Jaarg. No. 551. Zaterdag 7 September 1889. 5" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEIIAiN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON, si. Vergeven, ook Vergeten. Binnenland sdi Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinstia<r- en Vrijdagavond. A B ON NEME N T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De graaf van Parijs heeff aan de Franschen een manifest gericht van den volgenden inhoud „Een beslissende strijd vangt aan. Het geldt den strjjd om het gezag te ontrukken aan de factie, die u verdrukt, die bet openbaar fortuin in gevaai gebracht en uwe dierbaarste vrijheden geschonden heeft. Dat de burgers samengaan ter bereiking van dat doel. Niets mag hen verdeeld houden. Conservatieven, blijft vereenigd. Gij voorstanders der monarchie vooial, die de zaak wier vertegen woordiger ik ben, om mij heeft vereenigd, geeft bet voorbeeld van eendracht eu vaderlandsliefde. On dersteunt waar ge Gandidaten gesteld hebt, her. met kracht. Gaat elders te rade met de noodzakelijk heid van den strijd, en behandelt degenen, die de zelfde tegenstanders bestrijden als gij, niet als vij anden. Uwe nieuwe lasthebbers zullen eene groote taak ie vervullen hebben. Als zij door daden van herstel de zwaarste euvelen uit der. weg hebben geruimd, zullen zij aan het land het recht teruggeven over zijn lot te beslissen. In 1884 heeft de republikeinsche partij, met ver zaking van haar beginsel en van hare verbintenis sen, uit de constitutioneele wet de bepaling geschrapt, die de toekomst voorbehield. Zij dacht Frankrijk op te sluiten in de republiek en hef eiken wettigen weg om er uit te geraken, af te snijder. Eene nieuwe herziening der grondwet zal een ein Hot was aan Rob schitteiend gelukt de gespan nen aandacht, vvanrmede het lied werd aangeboord door het heir, en de afwisselende droevige en hoop volle gedachten, die het bi] de hoorders opwekte, weer te geven, en ook de groepeering was schilder achtig, zoodat het niet te verwonderen was, dat hij met een tevieden en hoopvollen blik zijn werk aan schouwde, en zich gereed maakte om er verder aan te werken. Maar in dit voornemen zou liij teleur gesteld worden, want eensklaps werd de deur van fijn atelier opengesmeten, en trad zijn vriend Gij* 'le kamer binnen. Het was dezen aan te zien, dat hij in etn zeer opgewonden toestand verkeerde, en Bat hij niet in het minst in een stemming was om over kunst te spreken, lndeidaad dacht hij daar aan in de verste verte niet, en hij had geen oogen voor het werk, waarmede zijn vriend zoo ijverig be zig was. Deze scheen zeer verwonderd hem bij zich te zien, want verrast riep hij uit„Daar is waar achtig de verloren zoon weer teruggekeerd. Waar hebt ge toch al dien tijd gezeten Ik ben wezen- de maken aan dezen drang, het woord teruggeven aan de natie en aLoo het in werking treden van een regeerstelsel voorbereiden, dat den godsdienst vrede herstelt, aan onze instellingen duurzaamheid, aan onze democratische maatschappij de kalmte in de uitoefening der vrjjheid vorzekert. Als het oogenblik zal gekomen zijn, zult gij u beiinneren, wat de Monarchie in het verledene is geweest. Ik heb u gezegd, wat zij in de toekomst zal zijn. Katholieken, Christeneu, zoudt ge kunnen aarze len Welke regeering zon u meer waarborgen kunnen geven voor de opzoeding er den eerbied voor de zaken van het geweten, dan de Monarchie Wel ke regeering zou beter den godsdienst knnnen eeren, zonder dien te compromitteeren, en aan zijne die naren de onafhankelijkheid verzekeren, welke zij ter vervulling hunner roeping noodig hebben Imperialisten, ik zal u niet het verloochenen uwer herinnering vragen, maar zoudt gij uwen steun ont houden turn de Monarchie, als deze sterk door de goedkeuring der natie, hersteld zou zijn als de ee- nige, die redding kan brengen Gij, die te goedet trouw getracht hebt eene eer lijke republiek te vestigen, eene conservatieve repu bliek, gij zult niet eindeloos, tegen de ervaring in, eeu door zijne uitkomsten