Gemengd Nieuws. minder dan 275 schutters, behoorende tot 35 gezel schappen, gaven gevolg aan deze uitnoodiging. Deze gezelschappen waien St. Sehastiaan van Krabbendijke, St. Sehastiaan van Kieldvecht, Clau dius Civilus van Colijnsplaaf, De drie Korenbloem- Icens onder de zinspreuk ,,In minne versaemt" van Krui hingen. St. Sehastiaan van IJzendijke, St. Pie- rer van Philippine, St. Sebastiaan van 's Heeren- hoek, De Edele Handboog van Turnhout, De Bata vieren van Hulst, St. Sebastiaan van Kwadeudamme, Hoop en Moed van Hoboken, De ware Vrienden van Brussel, Eendracht van Roesselaei e. Concordia No va van Groenendijk, Vooruitgang zij ons streven van Kwadendatnine, Kroonprins van Cats, Jacoba vau Beijeren van Goes, St. Andries van Wetr.eldinge, l)e Batavieren van Kloetinge, De Kubensvrienden van Antwerpen, De Konink. schutterij St. Sebastiaan van Sas van Gent, Doel naar hooger van Wolfaarts- dijk, Eendrachten Broedermin van Zeeuwsch-Clinge, St. Sebastiaan van Yerseke, De Westerschelde van Terneuzen, Willem Teil van Ter Hoole, De Pauw van Bie/.elinge, Soranus van Heinkenszand, De vrije Schutters van 's Heerenhoek, De goede Vrienden van Ooi deren, de Société royale La Renaissance van Antwerpen, De Hoop van Ekeren, Luctor et Emei- go van Kupelle en Concordia van 's Heerenhoek. De le prijs 50 werd behaald door de handboog schutterij Soranus van Heinkenszand de 2e prijs ƒ25 door De Vrije Schutters var. 's Heerenhoek en de 3e prijs ƒ25 door De Ware Viienden van Brus sel. Verder werden vele personeele prijzen toege kend, in het geheel tot een bedrag van ruim f700. Het muziekgezelschap Eendracht maakt Macht luisterde den wedstrijd op, terwijl eene rijke ver siering met Belgische en nationale vlaggen aan het feestterrein een vroolijl: en feestelijk karakter schonk. In den avond werd eendiuk bezocht bal champétre gegeven en tot slot een vuurwerk. Men leest in de Zwolsche Ct. Naar wij vernemen, is door de familie hier te lande telegraphisch bericht ontvangen dat de heer Graafland, controleur van de afdeehng Tanah Poe tih aan de llokkan-rivier in Siak (Sumatra's Oost kust) vermoord is. In het koloniaal verslag van 1887 lezen wij dat in Januari van dat jaar het Gouvernement zich ge noopt zag, eenige aan den mond der Rokkan-riviei te Bagan Api Api, gevestigde Chineezen, tot ge hoorzaamheid te brengen, daar zij geweigerd had den den pachter, wien de sultan van Siak het opium en zoutmiddel had afgestaan, te erkennen, en tevens eene onbetamelijke houding hadden aangenomen te gen den controleur. Toen de visschersbevolking niet goedschiks te bewegen was den pachter het ge leden verlies tc vergoeden en de verschuldigde be- drijfsbeksling le betalen, werd als dwangmiddel haar de uitoefening van haar bedrijf belet. De Chi neezen legden daarna het hoofd in den schoot, be taalden de belasting en de vischvangst werd we der vrij toegelaten. De controleur bleef nog eeni gen tijd met de noodige politiemacht te Bagan Api Api. Thans schijnen opnieuw in zijn gebied onge regeldheden te zijn voorgekomenalthans in een zijner laatste blieven moet hij o. a. geschreven heb ben er broeit iels en ik moet dus op reis!" Men meldt uit Kerkrade Ji. Zaterdag weigerden de arbeiders der Doma- niale mijn het werk te hervatten. Zij verzamel den zich in de omgeving der mijn en uitten hun ne ontevredenheid. De heer Quadekker, kapitein der maréchaussee, sprak de mijnwerkers toe en wees hen op de versterkte politie, welke gekomen was om de veiligheid der burgers te beschermen, welken plicht zij met nauwgezetheid zou vervul len. Hij spoorde hen ten slotte aan, zich door geen ophitsers re laten verleiden en dc vermeen de grieven bij kalme en waardige houding aan de directie der groeven bekend te maken. Daarna sprak baron Van Pelser Berensberg, inspecteur der mijnen, tot de ontevreden arbeiders. Hij wees op de aanzienlijke verhooging der loonen (10 pet.), reeds door hem toegestaan, en beloofde ten slotte ook verder een open oor