Woensdag 19 Juni 1889. 5, Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad 'j F. DIELEMAN AXEL. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Staalkundig Overzicht. ltiiincnlaiidsch Nieuws. i>it Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Sommige groote bladen schijnen er op uit te zijn, hunnen lezers door allerlei verontrustende berichten berichten vrees aan te jagen. Vooral de Duitsche pers gaat aan dat euvel mank. Die ongelukkige toost op den eenigen vriend van Rusland door czaar Alexander gedronken, heett het gedaan. Allerlei veronderstellingen worden er gemaakt omtrent de plannen van Rusland in de Balkanstaten zij ko uren meest alle hierop neer, dat Rusland voornemen* zou zijn om de zaken daar eens naar zijn eigen bandje te regelen, juist zooals hij dat reeds lang heeft gewenscht en daartoe zou hjj den Balkansta ten toeroepen Schaart u allen om vorst Nikita van Montenegro!— De groote mogendheden zou den dan tusschen beiden moeten komen en de ge volgen zouden niet ie voorzien zijn. Gelukkig be staat er vooralsnog geen grond voor al deze veron derstellingen en het ware te wenschen, dat derge lijke adarweerende artikels eenvoudig in de pen ble ven. Duitschland is boos op Zwitserland omdat het een geheim Duitsch politieagent over de grenzen gezet heeft. Er wordt nu alle mogelijke moeite gedaan om Zwitserland zijne daad van recht en zelfstandig heid eens goed in te peperen. Oostenrijk en Rus land bemoeien er zich ook al mee. Vooral in dit geval heeft eene kleine oorzaak groote gevolgen. Vare het niet, dat de Zwitsersche republiek veel Tolkje herbergt, behoorende tot de nihilisten, anar chisten en socialisten, er zou zooveel beweging niet gemaakt worden. Nu echter zien de groote heet en er eene geschikte gelegenheid in, om eene wijziging in den bestaanden toestand te brengen. Men kan zuiver zien waar het om te doen is, want Duitsch land heeft geëischt, dat voortaan aan die vreemde lingen zal worden toegestaan zich in Zwitserland te Vestigen, wier papieren, van het standpunt van den staat welks onderdanen zij zijn, niet te wenschen overlaten. Bij dien eisch hebben Rusland en Oos tenrijk zich aangesloten. Voor het kleine Zwitser land is die aandrang te groot om daaraan weerstand te bieden. Niet minder dan drie socialisten-congressen zullen geduiende de Parijsche tentoonstelling worden ge houden, alle ten doel hebbende hervorming, verbe tering of omkeeiing van sommige bestaande toe standen. Aan sommige misdadigers zal een buiten kansje bereid worden door bet kwijtschelden van straf of zooals men dal noemt het verleetien van amnestie. Alleen zij, die wegens vergrijpen ter za ke of naar aanleiding van de verkiezingen en zij, die wegens bet deelnemen aan onlusten veroordeeld zijn, vallen in de gunstige termen. Bij de laatste verkiezing te Brussel voor een lid van de kamer hebben de vijanden van het ministerie met groote meerderheid gezegevierd zij eiscben de af treding van het kabinet, doch, zoolang dit twee- darde der stemmen aan zijne zijde heett, zal het voor dat andere derde deel de wijk niet nemen. De Belgische afgevaardigden leggen weinig ijver aan den dag, ten minste wanneer er niets gewich tigs te behandelen is. In eene der zittingen van de vorige week was de wijziging van het kamerreglement aan de orde. Die wijzigingen waren onbeduidend, vandaar ongetwij feld de geringe belangstelling want, toen de voor zitter het geheele gewijzigde reglement In stemming bracht, bleek bij het afroepeu der namen, dat de helft der kamerleden niet meer aanwezig was. Dit geval heeft zich bij andere gelegenheden wel eens meer voorgedaan. Erg prettig voor de overblijven- den, die als doenieten blijven zitten. „De warme, groeizame Meimaand is," schrijft het Handelsblad, „voor de schatkist des Rijks eene vrij schrale maand geweest. De regeling der Rijks-middelen is trouwens reeds lang niet op de hoogte van den tijd Bij het vorige jaar is Mei niet minder dan ƒ870,000 ten achter. Wie eenig zins op de hoogte is van onze belastingen, zal reeds hebben bevroed, waardoor dit groote gat is ontstaan. De successiebelasting heeft er natuur lijk schuld aan zij heeft in die éene maand een verschil Jvan 11 ton opgeleverd. In Mei 1888 werd uit nalatenschappen ƒ1.927.100 bij de ont vangers gestort, in Mei 1889 slechts ƒ828.800. Wij behoeven er wel met bij te voegen, dat het bedrag van Mei 1888 buitengewoon hoog was. Laat men die wisselvallige inkomst voorloopig buiten rekening, dan heeft Mei voor het overige hare voorgangster met ƒ230.000 overtroffen, wel ke echter slechts uit enkele der overige middelen kwamon, nl. 785.000 uit de directe belastingen, 75.000 uit de indirecte (behalve successie), ƒ58,000 'uit