Gemengd Nieuws. meerderheid der kiezers, 18 in getal, kwam tege lijk in de zaal en ieder kiezer vertoonde aan 5 getuigen in de zaal, insgelijks kiezers, stembrief jes met de namen A. en R, zeer groot geschre ven, en nroeg met gestrekten aim, het briefje met de beschreven -zijde naar de getuigen gekeerd houdende, zijn stembiljet naar de bHs tn liet het open er in glijden. Er werden dus 18 biljetien tusschen 5 getuigen ingeleverd met do namen A. bn B., doch den volgenden dag kwamen er slechts 15 met die namen uit de candidaten der min derheid hadden weer gezegevierd. Bij de opening was de tafel, waarop bet bureau zijn kiesverrich- tingen deed, door tafels, lessenaars enz,, zoodanig van het publiek gescheiden, dat dit circa 5 M. daarvan moest verwijdeid blijvendaaienboven stond weder de gewapende macht, behojrlijk van wapens voorzien, in de zaal gereed -om den onbe- scheidene onmiddellijk tot reden te brengen. „Toen dan de uitslag bekend was, waagde het toch een kiezer te reclameeren, doch onmiddellijk werd die reclame èn door den voorzitter èn dooi de gewapende macht gesmoord. Alle aanwezige personen, kiezers enz., bang voor onaangenaam heden, verlieten stilletjes de zaal, en het proces verbaal melddeer zijn geen reclames tegen deze verkiezing ingebracht. Wordt deze verkiezing weer goedgekeurdwaaraan door mij wei, doch door anderen niet getwijfeld wordt, dan zetelen in den raad 5 leden, gekozen door (ie minderheid der opgekomen kiezers.'' De Synode van de Ned. nerv. ke-rk heefti een verzoek van de classicale vergadering van Middelburg behandeld, strekkende dat de Synode pogingen bij de hooge regeering zal aanwenden tot het verkrijgen van geschikte uren voor het godsdienst ondei wijs ten behoeve van de leerlin-1 gen, die gebruik maken van het meer uitgebreid lager onderwijs, van het middelbaar en h.x>geron derwijs (gymnasia), gelijk voor de leerlingen dei- lagere scholen reeds geschiedt, van welke deuren, waarin zij godsdienstonderwijs ontvangen, gere geld Zijn in öveileg met do godsdienst-leeraren. Met algemeene stemmen is de conclusie van dit rapport aangenomen, en voorts bepaald, dat een schrijven tot de regeering zal worden gericht, ver zoekende dat minstens twee uren per week voor ge noemd onderwijs mogen beschikbaar worden gesteld. Men schrijft uit Apeldoorn dd. 3 Augustus: Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin was gisteren geheel Apeldoorn in vlag- gentooii Te half zeven-had ten paleize een groot kinderfeest plaats, onder leiding van den heerOk buijzen, die eene voorstelling in de goochelkunst gaf. waarvoor de Koningin en de Prinses haai bij - zónderen dank betuigden. H. M. de koningin was gekleed in wit gebloemd satijn, ën droeg eon groote bouquet, haar aange boden door het gemeentebestuur van Apeldoorn. De Prinses droeg een wit kanten kostuum, met rosezijden kousen en schoeneu, en eene breede Schotsche zijden sjerp. Te half tien werd een prachtig vuurwerk afge stoken, dat door de vorstelijke familie, gezeten in de middenzaal van het paleis werd bijgewoond. Het geschenk van Z. M. den koning aan zijne gemalin op haren verjaardag, bestond in 2 Hongaarsche goudvosse paarden en een licht rijtuig. Officieeie berichten uit Atjeh bevestigen dat in den nacht van 25 Juli Kotta Pohama, een on zer forten, ernstig door kanonvuur der Atjehersis beschoten'. Onze troepen zijn anderdaags uitge rukt tot vernieling van het vijandelijk geschut een kanon werd vernield, en de overige werden door den vijand weggevoerd. Wij namen 'eene versterking in Tjade Kedioe- roean, waar de vijand hardnekkig stand hieldwij vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden de kapitein van den ge- nèfaien staf W. T. N. Yon Geutau, de le-luite- nant der infanterie F. J. T. Veerman, de le-luite- nant der genie N. Hageman en 18 minderen, ter wijl gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Het