Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nieuws. het openbaar Onderwas te wachten ls. o— Door de heeren Goeman Borgesius, Dijck- meester, Gleichmar, Hartogh, Heldt, Kerdijk, van Kerkwijk. Roodaards van den Ham en Zaayer is. voorgesteld tot invoering van leerplicht. Vrijdag is de héér mr. W. A. A. J. barofc Schimmelpenninck ven der Oye, Voorzitter der Eerste Kamer, overleden Daaromtrent meldt de N. R. Ct. nader Reeds tijdens zijn jongste verblijf te 's-Hage, toen nij de Eerste Kamer presideerde, gevoelde de overledene zich ongesteld, zoodat bij zich per' rij- tiug van en naar de vergaderzaal liet brengen, wat zijne gewoonte niet was. Terstond na afloop der zitting vertrok hij naar zijn verblijf op den huize „De Poll'' te Voorst, tussohen Deventer en Zutfen, waar hij Vrijdag is bezweken. De heer Schimmelpenninck vervulde eene be- langrijke ambtelijke loopbaan aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hij de betrekking van referendaris verscheidene jaren bekleedde en eervol ontslag verkieeg met den titel van minis ter-resident. Tal van jaren vertegenwoordigde hij de provincie Gelderland in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar hij zich deed kennen als gematigd anti-revolutionair, bij voorkeur bij finar.- cieele aangelegenheden het woord voerde en om: zijn karakter en verdiensten door zijne medeleden hoog werd gewaardeerd. Na het optreden van het Kabinet der rècheer- zijde werd hij benoemd tot president van de Eer ste Kamer, in welke hoedanigheid hij zich door eene onpartijdige leiding onderscheidde. Herhaal de malen rustte op hem de plicht om de Ver-, eenigde vergadering der Staten Generaal voor te zitten, o. a. bij de vaststelling van de Voogdijwet en bij de opdracht van de tijdelijke waarneming van het koninklijk gezag aan den Raad van State, zoowel als bij de weder-aanvaarding van het ko ninklijk gezag door Z. M. Hoeveel piijs Z. M. de Kor.ing op den overle dene stelde, blijkt o. a. uit het feit, dat Z. M. hem de vereerende taak opdroeg als een van de vier leden van den Raad van Voogdy, wier be noeming door Z. M. geschiedt, by besluit van 30] October jl. zitting te nemen in dat college voor. het geval dat dit zou behooren op te tieden. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken van 2 Sept. zijn benoemd voor Zeeland in: de commissie tot het afnemen der examens voor de hulpaete a. tot lid en voorzitter, de schoolop ziener in het district Middelburgb. tot leden, ae schoolopzieners in het district Goes en in de ar rondissementen Tholen, Goes en Oostburgc tot leden plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg. Zierikzee en Axel. AXEL. 3 September 1889. De verjaardag van prinses Wilhelmina is alhier verleden Zaterdag met bijzondere opgewektheid gevierd. Wel was er geen bepaald feest georga niseerd, maar tocli kon men aan het groot aan tal vlaggen bemerken, dat de liefde voor ons dier baar koningskind eene meer dan gewone is en dat men daarvan openlijk blijk wilde geven. Des avonds was onze fanfaren-vereeniging we der op haar post, om op het marktplein hare bes te nummers ten gehoore te brengen. Eene talrij ke menigte bewoog zich in opgewekte stemming rondom do plaats der muziekuitvoering, welke als goed geslaagd mag beschouwd worden. Na afloop van het concert maakte het gezel schap nog eene muzikale wandeling door de ge meente, gevolgd door eene vroolijke schaar. Den ganschen avond werd door de jeugd dapper ge schoten en dat hoort er bij, want een [feestje zonder vuurwerk, hetzij groot of klein, is bijna, niet denkbaar. Het is jammer, dat een gezelschap als ConCor- dia, hetwelk, zooals we Zaterdag weder gehoon! hebben, zooveel ijver aan den dag legt, zich bijna altijd genoodzaakt ziet, zijne uitvoeringen