IVo. 550. Woensdag <4 September 1889. Jaarg. rm .m u 4U voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. 3„, Vergeven, ook Vergeten. niiuieiilniidscli Nieuws. COIIÜM. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 majil. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Schreven we in ons vorig nummer over legeruitbrei- ding en veisterking van krijgsmacht, thans waait de wind weer uit een anderen hoek. Nu gaat er een praai je, een meer geschikte naam is er kwa- Ijjk voor te bedenken dat bij sommige mogend heden het plan bestaat, de vraag in overweging te geven of het niet wenscbelijk en mogelijk zou zijn, tot eece algemeene ontwapening over te gaan. Dit bericht kwam uit Frankrijk, het land waar ieder welgeschapen mannelijk we/en in een landsverdedi ger wordt omgezet. Natuurlijk ontbreekt het niet aan berichten, die de bovengenoemde mededeeling tegenspreken. Ook wij hechteu er geen geloot aan, maar de menschlicvende fabrikant van het bericht beèft toch de voldoening, dat bij eene groote menig te de overtuiging gevestigd is, dat vooralsnog niet! voor eene verstoring van den vrede behoeft ge vreesd te worden. Trouwens, wie een meer dan op- pervlakkingen blik op den tegenwoordigen toestand; slaat, komt allicht tot dezelfde gevolgtrekking. De Fransche regeenng houdt zich zeer kalm en bedaard, terwijl president Carnot voortduiend over de ten toonstelling spreekt, als van het grootste monument! des vredes. Het drievoudig verbond Duitschland Oostenrijk Italië, waarbij als 't er op aankomt Engeland ock gerust gevoegd kan worden, is zooi sterk, dat niet licht iemand het /al wagen een aan val daarop té doen. Rusland i* bovendien ook zeer, stil. De rest komt weinig of niet in aanmerking op het stuk van ruziemaken, zoodat men bij r.ader' Het meest kwam dit nog uit in bet vertrek waar Rob gewoon was te werken, en dat in den meest beknopten voim aan alle eiscben beantwoordde, die men aan een schildersartelier kan stellen. Met een bepaalde voorliefde vertoefde Rob dan ook in dit vertrek en het w«»s hem eer. verbazend genot, wan neer hij daar zjjn tijd kon doorbrengen. Daar kon hij rustig zitten, en zonder afleiding zich verbeugen in bet genot, dat de kunst hem schonk. Hoeveel, gelukkige oogenblikken had hi] daar niet beleefd,, als hij daar bezig was om weertegeven wat zijn oog getroffen had, of wat er in zijn ziel omging. Hier leefde hij alleen voor wat er schoons en edals rond om en in hem was, de moeilijkheden en bezwaren, die hem het leven bood, de teleurstellingen, die zoo dikwijls zijn deel waren geweekt, de afgunst en nijd waarmede hij te kampen hadzij hadden bier geen toegang; hier schudde hij het slijk, waarmede de weield hem bedekt had, van zich af oui alleen te leven voor de kuDst. Ook nu bad hij inzien waarlpk niet ongerust behoeft te zijn, al ko men er hier en daar wat soldaten en kanonnen bij. Dit laatste schijnt meer het gevolg te zijn der con currentie, waarmede groot on klein tegenwoordig te worstelen beeft. Wie weet, of bet op den duur nog niet zoover komt, dat de legers alleen moeten dienen om bi] voorkomende gelegenheden de inwen dige ïust in de verschillende rijken te bewaren. Is het geen wonder te noemen, dat in Londen, waar door zoovele duizenden het werk gestaakt wordt, de orde nog zoo betrekkelijk weinig is ver stoord geworden? Ais die allen eeüs aan het mui ten sloegen, dan was natuurlijk de hulp van de mi litairen noodig om de orde te herstellen, want de politie is tegen zulk een macht niet opgewassen. Dat de werkstakenden zich zoo rustig houden is' voornamelijk te danken aan den leider dezer bewe ging, het sociaal-democratisch lid van den Londen- -schen gemeenteraad, John Burns. Waar andere so cialistische leiders slechts oproer en omverwerping van bestaande toestanden prediken, daar gaat Burns anders te werk. Het is voorwaar een ontzaglijk zware taak, die hij op zich genomen heeft. Onder de meer dan 120.000 werkstakenden zijn er velen die gebrek lijden. Burns zorgt voor eene billijke verdeeling der gezonden ondersteuningsfondsen. Men weet, waar velen het liefst hun troost in moeilijke; tijden gaan zoeken, zonder