5' Jaarg. 7. Zaterdag 15 Juni voor Zeeuwscli-Vlaanderen. Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMYA AXEL. Staatkundig Overzicht. FEUILLETON. Vergeven, ook Vergeten. Biiiiiciilandsrh Nieuws. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 3 ct. DRUKKER UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bij zijne terugkomst uit Duitscbland, is koning Humbert door de geheele hoofdstad niet de groot ste geestdrift ontvangen. Eene dichte menigte, waaronder senaatsleden en afgevaardigden, stu denten en veteranen, höoggeplaatsten, kunstenaars, geleerden en eenvoudige burgers zich naast depu taties van werklieden- en andere vereenigingen be vonden, was in den omtrek van het spoorwegsta tion samengestroomd. Toen de koning zich ver toonde, weergalmde de lucht van „evviva's" voor hem, voor Italië en voor-Duitschland, en te ver geefs beproefden de karabiniers en de stedelijke gaide ruimte te houden voor het koninklijk rij tuig de golvende volksmenigte sleepte hen mede, en de koning, zichtbaar getroffen door de geest drift en wetende dat hij te midden van Rome's be volking geene bescherming van politie of militairen Van noode heeft, beval zelf den manschappen "het volk te laten begaan en er slechts voor te zor gen dat er geen ongelukken gebeurden. Onafge broken weergalmde de kreet van „leve de ko ning!"' door de lucht, slechts op eenigen afstand afgewisseld door dien van „leve Francesco Crispi!" rondom het rijtuig van den minister-president. De wet tot uitbreiding der legerkaders is door de Belgische kamer aangenomen. Generaal Pon- tus herhaalde zijne verzekering, dat de 130,000 man ter verdediging van het land er in geval van nood werkelijk zullen zijn, terwijl de minister president, de heer Beernaert, nogmaals getuigenis aflegde van zijne ingenomenheid en die van het kabinet, met den persoonlijken dienst, maar ver klaarde dat vraagstuk nog niet voor oplossing rijp te achten deze hervorming zou moeten worden tot stand gebracht door de overeenstemming der partijen. ïn afwachting daarvan was het de plicht der regeering, het leger zoo krachtig mogelijk te 9. Met innig genot bescheen zij de velden en dre ven, maar wierp slechts eeu vlnchtigen blik in de straten der steden, die langzamerhand meer bevolkt werden en hun dagelijks aanzien herkregen. Win kels werden geopend, melkboeren en andere koop lieden kwamen met hun wagens aanrijden en maak ten allerlei beschouwingen over het weer, wanneer zij aan de nog slaperige dienstmeisjes bun waar aanboden. Brievenbestelleis hadden ook reeds hur. vermoeiend werk aangevangen, en aan menige deur, waar zij hun gretig verlangde of angstig gevrees de tijdingen moesten afgeven, lang moeten wachten, voordat de door bun wakker gemaakte bewoners gereed waren deze in ontvangst te nemen. Onder de vroege wandelaars, die zich nu op straat bevon den, ontmoeten wij ook onzen vriend Gijs. Ongedurigheid en verlangen naar Emma Lens hadden hem een slapeloozen nacht bezorgd, en hem bij het aanbreken van den dag uit het huis gedre ven. Hij trachtte nu door andere indrukken te ver maken en het op de beste wijze uit te rusten daartoe strekte ook het behandelde wetsontwerp. Eerst deze week heeft de kamer de begrooting van oorlog voor het loopende jaar behandeld't is waarlijk niets te vroeg. Te Antwerpen is eene vei'ontwaardigings-mee ting gehouden over het gedrag der ministers Beer naert en De Volder in zake het socialistenproces te Bergen en de daardoor aan het licht gekomen knoeierijen De Parijsche politie heeft thans eene goede vondst gedaan. Ten huize van zekeren Becker zijn de geheimpapieren gevonden, bevattende de corres pondentie van Boulanger. Deze laatste had ze bij zijn overhaaste vlucht uit Parijs niet kunnen me- denemen. Hij gaf ze toen over aan zijn secreta ris Breuiile en deze gaf ze aan zijn neef Becker ter bewaring. Toen de politie bij den laatste huis zoeking kwam doen, was mijnheer juist bezig de papieren bijeen te pakken om ze naar Jiet buiten land te zenden Alles wordt in de Vereenigde Staten in het werk gesteld tot leniging van den nood door de over- stroomingen teweeggebracht. In iedere stad is een ondersteuningfonds bijeengebracht en overal wor den groote hoeveelheden voedsel en kleederen ver zonden. Te Johnstown zijn duizenden arbeiders aan het werk óm de verwoesting te herstellen. Met dynamiet ruimt men de stapels puin op. Meer dan drieduizend lijken zijn reeds begraven en te Niniveh, een eind