Woensdag 5 Juli 1889. aarg\ 1 voor Zecuwsch-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELÈMAN, A X E L Staatkiindis: Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P 11 IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numnn 3 ct. DRUKKER UITGËVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 ëfent voor eiken regel meer 5 cent. Gröóte letters vfrbrden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewafcht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWÉÉ üffcii. De heer Von Bismarck kan het der Zwitsersche Republiek maar niet vergeven, dat zij zoo zelfstan dig en ferm is opgetreden by het arresteeren en uit het land zetten van den Duitschen politie-com- missaris Wohlgemuth. Op de bedreigingen der Duitsche regeering antwoordde de Bondsraad kalm weg, dat Zwitserland niets meer dan zijn goed recht had uitgeoefend. Vorst Bismarck heeft er nu iets anders op gevonden. Hij zegt, dat het aan een onzijdigen staat niet past, eone veilige schuilplaats te verleenen aan personen, die voor de rust en de veiligheid van naburige rijken ge vaarlijk zijn oi geacht worden. Daarom mag Zwit serland slechts aan zulke Duitsche onderdanen het verblijf op zijn grondgebied toestaan, wier papie ren volgeos Duitsche opvatting geheel in orde Zijn, en die dus. doo'r de politie van den heer Von Bis marek als deugdelijk en betrouwbaar gekeurd en gestempeld, voorzien zijn van de verklaring dat de Zwitsersche Republiek het doel der reis is. Daar bet evenwel zou kunnen gebeuren, dat er tocb nog personen van verdacht allooi de waak zaamheid der goede Zwitsers Verschalkten, eischt de hee. Von Bismarck voor zijne geheime politie het recht, om met de Zwitsersche mede te wer ken, dat wil in zuiver Bismarckiaansch zeggen, om in Zwitserland alles te doen wat haar goed dunkt. Oostenrijk en Rusland hebben hunne instemming betuigd met deze dreigementen en zich daarbij aan gesloten. De Zwitsersche republiek laat zich ech ter zoo spoedig niet bang maken zij beroept zich op het tractaat van Parijs, waarbij de onafhanke' lijkbeid van Zwitserland tegen elke vreemde in menging verzekerd is. Geheel Europa betuigt zij be sympathie met de kiachtigeen flinke houding 12. ;oo IV. 't Was stil in de kamer van den ouden Frederik. Alleen het eentonig getik eener groote, ouderwet- sche, Friesche klok verbrak eenigszins de stilte. Het was een somber vertrek, waar slechts schrale licht stralen in doordrongen, en de bewoners van de ka nier schenen met haar in somberheid te wedijveren. Ten minste met den ouden man was het niet in or de. In gedachten verzonken dwaalt zijn blik door het kamertje, maar niets trekt zijn aandacht, geen enkele der zaken iu het vertrek is in staat ook slechts één oogenblik zijn oplettendheid te boeien. Een angstige zucht ontsnapt hem, en hij hooit zelfs niet, dat een jong meisje binnentreedt en hem zacht toespreekt. Wel moet hij diep in gedachten ver zonken zijn dat hij zelfs door de lieve welluidende stem, die hem zoo goed bekend is, niet in zijn over peinzingen gestoord wordt. Nog een zucht er. daar voelt hij twee armen zich om hem heen slaan, der Zwitsersche regeerihg, het zou dus zeer te be treuren wezen, wanneer het recht van den steik- ste zich in deze zaak zoozeer liet gelden, dat Duitscliland zijn Zin kreeg en uitvoering gaf aan de voorgenomen aanslagen tegen Zwitserlands vrijheid. Van den kant Van Oostenrijk komen meer geruststellende berichten, ofschoon sedert eenige weken de brandstof op het Balkan schiereiland sterk aan het smeulen is en er hier en daar reeds een vlammetje te voorschijn komt. In het Turk- scbe district Novi-Bazar is een oproertje uitgebro ken. De Serviers en de Turksche overheden kre gen het met elkaar aan den stok. Het is niet te denken, dat Servie van plan is op eigen handje een oorlog met Turkije te beginnen, maar als de Servische regeering bij de onlusten van Novi-Ba zar betrokkan is, zou de bom wel eens kunnen losbarsten. Oostenrijk en Rusland houden beidtm een wakend oog in 't zeil en geen van beiden dur ven ze zich openlijk met de zaken bemoeien en dat komc louter uit afgunst; want als Oostenrijk het durfde ondernemen één van zijn soldaten naar Servie te zender, dau zou Bulgarije in een oog wenk met Russische soldaten gezegend zijn Eene hevige kloppa i tij tnsscjren de beide concurrenten was dan daarvan het natuurlijk gevolg. Maar de Oostennjksche keizer ziet de zaken nog zoo heel duister niet in. Hij troost zich met de gedachte, dat in Europa al zoo dikwijls de toestand dreigen! geweest