IVo. 510. Woensdag 26 1889. 5e Jnarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Staatkundig Overzicht. Kiiinenlnndsrh Nieuws. n i AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent» voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ïn de laatste dagen is weder druk gesproken over naderende oorlogsgevaren. De Londensche Standaard ontving somber gekleurde mededeelingen uit Berlijn, Weenen, St. Petersburg, Constantino- pel en Belgrado en de Duitsche bladen spraken ook over niets anders dan dat. De krijgstoerustïn gen van Rusland stonden natuurlijk weder op den voorgrond. Voor rekening der Russische regeering, zoo was er vernomen, waren er vier millioen paar laarzen besteld en ontzaglijke hoeveelheden voe dingsmiddelen gekocht, terwijl naar de nabijheid der Zwarte Zee honderden locomotieven en wagens waren gezonden, om als vorv oormiddelen in gereed heid te bljjven. Turkije maakte zich erg onge rust over de uitbreiding van Ruslands krijgsmacht in en bij de Zwarte Zee en was beducht voor een onverhoedschen aanval op den Bosporus. Aan de Duitsche grens was het getal Russische soldaten zoo toegenomen dat het wel den schijn had of het leger op voet van oorlog was gebracht en aan de Oostenrijksche grens was het evenzoo gesteld. De volkomen zegepraal van Ruslands invloed in Ser- vie, zoo verzekerde men, leverde voor het oogen- blik het grootste gevaar op. Rusland had aan 8er vie eene militaire overeenkomst voorgeslagen en de aanneming van dit voorstel zou voor Oosten rijk een aanleiding tot den oorlog moeten wezen. Tuikjje, dooi Oostenrijk gewaarschuwd, was dan ook reeds bezig met het versterken aan de Ser vische grens. Bp dit alles stond men nog onder den indruk van den toost, door den czaar of vorst Nikita van Montenegro uitgebracht. De gevolg trekking lag voor de hand. Aan eene verande ring van regeerend vorstenhuis in Servie stond niets^ in den weg dan de persoon van den knaap, die oen koningstitel draagt; de invloed der regen ten is gering en het gezag berust fpitelijk bij de Russischgezinde ministers en bij den metropoli- taan Michael, die doorgaat voor ingewijd in de ge heimste bedoelingen van den czaar. De droomen van een Groot-Servie zouden worden verwezenlijkt; het Servische czarenrijk zou zich uitstrekken van de Adriatischo tot de Zwarte Zee, en Montenegro, Dalinatie, Bosnië, de Herzegowina, Servie, Bulga rije en Roemelie zouden worden veroenigd onder het bestuur van Nikita, terwijl dan later zou uit gemaakt worden, of zijn zoon Danilo of wel zijn schoonzoon Peter Karageorgewitsch al die heer lijkheden zou erven. Eene daling der Russische papieren op de Berlijnsche beurs was er het ge volg van. Ofschoon er wel is waar voor bezorgdheid redenen genoeg zijn, schijnt toch de laatste alge- fneene 7rees te moeten worden toegeschreven aan een geschil tusschen den chef van den Duitschen generalen staf, graaf Waldersee en den heer Von Bismarck. De eerste heeft den keizer eene uit voerige nota gezonden over het voor Duitschland hoogst bedenkelijke karakter van Ruslands krijgs toerustingen en de keizer was des te meer onder den indruk van deze waarschuwing, omdat zij klaarblijkelijk was geschieven vóór nog de czaar iijne zonderlinge lofrede op Ruslands eenigen be trouwbaren vriend had gehouden. Von Bismarck sehijnt er in geslaagd te zijn den keizer gerust te stellen en hem te beduiden, dat er van onmiddel lijk gevaar geen sprake was. Kort daarop heeft de czaar te Belgrado laten zeggen, dat hij met zijn toost geene andere bedoeling had gehad, dan het huwelijk van een Montenegrijnsche prinses met een Russischen grootvorst mogelijk te maken Het begin der bloedige voorstelling is dus afge- commandeerd. De historie vermeldt echter niet voor hoe lang. Het verslag van de> afdeelingen der Tweede ka mer over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs is jl. Donderdag vastge steld en aan de regeering gezonden. De duur der Zeeuwsche tentoonstelling te Middelburg is tot 7 Juli a.s. verlengd. De ten vorigen jare door den gemeenteraad van Yerseke afgeschafte kermis, zal dit jaar, weder als voorheen op de zelfde datums, worden gehouden. Morgen (Woensdag) houden predikanten, ou derlingen en diakenen der Chr. Ger. Kerk in Zee land eene conferentie in het kerkgebouw te Goes. Een brutale diefstal is ten kantore van de firma Krelage. bloemisten te Haarlem, gepleegd. Uit een kast zijn ruim honderd gouden, verguld - zilveren - en zilveren medailles gesto len, die allen door de firma op