Ingezonden Stukken. Rechtszaken. 331ste Staatsloterij. dat men vooral niet te spoedig den moed mag la ten zakken, en in het boekje staan verklaringen van personen, die eerst na een jaar en langer door de middelen zijn genezen. Dat hebben die toch zelf met hun naam onderteekeru! Bovendien, als moeder maar eerst weer op de been is tegen den tijd van den oogst, dat zij het huiswerk kan doen en den pot koken, dan behoeft de groote dochter niet t'huis te blijven, en kan die het geld helpen terug verdienen. Zoo gaat de eene ƒ11,80 na de andere de deur uit, tot op zekeren dag een gehuwde voordochter van den man het gezin een bezoek komt brengen. Zij had haar stiefmoeder in geruimen tijd niet ge zien en vindt dat zij erlang niet goed uitziet, dat zij nog magerder is dan vroeger, evenveel hoest en veel zwakker is geworden, sinds zy haar de laatste maal zag. Bet bezoek valt samen met den dag waarop weder om nieuwe med'ièijnen ge schreven moet worden zij vindt het onge.hooid voor die pi uilen zooveel geld weg te werpen, ze hadden toch niets geholpen, en zij verkrijgt dat er niet wordt geschreven. De sukkelende moeder acht zichhierdoor ver ongelijkt men liet zich niets 'aan haar gelegen lig gen, een voordochter kwam onder eigen kinderen de wet stellen enz. enz. Daar komt eei\ brief van den wonderdokter, waarin hij schrijft het gewone verslag niet ontvangen te hebben, er op aandringt om toch vol te houden, als men een goede uit komst wil verkrijgen, en door een bijzondeie vrij gevigheid er bij voegt, dat als soms de kosttir oo'zaak zijn dat geen middelen meer zijn gevraagd, hij in 't vervolg de medicijnen, voor dit bijzonde re geval, vóór 9 wil afleveren. Dit edelmoedig aanbod beslistweer krijgt moe der gedurende eenige weken haar fleschjes. Hoe men telkens het geil bijeen kreeg? Och, men wist het nauwelijks zelf. Het varken was in dien tijd geslacht en men had de hammen ver kocht ook hadden de jongens gezien dat er voor den winter wel een mud of vijf aardappelen ge mist konden worden tegen ƒ3 per mud was dit 15. Bovendien waren de verdiensten tegenwoor dig vrij goed, en terwijl in andere jaren in dezen tijd een aantal zaken betaald werden, die den vo rigen winter bij den winkelier op krediet waren gekocht, zou men dit nu laten wachten tot moe der weer beter was. Langzamerhand echter ver minderden de verdiensten wederwel had men in afwijking van vroegere jaren geen nieuw jong varken gekocht en bespaarde men zoodoende veel voedsel en de wekolijksche uitgaaf voor meel om het te mesten, doch aan alles komt een emd en eindelijk kwam de dag, waarop het vader en kin deren niet meer mogelijk was de negi n gulden bijeen te krijgen men moest de medicijnen wei geren. Hoewel de overige huisgenooten toen reeds 't vertrouwen op de middelen hadden verloren, moe der was nog vol hoop, en in haar angst dat het eenige middel, dat haar weder gezond zou kunnen maken, haar zou worden onthouden, wist zij raad.. Heimelijk iiet zij haar dochtertje haar oorbellen en gouden slotje en ook den wollen onderrok, dien zij toch niet meer droeg, naar den lombard bren gen en voor 't verkregen geld de geweigerde me dicijnen afhalen. Eveneens in 't geheim liet zij het kind een paar weken later een brief schrijven, en zond zij het naar de boerin, op wier hofstede haar gezin gewoon was to werken, om deze te zeggen dat moeder