rivierafwaarts, achthonderd. Zoo veel mogelijk worden maatregelen genomen om ziekten tengevolge der in ontbinding verkeerende1 organische stoffen te voorkomen. Er heerscht e- pidemische longontsteking. Generaal Hastings be richt, dat het geheele reddingswerk ordelijk ge schiedt, maar dat er eenige weken mede gemoeid zullen zijn. krijgen de moedelooze gedachten te overwinnen, die zich aan heir, hadden opgedrongen. Misschien ook deed zich ongemerkt een goed idee op voor een schilderij, waaraan hij eenigen tijd geleden begonnen was. Maar hoewel hij ernstige pogingen aanwend de om zpne gedachten uitsluitend hierbij te bepalen, dwaalden deze toch telkens af naar het onderwerp, dat hem zooveel belang inboezemde. Hij dwong zichzelven om met bijzondeie aandacht de zaken en menschen rondom hem gade te slaan, maar het was vergeefsche moeite. Eindelijk gaf hg ziclj geheel gewonnen, en deed geen moeite meer om zich aan die overdenkingen te onttrekken. Maar nu werd hem het gewoel om hem heen hinderlijk, en hij zocht in stiller buurten de eenzaamheid. Zoo wan delde hij voort, nu en dan door een zucht uiting gevend aan zijn smartelijke gedachten. Ten laatste kwam hij geheel buiten de stad en sloeg een smal le grintweg in, die naar het naaste dorp voerde. Hoewel hij reeds ver geloopen had, voelde hjj geen sporeu van vermoeienis, en wandelde nog maar steeds voorttot hij eindelijk aan een kruisweg kwam, waar een eenzaam tolwachterèhuisje met een uithang bord, dat aan de wereld verkondigde dat daar „bier en gedistilleerd'' te verkrijgen was, hem tot een wijle rusten noodigde. In de kleine gelagkamer brandde een vroolijk Sedert eenige dagen lijdt Z. M. de Koning aan vrij hevige hoofdpijnen, waardoor Z. M. minder opgewekt is. Hoewel dit als volkomen voorbij gaande wordt beschouwd, is prof. Rosenstein ten paleize ontboden. U* D. AXEL. 14 Juni 1889. De lijst der bekroningen op de Zeeuwsche tentoonstelling en wedstrijd voor den handwerks man, te Middelburg, is voor wat Oostelijk Zeeuwsch- Ylaandeien betreft, als volgt (Tentoonstelling.) Verguld zilveren medaille aan Gebr. Picha-Stevens te Sas van Gent, voor voor werpen van cement en ijzer. Zilveren medaille aan J.de Bruijne te Ter'Neu zen, voor mandenwerk; idem aan mej. N. Buijze te Hulst, voor kantwerk; idem aan Th. Weemaes te Hontenisse. voor landbouwwerktuigen; idem aan J. Verschaffel te S«s van Gent, voor meelsoorten. Bronzen medaille aan P. J. van de Sande te Terneuzen, voor drukwerk; idem aan J. de Smidt Jz. te Terneuzen, voor beschuit; idem aan D. P. de Cooker te Terneuzen, voor schoenwerk; idem aan J. A. Wagenschiet te Hulst voor gareelen voor werkpaarden; idem aan D. de Jonghe te Wesldorpe voor gothieke portretlijsten; idem aan mej A. Moerdijk te Zuiddorpe, voor breiwerk; idem aan mej. C. J. Hollebrands te Sas van Gent, voor handwerken; idem aan D. W. Coninck Westen berg te Sas van Gent, voor bieren; idem aan B. van Jole te Hontenisse voor hout en marmer na bootsingen; idem aan J. van Geijt te Hontenisse, voor houten schoppen, potlepels enz.; idem aan C. L. van de Velde te Hontenisse voor landbouw werktuigen. (Wedstrijd.) Zilveren medaille en diploma aan F. Daelman te Terneuzen voor klompen. vuur, en een boerenvrouw was bezig de pas ge schrobde vloer met fijn wit zand te bestrooien. In een hoek van het vertrek zat een man een stuk brood en een glas bier te nuttigen, en terwijl hij met deze bezigheid druk in de weer was, wierp hij van ter zijde met eenen fijnen glimlach een blik op Gijs, die niet ver van hem had plaats genomen. Deze lette niet op hem en dronk, stil voor zich uit ziende, zijn kop warme koffie met cognac, die hij daar besteld had om zich een weinig te vei- warmen. Zoo zater. zij eenigen tijd stilzwijgend te genover elkander, tot op eens, toen de vrouw zich even verwijderd had, de man naar hem toetrad, en hem lachende toevoegde „Zoo zie ik, dat m'n vermomming goed gelukt is, dat u me niet herkent." „Neen, ik weet niet, dat ik je ooit meer ontmoet heb. hoewel je stem me wel bekend voorkomt," antwoordde Gijs. „Nu dan, ik zal u maar uit den droom helpen. Ik ben majoor Kempe" vervolgde de man. „Hemel, dat had ik nooit gedacht en ik had u nooit herkend, als gij het me niet gezegd hadt" riep Gijs uit. „Ja ziet ge, een paar valsche baarden en wat verf op het gezicht maken een heel ander wezen van iemand, maar ik ben toch big, dat ge me niet her-

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1