Gemengd Aieuws. ■waartegen de rechterzijde zich verzet. De beer De Beaufort wijst er op, dat het onzeker is of niet nader een ontwerp zal ingediend worden van aantastenden aard op het karakter der openb school, daar èn min. Mackay èn min. Keuchenius vroeger dat karakter godsdienstloos hebben genoemd. Spf bestrijdt 't subsidiestelsel, waarbij geen waar borg bestaat voor goed bijzonder onderwijs en wijst op deo gröoten druk. dien het ontwerp voor vele ge nieenten zal tengevolge hebben. De heer Schaepman verklaart dat de redevoerin gen bewijzen, dat men wel is voorbereid. Ten stellig ste ontkent hij dat de scholen in Limburg en Noord- Brabant katholieke scholen zijn. „Er ontbreekt het religieus karakter, dat wij Verlangen, wij willen onze kinderen katholiek maken in hal t en nieren. Boven dien wij willen geen afhankelijkheid van gemeente besturen maar vrije scholen. Wel degelijk is bet ont werp aannemelijk voor katholieken." 1 lij komt ook nog op tegen de onderscheiding tus- schen leeken en geestelijken, üer.-k. schatten het leeken-onderwijs zeer hoog en Zullen de leeken-on- derwijzers niet aan de deur zetten. In strijd met den heer Van Houten zal de spreker elke poging om den schoolstrijd te beëindigen zonder zijn beginsel prijs te geven, steunen. De heer Van der Feltz betoogt dat het ontwerp na- deelig zal zijn voor het gehalte van het openbaaj on derwijs en dat door toevoegi ng aan de eischen van kerkelijke zijde de schoolstrijd niet geëindigd zal zijn De heer Gleichman, conciliant gezind, wenscht meer waarborgen in het beiang van het openbaar on derwijs. Hij vraagt pertinent of de regeering verde re eischen van de antirevolutionnairen zal toegeven? Zoo ja dan zou hij tegen stemmen. In de St.-Ct. wordt de aandacht van het pu bliek gevestigd op de omstandigheid, dat de ver mindering van het port der gedrukte stukken, pa pieren en bescheiden en monsters van koopwaren, van 5 cent tot 3 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50, met een minimum van 15 cent voor de papieren en bescheiden en van 5 cent voor de monsters, welke port vermindering is vastgesteld bij het koninklijk besluit van 24 Mei jl. (Staatsblad no. 68), alleen van toepassing is voor de verzendingen naar de Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indie, langs een anderen dun den rechtstreekschen zeeweg. De vermindering geldt dus niet in het veikeer met de landen der algemeene postvereeniging, bedoeld bij art. lc van het koninklijk besluit van 14 Maart 1879 (Staatsblad no. 45), waarvoor het port der hierboven vermelde stukken, evenals vroeger op 5 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum van 15 cent voor de panieren en bescheiden, en van 75 cent voor de monsters, bepaald blijft. Het bestuur der vereeniging „De Dageraad," heeft zich per adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met eanige beschouwin gen, betreffende het Wetsontwerp tot herziening van de Wet op het Lager Onderwijs. Allereerst meenenzij, dat het standpunt bij het ontwerpen dezer wijziging ingenomen, dat de ou ders in de allereerste plaats geroepen zijn te zor gen voor het onderwijs hunner kinderen en de toe passing dat van ieder schoolgaand kind met uit zondering van bedeelden, van hen, die. schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, een billijk school geld gegeven word, niet in overeenstemming is. met het staatsbelang. Op den Staat rust h. i. minstens gelijke als op da ouders, daargelaten nog of niet zelfs uitsluitend de Staat geroepen is de kosten voor voldoend onderwijs te bestlijden. De redactie van art. 46 al. 1 en 4 dar vigeerende wet, verdient verreweg de voorkeur boven de voorge stelde. Als grondslag voor hunne verdere beschouwin gen meenen zij, dat htt onderwijs in het belang der gemeenschap voor allen toegankelijk, vol doend en algemeen zij, dat slechts de Staat bij machte is daar voldoende voor te waken en dat het dus de plicht van den wetgever is, zulke maat regelen