aarg. \0. 509. Zaterdag 22 1889. voor Zeeuwsch-Vlaandereii. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAN, AXEL Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Hinncnlandscli Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en i rijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert, numm. 3 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij de behandeling der begrooting van den mi nister van marine in de Fransche kamer stelde de vice-admiraal Dorapierre d'Hornoy in het licht, dat Engeland 687 millioen heeft aangevraagd en verkregen tot versterking zijner vloot. Duitschland legt 167 millioen aan zijne marine ten koste en Italië 87 millioen. Deze voorbeelden moeten Frank rijk tot nadenken brengen. Frankrijk was steeds de tweede zeemogendheid het moet zorgen dien rang niet te verliezen en het overwicht te behou den Ui de Middellandsche zee. De vloot van Frank rijk dient zoo sterk te zijn als de vereenigde vlo ten van Duitschland en Italië. Hij wilde liever op al de afdeelingen der begrooting bezuinigd zien, om te zorgen voor den aanbouw van nieuwe oor logsschepen. De minister van marine, de admi raal Kiantz. zette daarop de plannen der regeering omtrent den aanbouw van schepen uileen, waaruit bleek dat 3 gepantserde vaartuigen, een dertigtal tor- pilleurs en nog een vier of zestal andere vaartuigen zullen gebouwd worden. Indien men 5U millioen, te verdeelen over vijf jaren, aan buitengewone uitga ven besteedde, dan zou men tot een goeden toe stond komen, zeide de minister. Onder de Parijsche koetsiers is een werkstaking uitgebroken, die, op bet oogenblik wel niet geheel geëindigd is, maar toch weldra zal zijn afgeloopen De koetsiers die hunne kameraads er met gewald toe brachten het werk neer te leggen, of met ge welddadigheden, daartoe aanspoorden, zijn veroor deeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen tot twee maanden. Dat heeft er don schrik on der gebracht. Van Boulanger komen meer en meer dingen aan het licht, die hem in de achting van het volk doen dalen en de tegen hem ingebrachte beschul digingen nog verzwaren. Ten huize van eene juf frouw te Parijs is weder eene heele pak papieren ontdekt, bevattende geheime correspondentien van den generaal. Volgens artikel 2 van het tusschen Duitschland en Zwitserland bestaande traktaat heeft Zwitser land het recht om van ieder Duitscher die daar wil komen wonen, een bewijs van oorsprong en van onbesproken gedrag te vorderen. Nu beroept Duitschland zich op dit artikel ten einde een scherper politietoezicht op vreemdelingen te kun nen doen uitoefenen. De Zwitsers veronderstel len dat, al hebben zij het recht om bovengenoem de bewijzen te vragen, zij daartoe nog piet ver plicht zijn. Het schijnt dat bij den eisch van Duitschland de socialistenvlees de hoofdrol speelt ofschoon van do 100,000 Duitschers die in Zwit serland wonen, slechts wonen, slechts een klein deel tot de socialisten behoort. Hierbij komt nog, dat men iemand niet het land kan uitzetten omdat hij socialist is zoolang hij zich ordelijk gedraagt, zal een socialist evengoed in Zwitserland met rust gelaten worden als ergens elders. Omtrent de zaken op het Balkan-Schiereiland zijn allerlei geruchten in omloop. We spraken daarover reeds in een vorig nommsr, doch zoo lang daar geene bepaalde feiten te constateeren zijn, tast men in het stikduister roud. Vooral op staatkundig gebied doet gissen zoo dikwijls mis sen. Voor een politiker die rijk is aan verbeel dingskracht kost het geen moeite, over de Balkan- staten ellenlange artikels vol veronderstellingen en gevolgtrekkingen te schrijven. Do tijd zal echter uitspraak doen tusschen waarheid en verdichting. 10. „Dat spijt me geducht, maar enfin, dan moet het maar zonder dat gebeuren. In ieder geval moet ik te weten komen, wie die Dirk S. is, en in welke betrekking hij staat tot de gezochte dame.' De binnenkomst der vrouw deed hen hier het ge sprek afbreken. Alleen vroeg Gijs nog, aangespoord door het verlangen iets naders te vernemen, welken weg de majoor moest ingaan, en toen hij hierop het antwoord had vernomen, stelde hij hem voor, op te stappen, en in elkanders gezelschap verder te wandelen. „Wel" antwoordde Kempe, „wij kunnen zeer ge noegelijk samen rijden. Ik heb hier een kar en een flink paard staan, en als ge de eenigszins har de zitplaats en een beetje schokken