rVo. 515. Zaterdag 15 1889. 5' Jaurg'. ii i ij Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAN, AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. 1 II Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS': per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij gebrek aan belangrijk Europeescb nieuws op staalkundig gebied, deelen we ditmaal mede een staaltje der krijgsverrichtingen van de Duit- schers in Afrika, waar reeds menig slachtoffer ge vallen is van de kolonisatiezucht der beschaafde Europeanen. Een Duitsch blad nu, bevat het verslag van den rijkscommissaris Wissmann over de bestorming der legerplaats van het inlandsche hoofd Bushiri op den ben Mei en de daarop volgende gevechten. Daaruit blijkt dat Wissman, na den vorigen dag eene verkenning gemaakt te hebben, op den ge noemden datum van Bagamoys oprukte met 6 com pagnieën Sundaneezen, 1 comp. Sulus, 30 Soraa- Üs, 3 veldstukken en eene afdeeling van 200 ma rinesoldaten, ieder man voorzien van 40 patronen, ieder stuk vergezeld van 25 schoten. De marsch was heet en moeilijk. Bushiri's kamp lag op eene hoogte te midden van eer. pahnbosch en bestond uit eene vierhoekige ruimte, elke zijde ongeveer 200 meterlang, door palissaden en boom stammen omgeven, met eene houten poort in ie dere zijde. Tusschen de palissadeering waren schiet gaten gemaakt, door overdekkingen van aarde en palmlriaderen beschut. Er stond een kanon in de batterij, waamit «tukken ijzer geschoten werden. Voor eene Afrikaansche versterking mocht deze zeer geducht genoemd worden. Het vuurgevecht werd uit het kamp begonnen, doch slechts gedurende één minuut uit de 800 Mau ser-geweren en de veldstukken der aanvallers beant woord. Toen gaf Wissmann bevel tot stormen. De bezetting bood slechts kort wederstand en ook een troep van circa 400 man, die zich reeds voor de be storming tegenover Wissrnann's rechtervleugel had opgesteld en daarna een aanval deed, werd zonder 15, Daar zag hjj hem weer voor zich zijn eenigen, onvergetelijken broeder, aan wien hij zoo innig ge hecht was, en voor wien hij zich de smartelijkste opofferingen zou getroosten. Hij ziet hem op het oogenblik, dat zij van elkander een hartroerend af geheid nemen, en hoort weer duidelijk de woorden in zijn hart weerklinken, waarmede hem smeekt voor ziju kind, zijn eenige lieveling, te zorgen. De be lofte. toen gegeven, was hem steeds heilig geweest en het was hem een wellust, geworden voor het heil en het geluk der gelisfde Emma te mogen waken. En zou hij nu het eens gegeven woord brekenj? Zou Mj eigen belang hooger stellen dan haar geluk Maar het was immers ook haar belang, en niet al leen het zijne Wat moest hij doen Maar Enr.ma had dezen zelfstrijd opgemerkt en stoorde de gedachtenloop ven haien oom. „Oom" riep zij eensklaps uit „stem om 's Hemels naam om mijnentwil niet toe om u te leenen tot iets slechts. Wat onze vijanden ook over ons be- moeite afgeslagen. De vijand sloeg haastig op de vlucht, doch kon tusschen het hooge gras en het dichte struikgewas niet ver vervolgd worden. Zijn 7erlies wordt op ruim houderd man begroot. On der de lijken vond men drie negers, de anderen waren Arabieren. Bushiri zelf moet gewond, en een zijner invloedrijkste volgelingen, Ismail, ge sneuveld zijn. Van Wissrnann's troepen sneuvel den een zeeofficier, die bij het stormen te haastig vooruitgesneld was en bi nu en de palissadeering af gemaakt. werd, een matroos, een Feldwebel en zes Afrikaansche soldaten. Het aantal gewonden was zeven. Het kamp werd terstond vernield. Er werd niet veel voorraad gevonden, maar drie kisten met 6000 roepijen, die den Askaris en Soedaneezen van Wissmann in handen gevallen zijn en waarschijn lijk deel uitmaakten van bet betaalde losgeld voor de Engelsche zendelingen. Wissmann zelf noemt deze eerste overwinning nog niet beslissend, maar toch van greot gewicht. Des middags tegen twee uur werd de terugtocht naar Bagamoys aangevangen. Ditmaal werkte de moeilijke marsch zoo ontzenuwend op der. vermoei den troep, dat alle orde verloren ging en vele blan ken door zwarten gedragen moesten worden, een bewijs, zegt Wissmann, dat op deze soort van toch ten slechts een zeer beperkt gebruik van Europee- sche troepen gemaakt kan worden. Hij is voor het overige zeer tevreden over den moed en het gedrag zijner zwarto volgelingen. Gedurende de volgende dagen zijn voortdurend patrouilles in den omtrek gehouden ten