A IJ No. 328. Woensdag 28 Au1880. 3'' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staatkundig Overzicht. Itiiiiicnlnmlscli Nieuws. FEUILLETON. 28. Vergeven, ook Vergeten. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Hel arrest van het hooggerechtshof, gewezen te gen Boulanger, Dillon en Rochetort is door een deurwaarder aan de woningen der veroordeelden aaogeplakt. Zoodra de deurwaarder uit de rue Du mont-d'Urville, in welke straat het huis staat, waar in Boulanger het laatst gewoond heeft, verdwenen was, werd het arrest van den muur afgescheurd. Ofschoon de verkiezingen voor den Franschen Senaat nog niet zijn vastgesteld, zijn de bladen nu reeds gevuld met de verkiezingskroniek. De Bou langisten, schijnbaar nog beneveld door den walm der g»beuitenissen van de laatste dagen, zijn met hunne candidaten nog niet voor den dag gekomen, althans van het Boulangistisch comité zijn nog geene aanbevelingen verschenen. De nieuwe wet op de drankslijterijen ir. Belgë is eenparig door de Kamer aangenomen. Zij bepaalt in hoofdtrekken, dat al wie eene slijterij van ster ken drank in 't klein van af 17 Juli 1889 opent, jaarlijks een vergunningsrecht zal te betalen hebben gaande van 60 francs voor de klein.-te tot 200 francs voor de giootste gemeenten. De bezitters van be staande slijterijen zijn ontslagen van deze belasting zoo ook de overgebleven echtgenoot, ingeval van overlijden van een van beiden. De slijter die van buis verandert in eene zelfde gemeente, blijft ont slagen indien hij verhuist naar eene andere meente, vervalt zijn voorrecht. Het vergunnings recht wordt door den kiescijns niet in rekening ge bracht. Onder de slijters in het klein worden allen gerekend die sterken drank verkoopen beneden hoe veelheden van 2 liter. Ook in de toekomst mag ie dereen eene herberg openen, waarin andere dan ster ke dranken verkocht worden, zonder vergunnings recht te betalen. Deze wet treedt in werking met 1 Januari 1890. De minister rekent dat elk jaar 10 pei honderd der bestaande drankslijterijen gesloten en 12 per honderd nieuwe geopend worden, hetgeen in het ver volg wel veranderen zal. De bestaande zullen ver minderen en nieuwe zullen in minder getal geopend worden. De vermindering dier lokalen zal bepaald gunstig werken tegen alcoholiseering van het volk. Stappen we thans uit de rustige Belgische kamer naar de woelige LondeDsche dokken, tot het opne men van een tooneel, dat schier de geheele han delswereld tot zich getrokken ziet. Wij bedoe len de uitgebroken werkstaking der dokarbeiders. Wanneer hier de arbeid stilstaat of belemmerd wordt, dan moet dit ongetwijfeld nadeelig terugwerken op den geheelen wereldhandel, omdat Londen het ge wichtigste middelpunt van het internationale ver keer is. Die terugslag is des te gevoeliger naar mate de strike omvangrijk is, en hare vertakkingen heeft in aanverwante centrums der volksnijverheid. Heeft om die reden de werkstaking eene meer dan plaatselijke beteekenis, ook voor de buitenwereld heelt zij hare bedenkelijke zijde. De oorzaak der werkstaking moet hierin gevon den worden dat de dok maatschappij en zonder zich en den Londenschen groothandel in den grond te boren niet aan de eischcn der dokarbeiders kun nen voldoen. Deze laatsten verlangen een penny per uur en per man meer. Dit zou de maatschap pijen jaarlijks op 100,000 misschien wel op 200,000 pond sterling komen te staan. En hoewel de rad draaiers der beweging meenen dat de maatschap pijen zullen moeten toegeven, ten stelligste wordt beweerd, dat van de zjjde der laatstgenoemden geene verdere toenadering te verwachten is. Wat zal dat uitbroeien Die vraag verdient waarlijk wel ern stige overweging wanneer men bedenkt dat eer 40000 arbeiders, die nu nog ondersteund worden uit de kas van een medelijdend publiek of van werkmans-ver- eenigingen, weldra broodeloos zal worden. Aanvan kelijk blijft die schrikaanjagende menigte »rij kalm, daar zij zich nog