over het hoofd ziet, dan zullen we een aangenaam toertje maken." „Ik bad wet liever gewandeld" antwoordde Gijp, „maar, als het niet anders kan, a la bonne heurc. Ik kan thuis toch niet aan het werk komen, en zal dus maar eens kijken, waar je nu uithangt." Omtrent 's konings gezondheidstoestand wordt aan het Hbl. gemeld: Gedurende de laatste zeer warme dagen gevoel de Z. M. de koning zieh iets minder opgewekt. Ter geruststelling van de naast© omgeving des ko nings en meer in het bijzonder van H. M. de ko- ninging, zijn toen dr. Vinkhuijzen en prof. Ros i- stein ontboden, die den toestand vrjj bevredigend vonden. Z. M. staat geregeld des morgens te zes uur op, neemt op den dag slechts weinig rust, doch be geeft zich des avonds tijdig - ongeveei te 10 uur naar bed. - De Prov. Staten van Zeeland zullen voor de zomervergadering bijeenkomen op Dinsdag 2 Juli a.s. te openen. De agenda bevat Onderzoek de geloofsbrieven van de herkozen en nieuw gekozen ledon. Mededeeling van koninklijke besluiten. Benoeming van zes leden van gedeputeerde sta- Idem van een lid der staten bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Adres van P. Verburg Mz. en andere ingezete nen van 's Heerenhoek, Driewegen, Ovezand en Nieuwdorp, tot oprichting van een steiger te Bors- Voorstellen van Gedeputeerde Staten betreffende het aangaan eener overeenkomst mot hoofdcommissarissen der vennootschap „de Middel- burgsche Courant" tot het opmaken on uitgeven van hetgeen is voorgevallen en behandeld in de gewone en buitengewone vergaderingen der pro vinciale staten van Zeeland betreffende het geven van eene toelage aan de inrichting veor minderjarige idioten te 's Graven- tot wijziging van het Reglement op het beheer der uitwatering van de polders Heer Jansz. c. a. tot bepaling van den afstand der afpaling van een eendenkooi in de gemeente Vrouwepolder; tot het aangaan van eene geldleening ter aflos- „Goeö, dan zal ik even inspannen en dan gaan we op reis." Weldra hoorde Gijs de kar voorrijden, en kwam Kempe hem roepen. De vertering werd betaald, en beiden bestegen het voertuig. Hoewel de zitplaats niet schitterend was, en de kar ontzettend over den weg hotste, was Gijs hieraan spoedig gewend, zoo dat het hem weldra mogelijk was het gesprek voort te zetten. Is het nu geheel onmogelijk, dat je me iets na der zegt over de zaak, die al mijn gedachten in be slag neemt?" vroeg hij ongeduldig. „Je kunt toch wel begrijpen dat ik biand van verlangen om hier in licht te krijgen?" „Zeker, mijnheerdat begrijp ik levendig, maar het strijd tegen mijn aangenomen stelregel, om nooit aan iemand iets van den loop van een onderzoek mede te deelen, vóór dat ik vaste gegevens heb. Hoewel ik wel overtuigd ben dat, als ik u alles ver telde, mijn vertrouwen niet verkeerd zou geplaatst zijn,'is het toch waarachtig beter, dat ik alles maar voor mijzei ven houd. Wat ik tot nog toe van de zaak weet, staat nog op te losse gronden, hoewel ik, zooals ik u al gezegd heb, goede hoop heb, dat ik op het rechte spoor ben." „Dan zal ik er me wel in moeten schikken, hoe wel ik het schrikkelijk vervelend vind. Maar je kunt me toch wel vertellen, wat ge nu zoo al uit voert, en bij welk soort van menschen ge op dit oogenblik in dienst zijt ,0 ja, mijnheer, dat wil ik met alle plezier doen. Wat ik zoo' al uitvoer Dat is gauw verteld, ten minste wat het openlijke van m'n werk betreft Het gewone boerenwerk zal u wel geen belang inboeze men, en het zal u weinig kunnen schelen hoe ik de koeien melk en voer geef, en alle werkzaamheden doe. die er voorkomeD. Maar behalve dat, geef ik voortdurend mijn oogen en ooren flink de kost, en werk zoodoende aan het eigenlijke doel, waarvoor ik hier ben. Wat ik u ook zeggen wilde is, dat ik daar stokdoof ben, dus verzoek ik u geen verwon dering te laten blijken, wanneer ge mjj mijn rol ziet spelen." „Neen, natuurlijk niet, maar hoe komt ge er aan voor doof te willen doorgaan „Dat is dunkt me nog al dnidelijk. Voor doove menschen behoeven de lui zich niet te geneeren om te spreken. Zoo kom ik veel meer te weten, dan anders het geval zou zjjn." Dat is zoo, maar is het niet verbazend moeilyk dien rol van doof mensch steeds vol te houden vroeg Gijs. „O dat leert wel, ik ben al zoo dikwijls in dien toestand geweest, dat niemand te weten zal komen

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1