altijd zoo goed geholpen werd door die vreemde medicijnen, maar dat ze nu niet meer kon betalen. Op 't land is men dikwijls welwillend, en de hulp wercf niet geiveigerd, voor al omdat het iets geheimzinnigs betrof. Zoo werd dan het meisje en de latere keeren zelfs met medeweten van de overige huisgenooten nog een keer of drie naar de boerin gezonden, om haai de medicijnen te doen betalen. Dit duurde zoo voort tot dsft op een morgen moeder dood in 't bed werd gevonden slapende was zij gestorven. Een laatste bezending medi- eijnen kwam aan, toen het lijk de deur werd uit gedragen. Honderd vjjfen twintig gulden was in den loop van negen maanden aan den buitenlandschen kwak zalver verknoeid. Toen de winter kwam was er geen spek in den schoorsteen, geen worst aan aan den zolder. Voor het eerst had het gezin achterstallige schuld bij den bakker .en kruidenier Het jongste kind had geleerd buiten weten/van de ouderen günksche wegen te betreden, en allen hadden ondervonden hoe gemakkelijk het is, door anderen te worden geholpen. Een werkzaam gezin had leeren bedelen. Wat dunkt u, lezer, - vraagt het blad verder indien wij eens overeenkwamen met de zaken bij haren waren naam te noemen, zouden we dan niet het recht hebben zulke geheimmiddelkramers gewetenlooze schurken te heeton en hun het ste Jen van het uood der armen te verwijten. Eene Werkstaking:. O, Heeren van het stadsbestuur, Waarom zorgt Gij niet, dat het uur Op uwen schee ven toren Aan ieder klaar verkondigd wordt, Dobr 't kijken naar het wijzer bord, En niet alleen door 't hooien Want, weet Gij niet, dat sedert lang De wijzers op verroesten stang, Geheel niet draaien willen Zij blijven steeds hoort! mensch en dier Manr stokstijf staan op hallef vier Wij zouden z' anders drillen. Of is 't, dat de gemeentekas Somtijds ook ontoereikend was Voor eene reparatie? 't Is anders meer dan tijd gewis, Daar zulk een toestand lastig is En schandljjk voor de natie. Want, wat zegt wel de vreemdeling Die opziet naar het scheeve ding? Hij vindt zoo iets wel aardig 't Is vast, hij drijft ermee den spot Dit, dieibre stad, dit is Uw lot, Een lot. niet Uwer waardig Wij uiten dus onz' hartewensch, Dat weldra ieder kijkend mensch Vervuld zie onze bede Want, gaat het gros van onzen raad Niet met den tijdgeest in de maat, Wij gaan met hen niet mede CHRONOMETER. Kantongerecht te Hulst. Donderdag 1 Augustus zijn veroordeeld J L V, te Clinge, wegens jachtovertreding, tot 2 boeten elk van ƒ15, subs 7 dagen hecht, voor elke boete. D d B, te Axel, wegens openbare dronkenschap tot ƒ1 boete. subs. 1 dag hecht. C B, te Clinge, wegens het verwekken van nacht rumoer, tot ƒ3 boete, subs. S dagen hecht. C LP, te St. Jan Steen, wegens openbare dron kenschap tot 3 boete subs. 2 dagen hecht. J R, en C L d i\, te Stekene, wegens herberg- overtreding tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag hecht. S d S en L I, te St. Jan Steen, ter zake als voren, tot ƒ0,5y boete, srbs. 1 dag hecht. F B, te Clinge, wegens jachtovertreding tot ƒ3 boete, subs. 2 dagen hecht. C L d W, P F d'H, A S, J F V, E H, F X A en CL A, allen te St. Jan Steen en H d L, te Stekene, (B), wegen? herbergovertreding, ieder tot ƒ0.50 6oete,';subs. I dag hecht. J 'v G, te Stoppeldijk, wegens visscherij overtre ding tot ƒ0.50 boete, subs. 1 dag hecht. L C, te Kieldrecht (B), ter zake ais