slechts bepaalt tot het organisee- ren van monsteroptochten en het houden van ver gaderingen inde open lucht, waarin zij hunr.e grie ven tegen de dokmaatschappjjen aan de groote klok kunnen laten hangen door socialisten als Burns, die niets liever wenschen dan te visschen in tioebel water. „O, neen, dat behoeft ook in hei geheel niet, gij behoeft me volstrekt geen verlof te vragen, maar toch zult ge genoodzaakt zijn, te gaan waar ik wil. Wjj zullen in plaats van uw reis, waarvan ik nog eens zeg, dat het jammer is dat zij afspringt sa men een kleine wandeling maken naar een plaats, waar ge reeds lang met verlangen verwacht wordt." „Wat beduidt dat, Mijnheer V" vroeg Van Santen, angstig geworden door het bedaarde gedrag van zijn onwelkomen bezoeker. „Dat beduidt zooveel als dat ik behoor tot de geheime politie, en dat gij, mijnheer Dirk van San ten mijn gevangene zijt." Een doodelgke bleekheid bedekte het gelaat van Van Santen, toen hij deze, voor hem zoo verschrik kelijke woorden hoorde, en hij zich eensklaps aan den rand van den afgrond zag, waarvoor hij zoo dikwijls in zijne overpeinzingen angstig was terug geschrikt, maar welk gevaar hij op het oogenblik toch verre van zich had gedacht. Zoo was dan ein delijk het gevreesde oogenblik aangebroken, waar voor hij zoo dikwijls gesidderd had, en was zijn tjjd gekomen, dat hij aan de wiekende gerechtigheid zou worden overgeleverd Telkens had hij het denkbeeld, dat dit eens zou geschieden van zich af trachten te schudden, maar het was hem onmogelijk geweest, altijd keerden zijne gedachten weer tot dat punt te rug. Toen echtei de eene dag en de eene week na de andere veiliep, zonder dat het gebeurde, wat hij zoo vreesde, was hij er onverschilliger onder geworden en in den laatsten tijd had hij nooit meer gedacht aau het gevaar, dat echter juist toen zoo ontzettend nabij was geweest, waaronder hij nu dreigde ver pletterd te worden. Het bleef hem echter toch dui delijk, dat hjj zijne aandoeningen moest verbergen voor den vreemdeling, en hij verzamelde daarom al zijn krachten om zijn angst en teleurstelling Biet te doen opmerken. „Uw gevangene?" vroeg hij eindelijk, „en dat waarvoor, waarvan word ik beschuldigd V" „Van het gewelddadig ontvoeren van mej. Emma Lens en haar oom Frederik Lens." „Daar ben ik geheel onschuldig aan, ik ken die menschen volstrekt niet." „Nu spreekt ge een weinig bezijden de waarheid. Kent ge dan ook niet eene zekere juffrouw Lise TWEEDE KAMER. Vrijdag 23 Augustus. o— Bij den aanvang der zitting doet de minister van marine de mededeeling dat te Edi geen sloep is afgeloopen. De beraadslaging over de onderwijswet. De heer Vermeulen zegt dat de natie herzie ning der wet van '78 vraagt. Nagaande de grie ven dier wet, komt hij tot de slotsom dat eon Schrader Hoewel hij zag, dat zijn zaak hoe langer hoe slimmer werd, antwoordde hij toch met vaste stem „neen, ook die niet." „En kent ge dat briefje ook niet Me dunkt, dat het een verbazende overeenkomst heeft met het geen ge aan uw huisbaar hebt geschreven „Ik stem toe, dat er tusschen deze briefjes veel OAereenkouist bestaat, maar wat maakt dat uit, hoe veel menschen schiijven er niet precies eender." Zonder hierop te entwoordeu, hield Kempe hem den handschoen voor, en vroeg „En kent ge ook deze niet, me dunkt, hij is als voor u gemaakt." „Neen, mijnheer," antwoordde hij, „ik draag nooit zulke handschoenen." „Nu, dat kunnen we voor het oogenblik daar laten, dat zal de rechter van instructie wel eens met u bepraten. Mijn taak ir nu alleen je gevan gen te nemen, en daar zal ik nu toe overgaan." „Ge zult toch niet denken, dat ik maar zoo goed schiks zal meegaan, neen man, dan hebt ge buiten den waard gerekend." „Dat zou me waarachtig van u spijten, en ge meent het ook niet, want ge weet heel goed, dat het u niets zou baten en je zaak slechts verergeren zou. Eu wat zoudt ge tegen ons uitvoeren?" Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1