te zullen hebben voor b i 11 ij k e wenschen, welke hij den arbeiders ver zocht, hem zonder schroom bekend te maken. Ook deze woorden waren vruchteloos. Daarmede was echter zijn geduid ten einde, en hij sommeer de toen het werkvolk, om binnen 10 minuten in de mijnen af te dalen om den.arbeid te hervat ten, of zich te verwijderen, in welk laatste ge val zij zich als ontslagen konden beschouwen. Dit bondige woord maakte indruk, en het werk werd hervat. De Eerste Kamer der Staten Generaal is ter vergadering bijeengeroepen, tegen Maandag den 17 Juni a.s., des avonds ten 8 ure. A E L. 4 J li li 1 18.8 0. Door den provincialen veearts J. Bauwens al hier, is onder de paaiden op een stal in deze ge meente de besmettelijke borstziekte geconstateerd. Het vorige jaar is deze ziekte voor de eerste maal hier te lande ingevoerd en wel ooor het ter maikt biengen van paarden te Gent en de dieren op stallen te plaatsen welke besmet waren of waar zij met besmette dieren in aanraking kwamen. Zulks schijnt ook ditmaal het geval geweest te zijn. De ziekte wordt door kooplieden van Gent die te Berlijn Russische ponnys en andere kleine paar den gaan koopen naar eerstgenoemde stad overge bracht en door aanraking met andere paarden ver der naar hier getransporteerd. Het sterftecijfer der aan de ziekte lijdende die ren is uiet hoog. als de ziekte dadelijk geconsta teerd wordt. Meestal wordt de ziekte in landen waar ze nog niet is voorgekomen voor „strangel- joen" gehouden. De dieren hoesten veel, nemen nog tamelijk goed het hun aangeboden voeder, niettegenstaande een deskundige dan reeds in staat is, eene lichte aandoening <ier longen te eonstateeron. De tempe ratuur staat in dat g°val zeer hoog.nl. 40° tot 41°. Wordt het dier dan verder tot den arbeid ge bruikt of aan guur weder blootgesteld, dan ont wikkelt zich eene etterige longen-borstvliesontste king. meestal met doodelijken afloop. Zondag hield de Fottordamsche postduiven vereeniging „Pro Patria" een nationaal concours met reisduiven van St. Denis. Te 5 uren werden de duiven in vrijheid gesteld met een' zuidwesten wind, terwijl de wind hier afwisselend oost, zuidoost en noord was. Het was te voorzien dat de duiven eene moeielijke vlucht zouden hebben en langzaam afkomen, wat dan ock gebeurde. De prijzen werden ondei meer behaald ais volgt: le pr. verg. zilv. med. A. Stevens te St. Jansteen; 2e pr. dito, dezelfde; 3e pr. dito, A. de Hond te St. Jansteen; 4e pr. dito, H. van Raamsdonck te St. Jansteen; 5e pr. dito, C. L. Colman te St. Jansteen. 7e pr. zilv. med. A. Blommaert te Hulst, lie pr. bronz. med. M. Buisrogge te Hulst. De snelste vlucht was 1052" meter per minuut. Voor de Rijkspostspaarbank is o.m. aangewe zen het Hulpkantoor te Koewacht. Ds. C. van Koetsveld C.E z. pred. bij do Ned. Horv. gem. te Oosterhout, heeft voor het beroep naar die gemeente te Hontonisse bedankt. Zuiddorpe, 4 Juni. Heden viert ons dorp feest, ter gelegenheid van de plechtige installatie van onzen pastoor, den Zeer Eerw. heer A. P. Ver heyen. Het geheele dorp is prachtig versierd met groen, bloemen en opschriften, kortom.de gemeen te heett haar feestgewaad aangetrokken. Gisteravond 5 ure is het feest geopend Joorhet luiden voor de eerste maal met de nieuwe klok. Hedenmorgen 8 ure werd de klok weder geluid en vertiok de eerewacht te paard naai Axel tot afhaling van den heer Pastoor aan de pastorie al daar. Inmiddels werd de stoet opgesteld om ge reed te zijn tegen den tijd dat de Zeer Eerw. heer Verheyen alhier arriveerde, wat ongeveer halftien ure plaats had. Z. Eerw. werd aan de hofstede van de Wed. Van Nevel ontvangen, waarna de stoet, bestaande uit 22 afdeelingen, zich naar de pastorie begaf en na een kort oponthoud aldaar, naar dt kerk tot het houden der Solemneele H. Mis, waaronder de installatie plaats had. Bij het einde de Mis werd de klok opnieuw ge luid, stelde de stoet zich weder in beweging en ging in optocht naar den molen en vandaar bracht men den