voor te schrijven, dat het onderwijs aan dien drieledigen eisch beantwoordde. Ten slotte behelst het adres een verzoek tot de de Tweede Kamer, er voor te waken, dat door de aangewezen gevaren geen onherstelbaar nadeel aan het onderwijs dos volks worde berokkend, er voor te zorgen, dat door eene volkomene gelijk stelling van het Eijzonder met het Openbaar On derwijs zoo in plichten als rechten een krachtige stoot ten goede aan ons Onderwijs worde gegeven, en dat eindelijk door uitvoering van den leerplicht tot minstens het veertiende jaar aan den meest dringenden eisch des tijds worde 7oldaan zonder welks inwilliging de be.-rie wetten op het Onder wijs weinig of niets zullen baten ten behoeve van de groote massa des volks. De Inspecteur van het L. O. in de 2o in spectie, maakt bekend, dat het examen ter ver krijging der acte bedoeld in art. 55a der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127), zal gehouden op 7 October e.k. en volgende dagen. Adspiranten wenden zich met de noodige stuk ken, voor 20 September e.k. tot hunnen districts schoolopziener. A X E I 2 3 Augustus 18 8 f». Onze lezers zullen zich wellicht het bericht herinneren, waarvan wij onlangs melding maakten, nl. dat tijdens de kermis te St. Gilles Waes, de paaiden v«m een aldaar vertoe venden circus-hou der, uit hoofde van besmettelijke ziekte, zijn af gemaakt. Naar aanleiding daarvan schrijft men ons uit Kii uter Dat België niet kwistig is in vergoeding voor vee of paarden, die volgens wettelijke voorschrif ten moeten onteigend worden, blijkt wel uit het feit, dat voor de paarden, bedoeld in bovenstaand geval, slechts eene som van 300 francs voor elk afgemaakt paard beschikbaar gesteld wordt. Het valt dan ook niet te loochenen, dat in een dergelijk geval het Rijk in het algemeen belang den eigenaar arm maakt, zonder eenigennate te letten op de betrekkelijke waarde van bet onteigen de. Mijns inziens zou men te dien opzichte een beteren grondslag dienen aan te nemen, en meer, zooais bij ons, met de innerlijke waarde rekening moeten houden. De commissaris des koninga in Zeeland, maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in de provincie is bepaald op Zaterdag 31 Augustus 1889; dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Dinsdag 1 October 1889, en (Ut de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maan dag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, als mede op de vier dagen, voorafgaande aan de slui ting der jacht, alles met uitzondering van de Zon dagen Bij het Dinsdag te Breda gehouden examen voor hoofdonderwijzer is de heer A. Weisfeldt, onderwijzer aan school B te Terneuzen, geslaagd. Bij kon. besl. is benoemd tot 2e luit. bij het 5e bat. der rustende schutterij in de provincie Zeeland, de fleer A. M. J. H. baron Collot d' Es cury. De heer D. ThoPns te Terneuzen, is aanne mer geworden van de Woensdag te Hoofdplaat gehouden aanbesteding van het maken van zink werk met het leveren en storten van steen aan den calamiteusen Thomaespolder, voor de som van 19785. Uit Leeuwarden wordt van 18 Aug. aan de N. R. Ct. gemeld: Hedennamiddag te half 5 uur barstte een hevi ge brand uit in de door stoom gedreven meelfa briek van de firma J. Wijbrandi, staande op Olde Galileën aan de Dokkumei Ee. Ofschoon spoedig verscheidene brandspuiten waren aangekomen, was de brand reeds van dien omvang geworden, dat aan blusschen niet viel te denken. De geheele fa briek was dan ook binnen den tijd van een uur in de asch gelegd, evenals de voorraad graan, meel, er.z. Slechts de muren zijn voor een ge deelte blijven staan. Sedert den vorigen avond was niet in de fabriek gewerkt. Gebouw en ge noemde voorraad waren geassureerd. De fabriek werkte met eene machine van 35 paardenkracht. Zij was pas \óór omstreeks 12 jaren gebouwd, in de plaats van eene door wind gedreven meelfabriek, die destijds mede door brand was vernield geworden. De eigenaar der fabriek bevindt zich in het bui