\h IVo. 526. Woensdag 21 Augustas 1889. 5«' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON» Vergeven, ook Vergeten. Landbouw. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P li IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De toost door Keizer Franz Josef op zijn vriend en bondgenoot Keizer Wilhelm uitgebracht, is on getwijfeld van groot gewicht, want het wil wat zeg gen als de Oostenrijksche Keizer op de nimmer ein digende verbroedering en vriendschap der beide le gers en op de bevestiging van de waarborgen des vredes in het belang van de verbondene partijen en van geheel Europa drinkt. Die wooiden waren wel overwogen, ze werden niet voorde ruist uitgespro ken maar waren vooruit op schrift gebracht, en de Keizer las ze van het papier af. Het is dus niet zoo onwaarschijnlijk dat er op het oogenblik aan eene militaire conventie gearbeid wordt. Met dien toost heelt Z. M. opnieuw verklaard dat hij de al liantie niet beschouwt als eene zoodanige welke ter bereikirg van een bepaald doel, of vooreen bepaal den tijd is gesloten, maar wel degelijk als eene die, uit gemeenschappelijke belangen ontsproten, voor onbepaalden tijd gelden moet. Uit Brussel wordt gemeld, dat er in de laatste dagen weder meer dan ooit geruchten loopen om trent wijzigingen in het ministerie, en wel in ver band met het aanstaand huwelijk van den minister van buitenlandsche zaken, prins de Caraman Chiruay. Zijne aanstaande echtgenoote zou den wensch heb ben te keunen gegeven te Parijs te blijven wonen, en of nu de Belgische gezant aldaar, baron Beyens, al dan niet, gelijk een gerucht wil, voor den minis ter plaats zal maken, in elk geval zou er voor hem een opvolger moeten worden gezocht, zoo hij aan 26 „Dat kan ik u met geen mogelijkheid zeggen, hij is zoo ongeregeld, dat ik het op geen uren na be palen kan. Dit alleen weet ik, dat hjj van avond vertrekken zou, dus voor dien tijd moet hij in ieder geval hier zijn." „Dan zult ge moeten dulden, dat ik tot dien tijd hier blijf. Ik zal hem hier afwachten, en hem dan gevangen nemen. Het zal zeker een aangename ver rassing voor hem zijn. Ondertusschen kunt ge me nog wel het een en ander vertellen. Welk soort var. lui kwamen er alzoo bij hem?" „Allemaal een zelfde soort als hij, en nu die en dan weer een ander. Zijn boezemvriend scheen ech ter een zekere heer Hagen te zijn, die kwam er ten minste het meest, en bleef het langste." „ZjO, Hagen, zegt ge, en waar woont die Dat weet ik wezenlijk niet, ik ben er nooit nieuws gierig naar geweest." „Dat is erg jammer," hernam Kempe, want nieuws gierigheid is een uitstekende eigenschap in denmensch den wensch zijnei ionge echtgenoote wil voldoen. Alfred Naquet, de eenige aanhanger van Boulan- ger in den Senaat, door der. Paiijschen correspon dent van den „New-York Herald" geinterviewd, heeft zijn stelligste vertrouwen uitgesproken in de zegepraal der Boulangisten bij de aanstaande ver kiezingen. Geen wonder inderdaad immers, moed verloren alles verloren. In den lo^p van dit gesprek heeft hij den Senaat „ïotlend vuil" (pourriture) genoemd. Hoe is het mogelijk, dus vraagt men zich af, dat hij zich Dinsdag 11. nog te midden daarvan gewaagd beeft Hij zal, meent „le Temps", zich ten spoedigste van de besmetting gereinigd en zich, door zijn ontslag te nemen, tegen verdere aanraking met zijne ambt- genooten hebben gevrijwaard. Meldden wjj in ons vorig nummer de schuldig verklaring van Boulanger, Dillon en Rochefort, thans kunnen we de volledige uitspraak van het hooge Gerechtshof mededeelen. De drie beschuldig den zijn veroordeeld tot levenslange depor tatie naar eene versterkte vesting. Deze straf wordt uitge.