domeinen, ƒ11,000 uit de posterijen en ƒ13,000 uit de telegraaf. De andere middelen gaven iets minder dan het vorige jaar. Zoo bleven de in voerrechten ƒ5000, de loodsgelden 1100 ten ach ter en de accijnzen te zamen ƒ7000. Bij de laat- sten kwamen eenigszins belangrijke velschillen en kei voor bij den suikeraccijns, die ƒ57.000 meer, en het gedistilleerd, dat ƒ68000 minder gaf. „Overziet men de vijf verloopen maanden te zamen dan zijn wu, trots den gevoeiigen slag die bij het successierecht viel, toch nog ƒ125 000 vooruit. Wel toont de laatstgenoemde belasting een nadeelig verschil van 7,75 tor., maar de an dere middelen hebben bijna 9 ton meer gegeven. Dit is vooral te danken aan de andere directe be lastingen (zegel-, registratie- en hypotheekrechten), die dit jaar aanmerkelijk zijn vooruitgegaan in op brengst en reeds een half milüoen boven U hebben ingebracht. Dan volgen ƒ145.000 uit de accijnzen (grootendeels van de suiker), /II7,000 uit de directe belastingen, /67.000 uit de posterij en. _/'55.0(0 uit de invoerrechten, ƒ45,000 uit de loodsgelden en ƒ10.000 uit de telegraaf. „De toestand is dus nog vrij gunstig voor den minister van financien, maar dit beteekent na tuurlijk niet, dat de belastingbetalende burgerij reden van tevredenheid heeft over de verdeeling der lasten." Te Haarlem is in hechtenis genomen zekere G. J. R.p le klerk bij de Stads-Bank van Leening aldaar, ter zake van diefstal en verduistering Van een aantal beleende gouden voorwerpen, tot een bedrag van ruim 1000. Volgens het Haarlem's Dagblad ging R. als volgt 1 te werk Eene inbrengster bracht bijv. een gouden hor loge aan de bank en kreeg er een briefje voor, waar na het horloge werd opgeborgen. R. nam het dan weg en liet het door een andere inbrengster be- leenen, waarvan hij het geld opstreek. Deze bracht het natuurlijk weer aan de bank, R. nam het weer weg, liet het bij eene derde inbrengster be- leenen, die het ook weer aan de bank terugbracht en zoo circuleerde hetzelfde voorwerp bij al de in- brengsters in de stadsoms kwam het meerma len bij dezelfde, terwijl R. telkens de beleensom opstreek. Natuurlijk zorgde hij wel, dat tegen den tijd dat het voorwerp kon worden opgevraagd of moest verkocht, het weer in het magazijn der bank aanwezig was. R. koos voor zijne bedriegeljjke praktijk voor werpen die niet gemakkelijk te herkennen waien, zooals gouden en zilveren remontoirs van gewoon fabrikaat en gouden vestkettingen. Zoodoende was het mogelijk dat eenzelfde voorwerp in een tijds verloop van veertien dagen vijf- of zesmaal door verschillende inbrengsters werd beleend, zonder dat de beambten van de bank het herkendeu, vooral ook daar er zulk een groot aantal voor werpen (niet minder dan 17,000 per jaar) aan de bank wordt beleend. Eene inbrengster, die een horloge meende te herkennen als een dat reeds vroeger bjj haarwas ingebracht, had het nommer daarvan opgeschre ven, en toen nu dezelfde persoon, die het toen bij haar beleende, het eenige dagen later weer bracht, begreep zij dat de zaak niet in orde was, en waarschuwde zij den directeur. De beklaagdo, waarschijnlijk bemerkende wat er gaande was, verliet onmiddellijk het kantoor, zoodat men terstond kon begrijpen dat hij <te schuldige was. R. was bij zijne chefs en bij zijne vrienden zeer gezier. en was overal gunstig bekend. De verzoe king tot het maken van groote verteringen en het meedoen aan allerlei vereenigingen schijnt van dit treurige feit weder de oorzaak te zijn. De beklaagde heeft reeds bekend Men schrijft uit Zierikzee aan de N. R. Ct. In verband met hetgeen uit Tessel gemeld is aangaande zekere voor vergiftig gehouden kwallen, die een badenden knaap eenige onaangename u- ren bezorgd hebben, kan worden medegedeeld, dat bedoelde kwallen, behoorende tot de Acalephenof schrijfkwallen in menigte voorkomen in de mon dingen der Zeeuwsche stroomen. en dat zij ook van ouds als aan den Heidei voorkomende bekend zijn. Hier in Zeeland noemt men ze gewoonlijk straalkwallen, d.i. steekkwallen. Elders noemt men ze ook wel zeenetels of netelkwallen. In den zo mer ziet men hier aan het havenhoofd niet zel den eene menigte van die zonderlinge diert>n, en daaronder die wel 40 a 50 cM. middellijn hebben. De meeste zijn echter niet netelig of stekend; Je straalkwallen zijn eene bijzondere soort, die men soms ook bij troepen bij elkaar ziet die voor ba ders en zwemmers zeer onaangenaam zijn. Men kan echter de pijnlijke aandoening van dat bran dende gevoel, dat hun aanraking op de huid ver oorzaakt, byna onmiddellijk wegnemen, door de pijnlijke plaatsen in te wrijven met ammonia li quida, een eenvoudig middel, dat ook goed is te-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1