gelijk-' vloers, dat wil zeggen, op de straatsteenen te ge-' ven. Waar het aantal belangstellende toehoorders steeds zoo groot is, daar mag, dunkt ons, een tastbaar blijk dier belangstelling in de gedaante van een geschikte tribune, niet lang meer uitblij ven. De werkende leden der vereeniging zullen er de beste belooning iri zien voor hun ij'ver en -toewijding. Onze gemeente is goddank rijk ge noeg, dat zij zich een dergelijk artikel van weelde gerust kan aanschaffen. Heden ochtend ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweder, vergezeld van een hevigen slagregen. Het weder heeft, alhoewel het van omstreeks 4 tot 7 uur duurde, geen ernstige ongelukken ten gevolge gehad. Op den Kinderdijk is een boom in hevige mate gespleten, terwiji op de Plaat nog een paar boomen getroffenwerden. Voor zoovei ons bekend is, zijn geen andere onheilen te vermelden. Hulst, 2 Sept. Heden heeft in „Het Wapen van Zeeland" alhier de aanbesteding plaats gehad van 50,000 KG. Superphosphaat, ten behoeve der ver eeniging „Landbouw-Beiang" te Graauw. Hiervoor werd ingeschreven door de navolgen de heeren J. J. Kortman te Rotterdam voor ƒ4,39 Ad. Standaert te Waerschoot (B.) voor ƒ3,82 H. J. Vlaeminck te Clinge voor ƒ3,79 D. J. Oggel te Axel voor ƒ3,78 J. A. Pateer te Hontenisse (opgei;.) voor J. Adriaansens-Poifliet te Hontenisse voor y'3,69s G. Luik te Hansweert voor ƒ3,66' J. Buis te Graauw voor ƒ3,59* G. J. Krol Co. te Zwolle voor ƒ3,59 alles berekend per 100 KG. Koewacht. Wij schrijven begin September en daar mede valt ook onze najaarskennis samen. Die ker mis, we weten het, helaas kenmerkt zich in de laat ste jaren door hevige vechtpartijen. De onderlinge goede verstandhoudingtusschen Nederlanden Bel gië, die op sommige gelegenheden zoozeer gepredikt wordt, wordt hier teneenenmale geloochend. Eergis teren, de eerste kermisdag, was weder het volmaak te toonbeeld van haat en nijd tusschen Belgen en Ne derlanders. Reeds in den namiddag werden door Bel gische jongelieden hatelijke uitdrukkingen den Hol landers naar het hoofd geslingerd. De eenmaal aange wakkerde oneenigheid breidde zich des avonds tot formeele handtastelijkheden uit. Met al wat in hun bereik kwam, sloegen, stampten en wierpen de Bel gen, waartegen de politie van Moerbeke niets ver mocht te doen. Ramen en ruiten in de herberg van Suy werden stuk geslagen, terwijl eene menigte glas scherven den vloer bedekte. Naar luid der geruchten, moet de Belgische politie wel eenigszins partij getrokken hebben voor hunne lieve landgenooten. Of die genachten op waarheid gegrond zijn, weten wij niet. Zooveel is zeker dat gisteren de strijd des te heviger was Alles schaarde zich op Belgisch grond gebied aan éene zijdejongelingen, vrouwen en kin deren. Zelfs bevond zich onder de bende eene doorfu rie aangedreven moeder, die haar zuigeling ter bewa ring aaneen ander overgafom zich tot den strijd voor te bereiden. Deze „Kenau Simons Hasselaar" waagde zich te ver op het vijandig terrein, en werd door de Hollandsche jongelieden dusdanig de les gele zen, dat de politie tusschenbeide moest komen, om baar aan hare verwoede aanvallers te onttrekken, en de Hollanders een eindweegs moest terugdrijven. De burgemeester van Moerbeke, van de geheele toe dracht der zaak on Jerricbt, is op het terrein der wan ordelijkheid verschenen en heeft de danszaal doen af breken en de herberg van Suy, als zijnde de broeines ten der vechtpartijen, doen sluiten, We hoorden ook nog dat een veldwachter van Moer beke, zoo onzacht met een bierglas tegen zijn been geraakt werd, dat hij, na een hevig bloedverlies zijne voetreizen zal moeten staken, terwijl, zoo we goed zijn ingelicht, een held het oor moet afgehakt zijn. Dat nog niet grootere ontheilen gebeurd zijn, ver wondert ons, temeer daar het mef recht een strijd op leven en dood mag genoemd worden. 