Gemengd Nieuws. Jags voor Bresken». Broinüse, Hulst, Yerseke, IJ zendijke, Cortgeno, St. Maartensdijk, Oostburg, Sluis, Terueuzen, Thrlen, Walsoorden en Wemeldinge, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Bjj de publicatie dtr bekroningen voor de tentoonstelling van nijverheid niet wedstrijd en kampstrijd alhier werd de inzending voor het 2de opgegeven werkstuk voor zadelmakers als verval len verklaard. Uit daaromtrent ontvangen mededeelingen blijkt dat Alph. Menene te Zuiddorpe de vervaardiger van die inzending was en hem zou dus de prijs a 6 worden toegekend. Aangezien ook nog bekend was geworden dat A. Balkestqljn, inzender van den in den kamp strijd met 20 bekroonden schoorsteenmantel, niet te Terneuzen, doch te Delft woonde, kon het in gezondene niet gerekend worden tot de Zeeuwsche industrie te behooren en verviel de prijs voor de zen inzender. De le prijs a ƒ10 werd alsnu toegekend aan P. D- Stoffels te Terneuzen en de tweede a ƒ10 aan A. A. Sonius te Middelburg. M. Ct. Den 26sten Juni. zijn aan Z. M. den Koning de adressen met handteekeningen houdende verzoek tot afschaffing der accijnsen opgezonden. Uit Zee land bedroeg het getal adressen 4, t. w. Terneu zen, Axel, Hoek enz. met 176; Yl'ssingen met 33 en Arnemuiden met 15 handteekeningen. Tot pred. bij de Ned. Herv. gem, te Zaam- slag is beroepen ds. Wüstenhoff te Gent (Belgie). De heer W. A. Vrolijk, cand. te Rotterdam heeft het beroep naar de Ned. Ger. gem. te Zaam slag aangenomen. Zaamslag, 2 Juli. Ter heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht: 27 paarden, 19 stuks hoornvee en 1 schaap. De volgende premiën werden uitgereikt Voor het beste paard van 3-7 .jaar aan J. de Schep per te Axel; voor het schoonste paard van 3 jaren aan A. de Mul te Zaamslag; voor id. van 2 jaren aan C. L. Standaert te Boschkapelle voor id. van 1 jaar aan H. de Regt Mz. te Boschkapelle voor het vetste stuk hoornvee aan L. Dieleraan te Hoek voor de beste baatgevende koe aan J. Ramondt te Axel. Die voor schapen, varkens en dekhengsten zijn niet toegekend. Uit Hulst schrijft men aan de N. R. Ct.: Zekere Van der Meij, gewezen clown uit een paardenspel dat dezer dagen de kermis alhier be zocht had en die van daar was achtergebleven had, na reeds bij onderscheidene koffiehuishouders te hebben geprobeerd eene voorstelling te geven op jl. Zaterdagavond 8 uur, geannonceerd te zul len optreden in het café „de Ooievaar." Op het bepaalde uur waren een aantal nieuwsgierigen in in de zaal aanwezig, doch wie er kwam, niet on ze grappenmaker. Deze liet op zich wachten, en was naar later bleek, met den trein van half 7 uur naar Belgie vertrokken met zich nemende de entreegelden ten bedrage van ongeveer ƒ30. Uit het verslag van de „Reorganisatie van de marechaussée", blijkt dat volgens de ontworpen organisatie de bestaande divisiën van Noord-Bra bant, Zeeland en Limburg met geringe wijziging resp. ais le en 2e divisie in dienst gehouden worden De EiffeltorenVoor den houw van den to ren waren 500 plannen en teekeningen noodig, dio op 2500 vellen papier gemaakt zijn. Het ge vaarte telt 2,500,000 klinkbouten en 7.0o0,000 boorgaten. De druk van den toren per vierkan ten centimeter bedraagt slechts 2 kilogram, het geen verrassend is, wanneer wjj mededeelen dat hij 298,3 meter grooter is dan zijn bouwmeester, de heer Eiffel, wiens gewicht, als hij op een stoei zit, een druk uitoefent van 4 kilogram per vier kanten centimeter. Wilde men den toren met een kleed overtrekken, dan zou daarvoor 75000 me ter stof noodig zijn. De foren heeft 5,000,000 francs of 250,000 louis d or gekost, die, op elkaar gestapeld, een goudzuil zouden vormen van 300 meter, juist de hoogte van den ijzeren reus. Uit Dordrecht wordt aan do N.R.Ct. gemeld In de afgeloopen kermisweek gebeurde bij eene voorstelling, gegeven door een zg. „variëteiten ge zelschap," een ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Vóór het tooneel, tusschen de eerste rjjen der toeschouwers, was eene tafel ge plaatst. Op die tafel zette men eene ladder, 24 voet hoog, naar ik meen. Een jongmensch, als matroos gekleed, klom als een eekhoorn op en af, zwaaide met de armen en maakte muziek, ter wijl hij zich met eene werkelijke bewondeiings- waardige vlugheid in evenwicht hield. Want die ladder stond geheel los. Keek men naar boven, om te zien of er ook eenige voor zorgsmaatregel was getroffen - één ongenblik van onoplettendheid of afmatting was immers voldoen de om den man met zijn toestel tusschen het pu bliek te doen neerploffen! dan bespeurde men een paar dunne koorden, dwars door de zaal ge spannen, die, zoo noodig, de ladder in hare vaart moest tegenhouden. Dat de man, indien hij misgreep, en met zijn instrument omviel, tóch er over heen en op ile menschen geslingerd kon worden - daarop was blijkbaar niet gerekend. Wat gebeurt er De equilibrist, na zijne kun sten volbracht te hebben, glijdt langs de stijlen naar beneden en komt behouden op zijn tafeltje te land. Maar, terwijl hij zijn compliment maakt, gaat zijne ladder, die was losgelaten en wellicht niet spoedig genoeg werd gevat, haar eigen weg en valt voorover. Men hoort gekletter, de toe schouwers stuiven verschrikt uiteen gelukkig kwam er niets op den grond dan de scherven van een paar poiceleinen branders uit de gaskroon die stevig genoeg bleek to zijn om de ladder in haie vaart te stuiten. Ware dit niet het geval geweest, of de ladder op zij uitgevallen, wie kan zeggen welke vreeselijke ongelukken er ge beurd zouden zijn? Het koord Jawel, dat was door den schok met klamp en al uit den muur getrokken en hing beschaamd naar beneden. Zou indien men dan nog altijd vermaak schept in zulke halsbrekende toeren, 'er niet wat beter gezorgd bebooren te worden voor de veiligheid van het publiek, dat het gevaar niet kent of op ondoel treffende voorzorgsmaatregelen vertrouwt - Tijdens het verblijf van den Shah te Amster dam werd gemeld, dat een fabrikant aldaar eene opdracht ontving tot het gereedmaken van 50 de coraties van den leeuw en de zon, en het veran deren of herstellen van 14 decoraties voor een aanzienlijk bedrag. Zulk een voorraad nieuwe decoraties konde niet vóór het vertrek van den Shah gereed zijn en zou den eenige dagen Jater worden afgeleverd en na tuurlijK dan betaald. Inmiddels werd de fabrikant gewaarschuwd dat de Perzen hun schalden wel eens niet betaalden. Toen hij zich nu, ongerust geworden, naar het Amstelhotel haastte, werd de bestelling der nieuwe decoraties eenvoudig ontkend. Hiermede kon die heer geen genoegen nemen, en hij riep de hulp in van mr. W. A. Paap. Deze sprak nog dien zelfden avond den groct-visier en verschillende le den van het Perzisch gezelschap. Wel werd nu de bestelling erkend, maar het zou den fabrikant toch moeilijk vallen die te bewijzen, zeide men. In elk geval, men wilde ze niet aannemen en ook niet betalen Ze vroegen naar het „double com mandement," wel wetende dat dat niet afgegeven was, en ook volkomen overbodig volgens Euro peescbe zeden. Zoo gaf hun manier van doen weinig vertrouwen in het nakomen hunner ver plichtingen. Den volgenden dag zouden zij Neder land verlaten en daar het den heer mr. Paap bleek dat zij de 14 gerepareerde decoraties drin gend noodig hadden, besloot hij deze niet af te ge ven dan tegen betaling der gbheele opdracht. Dit had den volgenden morgen plaats. Weinige oo genblikken voor het afscheidsdejeuner dat de Shah in het Amstelhotel den autoriteiten van Amster dam aanbood, en waarop de toebereide ridderor den moesten uitgeieikt worden, stond mr. Paap met zijn ad hoe adjudant die het kistje met de orden droeg, tegenover den groot-vizier en schat meester van den Shah, en „gelijk overgeven" was de leus. Het oegenblik was gelukkig gekozen. De Shah wachtte, de