No. 5öo Woensdag 5 1889. 5(' Jaai'tf. voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuws- eu Advertentieblad F. IHELEHAN AXEL. Staatkundig Overzicht. ttiiiiicitlamlsch Nieuws. Uit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S P lt IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numra. 3 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische kamer is twee dagen lang het too- neel geweest van aanvallen op het ministerie, ten gevolge van de bekendmaking van een stuk be treffende het socialistenproces te Bergen. Dit stuk is een soort proces-verbaal, eigenhandig geschre ven door den heer Beernaert, aangaande het on derhoud, hetwelk de minister-president in den nacht van 20 op 21 Mei 1887 heeft gehad met den stil len verklikker Pourbaix en diens metgezel. Zooals misschien bekend zal zijn was in 1887 door Deff isseaux, den beruchten opstoker der ar beiders, een manitbst uitgevaardigd tegen de re geering. In den nacht waarvan hierboven gespro ken wordt, werd besloten dat Pourbaix zijn best zou doen het stuk in handen te krijgen en het dan zou laten onderteekenen door den eerster, ar beider den besten. Conreur liep in de val, door dien hij zich liet bepraten het stuk te ondertee kenen, wat hij alleen uit welwillendheid iegens Pourbaix deed. Minister Beernaert wist hier alles van en zijn ambtgenoot De Volder eveneens, want eerstgenoemde heeft het hem zelf medegedeeld zij wisten dus beiden, dat Conreur niet de schrij ver van het stuk was. Niettemin lieten zij Con reur, die niels kwaads vermoedde gevangen ne men en vervolgen. Een onschuldige werd hier dus aangevallen terwijl men wist, dat hij geen schuld bad. Geen wonder dat het ministerie aan hevige en heftige aanvallen Moot stond. De ka mer nam toch met groote meerderheid eene motie van vertrouwen in de regeering aan, wat echter alleen uit partijzucht geschiedde. Deze parlemen taire overwinning wordt evenwel door de zedelij ke nederlaag van hst ministerie Beernaert verre in de schaduw gesteld. Een der bladen noemt het gebeurde een schandaal zonder voorbeeld, waar in de minister Beernaert en De Volder betrokken zijn, en een schande voor België ten aanzien van geheel Europa. De Brusselsche bevolking is ook zeer ontstemd. Duizenden personen verdrongen zich gedurende de zittingen over deze zaak voor het gebouw der ka mer. Door de politie waren alle voorzorgsmaat regelen genomen. Dit belette nochtans niet. dat de ministers bij het verlaten der vergadering uit gejouwd en uitgefloten werden en dat er een straat gevecht plaats had tusschen voor- en tegenstan- standeis van het ministerie. Een stortregen hielp de politie dapper in het herstellen van de Cjjde, Was het in de Belgische kamer levendig geweest, het was maar een beestje bij het spektakel in de Fiansche kamer. Ooggetuigen verklaren nim mer zulk een rumoer gehoord en gezien te hebben. Terwijl de redevoeringen van de tribune [als don derslagen door de zaal rollen, schreeuwen hier al len door elkander. Aan de linkerzijde, de rech terzijde, het centrum, overal roept men elkander iets toe. Een arbeider-afgevaardigde beleedigt den minister-president Tirard elders ziet men twee afgevaardigden handgemeen. Andrieux, na de tri bune verlaten te hebben, plaatst zich voor den mi nister van Justitie en tart hem uit. De heer The- venet keert het hoofd om en schijnt de uitdaging niet te bemerken. Clovis Hugues dreigt het cen trum met de vuist. De wanorde is ten top. Te vergeefs roept de voorzitter den een na den an der tot de orde. Men schreeuwt, men gilt, men brult en de snelschrijvers verstaan slechts enkele woorden. En na elkander drie uur lang beleedigd, uitgescholden en gedreigd te hebben, eindigt men met eene eenvoudige „orde" van den dag. Nog meer woelige zittingen staan de kamer te wachten De werkstaking in de Duitsche kolenmijnen kan als afgeloopen beschouwd woiden; doch nu beginnen de ambachtslui het weik weer neer te leggen zoo is 't ook altijd wat. Koning Humbert van Italië heeft uitgerekend, dat zijn reisje naar Duitschland hem zoowaf 500.600 francs zal kosten. Dat uitstapje is dus in alle opzichten „kostelyk" geweest. Naar het Dagblad verneemt, heeft de legeering officieel mededeeling ontvangen dat de Shah van Perzië, op zijne reis naar de wereldtentoonstelling te Parijs, in den loop van Juni ons land zal be zoeken. Reeds zouden maatregelen zijn getroffen om den Vorst, namens Zijne Majesteit den Koning, op waar dige wijze te ontvangen. Den 31sten Mei 1889 heeft te Biussel de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Belgie tot regeling der uit levering van misdadigers. Den disten Mei 1889 heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken de uitwisseling laats gehad der akten van bekrachtiging van de óp 2 Juni 1887 te Washington door de wederzijd sche gevolmachtigden van Nederland en de Ver- eenigde Staten van Amerika onderteekende over eeukomst, tot regeling der wederkeerige uitleve ring van misdadigers. Binnenkort kan de indiening bij de Tweede Kamer worden verwacht van een wetsontwerp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, die aanspraak geven op eene be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, en zulks ter vervanging van de thans geldende voorloopige regeling bij koninklijk besluit. De lijst van bedoelde betrekkingen zal, naar de Avondpost vö ne^mt, in dat wetsontwerp veel uit gebreider zijn dan de thans geldende. Op Donderdag den 30sten der vorige maand werd te Middelburg de Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid en van kunst, toegepast op nijver heid, benevens wedstryd voor den handwerksman geopend. Bij deze plechtigheid waren tegenwoordig de commissaris des konings in Zeeland, de burge meester van Middelburg, leden van het gedepu teerd college, van de provinciale staten, van den gemeenteraad van Middelburg, voorzitters en leden van sub-commissies voor de tentoonstelling, velen met hunne dames. Ook waren vele leden der ver eeniging „Uit het Volk Yoor het Volk" en vele inzenders tegenwoordig. Allereerst speelde het Middelburgsch Harmonie gezelschap het Volkslied en het Wilhelmus. Daar na sprak de heer mr. G. N. de Stoppelaar, voor zitter der tentoonstellings-commissie eene prachti ge openingsrede uit, waarop de heeren jhr. mr. W. M. de Brauw, commissarrs des konings in de ze provincie en eere-voorzitter der tentoonstellings commissie en jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg en eveneens eere voorzitter ach tereenvolgens het spreekgestoelte betraden. De drie sprekers werden luidruchtig en langdurig toe gejuicht. Het orkest voerde na de verschillende redevoe ringen den feestmarsch uit, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den directeur, den heer H. C. de Waal. Na deze muzikale bijdrage verklaarde de com missaris des konings, voldoende aan de tot hem gerichte uitnoodiging, de tentoonstelling voor ge opend en maakten alle aanwezigen gebruik van de gelegenheid om daarop een kijkje te nemen. Het aantal inzenders bedraagt 3-54 en het getal inzendingen 698, onnoodig dus te zeggen, dat er heel wat te zien valt. En wat het prettigste van de zaak is, men kan hier alles op het gemat overzien zonder zich door het vele en velerlei te zper te vermoeien, wat op eene groote tentoonstelling maar al te dikwijls het geval is. Van harte hopen we dat aan deze tweede Zeeuw sche nijverheids tentoonstelling een druk bezoek moge ten deel vallen. Zij is het dubbel waardig. Op het initiatief van de kerkvoogden en no tabelen der Ned. Herv. gem. van Hornhuizen (Grun.) hebben dezen in comité met eenige ande re dergelijke colleges in de provincie Groningen aan alle kerkvoogdyen en keikeraden der Herv. gemeenten in Nederland dezer dagen een verzoek schrift gericht aan de Synode, ter teekening ver zonden. Het betreft een voorstel tot wijziging van art. 27 van het Regl. op de vacaturen, in dier voege om in plaats van het volle traktement waar dit /1200 of minder bedraagt, voortaan de helft van alle inkomsten eener vacante gemeente aan den ring af te staan, en van de andere helft een vierde gedeelte te stoiten in de kerkekas der openstaande plaats en drie vierde gedeelte te be stemmen tot een fonds uit de revenuen daarvan het plaatselijk traktement tot ƒ1500 te brengen, waar dit nog niet het geval is. Door dezen maat regel hopen adressanten verbeteiing te brengen in de lage traktementen, welke mede eene der voornaamste oorzaken zijn van de vele bestaande vacaturen. Het goede doel, dat hier wordt beoogd, verdient daarom dan ook de ondersteuning van al le gemeenten der Ned. Herv. Kerk. Zaterdag Is te Middelburg gevankelijk bin nengebracht C. E. P., vroeger wonende te Middel burg daarna vertrokken naar Amerika, wiens uit levering is gevraagd en verkregen naar aanleiding van door de arr. rechtbank alnaar op 8 Novem ber 1888 gewezen vonnis waa rbjj hij wegens op zettelijk gebruik maken van een valscli geschrift als ware het echt tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Op Hemelvaartsdag heeft te Bergen op Zoom een schietwedstrijd plaats gehad, met op geweer, pistool of buks, maar op den ouden piil en hand boog. De jeugdige vereeuiging De Vrijheid aldaar had hare zustervereenigingen in den lande en in Belgie opgeroepen tot een edelen kampstrijd, en niei

Axelsche Courant | 1889 | | pagina 1