Gemeenteraad van Axel. Weijkman met 47 en J. de Hulster met 33 en gekpzen de heer A. van Houte Pz. met 44 st. Boschkapelle 55, 33. Herkozen de heeren J. F. ïruijman met 30 en Ch. L. Stallaert met 22 st. Biervliet 133, 81. Herkozen de heer P. Lijbaart, Jz. met 51 st. Herstemming tusschen de heeren P. Leenhouts Pz. (aftr. lid) met 38 en J. Leen houts Jz. met 16 st. Clinge 103, 73. Herkozen de heeren V. d. Puijs- •seleijr met 47 en J. van Hoeck met 39 st-. Cadzand 85, 59. Herkozen de heeren J. Eras mus met 55 en Iz. Cappon met 46 st. Ede 39, 36. Herkozen de heeren F, F. Nunnink met 29 en P. J. van Acker met 25 st. Groede 181. Gekozen de heeren A. Lombaard met 125 en C. Framouw met 81 st. Hoofdplaat 67, 38. Herkozen de heeren Th. Plasschaert en J. F. Maes elk met 36 st. Hengstdijk 22, 20. Herkozen de heer L. Kerck- haert met 17 en gekozen de beer J. van Wese mael met 15 st. Hulst 197, 134. Herkozen de heeren H. Wau ters met 100 en J. Vogelvanger met 98 st. Hontenisse 345, 163- Herkozen de heeren P. A. Adr.aansens met 151, P. F. Fruytier met 151 en J. vair Bekkum met 132 st. Hoek, Herkozen de beer J. de Feijter Wz. Her stemming tusschen de heeren J. Dieleman en H. Wolfert Hz. en P. Biemens en W. G. Dieleman Az. Nieuwvliet 59, 33. Herkozen de heeren Z. C. Risseeuw met 36 en J. J. Provoost met 27 st. Oostburg 154, 126. Herkozen de heer F. Plan keel met lOu en gekozen de heer I. van Houte met 74 st. De beerN. Glinderman (aftr. lid) had 42 st. Philippine 34, 31. Herkozen de heer J. B. D'Hoo- ge met 16. en gekozen de heer P. F. Wijnne met 23 st. lietranchemer.t 58, 30. Herkozen de heeren J. Basting Jz. met 29 en J. W. Almekinders met 29 st. Schoondijke 131, 102. Herkozen de heeren P. van Houte met 96 en J. L. Kabboord met 84 st. Vac. Iz. de Hulster ingeleverd 106. Gekozen de heer J. d'Hont met 55 st.de beer W. C. de Smidt had '44 st. St. Kruis 30, 24. Herkozen de heer M. Beun met 20 st. Herstemming tusschen de heeren P. B. de Backere (aftr. lid), die 11 en A. de Die, die 9 st. had. Sluis 137. 86. Herkozen de beer K. F. Koks- ma met 61 en J. de Bruijne Brevet met 50 st. Sas van Gent 106, 78. Herkozen de beer J. C. Warrens met 51 en gekozen de heei J. V. Oole met 40 st. Herstemming tusschen de heeren H. J. van der Heijdedie 33 en mrL. Stevens die 23 st. verkreeg. Stoppeldijk 61 Herkozen de heeren T. C. Ser- rarens met' 54 en P. Kerckhaert met 47 st. Terneuzen 505, 366. 180. Herkozen de heeren Jac. de Feijter met 248, P. Moes met 207 en J. A. Tazelaar met 190 st. Gekozen de heer H. C. E. van IJsselsteijn met 198 st. Voorts hadden de heeren C. van der Hooft (aftr. lid) 156, J. Roest Sr. 98 en dr. H. B. van Nes 86 st. Westdorpe 88, 56. Herkozen de heeren C. van Waes met 50 en P. van Waes met 37 st. Yzendrjke 184, 117. Herkozen de heeren C. van Hijfte met 82, J. A. Bekaar en V. J. Vermast beiden met 80 st. Zaaroslag 263, 225, 112. Herkozen de heer P. Dieleman met 121. Gekozen de heer W. de Klerk jr. met 116 st. Voorts hadden de heernn M. de Jonge 95 en J. van de Ree 79 st. Zuiddorpe 52, 33. Herkozen de he«ren C. van Waes met 32 en C. Puijkert met 18 st. Zuidzande. Herkozen de heeren I. Leenhouts met 60 en Abr. Kotvis met 53 st. Het eerste cijfer achter den naam is het getal kiezers, het tweede dat der ingeleverde briefjes en het derde (bij enkele namen) dat der volstrek te meerderheid. A X E L. 19 Juli 188 9. Woensdag a.s. is het voor den WelEdelen Heer H. van Wijngaarden, hoofd der openbare school en directeur der Rijks-Normaallessen alhier, de laat ste en wel de gewichtigste zijner vier gedenkda gen (50 jaar onderwijzei) in dit jaar, en gaarne hadden onderwijzers, sehoooljeugd, oud-leerlingen en verdere vrienden zich op dien dag aaneenge- scliaard