Jaarg. ]\o. 325. Zaterdag 10 1889. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. 23 Vergeven, ook Vergeten. niiineiiiaiidscli Nieuws. iXELSCHEafflCOlRANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België SO cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent' voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De beraadslagingen over het wetsontwerp betief fende den kinder- en vrouwenarbeid zijn in de Bel gische kamer geëindigd. Een drietal Henegouwsche afgevaardigden zongen den lof van den arbeid in de mijnen en beweerden onder andere, dat met het oog op de gezondheid die arbeid boven den arbeid in vele fabrieken te verkiezen is dat de arbeid niet zwaar is, omdat telkens daaraan een lange rust voorafgaatdat de hulp der vrouw in de mijnen niet kan gemist worden dat ook kinderen tusschen 10 en 12 jaar, mits met beperkten werktijd in de mijnen moesten toegelaten worden, omdat zij anders den arbeid niet leerden dat geene industrieele on derneming, van welken aard ook, pensioen?- en voorzorgskassen voor den arbeider gesticht heeft dat er in de diepst mijngangen beter luclit is dan in de hooggelegene, omdat daar beter voor lucht- ververaching gezorgd wordt; dat de nachtarbeid niet aan kinderen en minderjatige vrouwen verboden moest worden, omdat het in de mijn toch altijd nacht is, en zij dus juist het zonlicht missen, in dien hun arbeid van 10 a 12 uren slechts geduren de de dagnren plaats hebben kan en nog meer an dere mooie dingen. De heer Jan-on zeide, dat, wanneer de mijnar- beid bij daglicht en onder het oog van het publiek geschieden kon, niemand het wagen zou den mijn arbeid door vrouwen te verdedigen. In de mijn is de vrouw niets meer dan een lastdier, en teiwijl men de vrijheid van arbeid voor haar heet te ver dedigen, verdedigt men feitelijk het slecht begrepen belang der irdustrie. Om in de mijn den arbeid der vrouw door den man te doen verrichten, moet er meer loon worden betaald ziet daar, zeide de heer Janson, het geheim van het verzet der nijver heid. Thans kan de balans opgemaakt worden van de verkiezingen voor de gewestelijke raden in Frank- ïijk, daar de herstemmingen zijn afgeloopen. In drie departementen is de meerderheid van repubii- keinsch anti-republikeinsch geworden, zoodat deze laats ten in vijftien gewestelijke raden thans de meer derheid hebben. In een of twee departementen zal de getalsterkte gelijk zijn; in al de overige hebbende republikeinen de meerderheid. Boulanger is bij de herstemmingen ne'-gens ge kozen. Het is waar, hjj heeft verklaard zich ditmaal nergens kandidaat te stellen maar zijne vrienden schijnen toch in verscheidene kantons, door propa ganda als anderszins, voor hem gewerkt te hebben. In hef kanton Lorient verkreeg hij 3 stemmen te gen ruim 2000, die op den republikeinschen kan didaat waren uitgebracht. De Engelscben hebben in Egypte een goeden .dag geslagen. Ziehier wat generaal Grenfell aan den minister van oorlog telegrateerde „Ik verkende Njoen.i's kamp in den ochtend met 20 huzaren, en bevend hem juist uittrekkende. Zij ne manschappen kwamen onverschrokken aanrukken en ik retiteerde noordwaarts, totdat ik den vi]and tot op vier mijlen van ons kamp had gelokt. Nu avanceerde ik en na een gevecht van zeven uren, nadat er twee stellingen genomen waren met de bajonet, dreef ik den vijand terug in de woestijn, waarbij Njoemi zelt met al zijn voornaamste Emirs en 1500 zijner strijders sneuvelde. De Derwischen hernieuwden veischeidene malen den aanval. De huzaren en de Egyptische ruiterij achteivolgden den vluchtenden vijand, waarbij velen zijner strijders werden over de kling gejaagd, terwijl het tenige overgebleven kanon, 50 vaandels er. een groot aantal geweren en speren werden buit gemaakt. Onze verliezen zijn nog onbekend, doch niet zwaar. Luitenant Cotton is gevaarlijk, majoor Hunter licht gewond. Al de Britsche troepen kunnen thans naai Kaïro ierugkeeien. Ik schat de strijdmachten der Derwischen nog op 3000 man, met eenen grooten nasleep van volk in hun gevolg." De keizer van Duiischlar.d is bij zijn grootmoe der Victoria op visite. Lang heeft het geduurd eer de reis ondernomen werd, doch de keizer schijnt thans zijn afkeer van al wat Engelsch is overworn nen te hebben. Natuurlijk zijn aan dit bezoek tal van feesten en partijen onafscheidelijk verbonden. „Daar is waarachtig Kempe weer boven water. Waar hebt ge al dien tijd