p Gemengd Nieuws. fcagage, f6,241 W. JOG'O Kg.) bestel, 51- en vrachtgoederen. Ontvangsten ƒ8,724.48 van de reizigers, ƒ101 63 aan bagage, ƒ24,014.83, ƒ425.45 aan diverse ont vangsten, totaal over de maand Febr. '89 ƒ33 266 39 en over die maand '88 ƒ42,671.49, totaal van af 1 Jan. '89 ƒ78,017.64, van af 1 Jan.'88 ƒ81.232.86, per dag en per kilometer van af l Jan. '89 ƒ19 44 eti van af 1 Jae. '88 ƒ19.91. - De Haagsche correspondent der „G. Ct. schrijft Het staat vast. dat we na 20 Augustus onze beschreven vaderen hier zullen wederzien. En eenmaal hier, zal men dan oot wel trachten de onderwijswet te liehandelen. In de clubvergade- ringen van de beide fraction der rechterzijde is daartoe althans besloten men wil de afdoening doordraven, vooral omdat men vreest, dat, indien de begrootingscampagne en misschien ook de in diening van de belasting- en defensie-voorstellen die in de maak zijn, er aan voorafgaat de iustorn' tot de „oplossing" der schoolquaestie meê te wer ken, sterk afkoelen zal. Het zaJ niettemin ook nu, naar ik hoor, met de schoolwet niet van een leien dakje gaanwant er moeten zich langzamer- hand, ook in de gelederen der rechterzijde, twee stroomingen hebben gevormd, die van degenen welke voor het subsidie aan de bijzondere schooi alles willen toegeven - ten minste met de meeste eischen der liberalen, tot verzekering van het goe de gehalte van 't onderwijs, zuilen meegaanen die van de. mannen, die niet enkel voor het gou den kalf knielen en de gemeente financiën noch andere moeilijkheden ontzien, om aan de staats ruif te komen. Daarenboven .schijnt men met het oog op de Eerste Kamer wel tot concessies be reid want al is men van de volgzame Tweede Kamer-meerderheid overtuigd, de onbezorgdheid van sommigen over de Eerste is niet algemeen Onder da beide fraction der rechterzijde zijn eemge ^gespikkelden," die niet door dik' en dun willen gaan om maar met de wet in veilige ha ven te komen. En niet alleen kan men nog vóór de eindstemming zoo goed „loozen" ais vermoe üehjx den heer Huber, den lastigste van allen die gelukkig op de voordracht voor lid van den Hoogen Raad geplaatst, wel no. 1 zal worden op de nominatie der Kamer aan den Koning en die dan „onschadelijk" is, zoo hij bezwaar mocht maken aan het vooistel-Mackay ten slotte zijn stem te geven. - Men meldt uit Colijnsplaat aan de M. Ct. Door den commissaris des konings in Zeeland de leden van het gedeputeerd college en den grif' fier der staten is aan den heer J. H. Bybau oud- lid van gedeputeerde staten, als bewijs van'hoog achting en vriendschap een prachtig geschenk aan geboden. Het bestaat uit een album van roodbruin zijden pluche, met imitatie zilver gemonteerd en de vol gende opdracht: J- H. Bybau Lid van geduputeerde staten van Zeeland 22 October 1878-2 Juli 1889. Let album bevat de portretten der schenkers <=n verschillende photographische afbeeldingen van de vergaderzaal der provinciale staten, het ver- tiek waar gedeputeerde staten vergaderen en ge zichten in de Abdij, benevens van de beroemde gobelins in eerstgenoemde zaal. Do pliotografieën zijn vervaardigd door de hoe ren C. W. Bauer en E. Helder te Middelburg. t Is te hopen - schrjjft hare berichtgever - dat het den waardigen grijsaard nog vele jaren ge geten moge zijn. genot te hebben van een ge schenk, dat op zoo ondubbelzinnige wijze zijne verdiensten, alsmede de hoogachting zijner mede leden uitdrukt; en dat hem steeds herinneren zal aan een werkzaam leven in het belang van ons gewest. - De Dood - Het Einde? Van dit hoogst belangrijke werk zijn in Duitschland in weinige maanden vyf drukken verschenen. In „Schorer's Familienblatt" schreef onlangs dr. Franz Hirsch „In geen werk wordt een vraag, die