-proken in plaats van de doodstiat, die voor politieke misdrijven is afgeschaft. Ter toelich ting van de beteekenis dier straf diene, dat deze bestaat in de overbrenging en het verblijven in eene door de Begeering aangewezene plaats buiten het vaste land van Frankrijk, waartoe gewoonlijk hel dal Waïthan op de Markiezen-eilanden wordt geno men. Daar Engeland geen veroordeelden wegens staatkundige misdrijven uitlevert, loopen Boulanger en zijne medeplichtigen geen gevaar voor hunne zonder dat zou het leven een saaie boel wezen, en ik vraag je, wat zouden wij politiemannen voor we zens zijn, indien we niet nieuwsgierig waren. Neen, zondei die deugd zult ge altijd een stumper blijven, en je laten voor den gek houden door de lui, die haar wel bezitten. Maar vergeef me de uitweiding, ik wilde alleen maar zeggen, dat, als ge nieuwsgie rig waart geweest, gij me dan zoudt hebben kunnen zeggen, waar die Hagen wooDt, en dan zoudt ge mij een massa moeite hebben uitgespaard, en u zeiven het genoegen hebben kunnen verschaffen, een eer sten burgeiplicht te volbrengen." Leenman had hem onder het uitspreken van deze strafrede met verwondering aangehoord, en wist niet goed, wat hij op deze predicalie moest antwoorden. „Het mag dan zijn," begon hij eindelijk, „dat id uw zak de nieuwsgierigheid een eerste vereischte is, en dus als een deugd kan beschouwd worden, maar voor een rustig burgermersch is zij vlak het tegen gestelde, en veroorzaakt zij vaak twist en tweedracht in een huisgezin, waar te voren vrede en eensge zindheid heerschte. Neen, ieder moet op zijn eigen zaken pa«sen, en zich niet moeien met die van zijn buurman." „Laten we die quaestie nu maar daailaten, het is een feit, dat gij me niet kunt zeggen, waar Hagen woont, en dat ik het dus op een andere manier moet vrijheid, zoolaDg zij buiten het Fransche grondge bied blijven. Ondanks alle tegenstrijdige berichten, weet de „National Zeitung" mede te deelen dat het vast schijnt te staan, dat de Russische czaar den 28 de zer te Berlijn of te Postdam komt. M. Winkel, Augustus 1889. Aangemoedigd door den goeden uitslag om on ze schapenfokkerij krachtig te bevorderen, wenscht de „Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier," even als in de jaren 1887 en 1888, ook nu weder een aan tal volbloed Lincoins ramlammeren rechtstreeks uit Engeland intevoeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere ram men en de schoone afstammelingen daarvan ver kregen, doen de Vereeniging wenschen, zoo mo gelijk op nog ruimere schaal in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niette doen is om geldelijk voor deel en onze algemeene vergadering ook nu we der een som tot vergoeding van eventueele meer dere kosten heeft toegestaan, kan zij de dieren wederom op de volgende voorwaarden aanbieden 1. De prijs zal de som van ƒ120,— niet te bo ven gaan. 2. De dieren worden te Amsterdam aangevoerd en aldus op eenen nader te bepalen dag in de maand September verloot. 3. Elke ram ontvangt een nummer eD de be stellers of hunne gemachtigden zijn gehouden het op hen gevallen nummer te acct- 'eeren en t: zien te weten komen. Maar van een andere zaak kunt ge me stellig wel op de hoogte brengen." „Eu dat is vroeg Leenman. „Herinnert ge u ook, ot er in het begin van De cember, een oude maD en een jonge dame op een avond bij van Santen zjjn geweest „Dat kan ik u beslist zeggen van neen. Zoolang hij hier woont, is er nooit een dame hem komen bezoeken „Zoo, dat dacht ik wel, maar ik wilde het zeker weten." Hier kwamen eenige klanten den winkel binnen, en verlangden Leenmans hulp, zoodat het gesprek afgebroken moest worden, en Kempe beperkt was tot het gebied van de alleenspraken. Niet lang kon hij zich hiermede vermaken, want weinige oogenbl'k- ken daarna trad een heei het huis binnen, die na een algemeenen groet tot de aanwezigen, een deur op zij van het vertrek opendeed, en daarin verdween. Kempe richtte een vragenden blik tot den barbier, om te weten te komen, cf dit de bewuste persoon was, en nauwelijks had Leenman met een hoofdknik zijn vermoeden bevestigd, dat het niemand anders was dan van Santen, of hij was reeds door dezelfde deur verdwenen. Met weinig moeite vond hij de trap, besteeg die, opende zonder aarzelen de kamer deur van den lieer van Santen, en trad het wertrek binnen. Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1