gezeten Voor welke zaak ben je zoolang weggeweest?" zoovioeg men hem. „Opsporing van een verdwenen dame" ant woordde hij „met wat er nog bij komt. Het zal een ingewikkelde geschiedenis worden." „Zoo, en ben je er al achter vroeg men verder. „Nu, dat scheelt heel weinig, en van daag zal ik nog wel meer te weten komen, als we er van avond een achter slot zetten." „Ed wie zult ge inpikken „Dat zult ge van avond wel zien, ik kan er nu niet meer van zeggen. Vertel me liever eens, of de commissaris op het bureau is, ik wilde hem even spreken." „Ik geloot" zeide er een „dat hij net uitgegaan is, maar ik zal het even hooren-" En de daad bij het woord voegende, verwijderde hij zich, en kwam weldra terug met het bericht, dat de commissaris naar de zitting van het gerechlshot was gegaan, Da Tweede Kamer is bijeengeroepen op 20 Au gustus a.s. des namiddags te 2 uren. A X E E. 9 Augustus 188 9. Ze leefden heel vreedzaam en genoegelijk in de voor hen bestemde woning, het varkenshok. Met hun beiden deelden ze al hetgeen hun werd toe geworpen, in één woord, zij aten en zij dronken; maar aan lijden en sterven, daar dachten zij niet aan. Daar kwam de gevreesde vlekziekte en tastte een der diertjes aan. De veearts kwam er bij, wat ten gevolge had, dat een bordje voor de stal deur moest worden aangebracht, verkondigende, welk verschrikkelijk drama daarbinnen werd af gespeeld. Men was bezig het bordje te plaatsen maar de eigenaar, minder op een dergelijk „merkbaar teeken" gesteld, nam terwijl de viijheid het zie ke dier door middel van een hamer zoo onzacht aan te raken, dat het tengevolge van die behan deling bezweek. Hjj meende daardoor tegelijk met het zieke varken ook van k6t bordje bevrijd to zijn. Met de woorden„schei maar uit, hij is al doodliep hij zegevierend naar buiten, om het zijns inziens thans onnoodige plaatsen van het „Dat spijt me geducht" antwoordde Kempe, „want dan komt'hij niet zoo spoedig terug. Ik dien echt,cr toch op hem te wachten, want ik moet hem nood zakelijk spreken. Ondertusschen zal ik eens zien, welke agenten er beneden zijn, die ik gebruiken kan om rue te helpan bij de arrestatie." Dit zeggende verliet bij bet vertrek, en kwam hij in de kamer, waar de agenten op de bevelen hunner superieuren wachtten. °Hij wierp een snellen blik op de aan wezigen, en riep eindelijk: „Pieterse!" Present, mijnheer was het antwoord van den aangesproken agent, die van zijn plaats opstond en den majoor naderde. „Je moet eens gaan naar de C.-stiaat, daar woont een' barbier Leenman, en dan moet je nauwkeurig da kamer b„ven den winkel in het oog houden. De heer. die daar woont, zal gaan verhuizen, ik moet weten, waar hij naar toe trekt. Je blijft daar sur- veilleeien tot ik kom, behalve natuurlijk in het ge val. dat hij eerder vertrekt, dan volgt ge hem." „Begrepen, mijnheer, ik zal er voor zorgen." De agent vertrok, en Kempe begaf zich terug naar het vei trek, waar zijn collega's gezeten waren, die hunne plaatsen weder bezet hadden, en het afgebro ken gesprek op nieuw hadden voortgezet. Zij had den elkander allen veel te vertellen van de lotge vallen, die ieder in den laatsten tijd had ondervon den, en van de scherpzinnige middelen, die men had aangewend om dezen of genen misdadiger in han dende krjjgen, en aan zijn gerechte straf over te leveren. Het was hun allen aan te zien. dat zij ge woon waren vlug en scherp te denken en snel ge- volgtiekkingen te maken en allen hadden dien ge- oefenden blik, dien we bij Kempe hebben opgemerkt, aan wiens aandacht zelfs het schijnbaar onbeduidend ste met ontging. Zoo zaten zij geruimen tijd te praten tot dat eindelijk een agent aan Kempe bericht kwam brengen, dat de commissaris teruggekomen was, en hem verwachtte. Aan dit epontbod haastte hij zich te gehoorzamen, en weldra bevond hij zich dan ook in tegenwoordigheid van den commissaris. Wel, Kempe", voerde deze hem tegemoet, „weer terug en hoe staat het met de zaak „Uitstekend, mijnheer, een der dader« of mede plichtigen zal ik 'nog heden arresteeren, en uit hem zullen "we dan de rest wel krijgen, en het Sjne te weten kome» van de geschiedenis, die tamelijk duis ter is." Zoo, dus heb je nu voldoende bewijzen om er iemand voor te pakken „Ja, mijnheer, het zou al heel raar en zonderling moeten loopen, als ik nu den rechten persoon niet bij d.n top h.d" Wordt vmdsd

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1