Gemeenteraad van Axel. Gemensjd Nieuws. bordje te doen staken. Maar de nam had buiten den waard, of liever buiten de wot en zijn ander varken gerekend, zoodat de kennisgeving toch aangebracht werd, ter voldoening aan artikel zoo veel waarmed^niet iedereen bekend blijkt te zijn. Tot predikant bij de doleerende gemeente te Ter Neuzen, is beroepen de beer G. Maliepaard, te Rotterdam. Zitting van heden, Vrijdag 9 Augustus. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarles van Uffo'rd. Behalve do heeren De Feijter en Oggel zijn al de leden tegenwoordig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt I. Onderzoek der geloofsbrieven van de her kozen raadsleden. De voorz. benoemt tot leden der commissie van onderzoek de heeren KruijsseVan Hoeve en Dregmans. De vergadering wordt tot bet doen van het on derzoek geschorst, terwijl de heeren Van Dixhoorn en Koster de zaal verlaten. De zitting heropend zijnde, rapporteert de com missie bij monde van den heer Kruijsse, dat gee- ne aanmerkingen zijn voorgekomen, mitsdien ad viseert zij tot toelating der herkozen leden, waar toe met algemeene (7) stemmen wordt besloten. De heeren Van Dixhoorn en Koster komen we der ter vergadering. II. Vaststelling der begrooting van het Alge meen Burgerlijk Armbestuur voor 1890. De commissie van onderzoek heeft geéne beden kingen en adviseert bij monde van den heer Dreg mans, tot goedkeuring. De voorz. deelt mede dat de begrooting in ont vang en uitgaaf is gebracht op ƒ2025,035. Aldus wordt zij met algemeene stemmen vast gesteld. III. Gemeente-rekening over 1888. De commissie van onderzoek adviseert bij mon de van den heer Kruijsse tot goedkeuring. Ech ter heeft zij het gepast geoordeeld, den lantaarn- ontstBker er op te wijzen niet te vee! glazen te breken, daarjde rekening bij den heer Veenhuiizen vrij hoog was, terwijl de metselaar Van de Veke den bouw van een fondament voor het ijzeren hek aan de alg. begraafplaats ook tamelijk hoog bere kend had, dat voorts een lid der commissie de op merking maakte om Voortaan groote reparatien publiek aan te besteden. Met algem stemmen wordt de rekening goed gekeurd. IV. Voordracht van zetters voor de Directe Be- lotingen. 'De voorz. deelt mede dat mot 1 Januari 1890 aan de beurt van aftreding zijn, de heeren A. v. O. Kruijsse en L. de Feijter Jz., en dateene voor dracht van 4 personen moet benoemd worden, waar uit de Commissaris des konings 2 leden kiest. De voorz- benoemt tot stemopnemers de heeren Dregmans en Van Hoeve. - Benoemd worden de heeren A. v. O. Krujjsse met 7, I.. de Feijter Jz. met 6, P. van Hoeve met 5 en J. L. de Weille met 6 stemmen. De heet Kruijsse zegt eene eventueele herbe noeming niet meer té zullen aannemen. Hiervan zal mededeeling worden gedaan aan den Commis saris des konings. V. Verkoop van straat mest. De voorz. zegt dat de mest van verleden van en dit jaar is verkocht aan A. van der Hooft, voor ƒ52 's jaars, en doet namens Burg. en Weth. het voorstel de mest van het volgend jaar weder aan denzelfde onderhandse!) te verkoopen. De heer Kruijsse heeft van ter zijde gehoord, dat er nog iemand is, die meer dan ƒ52 wil be steden, waarom hij meent dat het aan te bevelen is voor de laatste maal de mest publiek te ver pachten. De heer Jansen kan zich hiermede goed ver eenigen, maar tevens zou hij de verzekering wil len hebben, dat Van der Hooft, indien de pacht som te laag was, of er in 't geheel geen pachters zich opdeden, de mest voor dien prijs zou blijven behouden. De heer Dtegmans twijfelt ten sterkste aan die verzekering. De voorz. brengt het voorstel van Burg. en Wéth. als yoren in steiftming het welk wordt aan genomen met 8 tegen 1 stem, die van den heer Kruijsse. Vi. Verordening op den Hoofdefijken Omslag. De voorz. zegt hieromtrent dat er vroeger over gesproken is, om, indien de verordening eenigen tijd