einde de streek van vijanden te zuiveren, waarbij het tot geene ernstige gevechten kwam en, naar Europee- sche gewoonte in tropische landen, eenige dorpen verbrand werden als bewijs van de voortreffelijk heid der Europeesche beschaving boven die der in boorlingen. Ook werd eenig vee geroofd en een spion, bekend als Bushiri's rechterband, opgehan gen. Het gevolg hiervan was, dat vele dorpen zich .onderwierpen en andere lieten weten dat zij gaar ne hetzelfde zouden doen, doch vreesden hier- j door bij Sultan Chalifa van Zanzibar in een slecht blaadje te komen. Wissrnann's berichten loopen den 26en Mei. Hij was vol goeden moed en twijfelde niet aan het bereiken van zijn eerste doel, de volledige onder werping der Somali-kust. Ais die Somali-kust maar geen Duitsch Atjeh wordt Hi ii ii en land sell Nieuws. sloten hebben, en welke middelen zü ook in het werk mogen stellen om u te dwingen, il; zal me daar wel weten te verdedigen, en wees er van overtuigd dat het recht ten slotte zal zegepralen. En wat doet het er dan toe, of we wat meer of minder hebben geleden Laat ons het scheiden niet moeilijk ma ken, en blijven volharden, in wat we recht en bil lijk vinden. Hensch, geloof me, we kunnen niet on dergaan in dezen strijd, want we weten het immers, dat we machtiger hulp bezitten, dan zij zich kun nen denken. Niet lang zal de bange beproering du ren, want we hebben het immers reeds zoo dikwijls ondervonden, dat, wanneer de nood op het hoogst geklommen was, de redding nabij was." „Engelachtig kind, je doet tne beschaamd staan over mijzelven, en brengt me weer op het rechte pad teiug. Ja ik was op het punt toetestemmen. maar de Hemel weet, dat het alleen om uw belang was." „Dat weet ik oomlief," antwoordde Emma, „maar mijn belang kan niet gelegen zijn in leugen en mis daad, en mogen die ook al voor een tijd lang de sterkste zijn, éeus zullen zij het or.derpit moeten delven." „Nu dan, laat ons beiden deze nieuwe beproeving zoo goed mogelijk dragen, en ons sterken met deze troojstrijke gedachte, wanneer wij ieder afzonderlijk Eene resolutie van het departement van fi nancien bepaalt, dat winkeliers wegens verkoop in het klein van koek en andere koekbakkerswa ren geen afzonderlijk patent verschuldigd zijn, mits 'rij de regeling van hunnen aanslag ook op dien vei koop zooveel noodig worde gelet. Uit Bergen op Zoom meldt men ons Aan het programma van het alhier te houden 42e Landhuishoudkundig congres is het volgende ontleend Maandag 22 Juli 's avonds 8 uur ontvangst der congresleden. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag zullen de vergaderingen gehouden worden ten Gemeentehuize. Aan het congres is tevens eene tentoonstelling verbonden van paarden, vee en zuivel. Daarbij zijn verschillende premien vooi de paarden uitgeloofd, als: ƒ350 voor den besten hengst, geschikt tot het aanfokken van remonte paarden; twee prijzen, een van ƒ100 en een van ƒ50, voor de beste merrien, mede geschikt voor dat doel. Nog zijn premien uitgeloofd tot een ge zamenlijk bedrag van ƒ2025. Het landbouwteest zal nog opgeluisterd worden door harddraverijen, volksvermakelijkheden, concerten, vuurwerk, een vaartocht op de Schelde naar Tholen, een rijtoer enz. onzen strijd te strijden hebben. Op een spoedig weer zien durf ik echter niet te hopen, want onze vijan den rijn te sterk." „Is de komedie haast uit vroeg plotseling de kleine man, die gedurende dit fluisteiend gesprek zich vermaakt had, met een deuntje op de tafel te trommelen. De oude man en Emma ga7en elkander nog ee nige vurige kussen tot afscheid. „Nu voor de laatste maal" begon hun bewaarder „wil je mijn zin doen „In geen geval" antwoordde de oude man, „nooit zult gij van mij gedaan krijgen, wat ge je iu hel hoofd hebt gesteld, dat ik doen zou. Nu hebt ge dit wreede middel weer bedacht om me te dwingen, maar het zal je niet bate::. Wij hebben beide be sloten tot het laatste toe te volharden. Iets wil ik je echter in bedenking geven en dat is, of het niet beter voor je zou zpn, indien ge ons wat nobeler behandeldet,. Het zal je gerechte straf, die niet zal uitblijven, des te zwaarder maken, indien je nu nog dit gruwelstuk pleegt, van on van all s te beroo ven, waarop wij nog gesteld waren." De man had naar deze woorden blijkbaar in het geheel niet geluisterd, en terwijl in zich zeiven een deuntje gefloten- Wordt vervolgd.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1