om met den bekwamen, ijveiigen en ver dienstelijken onderwijzer, den waren kinder- en edelen menscnenvriend een rang verbeid feest te vieren. Doch tot aller leedwezen is de toestand van hem, die ieders achting en hulde zoozeer verdient, van dien aard, dat zijne ongesteldheid hem niet toelaat feest mee te vieren daarom gewacht tot de omstandigheden gunstig worden en later ge toond „dat uitstel geen afstel is Wij deelen evenwel bet gevoelen van velen om dien dag niet geheel en al onopgemerkt te laten voorbijgaan, maar den Jubilaris in stillen eenvoud felicitatie's te zenden Bij het gehouden overgangs-examen van de Rjjks Hoogere Burgerschool te Middelburg, zijn o. m. bevorderd de heeren J. P. Oggel en P. J. A. Kruijsse, beiden van Axel, resp. van de 3e naar de 4e en van de 4e naar de 5e klasse. Bij kon. besluit zijn benoemd tot plaats- verv. dijkgraaf van den Sluispolder, prov. Zeeland, de heer J. Zandee tot gezworene van den Van Lijndenpolder, p.ov. Zeeland, de heer J. de Feij ter Jacobusz. Door het bestuur van den Koudepolder, ge meente Hoek, had Woensdag te Hoek de aanbe steding plaats, in twee perceelen, van: le het ma ken en vernieuwen van de kram- en steenglooi- ingwerken aan de waterkeering van den polder enz, met het onderhoud van een en ander 'tot 1 Jan. 189('. Voor dit perceel werd ingeschreven door de heeren D. Tholens te Terneuzen voor /II55; J. de Bree Fz. voor ƒ999; J. Meerter.s voor ƒ990. beiden te Hoek; J. Jansen voor ƒ970, en D. de Doelder voor ƒ937,27, beiden te Terneuzen; 2e het onder profil brengen en begrinten van ongeveer 1100 M. weg in bovengenoemden polder, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1890. Voor dit perceel werd ingeschreven door de hee ren D- Tholens te Terneuzen voor ƒ1350; J. de Bree Fz. te Hoek voor ƒ1275; J. Jansen te Ter neuzen voor ƒ1219; J. Meertens te Hoek voor 1219 en D. de Doelder te Terneuzen voor ƒ1072,27 Zitting van heden, Vrijdag 19 Juli. Voorzitter de heer jhr. mr. Quarles van Ufford. Tegenwoordig allo leden behalve de heeren Die leman en De Feijter. De heer De Feijter komt onder het lezen der no tulen ter vergadeiing. Met eene aanmerking van den heer Kruijsse, betrekkelijk de heffing van ten minste tien cents voor het uitbrengen van tele grammen, dat daarvoor moet gelezen worden ten h o o g s t e tien cent, worden de notulen gearres teerd. Aan de orde komt I. Mededeeling van ingekomen stukken, als a missive van Ged Staten, houdende goedkeu ring der gewijzigde alg. politie-verordening. b Proces-verbaal van kasopneming van den ge- meente-ontv., waaruit blijkt dat over '88 is ont vangen ƒ16,169.14 en uitgegeven 14,788.08 en over '89 is ontv. 5,289.09 en uitgeg. 4,288.05. Voor kennisgeving aangenomen. c Een adres van P. van Hoeve en 25 anderen en van A. Dieleman houdende verzoek tot oprich ting van een rijks telefoon alhier. Eerstgemold adres luidt „Edel Achtbare Heeren De ondergeteekenden allen ingezeten der ge meente Axel geven beleefd te kennen dat het hun gebleken is, dat in uwe jongste vergadering gesproken is over de oprichting van een telefoon-kantoor om e#ne verbinding daar te stellen tusschen deze gemeente en de gemeenten Zaamslag en Terneuzen; dat de totstandkoming voor hen van het groot ste belang is, wijl zij allen veel correspondentie te voeren hebben, die dikwijls zeer veel spoed eischt en waarin alzoo door de posterijen niet altijd naar behooren kan worden voorzien. Redenen waarom adressanten zich met beleefd verzoek tot U wenden, dat het U Edel Achtbaren behagen moge de goede zaak nogmaals ter hand te nemen, om haar tot een goed einde te brengen, waardoor alzoo de belangen van velen ten zeerste zouden worden behartigd. Axel, 15 Juli 1889. 