werkzaam is, waaruit men dan kan zien hoe de werking er van is, in den Raad ter sprake te brengen, of het noodig is eene gedeeltelijke ofge- heele wijziging te doen plaats hebben. Nu heeft men 2 jaren met de verordening gewerktdit jaar is geen enkele reclame ingekomen, zoodat men mag aannemen dat ze vrij gunstig werkt. Toch vindt spr. dat voor meer belangrijke aanslagen van de „eigen aangifte" zeer zeldzaam gebruik is gemaakt, waarom Burg. en Weth- hebben gemeond den Ilaad in overweging te moeLen geven, de „ei gen aangifte" te laten wegvallen en deze door een ambtshalve aanslag of inkomsten-belasting te doen vervangen. De heer Jansan zegt dat men bij eene ambts halve aanslag in hetzelfde feit geraakt als vroeger De voorz. bestrijdt zulks, doordien bi] er op wijst, dat die aanslag in den blinde is geschied. De voorz. brengt in stemming een voorstel van Burg. en Weth. tot wegvalling der eigen aangif tedienovereenkomstig wordt besloten met 8 te gen 1 stem, die van den heer Jansen. Nog is eene kleine opmerking in die verordening nl. de vaste klassifleatie dor ongebouwde eigen dommen, die zeer moeilijk werkt. Nu de eigen aangifte is weggevallen stellen Burg. en Weth. voor ook de Massificatie te doen vervallen; dien overeenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. De voorz. doet nog mededeeling van a. 'Bericht van ged. staten van toezending der verordening op de brandweer. b. Een schrijven van den Inspecteur van het post wezen te Breda, wijzende op de bezwaren om den telefoondraad langs de telegraafpalen der Maat schappij Mechelen—Terneuzen te leiden. Het is daarom zeer wenscheljjk dien draad over Zaamslag aan te leggen. c. de overlegging der gemeente-begrooting voor 1890. Dezelve wordt tot onderzoek gesteld in handen van de heeren Kruijsse, Koster en Wolfert. De vergadering wordt gesloten. Een meisje van 8 jaar, Vrijdagnamiddag aan de Buitenwatersloot te Delft zich ophoudende, had het ongeluk te struikelen, juist op het oogenblik dat de diligence, rijdende van Delft op Maassluis, vlak in hare nabijheid was. De bestuurder wendde onmiddellijk alle pogingen aan om het paard tot staan te brengen, doch hij kon niet beletten dat een der raderen het kind over de borst ging, ten gevolge waarvan het een uur daarna bezweek. Twee kolonisten van de Ommerschans (de serteurs) kwamen Maandag voor de rivier de Vecht, onder ambt-Ommen. Aan do oveizijde lag een bootje. Zij riepen om te worden overgehaald, doch te vergeefs. Daarop besloot een hunner (vol gens zijn zeggen goed zwemmer), de rivier over te zwemmen en met het bootje terug te komen ten einde zijn kameraad over te halen. Doch nau welijks had hij zich te water begeven, of hij ver dween in de diepte en verdronk. Zijn kameraad, die geen hulp had kunnen bieden, zag nu van de sertie af, en na van het voorgevallene aan een paar boeren in de buurt kennis te hebben gege ven (die terstond ter gemeente-secretarie te Om- rr.en bericht gaven), is hij weder naar de plaats des onheils gegaan, om zijn kameraad niet te ver laten, maar te wachten, tot de bevoegde autoriteit gekomen zou zijn, om verdere maatregelen te ne men. Toen die verscheen, vond men hem nog schreiende, en werd hij, nadat het lijk was opge haald, naar de Ommerschans mede teruggevoeid. Velleden week is te Parijs in het Paleis de l'Industrie een monsterconcert gegeven, waarbij 10 militaire muziekkorpsen hebben medegewerkt. In het geheel bedroeg het getal der executanten 1173. Er hebben zich o. a. doen hooren 45 flui ten, 38 hobo's, 143 eerste clarinetten, 120 twee declarinetten, 92 schuiftrompetten, 187 contra- j bassen, 51 g'oote trommen en andere slaginstru menten. Het geheele korps stond onder directie van den heer Wettge, directeur van het muziek korps der repubiikeinsche garde. Op het programma kwamen o. a.. na de Marseil laise en het Perzische