te doen voor de betrekking van Telefonist, op eene beloo ning van 75 's jaars, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Verder worden, met alg. St., B. en W. gemach tigd, alle zaken betreffende da Telefoon te regelen. Benoeming Ambtenaar Btfgerlijken Stand, ter j vervanging van wijlen den'heer P. Dielenrin. Hrervoor verkregen bij eerste stemming K. de I Kiaker en A. Riemens ieder 2 en C. de Bokx 1 stem. Bij tweede vrije stemmingK. de Kraker 3 en A. Riemens 2 stemmen, zoodat eerstgenoem de werd gekozen en de benoeming verklaarde aan 1 te nemen. Benoeming/President Burgerlijk armbestuur, ter vervanging van wijlen den heer Dieleman. tot I I Juli 1890. Hiervoor verljfreeg de heer A. Riemens 3 en 1 K. do Kraker 2 stemmen zoodat eerstgenoemde werd verkozen, en de benoeming aannam. Benoeming van stemopnemers voor de veikie- j zing van een lid van den gemeenteraad op 17 dezer. Aan de beurt zijn Van Vessem en De Kraker; I plaatsvervangers de overige leden. Met alg. st. wordt besloten den vuilnishoop aan j den meestbiedende te verkoopen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vér- gadering gesloten. />aamsla«r, 5 Sept. Hedenavond had er in het I logement van den heer J. den Deckker, alhier op I uitnoodiging van hot voorloopig comité, bestaande I uit de heeren J. C. M. Hartman, voorzitter, C. ll van Dixhoorn on A. H. de Vries, secretaris, eene I vergadering plaats tot het stellen van een candi- I daat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, I opengevallen door het overlijden van den heer I P. Dieleman. Een vijftiental personen werden als voorloopige I candidal en gesteld. Staande de vergadering wordt 11 besloten, Maandag a. s. bij A. I. Houtzager op- I nieuw te vergaderen om alsdan een keuze te doen. I De gekozen candidnat zal moeten instemmen j I met het program, dat hem doer bovengenoemd co-11 mité zal worden voorgelegd. - Hedenmiddag werd door velen alhier een I hevige slag gehoord. Volgens loopende geruchten E werd deze slag veroorzaakt door het springen van j I een kruitmagazijn te Antwerpen. - Metselsteenen van papier worden thans te Wisconsin in Amerika vervaardigd. Een fabriek aldaar frabiceert dagelijks 16,000 kilo's. Deze t steenen zijn, naar een dagblad verzekert, ondooi- I dringbaar voor \ocht er. zeer slechte warmtegeiei- I dors. De huizen, die van zulke steenen worden j 1 gebouwd, blijven des zomers fnsch en des winterj j warm. - Een weldaadgestraft. Een der be ruchtste spoorwegroovers van het Westen d^r Vereenigde Staten, G. fcmith, is dezer dagen bij Verron (Texas) gevat onder zeer romantische om standigheden. Smith werd in Maart 11. kort na het berooven van een spoortrein, gevangengenomen maar hij wist toen een zijner geleiders te ontsnappen, door uit het portier van een spoorwegwaggon te sprin- j gen. Toen was hij zijn vervolgers negen uren voor.J Ij en het was dus zeer onwaarschijnlijk, dat deze den I roover, die een vlug paard bereed, zouden inhalen. I Maar onderweg ontmoette Smith eene oude, half verhongerde vrouw, die verdwaald was, en bij nam het bestje op zijn paard en bracht haar naar een molen, welken hij vier uren geleden was voorbij- gereden. Door die goede daad was hij verloren. Hij werd nu gemakkelijk achterhaald en gevan genomen. na een heftig verzet, waarbij hij ern stig verwond werd. Na zijn hei-stel zal hij terecht staan en waarschijnlijk ter dood veroordeeld worden. - Een ontaard vader uit de Rijnpalts heeft, volgens de „Tagl. Rundschau," zijn 6jarig dochter tje uit zijn eerste huwelijk verkocht aan eene ben de zigeuners, die er hem een paard voor gaven. De justitie is reeds in kennis gesteld van het bij na ongelooflijke geval. - Niet ver van Recklinghausen in Westfalen heeft een boer het ongeluk gehad zich met brood- snijden bij liet uitschieten van het mes zulk een belangrijke wonde in de borst toe te brengen, dat hij weinige minuten daarna in tegenwoordigheid van zijn zoon, diejop zijn hulpgesch: ?uw was toe geschoten, den geest gaf.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2