it Ao. "IS. Woensdag 24 1880. o" Jaarg. X. «J Nieuws- 011 Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Riiiiieiilandseh Aieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABÖNNEMENTSP R IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Alweder werkstaking! Uit Duitschland komen berichten dat eene strike is uitgebroken in de mijn Dalbusch. bij Gelsenkirchen, waar niet slechts en kele opgehitste heethoofden het werk neder!egden, maar het geheele werkpersoneel den arbeid staak ten. Dit spruit hoofdzakelflk voort, uit het ont slag van een der gedelegeerden van de werklieden, Kampmann genaamd, die op een 11. Zondag ge houden vergadering van mijnwerkers in zeer hate lijke bewoordingen tegen de mijndirecüé had uit gevaren. De arbeiders trokken partij voor Kamp mann, 't welk het bovenvermelde feit ten gevol ge had. Evenzeer kunnen wij voortgaan met het op schrift „alweder een vi ouwen moord Ja, weder een slachtoffer in Whitechapel, van Jack tho Rip per, indien men het geheimzinnig monster zoo noe men wil. De politie verkeert weder volslagen in het duister. Het eenige wat zij bewijzen kan, is, dat zij schier onmiddellijk voor en na den moord ter plaatse aanwezig was. Het publiek evenwel neemt hiermede geen genoegen en de pers valt zelfs den nieuwen hoofdcommissaris van poli tie, Monro, hard, te meer, daar hem sedert weken reeds schriftelijke wenken moeten zijn toegezon den, die hem op een hernieuwen der gewelddaden in Whitechapel omstreeks half Juli hadden kunnen doen voorbereid zijn. Thans klampt de politie zich vast aan het geopperde vermoeden van velleden jaar, dat de moordenaar een zeeman moest zijn, en wel meer bep'ialdelijk een scheepskok of scheeps- slachter, die mir, of meer geregeld na het het vol brengen eenei reis te Londen terugkeert. Naar aanleiding van deze waarschijnlijkheid is er bevel gegeven tot het instellen van een stieng onder zoek aan boord van al de veebooten, die de Tha mes verlaten naar Oporto, Spanje en Zuid-Ame- rika. De sluiting der Fransche kamers heeft dit jaar onder exceptioneele omstandigheden plaats gehad. Volgens de wet nl. kan de eene kamer niet ver gaderen, indien de andere reeds gesloten is, zoo dat de sluiting gelijktijdig moet plaats hebben. Nu was de kamer van afgevaardigden reeds gesloten, terwijl de senaat nog te beraadslagen had over 't door den minister van marine aangevraagde en dooi de kamer van afgevaardigden reeds goedgekeurde krediet van 58 millioen tot aanbouw van drie ge pantserde schepen en van torpilleurs. De voorzit ter van den senaat wilde dus geen beraadslaging toelaten. De minister-president kwam bier tegen op doch de voorzitter bleef op zijn stuk staan, en de minister van landbouw, de heer Faye, las nu, om aan de formaliteit te voldoen, het regeerings- besluit voor, waarbij ook de zitting van den senaat gesloten werd. Onder groote agitatie gingen de senatoren uiteen, terwijl de minister zeer verbol gen moet zijn, omdat het krediet ten behoeve der marine mitsdien niet is toegestaan. Het schijnt dat inde viiendschapsbetrekkingen tusschen de monarchen van Duitschland en Rus land eenige toenadering is waar te nemen. Al thans van de zijde des Duitschen keizers valt dit klaarblijkelijk op te merken, naar aanleiding van het ten geschenke aanbieden van zijn levensgroot portret aan den czaai aller Russen. En mag men voorts de telegrafische dépêches gelooven, dan zal Alexander van Rusland, den 22sten Augustus een bezoek aan Berlijn brengen. Als 't maar waar is! 18, „De kamer is in orde" kondigde deze eerwaardi ge vrouw aan, „het duitje kan ontvangen worden." „Dat behoett niet" antwoordde Frits hierop, „zij blijft hier." Meteen wierp hij een zijdelingschen blik naar Barend, die hem scheen te verstaan, ten min ste, hij veizette zich niet meer tegen dit besluit. Misschien ook dacht hij, ik zal mijn kans *rel waar nemen, als ge weg zijt. Verre was het echter van de oude vrouw, om zich maar zoo te laten afsche pen. Met een schoone reeks van scheldwoorden leid de zij een toespraak tot het gezelschap in, waarin zij vooral betoogde, dat zij niet met zich liet sollen, en dat zij het niet zou dulden, dat haar nu eens dit gecommandeerd werd, en dan weer glad het tegen overgestelde bevolen werd. De kamer was nu een maal klaar gemaakt, en zij wou niet, dat zij al die moeite voor niet gedaan zou hebben, en eischte dus, dat zij bewoond zou worden. Aan deze onzinnige