veroordeelden staatsvorm blijven verdedigen. Gij allen, eindelyk die de verheffing van Frank rijk wilt, van binnen en na«r buiter, gij zult haar lijk blij dat ik je zie en had me geducht ongerust over je gemaakt. Is dat manier van doen cm zoo plotseling te verdwijnen, zonder taal of teeken van je achter te laten Het schijnt wel, dat het voor beeld van de schoone Emma je aangestoken heeft." Praat me daar niet van," antwoordde Gjjs, „het is een schoone en een vervelende tijd geweest, die ik, sinds ik jj het laatst zag, heb doorgebracht. Schoon, omdat ik me bezig wist om Emma te wre ken, vervelend omdat het zoo lang duurde eer ik m'n doel bereikte." „En is nu dat gelukkig oogenblik aangebroken? Heb je je geliefde Emma gevonden en naar harte lust het geluk van het weerzien gesmaakt „Was dat maar waar, dan zou ik geheel anders hij je komen. Maar hoewel dat groote doel nog niet bereikt is, zijn we toch een verbazend groote stap nader gekomen. Een der daders of medeplichtigen aan die schurkachtige daad is nu in handen der po litie en uit hem zullen we nu wel te weten komen waar Emma is." „Zoo dai is gelukkig," antwoordde Rob, „en hoe is dat in zijn werk gegaan V" „Dat zal ik je vertellen, dan zal 'tje meteen dui delijk worden, waav ik al dion tijd gezeten heb en waarom ik zoo eensklaps verdwenen ben." Grijs vertelde hierop aan zijn met gespannen aan dacht luisterenden vriend, hoe hij op dien morgen te vergeefs aan de legeeringen van één dag vragen. Alleen de Monarchie zal u een weder opgebouwd Frankrijk geven. Dit zal het werk zijn van morgen. Het werk van heden gaat gij volbrengen. Stemt zonder de bedreigingen te vieezen vaneen gezag, dat niet lang genoeg meer duren zal om ze ten uitvoer te bren- gen. Hebt vertrouwen. God stelt het lot des vader lands in uwe handen." De reden, waarom wjj aan liet gansche mauitest een zoo groote ruimte verleend hebben, ligt voor namelijk hierin, dat er op 't oogenblik weinig po litiek nieuws van aanbelang valt mee te deelen, bo vendien is het, met eenige wijzigingen, een goed model voor een gewoon strooibiljetwant, meer dau dat kan men het niet noemen. De Russische keizersfamihe is in Denemarken. Naar Duitschland schijnt de czaar nog niet te wil len gaan. Hij weet ook wel, dat het geen veran dering in de verhouding tusschen beide lijken zal teweeg brengen ot hij gaat of niet en daarom houdt de man zijn gemak. TWEEDE KAMER. Het amendement tot invoering van leerplicht waar van in ons vorig nummer is melding gemaakt, luidt aldus „Ouders of voogden zijn verplicht limine kinderen ot pupillen lager onderwijs te doen genieten, naar de le- majoor Kempe had ontmoet, deelde hem het gesprek, dat hij met dezen gehad had, mede, en de uitslag daarvan, waarmede we reeds bekend zyn. Langer dan heiden gedacht hadden, was hij genood- zaakt geweest zyn post te betrekken, de eene dag na den anderen verliep, zonder dat er iets gebeur de, wat hem de zoo gretig verlangde inlichting kon verschaffen, en dikwijls was hij door ongeduld ver- meesteid geworden, en bekroop hem de pijnlijke ge dachte, dat hij hier doelloos zjjn tijd doorbracht, en Emma in dien tusschentyd zou wegkwjjnen en ver gaan van hartzeer en verlangen om uit haar ellen- digen toestand verlost te worden. Dan kwam weer de overtuiging hij hem op, dat Kempe hem op een dwaalspoor gebracht had, en er niet te hopen vie. van ooit op die wijze achter het geheim te komen, aan welks oplossing hem zooveel gelegen was. Maar dan weer had het vertrouwen, dat hij in het beleid eD de ondervinding van Kempe stelde, hem verzoend met zijn taak, en hem met hernieuwde belangstel ling zijn gedeelte van den arbeid doen opnemen. Eindelijk werd de zware proef, waaraan hij zijn ge duld had onderworpen, met succes bekroond, en het adres van den brief geraakte op de afgesproken manier in zijn handen, en weldra was Kempe. die ook al ongeduldig begon te worden, bekend gemaakt met het verblijf van den heer Dirk van Paul Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1