't Welk doende. (Volgen de handteekeniugen) j Dat van den heer Dieleman stemt in hoofdzaak met bet voorgaande overeen, bovendien nog met j de mededeeling dat men hem 4 pCt. in den hootd. omslag mag verhoogen. Worden ter visie van de leden gelegd en bij j punt 6 in behandeling genomen. II Voorwaarden van aanbesteding der steen- I kolen en petroleum. De voorzitter stelt voor eene kleine wijziging te brengen in art 7. waarbij bepaald wordt dat de be- r steding geschiedt bij inschrijving en mijning Paar gebleken is, dat het laatste geval zich nooit voor- I doet. acht spr het wenschelijk dit woord weg te j laten: dienovereenkomstig wordt besloten. III Begrooting van het alg burg armbestuur. De voorzitter benoemt de heeren Dregmans, V d I Ree en Dieleman tot leden der coram van onderzoek IV Gemeente-rekening over 1888 De voorzi.tler stelt de rekening tot onderzoek iu jl banden dos beeren Kruijsse, Wolfeit en Koster. 1 V Verordening op de brandweer. Dezelve wordt artikelsgewjjze behandeld en ont- I lokt, genaderd zijnde aan de aanstelling van bet I personeel aan den heer Wolfert de opmerking dat I aanstelling bij loting eerlijker is, dan de tot nu i toe gevolgde regel. De voorzitter wijst hierbij op de meer ongeoe- fende samenstelling van het personeel. De heer Jansen vereenigt zich eensdeels^met I den heer Wolfert, anderdeels met den voorzitter. I De heer Wolfert maakt van zijn gesprokene een I voorstel, 't welk wordt verworpen met 9 tegen 1 I stem; voorde heer Wolfert. De heer De Feijter vraagt of bij de beambten I eene reserve beslaat, waarop de voorzitter ont- kennend antwoordt. De gewijzigde verordening wordt zonder hoofd. I stemming aangenomen. VI. Oprichting van een telefoon-kantoor. De voorzitter deelt mede dat Burg. en Weth. I hun voorstel handhaven. De heer Oggel vraagt en erlangt het woord zeggen- I de dat waar in de vorige vergadering in het breeds I over de licht- en schaduwzijde is gesproken zoo I meent hij thans te kunnen motiveeren dat de zaak als van algemeen belang voor handel en nijver- I heid geacht wordt, daar Axel een plaats is waar I millioenen kilogrammen suikerpeeën en duizenden- zakken aardappelen vervoerd worden, zoo zal hij vóór de oprichting stemmen. De heer Dregmans sluit zich volkomen bij het I gesprokene van den heer Oggel aan. De heer Van de Ree heeft ernstig over de zaak I gedacht en er naar geïnformeerd. Naar aanleiding I van de adresseD waarin zooveel belangstelling in I da zaak is aan den dag gelegd, en meanende dat hij I geroepen is de belangen der gemeente en van den I handel te bevorderen, zoo kon hij eveneens zijn I stem aan het voorstel geven. De heer Kruijsse meent dat voor het vervoer I van aardappelen, suikerbeeten en vlas geen tele- I foon noodig is. De heer Jansen zegt dat dergelijk vervoer op I de halt te „Kijkuit" ook in groote hoeveelheid I plaats heeft en toch zonder telefoon. De heer Van de Ree zegt dat de spoedige han- i delsberichtcn een zeer groot voordeel zijn voor den handelaar De voorzitter acht het betwistbaar punt in deze zaak, dat, zoo er geen telegraaf bestond het be- I staan eener telefoon onmisbaar was, doch nu men I in liet bezit is van een telegraaf haar voldoende acht aan alle eischen. Hij wyst echter op de directe aansluiting met het rijkstelegraafnet. Voorts acht hij de zaak voldoende toegelicht te zijn en brengt het voorstel van B. en W. instemming Vóór de heeren De Feijter, Van üixhoorn, Dreg mans, Van Hoeve Oggel en Van de Ree, tegen de heeren Wolfert, Kruijsse, Koster en Jansen. De heer Kruijsse vraagt of het nu niet moge- I lijk zou zijn, den draad aan te leggen langs de pa- I len der maatschappij Mechelen- Terneuzen, 't welk

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2