gedrag van onze troepen was schitterend. (M. Ct.) AXEL. Augustus I 8 S 0. Gisteren in den vroegen morgen ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweder, verge zeld van eene hevige lëgenvlaag. Voor zoover bekend is, zijn geene ernstige on gelukken in onze omstreken voorgekomen. Op don Armendijk zijn een paai hoornen dooi den bliksem getroffen, terwijl te Hoek een klamp oud vlas van den voerman P. Dieleman door het hemelvuur in de asch werd gelegd. Te Zaamslag sloeg do bliksem in de schuur van den landbouwer Jacobus Verpoorte, zonder evenwel brand of schade van eenige beteekenis binnen de schuur te veroorzaken, ofschoon ze geheel met rook gevuld was Bij den landbouwer C. de Kraker, werd een boom door den bliksem getroffen. De heer H. Lampen. onderwijzer aan de bijz. school alhier, slaagde heden te Utrecht voor de Fransche acte (L. O.) De heer W. Brandes, (van Axel), gepaspor- teerd marechaussee, thans gemeente en onbezol digd rijksveldwachter te Gorsel (standplaats Zut- fen), is aangesteld als rijksveldwachter 3e kl. Volgens de „Sclieldebode" heeft de heer mr. L. Stevens bedankt voor zijne benoeming tot lid van den raad van -Sas van Gent. Eene nieuwe verkiezing is bepaald op 13 Augustus. Zaterdag werd te Koewaeht een vieijarig meisje, A. -S. genaamd, door een wagen overle den. Onmiddellijk was het kind een lijk. [M. Ct] De piijs van munitiebrood voor het leger bed raagt te Vlissingen 6 cent en de toelage te Ter Neuzen 7 cent per dag. De heer K. Jasperse, te Groede. verwierf jl. Zaterdag te Utrecht de acte voor het Fransch L. O. Op de vorige week te St. Gilles (Waes) ge houden kermis, was een paardenspel aanwezig, waarin zich ook 12 paarden en 1 ezel bevonder. De circusbouder wilde do ezel verkoopen, doch men vermoedde dat het dier aan kwaden droes (meer bekend onder den naam van snot) onder hevig was. Een veearts werd ontboden en beves tigde dit* vermoeden. Tevens constateerde deze ook dat een der paarden door deze besmettelijke ziekte was aangetast. Ingevolge de wettelijke bepalingen: toepasselijk op de besmettelijke ziekten, werd de goheele stal paarden, jl. Vrijdag, naar de gegeven voorschriften afgemaakt. De eigenaar lijdt hierdoor groote schadenog- tl-.ans meent men dat hij van rijkswege vergoe ding zal ontvangen. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat dooi den heer Van Renesse, stationschef te Helder, dezen zomer 4 jonge zwaluwen zijn opgekweekt. Thans zijn ze groot genoeg om zelf voedsel te zoeken, dat ze reeds met ijver doen. Wanneer men bedenkt, dat deze vogels alleen van vliegen de insecten leven, hun voedsel ook alleen vliegen de moeten zoeken en nimmer zitten te eten, dan heeft dat opkweeken zeker zijn eigenaardige moei-, lijkheden gehad. De diertjes zijn buitengewoon tam en eten in de kooi zittende uit een bakje. De werkman S. B. te Wommels (Friesland) was in het bezit van een hond. De hondenbe lasting was het hoofdbezwaar, waarom het trouwe dier moest van kant gedaan worden. Eigenhandig die wreede taak volvoeren wilde B. niet, waarom hij dan ook het beest meegaf aan den turfschip per H. T., om het ergens op een verwijderd plek je te verdrinken. Hiervoor koos de schipper het Tjeukjemeer. Op een stormachtigen morgen werd de hond midden in het meer geworpen en verscheen acht dagen later, uitgehongerd en nau welijks in staat zich meer voort te sleepen, voor de woning zijns meesters. Het beest had eerst een ruimte van 1200 (i 1500 Meters zwemmende moeten afleggen om daarna, over een afstand van 8 a 10 uien, zijn oude woonplaats weder te vinden. Dat zijn meester het trouwe dier -nu blijft be houden, spreekt als van zelf. Zondag avond is de stads-gehoorzaal te Lei den met bijna de geheele meubileering afgebrand. Een zevenjarig zoontje van den pachter der buf fetten, den heer Duyser is mede een prooi der