tenland. Nader schrijft men, dat er zulke zware vermoe- i dens zijn gerezen, legen een der eigenaren F. W., en den boekhouder J. B.. dat nog denzelfden avond een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Dit onderzoek heeft van Zondagavond 7 uur tot 's nachts 3 uur geduurd, en is toen geëindigd met de voorloopige aanhouding van beide verdachten en hunne overbrenging naar het huis van bewa ring. Maandagmiddag is de instructie voortgezet en zijn er op nieuw verschillende getuigen gehoord. De Fransche schilder Eugène Delacroix ont- dekte eens. toen hij bij baron Rotschild te gast was, dat deze schatrijke bankier juist een kop had, zooals hij reeds maanden lang zocht voor een bedelaar op een zijner ontworpen schilderijen, en toen Rotschild dit vei nam, verklaarde hij zich, in het belang der kunst, bereid om als model voor dien bedelaar te zitten. Zoo werd Rotschild een bedelaar in 's kunste- j naars atelier. Hij kreeg een lang, wijd kleed aan, j een staf in de hand en werd zoo geplaatst, Jat hij op de toegangstreden van een Romeir.schem tempel scheen uit te rusten. Een jonge kunstenaar, vriend en leerling van Delacroix, de eenige die vrijen toegang had tot 1 het atelier, was blij verlast, toen hij daar dien bedelaar vond zitten. Hij wensehte den meest ter geluk met de vondst van een zoo geschik- model, en in de meening dat hij een werkelijken bedelaar voorhad, stopte hij den man heimelijk een 20-fhmcstuk in de hand. Rotschild dankte met een blik en behield het geld. Na het vertrek van den jonkman vroeg hij De lacroix inlichtingen omtrent zijn viiend. Hij ver nam, dat deze in vrij bekrompen omstandigheden verkeerde en met lesgeven wel zijn ondeihoud j verdiende, maar dat hij nog carrière maken moest en dat gebrek aan de noodige middelen hem daar in belemmerde. Rotschild schreef naam en adres 1 van don jongen kunstenaar op, en niet lang daar na ontving deze een brief, waarin hem werd ge meld, dat een weldaad altijd vruchten draagt, en dat de renten van't mild gegeven geldstuk toevallig bij den bankier Rotschild waren vergaard, waar de jonkman over 10,000 fr. kon disponeeren. Uit het dagboek van Mahmud Efferdin Khan geheimsecretaris van Nasserdin, Shah van Perzie. Op de tentoonstelling van Parijs ontmoette Di nah Saiifon, koning van Senegal, den Shah van Perzie en vroeg hem over den indruk, welken zij- j ne reis door de verschillende Staten van Europa op hem gemaakt had. De Perziche majesteit liet hem -het volgende uit het dagboek door zijnen ge- hei mschrij vei1 voorlezen Karakt e r De Russen hebben een groven mond.de Duitschers een brutalen, de Nederlanders een voorzichtigen, de Engelschen een grooten, de Belgen een vluggen, de Franschen een fijnen. Conversatie: ln Rusland sprak men over 1 politiek, in Duitschland over milliarden, in Neder- land over effecten, in Engeland over winst en ver- liee, in Belgie over grapjes, in Frankrijk over al- les en niets. Aan tafel: De Rus hapt caviaar, de Duit- scher slokt zuurkool, de Nederlander eet kaas, de Belg smult worst, de Engelschman eet beaf, de Franschman snoept tête de veau. Drank: In Rusland drinkt men arac, (stijgt naar het hoofd), in Duitschland bier, (maakt zwaar moedig), in Nederland thee, (voor zieke menschen goed), in Belgie limonade, (voor vrouwen), in En geland wisky, (maakt woedend), in Frankrijk cham pagne, (is lekker). Op reis: De Russen knorren, de Duitschers drinken, de Nederlanders rooken, de Belgen flui ten, de Engelschen gapen, de Franschen loopen. Merkwaardigheden: In Rusland kozak ken, in Duitschland kanonnen en sabels, in Neder land kanalen 6n molens, in Belgie kerken en stad huizen, in Engeland schepen en lange neuzen, in Frankrijk de Eiffeltoren en veel prullen. Beoordeeling: Rusland is een goed land voor ijsberen, Pruisen voor luitenants, Holland voor waterratten, Belgie voor praters. Engeland voor joden en kramers, Frankrijk voor smalhansen en

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2