voren, tot 2 boeten van ƒ5, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete. Ch I, te Overslag, wegens strooperij, tot 1 boe te, subs. 1 dag hecht. E d L, te Overslag, wegens strooperij tot ƒ5 boete, subs. 3 dagen hecht. A Th B, te Zuiddorpe, wegens storing der orde bij dronkenschap tot 2 boete subs. 1 dag hecht. P D. te Graauw, wegens openbare dronkenschap tot ƒ1 subs. 1 dag hecht. P K, te Koewacht, wegens visscherij-overtreding tot 2 boeten elk van ƒ3, subs. 2 dagen hecht, voor ölkö boete J F S, te St. Jan Steen, wagens het rijden over eens anders land, tot ƒ1 boete, subs. 1 dag hecht. J C P, te Clinge, wegens 'openbate dronkenschap tot ƒ2 boete, subs. 2 dagen hecht P B, te Clinge (B), wegens het ni?t muilkorven van honden, tot ƒ1 boete, subs. 1 dng hecht. P V, te Clinge, wegens bet niet muilkorven van bonden, tot ƒ0,50 boete, subs. 1 dag hecht. J F K, te Boschkapelle, wegens jachtovertreding, tot ƒ6 boete, subs. 4 dagen hecht. Ontslagen van rechtsvervolging A v B, te Meerdonk (Belgie) beklaagd van vis- schei ij-overtreding. Vrijgesproken is: G B, te Zuiddorpe, beklaagd van overtreding van art. 459 van het strafwetboek. Prijzen van /'100 en daarboven. Trekking van Dinsdag 6 Aug. 2e kl. 20000 no 10072 1000 10086 12337 f 400 5988 16453 V 200 932 14197 100 761 2886 7405 9778 10846 11715 ƒ6950 Trekking van Woensdag 7 Aug. \f 2000 no 4580 1500 9010 1000 18371 f 400 316 6845 f 200 3222 100 5828 Trekking van Donderdag 8 Aug. 200 no 1183 5046 Rotterdam 8 Aug. Beetwortel-suiker in kalme stemming. Aug. levering zonder koopers; Nov Dec.- levering 17,12s a ƒ17,25 gedaan. Geraff. zonder vraag. Antwerpen 8 Aug. Bietsuiker vast maar zonder- zaken. Men noteert Aug. fr. 46 Oct. fr. 35,25 Nov. fr. 35,25Dec. fr. 35,25Jan./Maart fr. 35. Aan onze Abonnees Naar ons per circulaire wordt medegedeeld, be staat het plan een weekblad op te richten onder den naam IIET FEUILLETON. Dit blad zul 16 ko lommen druks beslaan, de uitvoering zal keurig zijn en er zal niets anders in worden opgenomen dan boeiende novellen, uitgezochte romans, gees tige anecdoten, humoristische bijdragen enz. enz. Zooals ge ziet een heerlijke Zondagsiectuur, zoo genomen dat ze niemand van welke religie oek aanstoot geven kan. Aan het eind van 't jaar woidt den lezer titelblad en inhoud geleverd, zoo dat hij dan een prachtig boekwerk bezit ter groot te van „Eigen haard" of „De Huisvriend" en meer dan 400 bladzijden of 8 0 kolommen boeien'de lec tuur. En wat kost U een abonnement op HET FEUILLETON Ileitis: centen per 3 maanden of 2' a cent per week, mits ge bij ons uw inteeken- biljet inlevert, anders kost het meer. Voor ge echter abonneert kunt ge een Proef nummer ontvangen, dat U dus niets kost en waar uit gij zien kunt wat gij iedere week voor uw 2Va cent ontvangen zult. Gij hebt daartoe het hier onder afgedrukte biljetje maar uit te knippen en bij ons te bezorgen, met uw naam ingevuld. Zijt gij nog geen abonné op onze Courant, haast U dan het te worden, want zoo'n gelegenheid komt nooit terug! Woont'gij buiten de stad, doe dan het bil jetje in een enveloppe, plak er een cents postzegel op en zend het ons per post toe_ De ondergeteekende, abonné op de 1 Axelsche Courantwenasht ter kennisma- I king een proefnummer te ontvangen van HET FEUILLETON. f NAAM WOONPLAATS

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 3