vlammen geworden. Het huis is verzekerd op beurspolis voor ƒ65000 Men heeft onlangs algemeen het gedrag der politie gelaakt in zake bekeuringen wegens drank- overtredingen. Foei, een mensch tot overtreding der drankwet aanzetten, en als dit gelukt is te zeggen dat zij er nu „bij" zijn. het is beneden de waardigheid ook van dit deel der overheid. Haar eigen schuld is het als men die uit het oog gaat verliezen. Een bierslijter in de Van Speijkstraat te 's-Ha- ge werd laatst ook op zulk een laakbare wijze bekeurd, door een als bakker gekleed persoon die cognac wist machtig te worden en toen proces- vei baal opmaakte. Hij werd verleden week ver oordeeld tot 2U boete. Zondag kwam weer iemand om voor „18 cen tjes" te kooper.. De man ging met het lleschie naar achteren en bracht het gevuld en gekurkt terug. Bekeurd vriendzei de kooper. Ruik eerst maai- eens. De kooper rook niemendal. Het fleschje was gevuld,, met water. Te Oostert-eek is op het landgoed de Den nenkamp eene niet alledaagsche vangst gedaan. Een paar malen had men bespeurd dat er zich bunzings op voormelde plaats ophielden, waarvan er een wera geschoten. Men zette het onderzoek met een zoogenoemden takshond voort, met het gelukkig gevolg, dat in minder dan eb ie kwartier tijds nog zeven volwassen bunzings door den hond werden bemachtigd. Het was aardig te hooien, hoe zich deze beesten verdedigden tusschen de takkenbossen van eene houtmijt, waaronder zij zich hadden verscholen Hoewel de hond een weinig dorr hen gehavend werd. mcorieu zij toch het onderept delven. -- Te Lukaswolde (gem. Marum) is bij het op laden van een voer hooide bindstok middendoor- gebroken, tengevolge waarvan het geheele voer omkantelde De landbouwer H. Bdie boven op het hooi stond, tuimelde mede naar boneden en kwam zoo ongelukkig te land, dat hij na korten tijd overleed. Het verhaal der Haagsche Ct. over een heer, die een meisje van een kiosk te Schevingen over haalde' hem een glaasje te schenken „van een beetje cognac, dat haar ter bewaring was gege ven," en toen hij de helft van het glaasje uit had, het meisje liet bekeuren, wegens overtreding dei- drankwet, schijnt niet geheel juist te zijn. Im mers, door de Haagsche politie is, naar HetVad. mededeelt, ten tweeden male wegens het schen ken zonder veigunning procesverbaal tegen -lie juffrouw opgemaakt. Zij schijnt dus al zeer lucht hartig te beschikken over „een beetje cognac, dat haar te bewaren is gegeven" of dat „beetje cog nac" voor andere doeleinden in haar kiosk te hebben. Het nut der mogelijkheid van telephonische gemeenschap tusschen burgers en politie is dezer dagen in een Engelsche stad gebleken. Daar is met behulp van de tdephoon een diefstal verij deld. Een meisje zag een man door een venster naar binnenklimmen in een naburig huis. welks bewoners op reis waren. Zij verhaalde onmiddel lijk wat'zij gezien had aan den heer des huizes; deze waarschuwde per telephoon de politie, en binnen weinige minuten was het huis ingesloten door politieagenten en werd de Inbreker gevan gen genomen. Stuart Cumberland, de gedachtenlezer, heeft gedroomd van den moordenaar van Whitecbapel. In de „Mirror" geeft hij een portret van Jack the Ripper, die volgens hem donkere oogen en een knevel heeft en geen man van groote lichaams kracht schijnt te zijn. Volgens Cumberland zal hi; nog een moord, den negenden, begaan en dan gevat worden. De vele zaken, welke tegenwoordig uit pa pier worden vervaardigd (daken, petroleumvaten, rijtuigwielen,' spoorwegstuven, enz.), poogt men nog met een te vermeerderen, en wel met papie ren kleederen. Een kleermaker te St. Paul in Minnesota, moet zich toeleggen op het maken van dat artikel. Een eerste proef met overjassen mislukte, omdat die overjassen niet waterdicht bleken. Rechtstaal. - De kantonrechter te 's Gra-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2