't Is treurig, dat naburen, bij dergelijke gelegenhe den elkander zoo vreeselijk in het haar zitten. Wanneer en door wie zal aan die geschiedenis een? voor goed een einde gemaakt worden Tot onderwijzer aan de Openb. Lag. school te Westdorpe is benoemd de heer C. P. Brugge- man, te Sas van Gent. Zaaiuslag, 5 Sept. In de heden gehouden zit ting van den gemeenteraad zyn benoemd in plaat3 van wijlen den beer P. Dieleman tot plaatsvervangend ambtenaar van den Burg. Stand, de heer K. de Krakeren tot President van het Alg. Burg. Armbestuur, de heer A. Rieraens. Beiden namen de benoeming aan. Zitting van heden. Dinsdag 3 September. Waarri. voorzde heer Van de Ree- Tegenwoordig de heeren Dieleman, Van Dix- hoorn, De Feijter, Jansen. Koster, Oggel, Van de Ree en Wolfert. Afwezig de heeren Van Hoeve en Kruijsse. Aan de orde komt I. Beëedlging der herkozen leden. De voorz. benoemt de heeren Dregmans en Die leman, om de heeren Koster, Oggel en Van Dix- hoorn de zaal binnen te leiden. De herkozen leden leggen in. handen van den voorz, den bij de wet vereischten eed af. De voorz. zegt dat het hem aangenaam is het voorrecht te mogen smaken, do afgetreden leden' weder bij vernieuwing in hun midden te mogen zien. Hij wijst op de zeer gewichtige plechtig, heid als deze en hoopt dat de herkozen leden al len zullen medewerken tot het welzijn van de ge meente Axel. De heer Oggel dankt den voorz. voor zijn per soon en ook uit naam van de beide overige her kozen leden voor de tot hen gerichte woorden en zullen met al wat in hen is, de belangen van Axel bevorderen. De heeren nemen daarna zitting, terwijl da heer Van Dixhoorn den presidentszetel inneemt. De notulen worden gelezen en met eene aan merking van den heer Oggel, dat daarin abusie velijk zijne aanwezigheid is vermeld, goedgekeurd. II. Benoeming van Wethouders. De vooiz. deelt mede, dat aan de neurt van af treding zijn de heeren Oggel in 1890 en Van Dix hoorn in 1893, en benoemt tot stomopnemers de heeren Dregmans en Van de Ree. Voor beide benoemingen zijn ingeleverd 8 stem briefjes. waarvan de stemmen verdeeld zijn, als volgtle vac. op den heer Oggel 6 en op de heeren Van Dixhoorn en Kruijsse ieder 1 stem 2e VaC. op den heer Van Dixhoorn 7 ën op den heer Kruijsse 1 stem. De voorz. vraagt den heer Oggel of hij de be noeming weder aanneemt. De heer Oggel zegtonder dankbetuiging voor hei vernieuwde blijk van vertrouwen wensch ik de benoeming weder aan te nemen. De heer Van Dixhoorn neemt de herbenoeming aan, terwijl van alle zijden den nieuw verkozenen gélukwenschen ten deel vallen. IV. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Aan de beurt van aftreding is de lieer Oggel, die met algem stemmen (8) wordt herbenoemd- De heer Oggel zegt, dat hij, om de heeren ter wille te zijn, de herbenoeming zal aanvaarden. IV. Ingekomen stukken, als a. Bericht van het gemeentebestuur van Zaam- slag, houdende mededeeling dat. door het departe ment van binnenlandsche zaken geen bezwaar ge maakt wordt tot oprichting van een rijks telefoon kantoor. b. Missive van Ged. Staten, van 30 Aug., hou dende goedkeuring van ue subsidie voor het Alg. Burg. Armbestuur op do begrooting voor 1889, be nevens eene aanmerking dat het goed slot van 1888 op die begrooting met een halve cent te weinig is aangegeven. De heer Dregmans erkent de aanmerking van Ged. Staten, en zegt dat dit verschil ook de aan dacht der commissie van onderzoek getrokken beeft, doch vergeten heeft het te rapporteeren. Worden voor kennisgeving aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zit ting gesloten. Men vreest dat, als de toevloed van vieem-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2