1*0. 510. Zaterdag 27 Juli 1880. 5( Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Sta a t k u ndig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Binnenlandse]! Nieuws. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNE M E N T S P R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent' voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Belgische staatkundige kringen wordt nog altijd gesproken over de mogelijkheid eener wijzi ging van het ministerie. Aanleiding tot deze ver onderstelling heeft gegeven het bezoek van den lieer Woeste bij den koning, waaruit word opge maakt, dat hom de portefeuille van justitie in plaats van den heer Lejeune zou zijn aangeboden. Er bestaat echter meer reden om aan te nemen dat er van eene wijziging in het Belgische kabi net geen sprake is. Woeste, de heftigste tegen stander van den persoonlijken dienstplicht zou mi uister van justitie wordenZoo iets zal koning Leopold nooit doen. En bovendien moet niet ver geten worden uat de heeren Eeernaert, De Volder en Lejeune alle 3, de een meer de ander minder, eene dubbelzinnige rol gespeelci hebben in het socialisten- proces te Beiger, dus, of een hunner al aftrad, dat zou de anderen niets haten. Generaal Bi ialmont heeft aan het ministerie van oorlog de plannen en ontwerpen ingediend tot ver betering der versterkingen van Antwerpen, ten einde die bestand te maken tegen de verder rei kende projectielen uit de a 1 weder volmaakte ka nonnen, waarmede de artillerie van andere mo gendheden in de laatste jaien verrijkt is gewor den. Er werd by vernield dat die plannen eene uitgaaf' van niet meer dan dertig millioen verte genwoordigen. Men gelieve hiervoor echter vijftig millioen te lezen. En wie zal dat betalen De verkiezingsveldtocht k«n in Frankrijk reeds geacht worden begonnen te zijn. De oud minister president Floquet, wien een feestmaal aangeboden was te Ctiauny, departement Aisne, beeft aldaar eene verkiezingsrede gehouden. Een eigenlijk pro gramma zou hij niet geven, omdat hij daarvoor niet gekomen was. Hij blyft trouw aan de begin selen, die hij zijn leven lang heeft beleden. Door eendracht onder de republikeinen kan het beoogde doel bereikt worden. Spreker somde op wat do republiek al gedaan heeft voor het leger, voor do school,,voor de ontwikkeling der vrijheid, enz. Met een beroep op de geschiedenis toonde hij aan. dat alle reactiën, hetzij royalistische of imperialistische, geleid hebben tot de revolutie Hij eindigde aldus: Wat ons aangaat, onze keus is gedaan; wij zul len de republiek handhaven, dien onwaardeerbaren staatsvorm van den vooruitgang, voortgekomen uit de overpeinzing der geleerden en der wijsgeeren, uit het bloed van het volk en onze soldaten, uit de bittere tranen gestort door do bannelingen op vreemden bodem, de republiek, die ontstaan is uit al wat grootsch en heilig is inde menschheid. Neen. wij zullen ons niet werpen in de armen van een mar., want die dictator zou ons tot den oorlog biengen, gelijk de andere dictator Frankrijk tot den oorlog gebracht heeft. Groot en bijval heoft Floquet gevonden. Toen hij met spreken geëindigd had, kwamen de meeste aanwezigen naar hem toe om hem de hand te drukken. Na het feestmaal heeft hij zich haar de repu- blikeinsche club begeven. Op den weg derwaarts werd hij telkens begroet met de kreten „Leve do republiek Leve FloquetEen paai lieden meng den het „Leve Bon langerdaartusschen. Yan Boulanger gesproken. Deze zal zich bij de aanstaande verkiezingen in tachtig kantons kandi daat stellen. Van die 80 zijn er 28 bekend ge worden. Nu moet men in aanmerking nemen dat er bijna 2000 kantons zijn in Frankrijk en gesteld dat Boulanger van de 80 kantons waar hij kandi daat is, bijvoorbeeld in 40 gekozen wordt, zou dat dan kunnen gelden als uitspraak der natie? Neen! als de generaal de uitspraak van het volk wil te weten komen, dat hij zich dan in alle kantons kandidaat stelle. Maar zoo eerlijk zal hij niet zijn. Eerlijkheid is geen eigenschap van volksopruiers. 