Nieuwen Herder naar de pastorie, waar na de stoet werd ontbonden. Hedenmiddag vier ure verzamelt de stoet zich weder cot het brengeD vau eene serenade aan den Zeer Eerw. heer Pastoor. Bij het afzenden van dit bericht is de feest vreugde in vollen gang. De stoet was prachtig, het weder is uitstekend, muziek, veel volk, wat wil men meer? Hontenisse. Een allerverschrikkelijkst onweder, dat de vreeselijkste gevolgen heeft gehad, woedde in den nacht van j.l. Zondag op Maandag geduren de verscheidene uren in onze gemeente Nu eens in hevigheid toe en afnemende, dan eens schijn baar over, doch het volgend oogenhlik weer met verdubbelde kracht terugkeerende, verspreidde het overal schrik en ontzetting en deed menigeen in gevaar verkeeren. Bij twee landbouwers, Dekker en Van Campen te Groenendijk, sloeg do bliksem in. In weinige oogenblikken waren drie schuren en een wagen huis in de asch gelegd. Een der schuren van den landbouwer Dekker was een geheel nieuw gebouw, nog rauw voltooid. Algemeen verwondert men zich er over dat er geen hagel gevallen is. De regen, ofschoon bij stroomen neergevallen, heeft niet bijzonder veel schade aangericht, alleen enkele akkers, die al te dicht bewassen waren, hebben geleden. Met ingang van 15 Juni a.s. zijn verplaatst de navolgende rijksveldwachters, alsA. Overduin le klasse van Groede naar Middelburg, A. Pover 2e klasse van Yerseke naar Groede, J. W. van Loon 3e klasse van Veere naar Yerseke, J. Sturm brigadier titulair Van Colijnsplaat naar Veeie, J. Bakker 3e klasse van Oud Vosmeer naar Colijns plaat voorts nog is aangesteld tot r.,ksveldwach- ter jachtopziener te Oud Vosmeer de onbezoldigde rijksveldwachter F. Boone te Yerseke. Tot leden van den gemeenteraad te Sint Jan steen zijn gekozen de heeren A. Schuennan met 61 st., (in de vac.-Schout) en P. J. Peeters met 87 st. (in de vac.-van Putte.) De heer H. Limpers, cand. te Amersfoort, heeft voor het beroep naar Biervliet bedankt, en dat naar Stavoren (Fr.) aangenomen. Uit New-York wordt van 1 Inni geseind Eene geweldige overstrooming heeft de stad John stown, bij Pittsburg (Pensylvariia) voor twee derde gedeelte onder water gezet. Een reservoir nabij ae stad stortte in. waardoor een algemeene schrik on der de inwoners ontstond, die in hetgebergfe vlucht ten. Meer dan tweehonderd menschen zijn in de huizen verdronken in de rivier drijven de lijken de gemeenschap per spoor en telegiaaf in afgebro ken. De ioestand in de overstroomde districten is ernstig. Men verzekert thans dat 1500 personen zijn omgekomen. Geheele districten var. Westelijk Peneylvania staan onder water. Verscheidene dor pen zijn verdwenen. De watermassa strekt zich zuidwaarts nit, door Maryland en Virginia. De ri vieren wassen nog steeds. 2 Juni. Te Johnstown zijn 5000 huizen vernield. Vijt plaatsen in den omtrek, met 7000 inwoners, zijn geheel verdwenen. Acht a tienduizend personen hebben bij de ovev- stroou.ingen in Pensylvania het leven verloren. De schade woidt geschat op 25 millioen dollar. Zijn bekomst gekreger.. De Engelsche lord Dartmouth, een hartstochtelijk worstelaar, had reeds zooweel gehoord van de kracht van eon smid in Midcalder (tusschen Edinburg en Glasgow), dat dit zijn verlangen geprikkeld had om eens' kennis met hem to maken en zich van die bijzondere lichaamssterkte te overtuigen. Op zekeren dag reed hij er heen, en voor de smidse van zijn paard springende, voegde hij den ijverig bezig zijnden ijzerkiopper toe„Vriendik ben van Londen gekomen om eens te zien wie van ons beiden de sterkste is. - Zonder een enkel woord hierop te zeggen legde de Schot zijn hamer neer, ram den lord in zijn midden beet, en vóór deze nog goed begreep wat er gaande was, zweefde hij over een hooge schutting heen, aan welks andere zijde hij met een geduchten smak terecht kwam. Zich van den schrik en de pijn een weinig hersteld hebben de, stond hij op en hinkte langzaam naar ce

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 2