binnen- en buiten- landsche tentoonstellingen zijn behaald. Gezamen lijk vertegenwoordigen zij een aanzienlijk bedrag. De plaats waar de gestolen medailles zich be vonden, is te Amsterdam ontdekt. Zij waren reeds gesmolten, en de alzoo verkregen klomp me taal bevond zich reeds in de derde hand. De le opkooper die de medailles smolt, is naar de ge vangenis gebracht. Hij had voor ƒ800 gouden en zilveren penningen gekocht van een hem on bekend persoon zegt hij. De dieven zei ven heeft men nog niet Maar men heeft te Heemstede drie jeugdige keteldieven ontdekt, die er meer van schijnen te weten. AXEL. 35 Juni 1880. Aanstaanden Vrijdagavond laatste mu- ziekoefening van „Concordia" in de maand Juni. Gisteren is alhier op 84-jarigen leeflgd de oudstrjjder XVillera Jansen, overleden. Zondagmorgen omstreeks 8 uur passeerde een speciale trein met pleizierreizigers ons station, ko mende van Brussel, met het doel om zich te Ter- neuzen op de „Walcheien" te doen inschepen, ten einde naar Ylissingen te stoomen en van daar 'kennis te maken met Walcheren. De reizigers .moeten zich zeer geamuseerd hebben Des avonds te ruim 8 ure, namen zij weder den terugtocht aan. Hontenisse. Ook de eerste kermis *an Lamswaar- de behoort voor 1889 weder tot het verleden, of schoon ze bij menigeen nog wel eenigen tijd eene aangename herinnering zal achterlaten, want in te genstelling met de algemeen® malaise op elk' gebied gaat de kermis van Lamswaarde van jaar tot jaar vooruit cn biedt den bezoeker telkens meer te zien. De caroussel van Van de Water, „de kleine Johan na", een paar schietspellen en eenige koek- en ga- lanteriekramen benevens de alom gunstig bekende familie Stips ziedaar wat uit den vreemde tot ons gekomeu was om de kermispret te vermeerdereu. Doch ook eigen krachten werden daartoe niet ge spaard. De harmonie „St. Cecilia" gat jl. Zondag middag een concert in de open lucht en had een meer levendige toejuiching verdiend dan haar ten deel viel. Zij bewees ook thans weder door de uit voering van eenige nummers, hoe groot hare krach ten waren, Xrelen schenen echter het schooue niet te gevoelen en verlustigden zich liever in de spier- oefening bjj den krachtmeter, die echter o. i. dien naam niet verdient. Dat de gewone gaai- en doelschieting gehouden werd, behoeft wel met vermeld te worden het is hier een onafscheideljjk deel van de kermis. Men meldt uit Oostelijk Zeeuwsch-Viaande ren aan de N. R. Ct. Over het geheel genomen is de toestand der landbouwproducten te velde zeer voldoend alles staat veelbelovend, zoo prachtig als in geen jaren is gezien. Tarwe, rogge, gerst (zoowel win ter- als zomer-) en haver staan uitmuntend en beloven een schoon gewaspaardeboonen bloeien naar wensch, niet te zwaar van strooerwten geven ook eene goede verwachting koolzaad staat rijk, goed gepeuld; alleen in den nieuw bedijkten Bonte polder treft men daarvan groote partijen aan, overigens hier en daar enkele stukjesvlas belooft een goed gewas, doch daar bet te jeug dig gegroeid is, verwacht men niet veel gewicht; het wordt nu reeds verhandeld van 140 tot 230suikerpeeën en beetwortelen staan zeer goed, zoo ook paardepeeën en mangel wortelen aardappelen staan prachtig, in geen jaren vertoon den d^ze zulk een veelbelovend voorkomen klaver en hooigras volop aanwezig. Van boomvruchten koestert men geen groote verwachting, althans peren beloven weinig, appe len iets beter, zoo ook steenvruchten. De veestapel is gezond de prijzen van het rund vee zijn stijgende, ook die der varkens zijn iets hoogor. Op de openbare verkoopingen worden thans voor het beestiaal prijzen bedongen, sedert eenige jaren niet gekend; natuurlijk is hierop ook .van invloed de aanhoudende buitenlandsche vraag, zoomede de overvloed van veevoeder. Terneuzen, 24 Juni. Van de gelegenheid otn per hoogaarts Middelburg en hare tentoonstelling op jl Zondag te bezoeken, aangeboden door schipper Bakker alhier, maakten ongeveer een 60 tal deel nemers gebruik. In 't geheel werd de tentoonstelling dien dag door 2064 betalende personen bezocht. 24 Juni. Hedenavond tusschen 7 en 8 uur, viel een matroos, behoorende tot de equipage vanj.. den Russischen driemastschoener „Nassau", ligj 9 gende aap de westzijde dezer stad, van boveo,r (]tjn den mast op het dek, met het treurig gevolg hij bijna onmiddellijk een lijk was. Ds. D. H. Teljer, pred. bij de Red. T gem. te Hellevloetsluis, heeft bedankt voord* zegging van beroep naar Terneuzen.

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1