19 De oude man stelde al het mogelijke in het werk om haar tot bedaren te brengen, wat hem dan ook eindelijk gelukte. De schok, die hare zenuwen had den te weerstaan gehad, was dan ook te hevig, dan dat deze spoedig weder in normalen toestand zou den zijn. Toen het echtei zoo ver gekomen was, smaakten zij een nameloos gevoel van verlichting, dat zij van bel gehate gezelschap der beide kerels voorloopig verlost waren, en in den eersten tijd ten minste zich nog zouden kunnen verbeugen in elkan ders gezelschap. Het overige zou zich van zelf wel schikken, ééns zouden zij uit dezen toestand verlost worden, dat stond bij hen vast, en met meer ver trouwen op de toekomst, dan zij nog gehad hadden, gingen zij met nieuwen moed den strijd tegen hun belagers te gemoet. V. Eenige weken waren voorbijgegaan, en het cn stuimige gure en koude weder bad plaats gemaakt voor dat buitengewoon heerlijk en verfrisschend weer, w „armee de maand Februari ons somtijds gelukkig maakt. De geheele schepping ademde nieuw leven, alles genoot van de verstel kende buitenlucht, de vo gels zongen hun vroolijk lied, en verkondigden in blijde tonen dat de lang gewensehte lente in aan tocht was; alles was vol nieuwe levenslust en geluk; de koude strenge winter was vergeten, men kon zich niet verbeelden, dat er ooit onaangename koude da gen geweest waren, leder die slechts eenigszins kon, ging dan ook naar buiten om in volle teugen het geluk van het aanschouwen der ontwakende natuur te smaken. Maar niet alle menschen waren zoo ge lukkig, dat zij gelegenheid vonden aan dit verlangen te voldoen. Verscheidene waren door de plichteD aan hun betrekking verbonden, genoodzaakt zich aan dit genot te onttrekken, maar ook zij ontgingen niet ge heel en al den zaligenden invloed van het heerlijk weder. Hoewel zij pr niet-naar hartelust van konden genieten, stemde het hen toch prettiger en levendi ger dan wanneer regen of mist, zooals in den laat- steu tijd veelal het geval geweest was, op de aarde nedervielen. Zoo ging het ook met onzen vriend den barbier Leenman. Hoewel gewoonlijk nog al vroolijk en voor geen enkelen van zijn vakgenootea onder doende in den lust om met iedereen een praatje te maken, was hij in den laatster» tijd toeh tamelijk - Gedeputeerde Staten van Zeeland, overwegende, dat sedert geruimen tijd de gezondheidstoestand van het rundvee in alle provinciën des Rijks zoo gun stig is, dat tot algemeene toepassing van art. 24b van het Provinciaal Reglement betreffende de vee- artsenijkundige dienst eu politie kan worden over- 8eoverwegende dat het, in verband daarmede, wen- schelijk is het besluit van 12 Maart 1875 (Provin ciaal'blad no. 25) in te trekken en een nieuw be sluit te nemen ter algemeene toepassing van art. 24a van dat Reglement, den provincialen veearts der le klas«e gehoord besluiten: lo met intrekking van het besluit van 12 Maart 1875 (Provinciaal blad no. 25), ontheffing te verleenen a van de verplichting om, alvorens vergunning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee, te huis behoorende ic deze provincie, het door een provincialen veearts te doen onderzoeken b van de verplichting om het. uit andere provin ciën des Rijks ingevoerde rundvee overeenkom stig art. 19 van het Reglement afgezonderd te houden 2o Burgemeester en Wethouders der gemeenten uit te noodigen, dit besluit in hunne gemeente door aanplakking ter algemeene kennis ie brengen. - De politie te Amsterdam heeft Zondagavond de handen vol gehad. Op twee plaatsen in de stad had men het er namelijk eens op gezet om koek te trekken, èn in de Koningstraat on op ae Raamgracht. Een groote volksmenigte zou van deze spelen getuige zijn. De politie sneed eenter stil en triestig geweest, zoodat het hem zeer goed was aan te zien, dat er iets was, dat hem hinderde ot kommer veroorzaakte. En dat was werkelijk het geval en wanneer wij getuigen waren geweest van de alleenspraken, die hij zoo nu en dan m een oo- genblik, wanneer er geen kiar.ten te bedienen wa ren, hield, zouden we te weten zijn gekomen, dat zyn huurder voornamelijk hem die zorg veroorzaak- te. Nadat hij, zooaU zijn voornemen was, aan den heer Dirk Van Santen, de kamerhuur had opgezegd, had hij niet alleen allerlei onaangenaamheden van dien kant ondervonden, maar ook had hij, door toe vallig gehoorde woorden, gewisseld tusschen Van Santen en een zijner vrienden, het vermoeden opge vat, dat deze zich schuldig had gemaakt aan de eer. of andere strafwaardige daad, ja, wie weet, welke misdaad hij wel op het geweten had. Aan het oogenblik af,' dat hij deze ontdekking maakte, had de goede man geen rust of duur meer, en was altijd in zenuwachtige spanning, om er iets naders van te vernemen. Daartoe deed hij dan ook al zijn best., «n op alle mogelijke en onmogelijke manieren trachtte hij de gesprekken, die zijn huurder hield, af te luisteren, en zijn gevolgtrekkingen uit het ge hoorde te maken. Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1