tot dus- ven e buiten den kring der verstandelijke waar neming scheen te liggen, on meer redelijke en ra tioneele wijze besproken dan in het nieuwste ge schrift over de quaestie der onsterfelijkheid, onder den titel: „1st der Tod ein Ende oder Nicht?" door pi of. dr. J. H. Schmick. De schrijver, even vernuft als doorwrocht in de moderne wetenschap heeftin dit werk, opeen wijze, die ernstigen men- schen ruime stof tot nadenken en overweging aan biedt, duidelijk aangetoond, dat ook het bovenna tuurlijke door de wetten der logica beheerscht wordt." Eene Hollandsche vertaling van dit werk is bij de Uitgevers Broese Comp. te Breda versche nen. bp is meest uit." „Dus het is niet erg pluis met dien heer, maar me dunkt toch, dat het je niet anders dan aange naam kan zijn, wanneer de huurder van deze kamer dikwijls uit is, des te minder last hebt ge van hem en ik begrijp dus nog niet recht goed, waarom <re hem niet langer wilt .hebben." „Dat is wel waar," antwoordde Leenman „het is m de mseste gevallen prettig wanneer een commen saal niet veel thuis is, maar bij dezen heer geeft dat niet veel, want de enkele keeren dat hij hier is, maakt hij het -des te lastiger, alsof hij zijn scha de wou inhalen. Het is tot diep in den nacht een leven als een oordeel, en als iemand den geheeien dag hard heeft moeten werken, wordt hij niet gaar ne in zijn nachtrust, gestoord. Daarom alleen zou ik hem echter de huur nog niet opgezegd hebben, maar hij kon tegen mijn mouw, die zich geheel af sloofde om het hem naar genoegen te maken, zoo onbarmhartig uitvaren over alleilei kleinigheden, dat ik het niet langer kon aanzien. Wordt vervolgd. A X E L. 2 August li s 188 9. Door het uitsteken van tal van vlaggen toonen onze ingezetenen heden hunne blijdschap en inge nomenheid met den jaardag onzer beminde ko ningin. Heden avond geeft „Concordia" eene muziek uitvoering bij fakkellicht. Waar wij uit zoovele huizen de schoone drie kleur zagen wapperen, bevreemdt het ons toch dat nog een menigte zich niet eens de moeite ge troost het dundoek te ontplooien. Ons vorstenhuis is helaas niet zóo talrijk, dat de gelegenheid om te vlaggen al te dikwijls voorkomt, waarom dan die enkele keeren verzuimd, vragen we. Men schrijft ons Hulst, 2 Aug. Z. D. H. Mgr. Janssens, Aarts bisschop van New Orleans (Noord Amerika) wordt heden hier verwacht. Overslag. LI. Zondag had alhier de door de vis- schersmaatschappjj „De Palingvrienden" uitgeschre ven prijskamp met den hengel plaats. In het geheel waren er 67 liefhebbers opgeko men waaronder eenige leden der maatschappijen van Koewacht, Selzaete en Moerbeke. Niettegen- staande het gunstige weder werd er weinig rDch gevangen, wat voornamelijk toe te schrijven was aan de diukte der talrjjke menigte toeschouwers, die van heinde en verre was toegestroomd. De le prjs weid behaald door een lid van „De Paling- vrienden", de 2e aan den heer Etn. van der Veken te Overslag en de 3 overige prijzen werden door 't kit toegewezen aan leden der maatschappijen te Overslag, Koewacht en Selzaete. - Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groote en Kleine Isabella, prov. Zee land, V. N. Voerman. - Bij het Dinsdag te 's-Hage gehouden hoofd onderwijzers examen slaagde o. m. de heer W. Timmermans, onderwijzer te Clinge. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandscbe zaken zijn met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot kweekeling bij de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg, o. ra. J. F. van de Plassche te Oostburg, W. F. K. van Overbeeke te Groe-le, C. A. Kok te Zaamslag (Othene) en W. II. Odink te Zaamslag. Terneuzen In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad werd de rekening over 1888 aangeboden mot een ontvangst van ƒ55 552 95 en een uitgaaf van ƒ53,404.91, aldus sluitende met een batig saldo van ƒ2148.04. De geloofsbrieven der herkozen leden, dc heeren Jac. de Feijter. PMoes J. A.Tazelaar en van het gekozen lid, de heer H. C. E. van IJsselstein wer den onderzocht en goedgekeurd, waarna tot hun ne toelating werd besloten. Nog was ingekomen een schrijven van den beer dr. C. L. Dorst, houdende kennisgeving, dat hij zijne benoeming tot gemeentegeneesheer aanneemt. - Te rekenen van 4 Augustus a.s. zullen de telegraafkantoren der Maatschappij van den inter nationalen spoorweg Gent-Terneuzen, op de sta tions te Philippine en te Sas van Gent op Zon en feestdagen open zijn van 8 tot 9 voor en van 1 tot 2 uur namiddags. - Wanneer het den 7den Aug. e k. helder weer is, dan kan men aan den sterrenhemel eene aardige en slechts zelden voorkomende waarne ming doen. Dan wordt de planeet Jupiter des avonds tusschen 7 en half negen uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over het eerste kwartier; Jupiter staat eerst links onder de maan, gaat dan achter den donkeren rand heen en komt aan de rechterzijde, ruim een uur later weder te voorschijn. N. P- G. - Uitslag der herstemmingen voor den Ge meenteraad te Biervliet, 133, 85. Gekozen de heer J. Leen- houts .Tz. met 44 st. Hoek. Gekozen de heer H. Wolfert Hz. met 66 st. De heer J. Dieleman Jz. (aftr. lid) had 40 st Vac. -M. Verbrugge. Gekozen de heer P- Ilie- mens .Tz. met 63 st. De heer W. G. Dieleman Az. had 41 st. Sas van Gent, 106, 49. Geuozen de heer rar. L. Stevens met 30 st. St, Kruis 30. 26. Gekozen de lieer P. B. de Backere (aftredend lid) met 16 stemmen, tegen 10 op den heer A. de Die. - Men schrijft uit Sluis: Jl. Zondag avond omstreeks 8 uur stee« te Blankenberghe (badplaats) de heer Chaie uit Brus sel per luchtballon op. Drijvende zuidoostwaarts is de luchtreiziger 10 minuten van Lapscheme (eene Belgische gemeente, een uur van Sluis ge legen) op eene weide doodgevallen, en om lOutir werd het lijk in het gemeentehuis gebracht. n- geveer anderhalf uur schijnt hij ir. de bovenste luchtlagen vertoeft te hebben. De dokter van Moerkevke schouwde Maandag middag het lijk en bevond schedelbreuk de oorzaak van den dood. Behalve enkele papieren, eene poi temunnaie met een weinig geld, vond men een klein kompas bij hem. Zijn lichaam schijnt gehangen te hebben aan een houten cirkel (breedte 6 cM„ dikte 1 5 cM.) Geen mand, geen schuitje, geen anker wa ren aanwezig. De photograaf Zonnevijlle uit Sluis heeft een af druk van het lijk enz. genomen. - Het aantal weerzinwekkend# verleidingen tot overtreding van de drankwet schijnt toepte nemen. In de Haagsche Courant leest' men thans het volgende - Toe, meisje, geef me eventjes gauw ten glaasje cognac - Neen. mijnheer, hier is geen vergunning. - Och kom, doe het maar, ik ben zoo koud. - Neen, mijnheer, ik mag hier geen cognac schenken. Geef me dan maar een beetje achter de kiosk- dan heeft niemand het in de gaten. Het medelijdende meisje liet zich bepraten en van een beetje cognac, dat haar ter bewaring ge geven was, schonk zij een weinig in. De lieer dronk er de helft van en zeide toen - Ziezoo, dank je wel, meisjeMaar nu be keur ik je voor sterken drank in 't klein schen ken zonder vergunning. En er werd een agent gehaald en proces-ver- baa, opgemaakt. Zoo heeft dezer dagen aan eene kiosk te Scfce- venmgen eene bekeuring plaats gehad. - Voor de rechtbank te Heerenveen verscheen dezer dagen op de bank der beschuldigden eene doodarme weduwe, die voor acht kinderen het brood moest verdienen. Zij werd beschuldigd van overtreding der drankwet en poging tot omkoopen

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2