No. 5-25. Zaterdag 17 Augustus 1889. 5' Juarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEAIAN, AXEL. Staa 1 k mid ia, Overzicht. FEFILLFTOA. 25. Vergeven, ook Vergeten. IliiiiinilniHlsch Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken l)insdn<r- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het proces-Boulanger tiekt in Frankrijk voort durend de aandacht van het publiek. De vrienden van den generaal zitten leelijk in de war, nu zij zien, dat bun beschermeling zoo'n ellendig figuur maakt en door de publieke opinie dubbel en dwars veroordeeld is, voordat nog het hof van justitie uit- spiaak gedaan heeft. Zij hebben nog één middeltje gevonden om van de zaak af te komen. De vraag is namelijk gesteld, of het hof van justitie al dan niet bevoegd i« om in dit geval recht te spreken. De wet zegt dat bedoeld hof iedei persoon kan rich ten, die beschuldigd wordt van een aanslag, gepleegd tegen de veiligheid van den staat. Heelt Boulanger een aanslag gedaan en is er wer kelijk een begin van uitvoering van eenige samen zwering geweest Ons dunkt, meer dan éénmaal, en wel bij het oproer aan het spoorwegstation van Lyon toen Boulanger naar Clermont-Ferrand ver trekken zou in de zaal van Lemardelay, toen Paul Déroulède de hulp van twaalf duizend man der Li gue kwam aanbieder, die aannam zich aan hun hoofd te stellen; bij 'de wapenschouwing van 14 Juli, toen de minister van oorlog, generaal Ferron, bijna van zijn paard ged rongen werd, en het bosch van Bou logne in rep en roer was doorliet tumult der Bou- Jangist.en. Voor hem die niet willens en wetens blind is, zijn deze feiten zoo klaar als de dag. Het was dan ook te voorzien, dat het amendement tot onbevoegdver klaring van het hof van justitie met groote meer- Het is onmogelijk de verbazing en den schrik van Leenman, bij het hooren van die woorden te be schrijven. Als een bliksemstraal schoot hem de vraag door het brein, wat bij kon gedaan hebben, dat bem in aanraking bracht met de heilige justitie. Kempe merkte met een fijnen gliqilach de angst van den barbier op, en scheen er zich een weinig mede te vermaken. Hij liet hem ten minste eenige oogen- blikken aan zijn gedachten over, en voegde hem toen toe „Ge behoeft je niet ongerust te maken, ik kom niet om u. Foei, hoe kunt ge dat denken Ik zou er wel op durven zweren, dat je nooit van je leven iets zult uit te staan hebben met ons, dan om ons, als een eerlijk burger past, te helpen in het uitoe fenen van ons beroep." Er viel een pak van het hart van den armen Leenman, toen hij deze woorden hoorde, maar het was hem toch nog duister, waarom hem dit bezoek gebracht werd. dei beid zou vei worpen worden de minderheid be sloot toen aan de verdere zittingen geen deel te ne men, terwij! het hof zelf tot bespoediging van de zaak, voortaan twee zittingen daags zal houden. Uit Zuid Stiermarken komen berichten, meiderde dat ook daar de mijnwerkers, ondanks de aanbiedin gen hunner patroons, het werk hebben neergelegd. Nu het eenmaal mode schijnt te zijn geworden, zoo tusscbenbeiden eens op eigen gezag rust te nemen, kan er ieder oogenblik uit verschillende landen een dergelijk bericht verwacht worden. Ts het hier niet, dan is het elders. Te Trifail was de toestand vrij ernstig. Daar liet men de arbeiders, nadat zij met eene loonsverhooging van 12 percent niet tevreden waren en men voor onlusten bevreesd was, door een paar compagnieëü soldaten omsingelen. Vier bon derd man werd gearresteerd, maar dat is nog maar een kleinigheid tegenover de honderden, die nog vrij loopen. Ofschoon de ncod en het gebrek onder hen toeneemt en vrouwen en kinderen jammerende langs de straten loopen, willen zij, zoolang het dagloon niet op 1,30 is vastgesteld, het werk niet her vatten. Nauwelijks is de Duitsche keizer thuis, of zijn Ooster.iijksche collega is bij herr. op bezoek. Naar aanleiding dezer reis schrijft een Duitsch blad „Het verbond tusschen Duitschland en Oostemijk beeft bij beide natiën wortel gevatzij beschouwen het als eene