volkslied, dat ter eere van den Shall werd gespeeld, ook voor Beethoven's Egmont ouverture en Meijerbeer's Fakkeldans. Onder het opschrift „Door kwakzalverij tot den bedelstaf gebracht," leest men in „het Maand blad tegen de kwakzalverij," de volgende ware gebeurtenis De hoofdpersoon is een teringlijderes, moeder van een half duzijn kinderen. Een dochter en 2 zoons zijn bijna volwassen en helpen den ijvevi- i gen vader door arbeid op 't veld voor 't huisgezin den kost te verdienen. Het zijn oppassende men- schen en zij genieten, vooral in de zomerdagen, een betrekkelijke welvaart. Een der meisjes brengt op zekeren dag meê naai huis een sluk van eer. oude krant, dat als amslag beeft gediend van een paar ons vet, bij den slager gekocht. Half uit verveling, half om te Jaten zien hoe goed zij kan lezen, begint ae kleine de woorden te spellen op het vuile stuk papier, en met behulp van een der broers wordt er eindelijk een advertentie ontcijferd, zooals wij gewoon zijn dagelijks bij reeksen or.der de oogen te krijgen. „Zeker en onfeilbaar middel tegen hoesten aamborstigheid, pijn in de keel, gevolgen van ver ouderde verkoudheid Juist, d it was het wat moeder scheelde Dokter had wel aan den oud sten zoon gezegd dat het tering was, maar neen, 't was slechts gevatte kou. die vast was gaan zitten, en benauwdheid op de borst; dat stond er ook bij. en daai juist had moeder zoo'n last van. Konden we dat middel maar eens krijgen, was de gedachte van allen toen de zaak 's avonds na afloop van 't werk ter spraak kwam. Er werd overlegd, de advertentie werd herlezen en nog eens besproken, en 't gevolg was dat de vader, die de spade zoo stevig hanteerde, des Zondags daaropvolgende zijn krachten met een pen ging beproeven, en met veel moeite- op een door het kleinste meisje gehaald velletje postpapier, een brief schreef aan den menschlievenden lieer, die aanbood het middel op aanvraag aan ieder toe te zenden. Met angstige spanning wordt de uitslag van de gewichtige onderneming afgewacht en de vreugde is algemeen als na eenige dagen een pakje met medicijnen aankomt. Wel betrekken de verheug de gezichten, als blijkt dat het pakje niet kan worden in bezit genomen dan tegen betaling van ƒ11,80, maar gelukkig men is in goede verdien ste, en al schijnt de prijs wat hoog, het zal daar om zeker heel goed zijn, ook omdat het van zoo ver schijnt te komen. In aller oogen is moeder reeds zoo goed Ms genezen. Met een zorg en oplettendheid, een betere zaak waardig, worden de bijgevoegde getuigschriften van personen, die reeds door het middel zijn genezen, van 't begin tot hot einde gespeld, en met pijn lijke angstvalligheid de voorschriften opgevolgd, waarnaar het middel moest worden gebruikt. Juist om de twee uur moet worden ingenomen van de kostbare medicijn, en in 't begin stuurt moeder nu en dan een der kinderen naar buurvrouw, om naar den tijd te vragenhaar eigen klok mocht niet eens goed gaan. Zoo verloopen de 14 dagen, na welke in de ge- bruiksaauwijziging gezegd wordt, dat aangaande den toestand van den zieke bericht moet worden gezonden, om geen vertraging in de toezending en het gebruik van het middel te ondervinden. Het verslag is spoedig opgemaakt, moeder is veel be ter, dat ziet iederze klaagt ni6t meer den ge- heelen dag en 's nachts is zij rustiger. Wel hoest ze nog steeds, maar ze zegt dat het haar niet zooveel pijn doet als vroeger. Na enkele dagen komt, vóór de eerste bezending geheel is opge bruikt, een tweedo pakje medicijnen tegen beta ling van ƒ11.80. Na drie weken volgt een der de. 't Is wel wat kostbaar telkens zoo'n groote som, maar moeder zegt toch gedurig dat ze er beter door wordt, en 't kan immers ook zoo vlug niet. In de gedrukte brieven van den dokter en professor daar in Duitschland staat toch te lezen,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2