gasten zaten aan, de nood preste den groot vizier, hij reikte de banknoten over, nam,het kistje in ontvangst en de cliënt, aldus verhaalt het „Geïll. Politienieuws" van mr. Paap ging vol daan naar huis. Men meldt uit 's-Hertogenbcscb aan de X, R. Ct. Als een bewijs, dat het voor sommige indivi duen in de gevangenissen zoo slecht nog niet is als menigeen denkt, kan strekken dat zekere A. v. d. B. Dinsdag bij den burgemeester te Yucht eene ruit heeft ingewoipen, en hier Ier stede op de markt zich een kool toeeigende en een groo- te spiegelruit in den winkel van den heer Robijns vernielde. Bij zijne aanhouding bekende hij zulks gedaan te hebben om in de gevangenis te komen. Hij is passementwerker van beroep, doch vindt het gemakkelijker niets te doen. Terwijl de vrouw van C. J. de Y. teBeesd in haar verfwinkei stond te praten, ontstond er brand door het omvallen van een pot met gesmol ten was en terpentijn. Bij de pogingen die aan gewend werden om het vuur te blusschen. kwa men de kleederen der vrouw in aanraking met de brandende stoffen. Zij liep naar achter en stoni daar in een oogenblik in volle vlam. Alle klee deren verbrandden en, met brandwonden als over dekt verkeert zij in deerniswaardigen, hopeioozen toestand. Zij was, ofschoon 68 jaar oud, eerst on langs gehuwd. De brand zelf weru spoedig gestuit. Bij het on weder van Donderdag n. m. sloeg de bliksem in de woning van den herbergier P. H. te Swaltnen. Het huis mei de meubels, even als de schuur met grooten voorraad hooi werden door brand verwoest. Het vee werd gered. Alles, uit- ;ezonderd de meubels, was verzekerd. Bij een hev'g on weder, dat zich Vrijdagmiddag boven Dubbeldam ontlastte, is aan de te veld staan e gewassen, voornamelijk het vlas, groote schade toegebracht. Er vielen hagelsteenen als duiven eieren. De bliksem sloeg in eene hooge loods van den heer Van der Wiel, waarvan eene dekplank en twee rijen pannen werden afgeslagen. De blik sem nam op zijn uitweg verscheidene splinters van de loods. Brand werd met veroorzaakt. Een hevig onweder ontlastte zich Vrijdagmiddag tegen 4 uur boven Kuyk en omstieken. Te Kuyk sloeg de bliksem in eene oude brou werij, thans tot woningen en biandspuithuis inge-j richt. Een begin van brand werd, door de on middellijke nabijheid van de noouige middelen ge stuit. Een zware regenbui, waarin zich een wei- nig hagel bevond, bracht eene lang gowenschte ver kwikking, zonder gelukkig schade aan te richten. Te Middelaar brandde eene kapitale hofstede,] genaamd „De Katerhof," en bewoond door de we duwe W. Linders, met annexe schuur en stalling af. Een paard en eenige biggen kwamen in de vlammen om. Bijna niets werd gered, en ook het hooi van 3 of 4 buren, die hier hun overvloed geborgen hadden, weid een prooi der vlammen. Het vee, dat juist op stal stond, werd bijtijds in veiligheid gebracht. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve het hooi. Te Mook werd in een huis een zarben in een hok doodgeslagen, zonder dat echter verder brand veroorzaakt werd. Te Leeuwen is de bliksem geslagen in een berg op het erf van D. Holm. Binnen een half uur tijd was de gebeele boerderij met nog twee wo ningen in de asch gelegd. - In het dorp Tzum ligt een turfscheepje, dat behalve een gezin en turf, ook ratten aan boord heeft. Om van deze lastige gasten bevrijd te wor den, had de schipper rozijnen met luciferskoppen over het dek verspreid. In een onbewaakt oogen blik heeft een kind van den schipper er vier van genuttigd, en niet voordat zich bij het kind spo ren van vergiftiging openbaarden, werd het nood lottig geval door de ouders ontdekt. Oogenblikke- lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toe stand van het kind is niet hopeloos, hoewel ge vaarlijk. Hoe men al tracht aan den kost te komen, j De vorige week werd in de roomsch katholieke

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2