aangelegenheid waarmede het hart ge moeid is. Die alliantie is niet alleen gesloten lus- scher. regeeriugen en kabinetten, maar tusschen de beide volken, zoodat de sympathie, welke zij in bei- „En wat zoekt ge dan bjj mij vroeg hjj den majoor. „Dat zal ik u zeggen,'' antwoordde Kempe, „ik kwam van morgen hier met het doel om iets te we ten te komen van den heer Dirk van Santen, die zich heelt schuldig gemaakt aan het gewelddadig wegvoeren en vervolgens verborgen houden van een jonge dame en haar oom. Met welk doel dit is ge schied, is me nog niet duidelijk. Ons gesprek kwam geleidelijk op dien heer, en bevestigde mijn vermoe den, dat ik den rechten persoon voor hhd. Kunt ge u ook herinneren, wanneer hij dien handschoen heeft verloreD, waarover hij toen zoo'n kabaal gemaakt heeft, en geen wonder, want hij beeft hem verloren op de plaats, waar hij het misdrijf gepleegd heeft, en daar heb ik bem gevonden. Voor meerdere ze kerheid is bet echter gewenscht, dat de datums over- eer.«temmen." „Precies den dag opgeven kan ik nietwel weet ik, dat het in de eerste helft van December was, dat hij er bet, standje over maakte, waar ik u van sprak." „Dat komt perfect uitin dien tijd is de zaak voorgevallen. Kunt ge me nu misschien nog helpen aan een stukje schrift van dien sinjeur, dan zult gij mij een grooten dienst bewijzen „Ik zal eens even zien, ik moet nog een briefje I de landen ontmoet de bechtste basin van haar be staan is. Het zou niet mogelijk geweest zijn inde laatste tien jaren den vrede te bewaren, als dit ver bond er niet geweest ware. De ontmoeting tusschen de twee keizers in Berlijn is dan ook niets anders dan eene plechtige bekrachtiging van de innige vriendschap en het nauwe verbond tusschen beide staten, welke in het vleesch en bloed van het Duit sche en Oostenrijksche volk is overgegaan. Niet uit sluitend tengevolge der staatkunst, maar hoofdzake lijk uit gemeenschappelijke belangen zijn Duitsch land en Oostenrijk door eene machtige en onver* breekbaie alliantie aan elkander verbonden." Als alle landen der wereld eens zoo'n verbond sloten Bij gewezen arresten heeft de Raad van State de verkiezingen van Boulanger tot lid van de Alge- meene Raden vernietigd. Het Hooge Gerechtshof heeft met 206 stemmen tegen 6 onthoudingen Boulanger schuldig verklaard aan de misdaad van samenspanning, terwijl Dillon en Rochefort schuldig verklaard zijn aan samen spanning en aanstalten tegen de veiligheid van den Staat. In de 24ste zitting alg. synode der Ne b Herv. kerk, deelde de voorzitter mede, dat in Nederland als feestgave voor de Waldenzen in het geheel was ge collecteerd een som van ƒ9564,04, waaronder van de Nederd en Waalsch Herv. gemeenten ƒ692" terwijl met bijvoeging van bijdragen van verschil- van hem hebben, waarin hij me bericht, dat hi] den zooveelsten de kamer zal betrekken. Het kan echter zijn, dat ik het verscheurd heb, maar ik zal er da delijk naar zoeken." Met deze woorden ging hij in het kamertje ach ter den winkel, en liet den majoor aan zijn gedach ten over, die den tijd verdreef met alles in het ver trek nauwkeurig op te nemen. Eindelijk kwam Leenman terug, en reikte den ma joor een briefje over, dat deze haastig en met ver langen aannam. Een ander papiertje werd uit zijn portefeuille gehaald, en de inhoud nauwkeurig ver- gelekeu met het geschrift van Van Santen. Er be stond ongetwijfeld een merkwaardige oveieenstem ming tusschen het schrilt van het eene en het an dere briefje, en het stond bij Kempe dan ook wel- >dra vast, dat een en de zeltde persoon de beide kat tebelletjes had geschreven, en dat hij dus den rech ten man te pakken had. „Ik zal zoo vrij zijn, dat biiefje hjj me te steken, voor u heeft het toch geen waarde meer, en voor mij is het een groot bewijsstuk.'' Natuurlijk had de barbier hier geen bezwaar tegen, en het briefje verdween in de poitefeuille van Kempe. „Vertel menu eens, hervatte hij, „wanneer ge den heer Van Santen thuis verwacht?" Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1