is en dat er telkens beterschap kwam, zoodat zulks nu ook wel weer hef geval zal zijn. Van harte zal ieder vredelievend mensch met dezen voorzeker welgemeenden wensch des keizers instemmen. Laat ons hopen, dat hij vef' vuld worde. A X E L. 2 J u 1 i i 8 8 ff. Door ons muziekgezelschap zal aanstaanden Za terdag een uitstapje gemaakt worden naar de hoofdstad van ons gewest. Wanneer het weder gilnstig is, staat den deel nemers aan het tochtje een aangename dag te wachten. Het is daarom te hopen dat vele le den ir.et hunne hüisgenöoten van de gelegenheid gebruik zullen matten om op eene weinig kostba re en prettige wijZO ee'fl reisje te ondernemen, dat ongetwijfeld aan aller verwachtingen zal voldoen. Eene ruime deelneming zal voorzeker ons ge zelschap ten goede komen, Verdere opwekk.ng achten wij overbodig, de zaak recommandeert zich zelve. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1889, aan J. L. van IJsselstein, op zijn verzoek eer vol ontslag veileend als rijkshavenmeester te Ter- neuzen, en is benoemd tot riikshavenmeester van het Nederlandsch gedeelte van bet kanaal van Ter Neuzen naar Gent met het zijkafiaal naar de Axel- sche Sassing, J. J. Poortman, gepensionneerd luit. ter zee le kb, te Zwolle. In de op Vrijdag te Terneuzen gehouden zit ting van den gemeenteraad is op haar gedane ver zoek eervol ontslag aan raej. A. W. Poelman, als onderwijzeres aan school A verleend, met ingang van 1 Aug. a.s. Met ingang van 1 Aug. a.s., zullen de dienst uten der rijks telegraafkantoren op Zon- en alge- ttieen erkende christelijke feestdagen zijn voor Vlis- singen van 8 Uren voor- tot 9 uren namiddags Voor Middelburg van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 8 uren namiddags voor Brouwers- haten, Goes, Hansweert en Zierikzee van 8 tot 9 Uren voor- en van 1 tot 2 en 7 tot 8 uren namid- en op hetzelfde oogenblik wordt zijn voorhoöfd als overstelpt met kussen. „Oomlief, wees toch niet zoo schrikkelijk bedroefd. Het is wel een treurige zaak, dat wij hier Zoop gesloten zitten, maar het zal toch wel niet eCUWig duren, en we zullen wel uit deze gevangenschap verlost wordeD." Hemel, wat hoort hij Is bet weüeülijk haar stem, haar eigen lieve stem, die hy hooft? Maa is het dan niet waar, wat hij zooeveU gedroomd beeft Gedroomd Ja, Goddank, bij moet het ge droomd hebben, want hier ziet hij haai immers staan met datzelfde lieve gezicht, dat hem zoo dik wjjls vertroost heeft. En toch, had hij het dan niet duidelijk gezien, hoe zij daar koud al# een steen met levanlooze trekken op dieU draagbaar werd thuis gebracht, höe hij te vergeefs getracht had zijn stem te doen doordringen tot dat oor, dat nooit meer een woord van hem Zou opvangen Het was hem geweest, alsof met één slag de geheele wereld in bet niet terugzonk, nu zijn alles, het liefste wat hij op de aarde bezat, hem ontno men werd. Maar Goddank nu was alles weer in orde, want daar stond zij immers voor hem Vas ter drukt hij haar tegen zich aan, en geeft in één enkelen langen zoen aan zijn verheugd hart luebt. Echter, het was toch ook goed geweest, dal hij zoo eveft die angstige oogenblikken gehad heeft. Heeft bij er dan niet door geleerd, dat alles wat hem nu kan treffen, niet is in vergelijking met dat vreese- lijk ongeluk, dat gelukkig slechts ingebeeld is? Ze ker, bij zal zich nu mannelijker gedragen, en met Vertrouwen de toekomst te gemoet gaan. En on willekeurig glijdt er een glimlach over zyn gelaat. Zoo is het goed, oomlief, zoo mag ik u liever Zien, dan al« zooeven" zeide het meisje. „Ons heett wel 'een treurig lot getroffen, maar wij zullen toch eens in vrijheid gesteld worden.' „Ach kindlief, ik vrees er voor. Hoe lang zitten we hier al niet opgesloten, zonder dat iemand po gingen in het werk schijnt te stellen om ons uit de handen onzer vijanden te verlossen." „Zeg dat niet, oom, ik ben er van overtuigd, dat bijv. Gijs druk in de weer is om onze verblijfplaats te ontdekken. Ik weet zeker, dat hij zich geen rust zal gunnen voor wij bevrijd zijn." ,,'t Is te hopen, Emma, maar tot nog toe is zijn ijvèr dar. niet in staat geweest, om ons te redder. Wjj hebben d»n ook met slimme vijanden te doen, en zijn wezenlijk zoo verborgen, dat we r.og wel langen tijd ons treurig lot zullen moeten dragen. „Konden we maar eenig middel bedenken, om een briefje buitenshuis te krijgen maar we worden zoogoed bewaakt dat iedere poging daartoe in bet werk gesteld schipbreuk lijdt," zeide Emma. Wordt vervólgd,

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1