woede der oude vrouw maakte Frits eindelijk een einde door ze bij den schouder te nemen, en de deur De commissaris des' Konings in Zeeland maakt bekend dat de opening der jacht op waterwid zijn deeenden, duikers, waterhoenders, watersnippen, schriektn, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevierenin deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Woensdag 24 Juli aanstaande. Donderdag werd te Goes eene vergadering gehouden van landbouwers en belangstellenden in de verbetering van het Zeeuwsche paardenras, tot het constitueeren van eene afdeeling voor de pro vincie Zeeland van de vereeniging „Het Neder- landsch Paardenstamboek." Op verzoek van den heer Job van der Have, die zich met de voorloopige werkzaamheden be lastte, nam de heer J. M. Kakebeeke het voorzit terschap, en de heer J. G. J. van den Bosch het secretariaat voor deze bgeenkomst waar. Het huishoudelijk reglement werd eerst ter band genomen, de contributie voor gewone leden be paald op 2 en voor leden-begunstigers op 10 's jaars 'het bestuur der afdeeling zal bestaan uit 9 leden, gekozen uit en door de leden der afdee ling, zooveei mogelijk uit de verschillende deelen der provincie; hetbestuur kiest uit zijn midden een voorzitter en een tweede vooizitter het wordt bijgestaan door eenen secretaris en eenen penning- meestor, die geen leden van het bestuur behoeven te zijn. De afdeeling, vergadert minstens twee malen in liet jaarde plaats der volgende verga dering wordt telkens in andere deelen van dó pro vincie vastgesteld. In de bepalingen omtrent het inschrijven van paarden in de stamregisters van het Nederlandsch Paardenstamboek, is vastgesteld dat alleen leden der vereeniging „het Nederlandsch Paardenstamboek" hunne paarden kunnen laten inschrijven. By bet inschiijven moet voor een hengst 10 en voor eene merrie 2.50 aan den penningmeester worden be taald. Na eenige kleine wijzigingen van ondergeschik ten aard, werden het huishoudelijk reglement en de bepalingen omtrent de inschrijving, bij accla- uit te zeiten. „Zie zoo, ïaas daar nu maar eens een beetje uit" voegde Frits haar toe, aan welke uitnoodiging zij bliikbaar gretig voldeed. „En nu een paar woordjes nog met u" vervolgde hjj tot den ouden man, „de grief, die gij zooeven hebt uitgesproken, is uit den weg geruimd. Gij zult in elkanders gezelschap blijven. Maar ik be grijp in Hemels naam niet, wat je beweegt om zoo lang in dezen onaangecamen toestand te blijven, daar slecht.- één woord van u, je daaruit verlossen kan. Je weet wat wij willen waarom doet geniet, wat we var. je verlangen, eu je zult geen last meer van ons hebbeD „ïk wil niet, omdat het strijdt tegen mijn gevoel van plicht. Ik kan je wil niet doen, omdat ik me dan gelijk aar. je zou maken." „Maar wat wij vragen is recht, en het komt ons toe. Het is je plicht het ons te geven, en niet het ons te onthouden." „Leugenaar 1" was het eenige wat de oude man hierop antwoordde. „Dus je ontkent ons recht, en weigert nog steeds aan onze wenschen te voldoen „Ja, en al praat gjj nog tot aan het einde der dagen, steeds zult gij hetzelfde antwoord van mij ontvangen. Je weet zelf dat je onwaarheid spreekt, er. je kunt er van overtuigd zijn, dat dit spoedig zal blijken." „Nu dan, ik zal je voorloopig aan je lot overla ten en afwachten of verveling en wanhoop ie kop pigheid niet zullen breken. Je denkt misschien bin nen kort verlost te worden door hulp van buiten, maar dan hebt ge buiten den waard gerekend. Je zit hier zoo goed verborgen, dat niemand je vei- blijfplaats kan ontdekken, en wordt zoo goed bewaakt, dat bet onmogelijk is te ontsnappen. Dus nog eens, bedenk je wel „Ik blpf bij hetzelfde besluit, en het is dus on- noodig verder aan te dringen," antwoordde de oude in. „Zooals je wilt, maar ik begrijp me zoo'n stom migheid niet. Kom Barend laat ons naar beneden gaan, ik moet je nog even spreken." Met deze woorden verwijderde hij zich met zijn metgezel, en liet oom en nicht met hunne treurige overpeinzingen alleen. Deze laatste, die zich in te genwoordigheid der beide kerels zeer moedig had gehouden, en alle sporen van zwakte met bijna bo- venmenschelijke krachtan had onderdrukt, kon, toen zij alleen waren gelaten, aan hare zenuwachtige span ning geen weerstand meer bieden, en barstte, terwijl zij haren oom om den hals viel, in hartstochtelijk snikken uit. Wordt vervólgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1