daarbij aan vrouw en kinderen te denken. Burns zorgt, dat aan de man nen geen geld wordt uitgedeeld, muar geelt hun bons voor levensmiddelen, zoodat de kroegen en drankhuizen tot nu toe bij de 'werkstaking weinig zich, moe van allerlei treurige overpeinzingen, te ruggetrokken in zijn heiligdom, en zich met goed crevolg gesteld onder den invloed, die hem altijd weldadig was geweest, en ook nu niet naliet, hem veel gelukkiger te stemmen. Hij wil hier niet den ken aan de moeilijkheid, die hem het oplevert otn door middel van zijn kunst te voorzien in de be hoeften van moeder en zijn zuster, de stemmen der partijdige critiek, die vaak zijn werk, waarin hij zijn gansche ziel had nedergelegd, onbarmhartig had aangevallen, omdat daarin gebroken werd met iede re school, konden hier niet tot zijn oor doordringen ten volle was hij zich hier van zijn kracht bewust, en koesterde bij de hoopvolle overtuiging, dat het hem eens gelukken zou zijn tegenstanders te over tuigen van bet ware in zijn kunstopvatting. O, het waren heerlijke oogenblikken, die hij hier sleet, en zij verzoenden hem voor een tijdlang geheel met het onrecht, dat de wereld hem bood. Met een verlucht hart treedt hij voor een groot schilderij, waaraan hij inden laatsten tjjd zijn groot ste zorgen besteed heeft, om het te doen worden tot eeD stuk, dat zijn vijanden tot zwijgen zou bren gen, en hen zou overtuigen van het goed recht zij ner richting En waarlijk het was een fiaai stuk, eu hoewel nog niet geheel voltooid, liet het reeds duidelijk zien, dat het een schoon schilderij zou wor- of geen baat hebben gevonden. Men gevoelt be hoefte aan een opwekkend woord, aan een heldere uiteenzetting van den toestand. Burns is gereed om tien, twintig redevoeringen per dag te houden en zijn publiek van duizenden hangt aan zijne lippen, al gebruikt hij geen opruiende, haat en verdeeld heid aanwakkerende bombast, zooals anderen wel doen. Men zoekt een persoon, die geheel op de hoogte is van den toestand der arbeiders, maar die tevens kan beoordeelen, wat van de werkgevers kan en mag gevorderd worden, een der zake kundig, kloek en ervaren woordvoerder. Het is alwedar Burns, die met evenveel gezag als handigheid op treedt als onderhandelaar tusschen de werkstakers en de werkgevers. Laat ons hopen, dat de zaak weldra tot een goed einde gebracht worde, want de geheele handelswe reld staat onder den verlammenden invloed dezer reusachtige beweging. TWEEDE KAMER. Gedeelt. herziening der wet op het Lag Ond. In de zitting van donderdag z\jn de algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot wijziging der schoolwel geëindigd. Voor dit einde spraken nog de heeren Lohman en Mutsaers ter weerlegging van hetgeen van de overzijde gszegd was. De heer De Beaufort waarschuwde tegen aanneming van een compromis zonder medewerking der linkerzijde. De minister van binnenlandsche zeken gaf to kennen, dat geen wijziging van het karakter van den. Het was een voorstelling van het soldatenle ven uit Holland's heldentijd, en Potgieters meester lijke beschrijving van den indruk van het bekende stukje „Scheepspraet" van Huygens op de gemoe deren der ruwe soldaten, had hem het denkbeeld aan de hand gedaan. Een levendig tooneel is het, dat de schilder ons voorstelt, een kamp van het le ger der Staten maar ondanks die drukte is het dui delijk te zien, dat er verslagenheid heerscht in het leger. En geen wonder. De tijding is aangekomen, dat Prins Maurits is gestorven, de veldheer, die steeds als den onoverwinnelijken geprezen was, en voor wien zij zoo vroolijk in het vuur gegaan wa ren. Een liedjeszanger had aller aandacht in be slag genomen; het was Huygens scheepspraet die hij doet hooren, waarin de dood van Maurits gemeld wordt onder het beeld vaD den leeuw, die ingeslui merd is in den eindeloozen slaap, waarin de rouw des volks bezongen wordt, en dan besluit met de vraag van Frederik H erdrk „of men daarom dut ten zal?" Het was den krijgers aar. te zien, dat zjj niet dutten zouden, en dat weldra uit het diepst van hun hart de kreet zou klinken „vi7u Henrik." Wordt verc

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1